İçeriğe Yönlendir

Kredi Dosya Masraflarının Geri Ödenmelerine İlişkin !

Ertan Çabuk

Recommended Posts

Mert Yeldan

Kim demişse iyi üfürmüş :)

Adliyeden bir abim hakem heyetine başvurdu. Ve hakem heyeti haklı buldu. Bankaya yazı yazdı ödeme için. Şimdi ödemenin yapılmasını bekliyor.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Konut kredisi zaten %90 gibi. Tüketici kredileri karışık. Ona emsal bulmak lazım.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ben yeniden yapılandırmada bankayı da değiştirdim...Galiba kimseden bir şey almam mümkün değil, doğru mu anlamışım ? :)

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Serkan abi burada mevzu tamamen çirkeflik :p İsteyenin bir yüz kara, vermeyen zenci mantığından gidiyoruz :p Sen iste, onlar vermesin :D

Tüketiciyle ev kredisinin farkı ne ki?

Sözleşme vs. farklar var sanırım. Daha önce de yazdım, basitçe düşününce konut kredisinde masraf alınabilir, hani tutar çok yüksek ciddi bir meblağ falan. Ancak hep konuşulan o yargıtay ilamı vs. konut kredisi ile ilgili. Tüketici kredisi için uygulanır mı muamma. Henüz ben örneğine rastlamadım.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Önceki mesajlarımda ekliydi. Hakem heyeti kararı, mahkeme ilamı, yargıtay ilamı.

Yorum bağlantısı
Tuncay Küçük

ben bankanın yerinde olsam kart limitinizi maksimum düzeyde yükseltirdim. sonra da şahsınıza özel kampanyalarla aklınızı çeler ve alışverişlerinizi yavaş yavaş bütçeniz limitlerinin üstüne çıkartırdım. üstüne birde karttan nakit kredilere teşvik ederdim. artık ekstreleri ödeyemeyecek duruma geldiğiniz anda da sizden korkunç şekilde intikamımı alırdım :D :D

Kartımı zaten iptal edecektim fazlaydı para alıp yapmak iyi oldu....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Oğuzhan Deniz

Şirket adına çekilen kredi masraflarını da geri ödemeye dahil ediyorlar mı acaba bilgisi olan var mı?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Recep Mura

Arkadaşlar, 2008 yılında ev için zorunlu olarak çektiğim kredinin dosya masrafı+hayatsigortası+ipotek fek ücreti için mart ayında başvurduğum THH kararı 7 ay sonra Salı günü elime ulaştı THH dosya masrafı+İpotek fek ücreti hakkında iade karar vermiş hayat sigortasını reddetmiş sebebi yazmıyor....Bundan sonra süreç nasıl işleyecek bilmiyorum THHdekiler sanırım çok yoğunlar ve eleman eksikliğimiz var o yüzden bu kadar gecikti dediler gözümü korkutmak için olsa gerek banka Tüketici mahkemesine gidebilir oradan kazanırlarsa herşey sizin üzerinize kalabilir dediler sen bejkle banka seninle irtibata geçer dediler sanırım 15 gün bekleyeceğim mahkmeye başvurmazlarsa iade isteyeceğim olmazsa icraya vermem lazımmış herhalde bu konuda tecrübesi olan varsa paylaşırsa sevinirim...

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Hayat sigortasının ödenmemesi gayet normal.

Kasko parasını geri alabiliyor musunuz?

Bu da aynı hesap.

Ama bu tür kredilerde hayat sigortası zorunlu değilmiş ben özellikle sormama rağmen bana verilen ödeme cetveli haricinde herhangi bir masrafın olmayacağını söylemişlerdi ve bana seçenek de sunmadılar belki ben başka bir yerden daha uyguna da yaptırabilirdim bana bunu ödemezseniz taksitlerinizi de ödeyemezsiniz dediler ve bu hayat sigortasını kredi çektikten hemen hemen 1 yıl sonra yada 1.5 yıl dı sanırım sonra yaptırlar madem yapılması gerekiyor neden en başında yapmadılar ve beni bilgilendirmediler...Halbuki dask zorunluymuş ama onu yaptırmadılar mesela...

Yorum bağlantısı
Recep Mura

İmzayı atıp sigorta poliçesinin sahibi olmuşsunuz ama...

Geçmiş olsun.

Ben poliçe felan imzalamadım, kasko gibi gidip ben hayat sigortası yaptırmak istiyorum da demedim yani gönüllü yaptırmadım ben kredi çektikten 1-1.5 sene sonra taksidimi ödemek için gittiğimde önce hayat sigortası ücretini ödemelisiniz aksi halde taksitlerinizi ödeyemezsiniz dendi itiraz ettim ama yaptırmak zorundasınız dendi o süreçte hukuki durumu bilmediğimden ve araştırma yapma imkanımda yoktu mecbur ödedim sonra araştırdığımda bunun zorunlu olmadığını öğrendim ve bankanın tamamen kendini garantiye almak için yaptırdığını (ki halbuki garantide eve ipotek koydu) bazıları da beni düşündüğü için yaptırmıştır diyor ki öyle olsa en başında yapmalıydı o 1-1.5 sene zarfında ya bana birşey olsaydı ne olacaktı? el hasıl benim itiraz ettiğim nokta bunu en başından bana söylememeleri ve zorunlu olmayan bir şeyi dayatmalarıydı ama kasko tamamen farklı ister yaptırısınız ister yaptırmazsınız ama burada banka size zorunlu olmamasına rağmen dayatıyor...

Ha bu arada bu tür başvuru yapacak arkadaşları bilgilendirmek için paylaşımda bulundum aslında ben dosya masrafı konusunda da reddedilir diye düşünüyordum Ben aslında ipotek fek ücreti almalarına çok kızdım her türlü işlemi bizzat yapmama rağmen ama başvurmuşken dosya masrafı ve hayat sigortasını da ekleyim dedim gerçi henüz daha iade almadık belki banka mahkemeye gidip kazanabilir de...

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Arkadaşlar tamam karşılıklı olarak analaşılıp verip alıyoruz bunda bir sorun yok ama bir marketten alış-veriş yaptınız kasada size dosya açmamız gerekiyor ve 100TL masrafı var deseler siz alırmısınız, diger marketlerde aynı şekilde söylediklerinde birinden mecbur alacaksınız bu sizce hak mı?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Recep Mura
(düzenlendi)

Arkadaşlar daha önce bahsettiğim gibi THH'ne yaptığım dosya masrafı+Hayat Sigortası+ ipotek Fek ücreti iade talebime THH hayat sigortası hariç diğerlerinin iadesine karar vermişti bugün gelen postacının getirdiği evraklarla bankanın Tüketici Mahkemesine gittiğini öğrendim. Banka ipotek fek ücretini iade ettiğini (müşterinin hesabına yatırıldı demiş bundan haberim yok bankada kredi hesabı var onuda artık ödemelerim bittiği için kullanmıyorum acaba oraya mı yatırdılar?) ancak dosya masrafının bendeki dekontun aksine 451 TL değil 380 TL olduğunu ve bunun yasal olduğunu iddia ederek iptalini istemiş...Ben bu durumda ne yapmalıyım daha önce böyle bir şey başıma gelmedi nasıl ve ne şekilde hareket etmeliyim bilgi verirseniz çok memnun olurum...Şu ana kadar bankaya gitmedim geçen hafta deste bir telefon geldi ancak derste olduğumdan açmadım sonra incelerden o tel nonun banka nosuna benzediğini gördüm geri aramadım onlarda aramadılar henüz bankaya gitmeye de imkanım olmadı icraya da vermedim henüz bundan sonra nasıl hareket etmeliyim bilgisi olan paylaşırsa özellikle hukukçu arkadaşlar çok memnun olurum...Belgeler aşağıda acaba duruşmalı mı yoksa değil mi?

tarihinde Zafer Ayvacı tarafından düzenlendi
ekler silindi
Yorum bağlantısı
Recep Mura

Arkadaşlar gelen belgeler dava açıldığına dair bir bildirim mi yoksa benim haberim olmadan mahkeme görülmüş mü anlamadım bana bugüne kadar dava açıldığına dair ne bir bilgi verildi ne de bir savunma istendi şimdi savunma vermek için bir süre var mı? Duruşmasız yazıyor yine mahkeme evrak üzerinden mi karar verecek?

Yorum bağlantısı
Guest Feti Ercan
(düzenlendi)

Ben şundan korkuyorum.Diyelim ki 300-500 tl neyse artık kesintimizi zor bela aldık diyelim..Daha sonra banka bizi mimleyecek..Hatta tüm bankalar bunu bilecek.Bu adamdan biz para kazanamıyoruz arkadaş.Adam aldığımızı bizden geri alıyor buna kredi vermeyelim diyecekler.Hatta k.kartlarında buna benzer sorunlar yaşandı.Yıllık kart ücretlerini geri alanların k.kartları iptal edildi.Banka bir ticari kurum ben bu müşteriyle çalışmak istemiyorum diyebilir.Nasıl müşteri banka seçebiliyorsa bankada müşteri seçebilir..Sonradan kredi ihtiyacımız olursa ne yapacağız ? Beni düşündüren kısmı bu...

eşiniz çeker. banka her türlü kazanıyor 18 ay da 5 milyar para kazanıyor. Dosya masrafı cabası. Ben yeni kredi çektim 18 ayda 5 milyar bunun gibi onlarca müşteri var orta da rekabet var millet kredi çekmez ise bırakın onlar düşünsün biz neden korkalım

Arkadaşlar tamam karşılıklı olarak analaşılıp verip alıyoruz bunda bir sorun yok ama bir marketten alış-veriş yaptınız kasada size dosya açmamız gerekiyor ve 100TL masrafı var deseler siz alırmısınız, diger marketlerde aynı şekilde söylediklerinde birinden mecbur alacaksınız bu sizce hak mı?

Ancak burda da dosya masrafı çektikden sonra değil çekmeden söyleniyor. İster çek ister çekme kimse zorla çektirmiyor ki örnekle pek bir alakası yok yani :)

tarihinde Feti Ercan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Arkadaşlar gelen belgeler dava açıldığına dair bir bildirim mi yoksa benim haberim olmadan mahkeme görülmüş mü anlamadım bana bugüne kadar dava açıldığına dair ne bir bilgi verildi ne de bir savunma istendi şimdi savunma vermek için bir süre var mı? Duruşmasız yazıyor yine mahkeme evrak üzerinden mi karar verecek?

Tebligatı ne zaman aldın hocam?

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Tebligatı ne zaman aldın hocam?

Bugün postacı getirdi öğleden sonra ama elimde herhangi bir belge yok bugün aldığıma dair sanırım dünde gelmiş postacı yönetici dün bugün postacı geldi demişti benim için mi gelmişti bilmiyorum çok geç mi gelmiş şimdi ben ne yapmalıyım?

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Yok önemli olan senin eline ne zaman geçtiği. Yukarıya tarayıp eklediğin tebligat zarfındaki meşruhatta ne yapman gerektiği aslında yazılmış. 2 haftalık bir süreden bahsetmiş ve bu süre içinde elindeki belge, delil, beyan, tanık ne varsa sunman gerekli demiş. Bugün aldıysan süre bugünden başlar, o tebligatın bir parçası da Mahkemeye geri gitti, senin imzaladığın parçası. Onun üzerinde yazan tarih senin tebliğ aldığın tarih oluyor. Mahkeme ona bakıp tebligatın kimin, ne zaman aldığını görüyor. Henüz duruşma olmamış tabi. İlk ön inceleme Şubat ayında diye gösterilmiş. Ancak o tarihe kadar eksiklikler tamamlanırsa sanırım karar da çıkabilir. Net bilgiyi yarın öğrenmeye çalışırım.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Yok önemli olan senin eline ne zaman geçtiği. Yukarıya tarayıp eklediğin tebligat zarfındaki meşruhatta ne yapman gerektiği aslında yazılmış. 2 haftalık bir süreden bahsetmiş ve bu süre içinde elindeki belge, delil, beyan, tanık ne varsa sunman gerekli demiş. Bugün aldıysan süre bugünden başlar, o tebligatın bir parçası da Mahkemeye geri gitti, senin imzaladığın parçası. Onun üzerinde yazan tarih senin tebliğ aldığın tarih oluyor. Mahkeme ona bakıp tebligatın kimin, ne zaman aldığını görüyor. Henüz duruşma olmamış tabi. İlk ön inceleme Şubat ayında diye gösterilmiş. Ancak o tarihe kadar eksiklikler tamamlanırsa sanırım karar da çıkabilir. Net bilgiyi yarın öğrenmeye çalışırım.

O zaman duruşmasız olacak anlamına mı geliyor? Yoksa 07.02.2013 tarihinde saat.10 da duruşma da mı olacak burasını pek anlayamadım gelen belgede 11.maddede sanki ön inceleme duruşmasız taraflar hazır olmadan yazıyor bu bizi ilgilendiren bir durum mu yoksa hakim dosyayı incelemek için önceden hazır edilmesini mi istiyor anlamadım...Bu konuyla ilgili örnek dilekçe, emsal karar vb. nereden bulabilirim acaba elinizde var mıdır böyle belgeler...

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Hocam 11. ve 12.maddeler dediğim şeyi söylüyor evet. 11.madde duruşma olmayacağı, kimse gelmesin hakim kendisi evrak üzerinden karar verecek demek. 12.madde de eğer o tarihten önce her şey tamam olursa, yine hakimin belirleyeceği bir tarihte yine kimse yokken evrak üzerinden karar verecek demek oluyor.

Kısaca duruşma yok, dosya üzerinden karşılıklı delil, beyan ve belgelerinizi hazırladığınızda karar çıkacak.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...