İçeriğe Yönlendir

Kredi Dosya Masraflarının Geri Ödenmelerine İlişkin !

Ertan Çabuk

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Bankaya tebliğgat ile ya da noterden ihtarname şeklinde yaparsanız daha garanti olur. Yoksa başvurmadı diyebilirler. İhtarname kötü birşey değildir.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

İadeli taahhütlü posta da yeterli. Barkod ile sorgulama yapıp, tebliğ tarihi ve tebliğ alanı öğrenebilirsiniz.

Yorum bağlantısı

Bankalarin faiz ve faiz disi gelirleri vardir. Ikisi de bilancolarinda yer alir. Enflasyonun dusmesi ile bankalarin hazine bonosu ve devlet tahillerinden elde ettigi faizler dusmus ve faiz disi gelirler on plana cikmistir. Bu nedenle bankalar bu gelir kalemini eskiden etkin kullanmazke su an biraz da zorunlu olarak on planda tutuyorlar.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Konu iyi olmuş. Fırsat bulup da açamadım. Burada şu anda revaçta olan bir uygulama, henüz parasını iade alan olmadı. Ancak yapılması gereken aşağıdaki iki dosyadan 1.aşama olanı doldurup ilgili bankanın genel müdürlüğüne iadeli - taahhütlü posta yoluyla göndermek. 1-2 hafta bekleyip, sonucunu telefonla falan sorabilirsiniz. Eğer olumlu cevap gelmezse bu sefer 2.aşama isimli dosyadaki formu doldurup tüketici hakem heyetine verebilirsiniz. Heyetten kararı aldıktan sonra da o kararla tekrar bankaya başvurabilirsiniz veya doğrudan icra müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

kredimasrafi1asama.doc

kredimasrafi2asama.doc

Şu dilekçeyi örnek olarak birisi yazsa arkadaşlar... :)

Bizde alalım olmazsa.

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Son on yılda çektiğim kredilerin masrafları ve sigorta paralarını şöyle bir gözden geçirdim 10.000 tl yi buluyor. :(

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Zafer bu kredileri kullandığımız bankaların şubelerinemi yoksa genel merkezlerinemi iadeli taahhütlü göndermemiz gerekiyor...

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Ben bankaların masraf almalarını doğal karşılıyorum ve hakları olduğunu düşünüyorum.

Bu bir hizmettir ve her hizmetin bedeli olur. Bedel sana uymazsa hizmetten faydalanmazsın.

Kredi kullanılacağı zaman müşteriye bütün masraflar baştan tebliğ ediliyor ve müşteri bunları kabul edip imzalıyor.

Aradan bilmem kaç sene geçmiş müşteri ödediği parayı geri istiyor ve yargı da bunu kabul ediyor.

Bankanın yerinde olsam ödememek için elimden gelen her türlü yasal yolu denerim.

Bundan sonra da müşteriye kredi kullandırırken bu durumu göz önünde bulundurup faiz oranını ona göre ayarlayıp sözleşmeyi daha sağlam yaparım.

Alperin tez elden kellesi vurula.... :p :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Mantık olarak bankalar haklı gibi ama nerede bu dosya deyince cevap veremiyorlar demek, altından mı dosya. :)

Yorum bağlantısı
Engin Deniz
Ben bankaların masraf almalarını doğal karşılıyorum ve hakları olduğunu düşünüyorum.

Bu bir hizmettir ve her hizmetin bedeli olur. Bedel sana uymazsa hizmetten faydalanmazsın.

Kredi kullanılacağı zaman müşteriye bütün masraflar baştan tebliğ ediliyor ve müşteri bunları kabul edip imzalıyor.

Aradan bilmem kaç sene geçmiş müşteri ödediği parayı geri istiyor ve yargı da bunu kabul ediyor.

Bankanın yerinde olsam ödememek için elimden gelen her türlü yasal yolu denerim.

Bundan sonra da müşteriye kredi kullandırırken bu durumu göz önünde bulundurup faiz oranını ona göre ayarlayıp sözleşmeyi daha sağlam yaparım.

Abi sana bu kadar katıldığımı hatırlamıyorum :D

Yorum bağlantısı
Engin Deniz

Kullanma kredi kartını Erkan... İnsanlara silah zoruyla kart vermiyorlar.

Banka kredi kartına 400 TL kullanıma 40 TL bonus verirken iyi, masrafları isteyince kötü.

Aha bidaha katıldım, ben tarafım yorum yapmıyorum, sen tercüman oldun hislerime :)

Yorum bağlantısı
Engin Özarı

Keşke ömrümde banka diye bir varlığı hiç tanımasaydım.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

bu konuyu daha önce araştırdığımda sadece yapılandırma yapanların ikici üçüncü kez verdikleri masrafların geri ödeneceğini söylemişti bir avukat arkadaşım ne kadar doğru bilmiyorum.

Önceki çıkışı bu şekildeydi. Bu sonradan çıkan bir konuymuş.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

where were u moubareq :D

yazdıklarına kelimesi kelimesine katılıyorum abi..

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Bankacılık yasal tefeciliktir...İşine gelirse kullanırsın...Ama ülkemizde kullanmak zorundasın...Ve bankaların yani tefecinin insafını beklemelisin...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Tefeci benzetmesi ağır olmuş Hasan hocam, bende kredi kullandım...Varsa şöyle bir 100 bin lirayı 10 yılda taksit taksit geri isteyecek zengin bir arkadaş parayı hesabıma aktarsın da evimi değiştireyim... :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

yarin bir araştıralım bakalım. ama bence şubelere Zafer.

Sadık abi şube krediyi verirken onayı genel merkezden alıyor, kredi oradan açılıyor, şube sadece aracı gibi parayı veriyor. Yani esas mesele genel müdürlükte bitiyor. Kredi çıkartırken kendi inisiyatiflerini kullanabilirler şubeler bazen tabi. Ancak konu ciddi bir konu, 1 kişi ben şubeye dilekçe verdim paramı geri aldım dese ortalık ayağa kalkar, şubenin de bu riski alacağını ben sanmıyorum.

Sen dilekçeyi şubeye verirsen onlar da genel merkeze göndereceklerdir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Tefeci benzetmesi ağır olmuş Hasan hocam, bende kredi kullandım...Varsa şöyle bir 100 bin lirayı 10 yılda taksit taksit geri isteyecek zengin bir arkadaş parayı hesabıma aktarsın da evimi değiştireyim... :)

Sistem olarak tefecilik dedim...yoksa orada çalışan bir sürü arkadaşım akrabam var...Sistemin mantığı öyle ...bence...Ama gerekli mi gerekli...

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

evet ama onay için gerekli tüm belgeler ve asıl dosya şubede bulunuyor. şubeler kredi öncesi merkezler ile kalıplaşmış yazışmalarını yapıp istenilen bilgileri veriyor ve onay alıyor o kadar. zaten onay almayacakları talepleri de direk geri çeviriyorlar, ya da bir süre sonra onaylanmadı diyorlar. şimdide farklı olacağını zannetmiyorum.

Dilekçene şube karar verebilir mi abi sence?

Ha şubeye verirsen o iş yatar demiyorum tabi. Ancak bence konunun muhatabı genel merkez.

Yorum bağlantısı
Engin Deniz

Şimdi iki kampanyamız var ( Oranları atıyorum). Birinde faiz oranı % 1.49, masraf sıfır, diğerinde oran %1.20 masraf 350 TL. 36 ay vade de toplam ödemedeki fark 1.000 tl yi geçiyor. 350 TL masraf ödeyerek toplamda 650 TL kar edebiliyorsun.

Yani sizin masraf dediğiniz başta kesilen tutar, aslında peşinat yada komisyon. Bunu havaya gitmiş bir para olarak algılamak bence yanlış. Masraf ödemek istemiyorsanız yüksek faizli krediye devam. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Arkadaşlar,

Bu haberi milliyet gazetesinden okumuştum. Zaten daha önce zafer in belirttiği yöntemle ödemelr yapılabiliyordu. ancak bankalar genelde tüketii mahkemelerinin verdiği kararları tınlamayıp konuyu yargıya götürüyorlardı. (mış).

Bu olayı bir bankacıdan dinlediimde konunun yargıtay da olduğu haberini almıştım. Milliyetin haberinde yargıtayın konu ile ilgili tüketiciler lehinde karar verdiği yazılı idi. Zafer yargıtay ın böyle bir kararı olup olmadığını nereden öğrenebiliriz?

Zaten yargıtay son noktayı koydu ise bankalar boşa çırpınıyordur. ss yöntemine göre vereceklerdir.

Ha sonra bizi mimleyeceklermiş falan 12 milyon kredi kullanımından bahsediliyor ve bu 12 milyon insanı mimleyecek bir bankacaılık sistemi tanımıyorum. zaten şu sıralar çıkan "masrafsız kredi" yalanı da bu kararlar neticesinde gündeme gelen bir uygulama.

Asıl bağlayıcı olan yargıtayın kararı yani..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
Arkadaşlar, Bu haberi milliyet gazetesinden okumuştum. Zaten daha önce zafer in belirttiği yöntemle ödemelr yapılabiliyordu. ancak bankalar genelde tüketii mahkemelerinin verdiği kararları tınlamayıp konuyu yargıya götürüyorlardı. (mış). Bu olayı bir bankacıdan dinlediimde konunun yargıtay da olduğu haberini almıştım. Milliyetin haberinde yargıtayın konu ile ilgili tüketiciler lehinde karar verdiği yazılı idi. Zafer yargıtay ın böyle bir kararı olup olmadığını nereden öğrenebiliriz? Zaten yargıtay son noktayı koydu ise bankalar boşa çırpınıyordur. ss yöntemine göre vereceklerdir. Ha sonra bizi mimleyeceklermiş falan 12 milyon kredi kullanımından bahsediliyor ve bu 12 milyon insanı mimleyecek bir bankacaılık sistemi tanımıyorum. zaten şu sıralar çıkan "masrafsız kredi" yalanı da bu kararlar neticesinde gündeme gelen bir uygulama. Asıl bağlayıcı olan yargıtayın kararı yani..

Son olarak böyle bir şey buldum. Tüketici hakem heyeti vatandaşı haklı bulmuş, banka Tüketici Mahkemesine itiraz etmiş, mahkeme de itirazı reddedip Yargıtay'a göndermiş. Yargıtay da kararı onamış.yargitayilami-mahkemekarari.doc

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Şimdi iki kampanyamız var ( Oranları atıyorum). Birinde faiz oranı % 1.49, masraf sıfır, diğerinde oran %1.20 masraf 350 TL. 36 ay vade de toplam ödemedeki fark 1.000 tl yi geçiyor. 350 TL masraf ödeyerek toplamda 650 TL kar edebiliyorsun.

Yani sizin masraf dediğiniz başta kesilen tutar, aslında peşinat yada komisyon. Bunu havaya gitmiş bir para olarak algılamak bence yanlış. Masraf ödemek istemiyorsanız yüksek faizli krediye devam. :)

Kredi kullanırken toplam maliyet tablosuna bakıldığında zaten hepsinin hemen hemen aynı olduğu ortaya çıkıyor benim incelediklerimde genelde 0,1 ile 0.5 puan arası oynuyordu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...