İçeriğe Yönlendir

Kredi Dosya Masraflarının Geri Ödenmelerine İlişkin !

Ertan Çabuk

Recommended Posts

Ertan Çabuk

Değerli arkadaşlar,

Bilindiği üzere Yargıtaydan karar çıktı ve aldığımız kredilere ilişkin dosya masrafı adı altında alınan kesintilerin geri ödenmesi mümkün olacak. hatta mümkün olacak derken şu anda insanlar dilekçe ile başvurulara başladılar.

Ancak bu konudaki prosedürün tam olarak nasıl işletileceği konusunda detaylı bir bilgi yok. Forumumuzda bu konu ile ilgili olarak bilgisi olan arkadaşlar bilgi verirlerse çoğu arkadaşımızın işine yarayacaktır

Saygılar,

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Eğer geriye dönük (18 ay öncesine) ödemeler yapılacaksa çok iyi olur, bende başvururum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben şundan korkuyorum.Diyelim ki 300-500 tl neyse artık kesintimizi zor bela aldık diyelim..Daha sonra banka bizi mimleyecek..Hatta tüm bankalar bunu bilecek.Bu adamdan biz para kazanamıyoruz arkadaş.Adam aldığımızı bizden geri alıyor buna kredi vermeyelim diyecekler.Hatta k.kartlarında buna benzer sorunlar yaşandı.Yıllık kart ücretlerini geri alanların k.kartları iptal edildi.Banka bir ticari kurum ben bu müşteriyle çalışmak istemiyorum diyebilir.Nasıl müşteri banka seçebiliyorsa bankada müşteri seçebilir..Sonradan kredi ihtiyacımız olursa ne yapacağız ? Beni düşündüren kısmı bu...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Bir banka kredi çekmek isteyen müşterisini hiçbir şekilde kaçırmaz bence..

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Aynı şeyi bende düşündüm.Kara listeye alma ihtimalleri var mıdır?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

İyide para kazanamıyorsa müşteri uyanıksa bence temkinli yaklaşabilir.Adamlar faizden parayı kaldırıyorlar ama kesintiler de çok büyük kar sağladıkları kısım.Faiz oranı düşünce de yapılandırma oluyor.Yani banka bence ilk başta kesinti alamadığı yani soyamadığı adamı istemez... :)

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

İyide para kazanamıyorsa müşteri uyanıksa bence temkinli yaklaşabilir.Adamlar faizden parayı kaldırıyorlar ama kesintiler de çok büyük kar sağladıkları kısım.Faiz oranı düşünce de yapılandırma oluyor.Yani banka bence ilk başta kesinti alamadığı yani soyamadığı adamı istemez... :)

Faizleri arttırırlar ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Aynı şeyi bende düşündüm.Kara listeye alma ihtimalleri var mıdır?

Bence var..K.kartlarında oldu.Bunun içinde ayrıca mahkemeye verdi tüketici.Ancak mahkeme bankayı haklı buldu.Banka istemediği kişilere kart vermeyebilir dedi.Git başka bankadan al dedi..Ancak başka banka da yarın bir gün bu durumlar çoğalınca aynı şeyi bana da yapacak diyerek o da ret cevabı verebilir.Bankalar işbirliği yapar yani..Zaten ortak havuzları var.

Yorum bağlantısı
Gürhan Onaylı

Konuyu takıpteyim varsa geri alma imkanı şuan 2 kredim var yapışayım yakalarına hemen :tongue:

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Faizleri arttırırlar ;)

Şimdi şu var.Evet faizi artırı ancak misal ben 120 ay kredi çektim diyelim..Benden alacağı faiz her ay olacak.Yani ben ödedikçe banka kazanacak.Ödeyemezsem de kazancı olmayacak.Ancak diğer türlü banka baştan kredi onaylandığı an 2.5 bin tl ye varan kesintiler yapıyor.Tık para yani..Senin aylık ödediğin faiz ekstraya kalıyor.Baştan kaymağı yemek tadlı oluyor.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Dün konu ile alakali Tüketici Haklarına gidip Müdür ile konuştum...

Dilekçeyi bankaya veriyoruz, banka gerekli ödemeyi yapmayıp herhangi gibi geri dönüş sağlamazsa tekrar Tüketici haklarına basvurup banka ile Tüketici Hakları muhatap oluyor... Bankaya bu dilekçe ile gittim verilen cevap biz böyle bir ödeme yapmıyoruz, dilekçeyi almak istemediler, bende ben bunu bırakıcam isterseniz yırtın atın diyerek medeni bir şekilde çıktım :)

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Konu iyi olmuş. Fırsat bulup da açamadım. Burada şu anda revaçta olan bir uygulama, henüz parasını iade alan olmadı. Ancak yapılması gereken aşağıdaki iki dosyadan 1.aşama olanı doldurup ilgili bankanın genel müdürlüğüne iadeli - taahhütlü posta yoluyla göndermek. 1-2 hafta bekleyip, sonucunu telefonla falan sorabilirsiniz. Eğer olumlu cevap gelmezse bu sefer 2.aşama isimli dosyadaki formu doldurup tüketici hakem heyetine verebilirsiniz. Heyetten kararı aldıktan sonra da o kararla tekrar bankaya başvurabilirsiniz veya doğrudan icra müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

kredimasrafi1asama.doc

kredimasrafi2asama.doc

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Ada

:i-ih: :i-ih: :i-ih:

Şubelerde gördüğün portföy yöneticileri hedefini tutturmak için kaçırmak istemez doğrudur ama banka kar etmediği hiç bir işe onay vermez.. Çalıştığım sürece hep böyle gördüm..

Benden masraf kesiyorsunuz diye sürekli iade isteyen milyonluk müşteriye kibarca siz nasıl ki ticaret yapıyorsanız bizde ticaret yapıyoruz ve burada hizmet bedelimize sürekli tepki gösterecekseniz çalışmamızı sonlandıralım dendiğini biliyorum..

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Mahkeme kararıyla kesinleşmiş hakkımı talep ettiğim için beni boşayacak banka varsa 1 dakika durmasın :) Nereyi imzalıyorum?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Aynen, bizim kızdığımız, üstü kapalı hükümet destekli soyulmamız, kart vs. aidatları resmen soygun, ticari ilişki sonlanacaksa millet olaral toplu hareket edebilsek, bak bakalım ne oluyor, özellikle yabancı banka cenneti ülkemiz nasıl rahatlıyor, adım başı banka, gidin londra ya bakın, bakalım kaç farklı banka ve şubeseleri var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Konu iyi olmuş. Fırsat bulup da açamadım. Burada şu anda revaçta olan bir uygulama, henüz parasını iade alan olmadı. Ancak yapılması gereken aşağıdaki iki dosyadan 1.aşama olanı doldurup ilgili bankanın genel müdürlüğüne iadeli - taahhütlü posta yoluyla göndermek. 1-2 hafta bekleyip, sonucunu telefonla falan sorabilirsiniz. Eğer olumlu cevap gelmezse bu sefer 2.aşama isimli dosyadaki formu doldurup tüketici hakem heyetine verebilirsiniz. Heyetten kararı aldıktan sonra da o kararla tekrar bankaya başvurabilirsiniz veya doğrudan icra müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

kredimasrafi1asama.doc

kredimasrafi2asama.doc

Burda sormak istediğim bir konu var.Yazının başında ..... kredi nolu müşterinizim diyor.Bu kısmı doldurmak mecburi bir durum mu.Sonuçta onlarca defa kredi kullandım ve kredi numaralarımı hatırlamam mümkün değil.Kredi kullandığımız bankalara herhangi bir numara vermeden direk olarak isim soyisim ve tc numaramız ile başvuru yapsak yeterli olurmu.

Diyelim ki banka bize dönüş yapmadı yine bu durumda 2.yazıda yine kredi numarası alınan ücret gibi şu an hatırlamamız pek mümkün olmayan rakamsal değerler var.Bunları yazmadan nasıl olacak bu durum.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Burda sormak istediğim bir konu var.Yazının başında ..... kredi nolu müşterinizim diyor.Bu kısmı doldurmak mecburi bir durum mu.Sonuçta onlarca defa kredi kullandım ve kredi numaralarımı hatırlamam mümkün değil.Kredi kullandığımız bankalara herhangi bir numara vermeden direk olarak isim soyisim ve tc numaramız ile başvuru yapsak yeterli olurmu.

Diyelim ki banka bize dönüş yapmadı yine bu durumda 2.yazıda yine kredi numarası alınan ücret gibi şu an hatırlamamız pek mümkün olmayan rakamsal değerler var.Bunları yazmadan nasıl olacak bu durum.

Sonuçta kredi başvurusunda TC Kimlik numarası alınıyor. Müşteri numarası bilinmiyorsa TC Kimlik numarası iş görür. 2.aşama ile ilgili olarak da, parayı ödemiyoruz derlerse de, tekrar bankaya bir dilekçe ile başvurup, bu tarihten itibaren geriye dönük 10 senelik süreçte kullandığım kredilerden kesilen dosya masraflarının tarafıma bildirilmesi denebilir. Yada sözleşme ve ödeme planı veya kredi özetinin bir sureti istenilebilir.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Sonuçta kredi başvurusunda TC Kimlik numarası alınıyor. Müşteri numarası bilinmiyorsa TC Kimlik numarası iş görür. 2.aşama ile ilgili olarak da, parayı ödemiyoruz derlerse de, tekrar bankaya bir dilekçe ile başvurup, bu tarihten itibaren geriye dönük 10 senelik süreçte kullandığım kredilerden kesilen dosya masraflarının tarafıma bildirilmesi denebilir. Yada sözleşme ve ödeme planı veya kredi özetinin bir sureti istenilebilir.

Evet sanırım ilk etapda ödemeyecektir.Döküm istemek dilekçe ile daha mantıklı sanırım.Geçenlerde okuduğum bir yazıda.Bir banka bu tarz dökümlerini isteyen bir müşteriden döküm başına 100tl gibi bir rakam istemiş.Yani bankalarda işi zora sokacakları aşikar ama.Özellikle iş bankasına bu başvurumu yapacağım bakalım ne olacak.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Öyle bir durumda bankadan bir şey istemeyip, mahkeme veya heyete doğrudan başvurup, bu bilgileri heyet tarafından bankadan istenilmesi düşünülebilir. Ha nasıl sonuç verir bilmiyorum. Ama ben Pazartesi postalıyorum dilekçelerimi.

Yorum bağlantısı
Hadi Küçükoğlu

Biletix'den bile iade alabilen biri olarak bu banka olayına da el atayım önümüzdeki hafta.

Bildiğimiz kadarıyla son 10 yılda kullanılan tüm kredilerin "dosya masrafı" adı altında alınan ücretlerin faiziyle iadesini içeriyor.

Şimdiye kadar 7-8 kere kredi çektim, hatta şuanda 2 kredimin de ödemesi devam ediyor. Yeniler neyse de eskileri hatırlamak mümkün değil. Hafta içi bankalara uğrayıp bilgi alayım bakalım daha önce kaç kere kredi çekmişim ne kadar dosya masrafı ödemişim öğreneyim.

Bu arada döküm istediğinizde yabancı bankalar zorluk çıkartmıyor, yerli bankalarda problem yaşıyorsunuz gibi söylemler duydum. Danışıklı dövüş olabilir.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Hatta iş inada binecekse veririm her döküm için 100 TL daha. Sonra talep edeceğim miktara eklerim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Tabi hakem heyeti falan diyoruz da. Miktar sınırı var. Zaten gittiğinizde sizi yönlendirir heyetler. Ancak 2012 yılına ilişkin şu bilgi mevcut;

Tüketici hakem heyetine zorunlu başvuru sınırı 01.01.2012'dan başlayarak 1.161,67 TL,

Büyükşehir statüsünde bulunan illerde faaliyet gösteren il hakem heyetlerinin uyuşmazlıklara bakmakla görevli ve yetkili olmalarına ilişkin alt parasal sınır 01.01.2012'dan başlayarak 3.032,65 TL'dir.

*2012 yılı değerleri, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 22. maddesindeki usule göre Üretici Fiyatları Endeksinde meydana gelen ortalama % 12,58 (oniki virgül ellisekiz) oranında artış esas alınarak belirlenmiştir.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bir dilekçe hazırlayıp kredi çektiğim bankalara göndereyim bakalım dönüş yapacaklar mı.Genel merkezlerine göndereceğiz değil mi bu dilekçeleri.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...