İçeriğe Yönlendir

Kredi Dosya Masraflarının Geri Ödenmelerine İlişkin !

Ertan Çabuk

Recommended Posts

Recep Mura

Hocam 11. ve 12.maddeler dediğim şeyi söylüyor evet. 11.madde duruşma olmayacağı, kimse gelmesin hakim kendisi evrak üzerinden karar verecek demek. 12.madde de eğer o tarihten önce her şey tamam olursa, yine hakimin belirleyeceği bir tarihte yine kimse yokken evrak üzerinden karar verecek demek oluyor.

Kısaca duruşma yok, dosya üzerinden karşılıklı delil, beyan ve belgelerinizi hazırladığınızda karar çıkacak.

Buna sevindim daha önce hiç mahkemeye gitmedim haklı da olsam böyle bir şey içinde olsa birden heyecanlandım şimdi benim yapmam gereken savunma mı vermek?

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Evet savunma yazacaksınız, daha doğrusu bankanın verdiği dava dilekçesinde yazdıklarına karşı cevap yazacaksınız. Onlar ne demiş, siz ne diyorsunuz gibi. Duruşmanın yazılı olanı. Ayrıca vereceğiniz başka belge, emsal karar, yargıtay kararı vb. ne varsa sunacaksınız.

Bu arada bir de not, isterseniz THH kararını icraya koyabilirsiniz, Mahkeme o yöndeki talebi (THH kararının icrasının tedbiren durdurulması) reddetmiş, THH kararına göre işlem yapabilir, paranın tahsili için icra takibi açabilirsiniz. Ha banka ona da itiraz eder, bir işe yaramaz, parayı alsanız bile bu sefer de mahkemeyi kaybederseniz geri ödemek zorunda kalırsınız, bu sebeple bir anlamı da yok zaten.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Evet savunma yazacaksınız, daha doğrusu bankanın verdiği dava dilekçesinde yazdıklarına karşı cevap yazacaksınız. Onlar ne demiş, siz ne diyorsunuz gibi. Duruşmanın yazılı olanı. Ayrıca vereceğiniz başka belge, emsal karar, yargıtay kararı vb. ne varsa sunacaksınız.

Bu arada bir de not, isterseniz THH kararını icraya koyabilirsiniz, Mahkeme o yöndeki talebi (THH kararının icrasının tedbiren durdurulması) reddetmiş, THH kararına göre işlem yapabilir, paranın tahsili için icra takibi açabilirsiniz. Ha banka ona da itiraz eder, bir işe yaramaz, parayı alsanız bile bu sefer de mahkemeyi kaybederseniz geri ödemek zorunda kalırsınız, bu sebeple bir anlamı da yok zaten.

İcra durdurma talebini mahkemenin reddetmesi benim lehime karar verebilecekleri gibi yorumlanabilir mi? Şayet kaydebersem karşı tarafa ücret ödemem gerekiyor mu olursa en fazla ne kadar olur beni THH heyetindekiler korkutmuşlardı sizin üzerinizde yıkılır masraflar diye? Birde banka ipotek fek ücretini iade ettiğini ifade etmiş ben böyle bir ücret almadım bilgi de verilmedi bir ara arandım ama derste olduğumdan açamadım sonradan araştırdım no banka numalarına benziyor kod kısmı herhalde onlar aradı diye düşündüm bankaya gidip o ücreti almalı mıyım şimdi? Savunma yazarken ifadeler önemli mi çünkü avukat desteğim yok kendim hazırlayacağım belli şablonu var mıdır yoksa karşı tarafın dava başvurusuna göre mi hazırlayayım?

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

1- Durdurmanın reddi sıradan bir karar olabilir, lehine de yorumlanabilir, bilemeyiz :)

2- Mahkemeyi kaybedersen, masraflar ile birlikte vekalet ücreti ödeyeceksin ne kadar olur bilmiyorum, yarın öğrenirim.

3- İade ettim diyorsa etmiştir, böyle bariz hata yapmazlar, bankaya gidip sorun iade olan param nerede diye. Yatırmışlarsa alın tabi. Zararı olmaz, mahkemeye vereceğiniz dilekçeye şu tarihte yatırmışlar, şu tarihte çektim o kısımdan vazgeçiyorum dersiniz.

4- İfadelerin önemi yok, diliniz döndüğünce durumunuzu izah edeceksiniz, talepleriniz aynı olduğu için THH başvurusundaki dilekçeniz paralelinde bir beyan yazabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz kısım bankanın mahkemeye verdiği dava dilekçesinde savunduğu şeylere dikkat edip, bunlara cevap veriyor olmanız. Bulabilirseniz internetten örnek kararlar bulun, onları da ekleyin, hakimle görüşme imkanınız olursa onunla veya kalemle de görüşebilirsiniz, kabaca bir bilgi alabilirsiniz belki.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

1- Durdurmanın reddi sıradan bir karar olabilir, lehine de yorumlanabilir, bilemeyiz :)

2- Mahkemeyi kaybedersen, masraflar ile birlikte vekalet ücreti ödeyeceksin ne kadar olur bilmiyorum, yarın öğrenirim.

3- İade ettim diyorsa etmiştir, böyle bariz hata yapmazlar, bankaya gidip sorun iade olan param nerede diye. Yatırmışlarsa alın tabi. Zararı olmaz, mahkemeye vereceğiniz dilekçeye şu tarihte yatırmışlar, şu tarihte çektim o kısımdan vazgeçiyorum dersiniz.

4- İfadelerin önemi yok, diliniz döndüğünce durumunuzu izah edeceksiniz, talepleriniz aynı olduğu için THH başvurusundaki dilekçeniz paralelinde bir beyan yazabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz kısım bankanın mahkemeye verdiği dava dilekçesinde savunduğu şeylere dikkat edip, bunlara cevap veriyor olmanız. Bulabilirseniz internetten örnek kararlar bulun, onları da ekleyin, hakimle görüşme imkanınız olursa onunla veya kalemle de görüşebilirsiniz, kabaca bir bilgi alabilirsiniz belki.

Çok teşekkür ederim Zafer Bey Allah razı olsun çok kafam karışmıştı belki çok basit bir şey ama ben bu konularda yeterince bilgi sahibi olmadığım için hata yapmamak için elimden geldiğinde detaylı öğrenmeye çalışıyorum çevremde çok da fazla danışabileceğim birileri olmadığı için sizleri rahatsız ediyorum inş. hayırlısı olur, teşekkür ederim...

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Cümlemizden Allah razı olsun hocam.

Ben hiç hukuk mahkemelerinde çalışmadım. O yüzden cevaplarım hep ucu açık. Yarın bilenlere bir danışayım, net birşeyler öğrenebilirsem konuya eklerim.

Hayırlısı olsun hakkınızda.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Cümlemizden Allah razı olsun hocam.

Ben hiç hukuk mahkemelerinde çalışmadım. O yüzden cevaplarım hep ucu açık. Yarın bilenlere bir danışayım, net birşeyler öğrenebilirsem konuya eklerim.

Hayırlısı olsun hakkınızda.

Ço teşekkür ederim merakla bekleyeceğim özellikle duruşma olup olmayacağı, kaybedersem ne gibi sürprizlerin beni bekleyeceği gibi...tekrar sağolun...

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Duruşma olmayacak hocam o kesin. Açıkça yazılmış zaten.

Kaybetme durumunda oluşacak zararı öğreniriz. Onu yazarım.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

eşiniz çeker. banka her türlü kazanıyor 18 ay da 5 milyar para kazanıyor. Dosya masrafı cabası. Ben yeni kredi çektim 18 ayda 5 milyar bunun gibi onlarca müşteri var orta da rekabet var millet kredi çekmez ise bırakın onlar düşünsün biz neden korkalım

Ancak burda da dosya masrafı çektikden sonra değil çekmeden söyleniyor. İster çek ister çekme kimse zorla çektirmiyor ki örnekle pek bir alakası yok yani :)

Fetih bey tabiki bankalar para veriyorlar para kazanacaklar, faizleri anlayışla karşılıyorum fakat dosya masrafı ne olur sen bana param karşılında hizmet veriyorsun, o dosyayı ben mi aç diyorum, üç dör kağıt parçası için 500-1000 TL gibi paralar söz konusu. :)

Tabiki çekip çekmemek benim elimde buna hiç kimse karışamaz.

Siz o zaman elektrik faturasındaki sayaç okuma bedelide hak diyorsunuzdur, anladığım kadarıyla.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Duruşma olmayacak hocam o kesin. Açıkça yazılmış zaten.

Kaybetme durumunda oluşacak zararı öğreniriz. Onu yazarım.

Necat Beyden de sağolsun sizin gibi bilgi almaya çalışmıştım o duruşma olacak diye yorumladı gerçi detaylı inceleme fırsatı bulamadı sanırım ona 11. madde duruşmasız yazıyor bu bizi ilgilendirmiyor mu dedim ama cevap yazmadı sanırım çok yoğun o nedenle kafam karıştı acaba dedim hakim duruşmadan önce dosyaları incelemek için mi taraflar gelmeden önümde hazır bulunsun dosyalar gibi mi demek istedi diye düşündüm...Duruşma olmaması iyi zaten o sıralarda büyük ihtimal il dışında olacağım inş. dediğiniz gibidir...Tekrar teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Duruşma olsaydı o tebligatta duruşma yazardı hocam. Hakimin takdiridir, her dosya duruşmasız olacak diye bir kaide yok. Tebligattan önce bana sorsan ben de duruşma olur derdim. Hakim böyle uygun görmüş, davanın içeriğine göre beyana gerek duymamış -ki mantıklı olan da o, duruşmaya çıksanız ne diyeceksiniz- duruşmasız evrak üzerinden karar vermeyi uygun görmüş.

Artık esas olan o 12 maddelik tensip. Orada ne yazıyorsa hakimin kararı.

Yorum bağlantısı
Recep Mura
(düzenlendi)

Duruşma olsaydı o tebligatta duruşma yazardı hocam. Hakimin takdiridir, her dosya duruşmasız olacak diye bir kaide yok. Tebligattan önce bana sorsan ben de duruşma olur derdim. Hakim böyle uygun görmüş, davanın içeriğine göre beyana gerek duymamış -ki mantıklı olan da o, duruşmaya çıksanız ne diyeceksiniz- duruşmasız evrak üzerinden karar vermeyi uygun görmüş.

Artık esas olan o 12 maddelik tensip. Orada ne yazıyorsa hakimin kararı.

Haklısınız, tekrar teşekkür ederim inş. güzel bir savunma hazırlayıp emsal karar da ekleyebilirsem ne âlâ, elimden geleni yapmış olurum, artık hayırlısı neyse o olsun hakkımsa alayım değilse Allah nasip etmesin zaten...

tarihinde Recep Mura tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Feti Ercan

Fetih bey tabiki bankalar para veriyorlar para kazanacaklar, faizleri anlayışla karşılıyorum fakat dosya masrafı ne olur sen bana param karşılında hizmet veriyorsun, o dosyayı ben mi aç diyorum, üç dör kağıt parçası için 500-1000 TL gibi paralar söz konusu. :)

Tabiki çekip çekmemek benim elimde buna hiç kimse karışamaz.

Siz o zaman elektrik faturasındaki sayaç okuma bedelide hak diyorsunuzdur, anladığım kadarıyla.

Ben hak demedim dikkatinizi çekerim. Sadece verdiğiniz örnekle alakası yok. Yoksa çok kötü koyuyor insana bir tane föy dosya için 600 tl ödemek. Ama adamlar bunu baştan belirtiyor. Faize tamam diyorsanız o zaman dosya masrafsız krediler de mevcut onlardan çekin. Ama o zaman da aynı parayı faiz artışı ile karşılıyorlar. Hiç farketmiyor ben araç alırken baya hesapladım aynı kapıya bir şekilde çıkarıyorlar

Yorum bağlantısı
Şehit Mustafa Yaman

http://www.zaman.com.tr/ekonomi/mahkemeden-bankaya-1200-lira-kredi-masrafi-olmaz-1000-lirasini-iade-et/2029891.html

Kredi alırken yüksek miktarda masraf ödeyenlere mahkemeden sevindirici bir karar çıktı.

Diyarbakır 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, bir bankadan 70 bin liralık konut kredisi çeken vatandaştan ‘dosya masrafı ve sigorta’ adı altında alınan 1.294 liranın, 1.000 lirasının iade edilmesine hükmetti.

Bir bankanın Dicle şubesinden 2010’da 70 bin lira konut kredisi çeken F.G.’den banka, dosya masrafı ve sigorta adı altında para aldı. F.G., olayı 30 Mayıs 2012’de Kayapınar Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti’ne taşı** küfür**, ödediği paranın iade edilmesini istedi. Heyet, 8 Haziran’da banka tarafından dosya masrafı ve sigorta adı altında alınan 1.294 lira 70 kuruşun iade edilmesine hükmetti. Bunun üzerine F.G., Diyarbakır 1. Asliye Ceza Hukuk Mahkemesi’nde bankaya dava açtı. Davalı bankanın avukatı mahkemeye sunduğu cevap dilekçesinde; sigorta yapılanmasının müşteri menfaatinde bulunduğunu, belli bir prim ödeme borcu getirmekle birlikte hayat sigortası kapsamına alınmasında sigortalının da menfaatinin olduğunu ifade etti. Sözleşmede bu şekilde bir düzenleme yapılmasına yasal bir engel de bulunmadığı belirtilen dilekçede, davasının reddine karar verilmesini talep etti.

Mahkeme ise tarafların belirlenen komisyon ve istihbarat ücretiyle diğer ücretin, komisyonun, masrafın borçlunun ödemeyi kabul ve taahhüt edeceği belirtildiğine işaret etti. Ancak mahkeme bu ücret ve masrafın hangi sebeplerle alınacağına dair sözleşmede açıklayıcı hüküm bulunmadığını vurguladı. Banka tarafından sadece kredinin verilmesi için zorunlu masrafların tüketiciden istenebileceğini kaydeden mahkeme, “Kredi verilmesi için gereken zorunlu masrafların neler olduğu konusunda diğer ücret ve masraflar başlığı altında belirlenen bir miktarın tüketiciden alınacağına dair hükmün 4077 sayılı yasa ve yönetmelik hükümleri kapsamında haksız şart olduğunun kabulü gerekmektedir.” denildi. Mahkeme, banka tarafından davalıdan kredi tahsis komisyonu ve ekspertiz ücreti adı altında alınan masrafın zorunlu masraflar olduğunun ispat edilemediğini belirtti. Masrafların zorunlu masraflar olmadığı kaydedilen kararda, dosya masrafı adı altında alınan ücretlerin haksız şart niteliğinde olduğu, matbu sözleşmeler kapsamında alındığı ancak davacı ve davalı arasında düzenlenen kredi sözleşmesi içerisinde hayat sigortasının düzenleneceği ve her yıl belirlenen bedelinin tahsil edileceği belirtildiği kaydedildi. Alınan hayat sigortası bedelinin yasal olduğunun anlaşıldığı kaydedilen mahkeme kararında, davacının davasının kısmen kabulüne karar verilmesine gerektiği kanaat getirildi. Mahkeme, davanın kısmen kabulüne kısmen reddine karar vererek bankanın mağdura 1.000 lira ödemesine karar verdi.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ancak burda da dosya masrafı çektikden sonra değil çekmeden söyleniyor. İster çek ister çekme kimse zorla çektirmiyor ki örnekle pek bir alakası yok yani :)

Dosya masrafları maalesef tam olarak söylenmiyor.100 kredi çekene sorun imzayı atacağı gün mutlaka ekstra birşeyler çıkmıştır..Ben bu işin içindeyim sürekli kredi kullandırıyoruz.İmza günü yada sonrasında ilk ödemede ekstaradan birşeyler çıkıyor..Ancak tüketici mecbur boyun eğiyor.Zaten tüketicilerin bankalara karşı olan hırsı da buradan geliyor.Uygun kesintiler talep edilse alan da memnun verende memnun olur.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Recep hocam bugün görev icabı sabahleyin bir çıktım dışarı, akşam mesai bitimine yakın anca geldim. Dolayısıyla da kimseye bir şey soramadım. Kusuruma bakmayın.

Görüşebilirsem haftasonu, görüşemezsem Pazartesi öğrenmem gerekenleri öğreneceğim inşallah.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Recep hocam bugün görev icabı sabahleyin bir çıktım dışarı, akşam mesai bitimine yakın anca geldim. Dolayısıyla da kimseye bir şey soramadım. Kusuruma bakmayın.

Görüşebilirsem haftasonu, görüşemezsem Pazartesi öğrenmem gerekenleri öğreneceğim inşallah.

Estağfirullah ilginiz için tekrar teşekkür ederim, sağolun...

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Ben banka olsam kredi çekerken masraf ve hayat sigortası bedeli ödemeyi kabul edip daha sonra mahkeme yoluyla bunları geri almaya çalışanlara bir daha bir damla kredi vermem.

Bence de vermesin ama başta bu ödeme çizelgesi haricinde asla ekstra masraf olmayacak dediği halde utanmadan sıkılmadan 1.5 yıl sonra aniden telefonla arayarak acilen şu kadar para yatırmalısınız hayat sigortası için deyip ben de bana daha önce böyle bir şey söylemediniz ve ben bunca zaman taksitimi ödüyorum dediğim halde hayır bunu ödemeden artık taksitlerinizi yatıramazsınız diye tehdit eden bankalarda;

hiçbir hakkı olmadığı halde ki bunun için mahkemeye gitmeye bile cesareti yok ki iade etti hemen ipotek fek ücreti alan ve bunu da en başta söylemeyen bir banka;

ayrıca utanmadan dekont olmasına rağmen 451 TL lik dosya masrafını 380 TL tahsil ettim diye itiraz eden bankalarda kredi verecek müşteri bulamasın ve bunları savunanlara diyecek sözüm yok...

Ha bu arada dün bankadaydım çok kalabalık tüm itirazlarıma rağmen ipotek fek ücretini alan görevliye ipotek fek iadem varmış dedim araştırdı ve bana iş sözleşmesi yapmaya kalktı ve bende bu ne için dedim adınıza hesap açtık dedi benden habersiz nasıl hesap açıyorsunuz dedim mecburuz dedi ben bu hesabı bir daha kullanmayacağım dedim o yüzden bana elden teslim edin dedim olmaz dediler ben taksitlerimi öderken oluyordu dedim ben asla size güvenmiyorum o da haklsınız dedi başa birine yönlendirdi o da gişeden sıra al dedi gelince kimlik no ile hesabını bulsunlar paranı alırsın dedi dediğim gibi yaptım ve benden zorla aldıkları 105 TL ipotek fek ücretini iade aldım...Dikkat edin bunun için mahkemeye gitmediler gidemediler çünkü haksız yere aldıklarını ve savunamayacaklarını biliyorlar...Dosya masrafını da bendeki dekontta 451 TL görülmesine rağmen gerçi uyanıklar üzerine açıklama kısmına dosya masrafı diye yazmamışlar belki buna güveniyorlar 380 TL tahsil ettiklerini iddia ederek mahkemeye gitmişler...

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Zafer Bey, şuan cevap hazırlamaya çalışıyorum kaba taslak önümüzdeki hafta Cumaya kadar vermek istiyorum çünkü tensip tutanağının bazı bölümlerinde 1 hafta süre diye yazıyor kafam karıştı acaba süre 2 hafta değil de 1 hafta olursa diye en azından bu hafta vereyim diyorum aklıma geldi hayat sigortasını yeniden talep olarak ekleyeyim mi THH red verdi buna ama sizce mantıklı mı?

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
(düzenlendi)

Öncelikle mahkemeyi kaybedersen ödeyeceğin vekalet ücreti 600 TL. Ayrıca yapılan masraflar, tebligat vs. 20-30 TL desek, 650 TL civarı zararın olacak. İnşallah olmaz tabi.

http://www.barobirli...y.aspx?ID=11255

Şimdi tensip tutanağının maddelerine bakarsak, bizi ilgilendiren kısımlar;

4-) Burada sana iki haftalık süre verilmiş, iki hafta içinde cevap dilekçesi verilecek.

5-) Cevap dilekçesinde olması gereken özelliklere bakılacakmış, o özellikler

HMK129'da yazılı, yani;

a) Mahkemenin adı.

b) Davacı ile davalının adı, soyadı ve adresleri; davalı yurt dışında ise açılan dava ile ilgili işlemlere esas olmak üzere yurt içinde göstereceği bir adres.

c) Davalının Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası.

ç) Varsa, tarafların kanuni temsilcilerinin ve davacı vekilinin adı, soyadı ve adresleri.

d) Davalının savunmasının dayanağı olan bütün vakıaların sıra numarası altında açık özetleri.

e) Savunmanın dayanağı olarak ileri sürülen her bir vakıanın hangi delillerle ispat edileceği.

f) Dayanılan hukuki sebepler.

g) Açık bir şekilde talep sonucu.

ğ) Davalının veya varsa kanuni temsilcisinin yahut vekilinin imzası.

Cevap dilekçesinde bunlar olacak. Yani bir şablon gibi, bankanın dilekçesi gibi. Şablonu hazırladım, aşağıya ekliyorum.

7-c) Sağdan soldan evrak istensin dersen, masraf yatıracaksın, istemezsen sadece tebligat için masraf yatıracaksın galiba, o da tebligat başına 7 TL. Bankanın avukatına gidecek, yani 7-10 TL bir masrafın olacak cevap dilekçesini götürdüğünde.

8- Dosya üzerinden karar verilemezse yeniden duruşma günü verilecekmiş. Büyük ihtimalle dosya üzerinden biter bu iş. Duruşma olmaz.

9- Tüketici Hakem Heyetinden senin dosyanın fotokopisini istemiş mahkeme. Onu da inceleyecek.

10- Daha önce de yazdığım gibi, bu 556 TL'lik THH kararını icraya koyabilirsin, onu yazıyor. Ama gerek yok.

Siz eklediğim cevap dilekçesini doldurun, çok fazla detaya girmeden, tüketici hakem heyeti kararı içeriğindeki sebeplere yönelerek. Daha sonra dilekçenizin son haline bakar, eklenip çıkarılması gereken kısımları değerlendirebiliriz.

tarihinde Zafer Ayvacı tarafından düzenlendi
: EK SİLİNDİ
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Ayrıca siz bu dilekçenizde artık Sigorta ücretini talep edemezsiniz. O iş için sizin ayrıca dava açmanız lazım. Şimdi sözünü ettiğimiz dava, THH kararına karşı bankanın yaptığı itirazın değerlendirilmesi. Yani ipotek fekkini ödedik, dosya masrafı da 380 TL ama onu ödemeyeceğiz, iptal edilsin diye açılmış bir dava. Sigorta konu dışında, onu unut yada yeni dava aç :)

Dilekçene, THH kararının ardından, yani ben başvuru yaptıktan sonra, itiraz etmektesizin, şu tarihte bankadan 105 TL ipotek fek ücretimi aldım, o bölüme bir diyeceğim yoktur, ancak THH kararında hükme bağlanan 451 TL dosya masrafı tarafıma ödenmemiştir diye de yazarsın.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Ayrıca siz bu dilekçenizde artık Sigorta ücretini talep edemezsiniz. O iş için sizin ayrıca dava açmanız lazım. Şimdi sözünü ettiğimiz dava, THH kararına karşı bankanın yaptığı itirazın değerlendirilmesi. Yani ipotek fekkini ödedik, dosya masrafı da 380 TL ama onu ödemeyeceğiz, iptal edilsin diye açılmış bir dava. Sigorta konu dışında, onu unut yada yeni dava aç :)

Dilekçene, THH kararının ardından, yani ben başvuru yaptıktan sonra, itiraz etmektesizin, şu tarihte bankadan 105 TL ipotek fek ücretimi aldım, o bölüme bir diyeceğim yoktur, ancak THH kararında hükme bağlanan 451 TL dosya masrafı tarafıma ödenmemiştir diye de yazarsın.

Allah razı olsun Zafer Bey sizi de çok meşgul ettim, internet üzerinden konuyla tecrübesi olduğunu düşündüğüm birçok kişiden yardım istedim ancak en doyurucu ve açıklayıcı bilgiler sizden geldi umarım bana faydası dokunduğu gibi bir çok benzer durumdaki arkadaşta faydalanacaktır. Sabahtan beri bende dilekçeye cevap hazırlamaya çalışıyorum neredeyse bir günümü aldı ancak biraz karışık oldu sizin hazırladığınız taslak çok güzel hatta birçok eksiğimi farkettim ben ona göre düzenler ve yine size zahmet olmazsa kontrol etmeniz için gönderirim...

Bu arada desenize kaybedersem Midyat'a pirince giderken eldeki bulgurdan olacağız:))) Neyse hayırlısı olsun dediğim gibi eğer hakkımsa almayı hakkım değilse davayı kaybetmeyi yeğlerim zaten haksızsam o zaten bir şekilde benden çıkar...

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Zafer Bey dilekçede hukuki deliller kısmında THH'nin karar var sadece bende birde benim başvuru dilekçem dosya içeriği derken neyi kastediyoruz ben bu konuda yalnızca kararı, benim THH'ne başvuru belgemi ve Bankaya çektiğim ihtarname ve cevabını ekleyebilirim bunları ekleyeyim mi sonuçta mahkeme sanırım bunları sizin ifadenize göre THH'den istemiş bende ekleyeyim mi?

Yine Banka dosya içeriği denmiş buradan neyi kastediyoruz bende yalnızca önü ve arkası yazılı olan ve tek sayfa olan ödeme tablosu var elimde banka kredi sözleşmesi yok vermediler birde tüm taksitlerimin ve benden aldıkları ekstra hayat sigortası tahsili+ipotek fek ücreti+ benden dosya masrafı diye aldıkları ancak açıklam kısmına yalnızca nakit yatan yazdıkları dekont var başka bir belgem vb. yok...o yüzden banka dosya içeriği yerine Kredi ödeme tablosu diye mi yazsam...

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Tamam elinizde ne varsa onları yazın, ben örneklemek için yazdım 1-2 şey. En alttaki netice ve talep tamam. Orası aynı kalabilir, siz benim yazdıklarımın yanına ekleyeceğiniz bir şeyler varsa ekleyin, hepsine toptan bakalım. Elinizde olan, mahkemeye vereceğiniz belgeleri yazın. En son her şey bittikten sonra dilekçeye bakarız, gösteririz. Eklemeyi, çıkarmayı yaparız.

Siz açıklamalar kısmına, THH kararının içeriğinde sözü edilen şeyleri özet geçin, önceden hazırlanmış sözleşme vb. yazılar var ya onları ekleyin. Yani çok fazla yazılacak bir şey yok zaten, her şey ortada. Kısacası sizin söyleyeceğiniz belli: THH kararı içeriği açıktır, o yönde karar verilsin.

HUKUKİ SEBEPLER: Aynı kalsın, ekleyecek başka bir şey yok.

DELİLLER: Banka dosyasını çıkarın, orada yazanlar hariç elinizdekileri ekleyin.

NETİCE VE TALEP: Aynı kalsın.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Tamam elinizde ne varsa onları yazın, ben örneklemek için yazdım 1-2 şey. En alttaki netice ve talep tamam. Orası aynı kalabilir, siz benim yazdıklarımın yanına ekleyeceğiniz bir şeyler varsa ekleyin, hepsine toptan bakalım. Elinizde olan, mahkemeye vereceğiniz belgeleri yazın. En son her şey bittikten sonra dilekçeye bakarız, gösteririz. Eklemeyi, çıkarmayı yaparız.

Siz açıklamalar kısmına, THH kararının içeriğinde sözü edilen şeyleri özet geçin, önceden hazırlanmış sözleşme vb. yazılar var ya onları ekleyin. Yani çok fazla yazılacak bir şey yok zaten, her şey ortada. Kısacası sizin söyleyeceğiniz belli: THH kararı içeriği açıktır, o yönde karar verilsin.

HUKUKİ SEBEPLER: Aynı kalsın, ekleyecek başka bir şey yok.

DELİLLER: Banka dosyasını çıkarın, orada yazanlar hariç elinizdekileri ekleyin.

NETİCE VE TALEP: Aynı kalsın.

Teşekkür ederim açıklamalar kısmını düzenlemeye çalışıyorum ben derdimi anlatırken nedense hep uzatırım benim zaafım özetlemeye çalışıyorum kaba taslak bitirdim herşey için tekrar sağolun...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...