İçeriğe Yönlendir

Kredi Dosya Masraflarının Geri Ödenmelerine İlişkin !

Ertan Çabuk

Recommended Posts

Bekir Afşar

Her işlemin tarihi gorunüyor ama bu ödeme gorunmuyor yani?

Bankaya uğrayıp bi dekont isteyin. Ya da telefon bankacılığı ile öğrenin.

Bu arada kacirdim mi bilmiyorum ama itiraz için tüketici mahkemesine dava açmışlar mı? Var mi böyle bir bilgi?

Paranın hesabımda olduğu gün bakmıştım ama listelememişti.

Şimdi tekrar denedim ve gördüm.

9 Ekim'de tüketici hakem heyetine dilekçe vermiştim.

2 Kasım'da hesabıma dosya masrafını yatırmışlar.

Tüketici hakem heyeti kararı ise 8 Mart'ta verilmiş.

Açılan bir dava var mı bilmiyorum. Bana henüz tebligat gelmedi.

Şimdi e-devletten baktım adınıza açılmış herhangi bir dava bulunmamaktadır yazıyor.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

O zaman durum şu:

Şikayetçi oldunuz, heyet bankadan savunma istedi. Savunma üzerine banka parayı yatırdı. Heyet bundan habersiz olduğu için sizin basvurunuzdan kaynaklı kararı bankaya gönderdi. Banka da biz zaten bunu odedik diyerek itiraz etti/bu şekilde odeyemiyoruz mesajı attı.

Sizlik bir durum yok ama bankaya parayı aldığınızi, gelen kararı göz ardı etmelerini söyleyebilirsiniz. Veya şubeye bir dilekçe verebilirsiniz. Çünkü banka parayi odedik ama tekrar istiyorlar diye mahkemeye itiraz davası açabilirler... Bişey çıkmaz ama ugrasirsiniz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Benim iade geçen ay yapıldı. Hanım ve benim adıma 945 tl.

Başvuru ve iade arası 1,5 ay sürdü. Çok çabuk halloldu.

Yorum bağlantısı
Guest Misafir

1 yıl olacak,hâla bekliyoruz heyeti.

Sen de mi? Benim hemen sonuc geldi ama banka bana mahkeme acmis [emoji23] Anneme babama yazi bile gelmeden hemen hesaplarina yatti bana yazi geldi [emoji35] Bankaya teslim ettim bakalim surec nasil isleyecek [emoji23]

Benim iade geçen ay yapıldı. Hanım ve benim adıma 945 tl.

Başvuru ve iade arası 1,5 ay sürdü. Çok çabuk halloldu.

Yakin zamanda mi cekmistiniz krediyi? Yakin zaman olanlarin cabuk cikiyor denmisti.

Yorum bağlantısı
Misafir

Sen de mi? Benim hemen sonuc geldi ama banka bana mahkeme acmis [emoji23] Anneme babama yazi bile gelmeden hemen hesaplarina yatti bana yazi geldi [emoji35] Bankaya teslim ettim bakalim surec nasil isleyecek [emoji23]

Şehirlerin yoğunluğu ile alakalı bir durum dedi heyet.geçen yıl verdiğim dosyamı daha işleme bile alamamışlar düşün artık.

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Yakin zamanda mi cekmistiniz krediyi? Yakin zaman olanlarin cabuk cikiyor denmisti.

2005 - 2011 arasıydı çektiğim krediler.
Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

Bizde babamın kredi masrafları için başvurmayı düşünüyorduk, babama "ticari krediler için geri ödeme yapılmıyor" diye bir şey söylenmiş.

Sürekli araç alımlarında ve ev alımlarında ticari kredi adı altında çekildi krediler.

Aslı astarı var mıdır?

Ticari krediler için bizede aynisini soylemişlerdi
Yorum bağlantısı
Bekir Afşar

O zaman durum şu:

Şikayetçi oldunuz, heyet bankadan savunma istedi. Savunma üzerine banka parayı yatırdı. Heyet bundan habersiz olduğu için sizin basvurunuzdan kaynaklı kararı bankaya gönderdi. Banka da biz zaten bunu odedik diyerek itiraz etti/bu şekilde odeyemiyoruz mesajı attı.

Sizlik bir durum yok ama bankaya parayı aldığınızi, gelen kararı göz ardı etmelerini söyleyebilirsiniz. Veya şubeye bir dilekçe verebilirsiniz. Çünkü banka parayi odedik ama tekrar istiyorlar diye mahkemeye itiraz davası açabilirler... Bişey çıkmaz ama ugrasirsiniz

Bugün sabah önce Tüketici Hakem Heyeti'ne gittim. Yazı İşleri Müdürü'ne durumu anlattım.

O da bankaya gidip paramı aldım, karardan feragat ediyorum şeklinde dilekçe ver dedi.

Bankaya gittim. Bu şekilde bir dilekçe alamıyoruz siz gidip paramı aldım deyip dosyamı sonlandırın dediler.

Heyete gittim. Paramı aldım, dosyamı sonlandırın dedim. Karar verildikten sonra zaten dosya sonlanmıştır dediler. Banka daha önce yatırdı, karar sonrası yatırmamış olacak. İcra başlarsa banka bana dava açar dedim. İcra takibini siz başlatmadıktan sonra başlamaz dedi müdür.

Sonra tekrar bankaya gidip niye böyle yaptıklarını öğrenmeye çalıştım. Yani savunma istenince parayı yatırıyorsunuz. E madem parayı yatırdınız savunma olarak parayı yatırdık deyip kapatın olayı. Bunu siz yapacaktınız dediler. Ben de dedimki normalde kullanmadığım banka hesabımı niye sürekli kontrol edeyim. Karar elime ulaşınca kontrol ettim ve farkettim. Hatta hesaba giriş tarihlerimi ve parayı çekiş tarihimi görebilirsiniz dedim. İşlemi yapan banka sonuçta pekala savunma olarak yatırdım şeklinde cevap verebilirdi dedim. Onlar da banka bunu yapmak zorunda değil siz hesaplarınızı kontrol etseydiniz dediler. Ben de hesaplarımı kontrol etmek zorunda değilim dedim. SMS ile bilgilendirebilirdim. Onu bile yapmadınız dedim.

Bilmiyorum bundan sonra ne olacak. Bir şey olacağını düşünmüyorum. Sonuçta ben icra takibi felan başlatmayacağım. THH de ben başvurmadan icra takibi başlatmıyormuş.

Ödeyip karşı dava açan bankalar varmış. Öyle bir şey olur mu? Olursa ne olacak artık bekleyip göreceğiz.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

İcra takibi başlamaz tabi siz istemeyince. Sadece bankanın eline karar gidince biz bunu odedik diyerek itiraz davası açıyorlar. Bir şey çıkmıyor ama sadece vekalet ücreti çıksa yeter zaten :) siz fazla bile uğraşmissiniz. Siz heyete dilekçeyi bırakın mecbur alacaklar. Paramı aldım. Sikayetimden vazgeçiyorum diye. Banka işin cakalligina gidiyor. Sonra daha çok uğraşirsiniz.

Yorum bağlantısı
Bekir Afşar

İcra takibi başlamaz tabi siz istemeyince. Sadece bankanın eline karar gidince biz bunu odedik diyerek itiraz davası açıyorlar. Bir şey çıkmıyor ama sadece vekalet ücreti çıksa yeter zaten :) siz fazla bile uğraşmissiniz. Siz heyete dilekçeyi bırakın mecbur alacaklar. Paramı aldım. Sikayetimden vazgeçiyorum diye. Banka işin cakalligina gidiyor. Sonra daha çok uğraşirsiniz.

Aynen. Çakallık yapıyorlar.

Dava açmak isteselerdi parayı yatırmadan açarlardı herhalde.

THH özellikle üstünde durdu. Bizim yapacağımız bir şey yok.diye. Hem banka hem THH dilekçelik bir durum yok alamayız dediler.

Parayı iade aldık, sevinemiyoruz :)

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Aynen. Çakallık yapıyorlar.

Dava açmak isteselerdi parayı yatırmadan açarlardı herhalde.

THH özellikle üstünde durdu. Bizim yapacağımız bir şey yok.diye. Hem banka hem THH dilekçelik bir durum yok alamayız dediler.

Parayı iade aldık, sevinemiyoruz :)

Parayı yatirmadan acamazlar. O zaman kaybederler. Ama şimdi mahkemeye biz parayı yatırdıktan sonra karar gönderiyorlar diyerek itiraz edebilirler.

Banka dilekçenizi almak zorunda. Almıyorsa da getirdi ama almadim diye yazı versin size. Koca kurum lafla çalışır mı?

Tekrar gitmek istemiyorum derseniz bankayı arayın. Nasılsa ses kaydı var, durumu oraya iletin. :) ama elinizde "ben paramı aldım karar konusuz kaldı" bildirimini yapmanız faydaniza olacaktır.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bizde babamın kredi masrafları için başvurmayı düşünüyorduk, babama "ticari krediler için geri ödeme yapılmıyor" diye bir şey söylenmiş.

Sürekli araç alımlarında ve ev alımlarında ticari kredi adı altında çekildi krediler. 

Aslı astarı var mıdır?

Ticari krediler için yapacak birşey yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Emrah Altun

Guncel rakamları bilmiyorum ama 35-50 TL civarı olabilir. Tebligat için posta pulu vereceksin. Giderken yanında bulunması işin hızlı yürümesini sağlayabilir. O da 10 TL. Hepsi 50 liraya biter diye tahmin ediyorum.

Sonunda bu pul masrafını ve harcın yarısını alıyorsunuz

Zafer Hocam tekrar merhaba;

Bahsettiğiniz şekilde aynen dediğiniz süreçlerden geçerek icraa takibini başlattım. 1 Hafta oldu. Başvuruyu yaptığım memura sordum süreçten nasıl haberim olacak diye o da hesabınıza para yatınca dedi. Şimdi benim anlamadığım ya ters bir durum olursa. Ya icra takipte sorun çıkarsa nasıl bilgim olacak. Süreci nereden takip edeceğim ben. Bu konuda bilginiz var mı acaba?

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Zafer Hocam tekrar merhaba;

Bahsettiğiniz şekilde aynen dediğiniz süreçlerden geçerek icraa takibini başlattım. 1 Hafta oldu. Başvuruyu yaptığım memura sordum süreçten nasıl haberim olacak diye o da hesabınıza para yatınca dedi. Şimdi benim anlamadığım ya ters bir durum olursa. Ya icra takipte sorun çıkarsa nasıl bilgim olacak. Süreci nereden takip edeceğim ben. Bu konuda bilginiz var mı acaba?

Takip edilecek bir süreç yok. Dedikleri gibi -mesela 1 ay- bekleyin. 1 ay içinde hesapta para yoksa icra dairesine gitmeniz gerekebilir. Çünkü icra daireleri alacaklı talebi ile çalışır. Resen işlem yapmazlar/yapamazlar. Çıkabilecek bir aksilik yok. Bankanın itiraz etmesi halinde dava açması gerekir. Dava açılırsa size tebligat gelir bu şekilde öğrenirsiniz. Etmezlerse de zaten para yatar.

Şimdilik üzerine düşmeye de gerek yok. Dediğim gibi siz hesabınızı kontrol ederek 1 ayı geçirin. Para yatarsa zaten sorun yok. Bu süre sonunda yatmazsa, o zaman tekrar değerlendirelim bankanın nesi var nesi yok alalım[emoji14]Olmadı şubeye hacze gidersiniz... İntikam zamanı[emoji14]

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut

Ödeme emri tebliği sonrası, takip kesinleşir ve borçlu tarafından ödeme yapılmaz ise, talep etmeniz halinde bankanın en yakın şubesinde kasa haczi yapılmasını talep edebilirsiniz. Bu işlem için yatırmanız gereken masraf avansı 100 TL yi geçmemektedir. Hacize katılmak zorunda değilsiniz.

Yatırdığınız haciz masrafı ve icra takibi esnasında yaptığınız diğer masraflar borca eklenir ve tahsilat esnasında bu rakamlar ile birlikte tahsil edilir. İcra Müdürlüğü tarafından, Tarafınıza ödenecek paradan %2 oranında cezaevi yapı harcı kesilerek, bildirdiğiniz hesabınıza ödemeniz yapılır. Ticari krediler hakkında pek bir bilgim yok ancak, konut kredisi ve araç kredisinde alınan masrafların, aleyhlerine alınan kararlar uyarınca bankalar tarafından ödendiğini gördüm.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Ödeme emri tebliği sonrası, takip kesinleşir ve borçlu tarafından ödeme yapılmaz ise, talep etmeniz halinde bankanın en yakın şubesinde kasa haczi yapılmasını talep edebilirsiniz. Bu işlem için yatırmanız gereken masraf avansı 100 TL yi geçmemektedir. Hacize katılmak zorunda değilsiniz.

Yatırdığınız haciz masrafı ve icra takibi esnasında yaptığınız diğer masraflar borca eklenir ve tahsilat esnasında bu rakamlar ile birlikte tahsil edilir. İcra Müdürlüğü tarafından, Tarafınıza ödenecek paradan %2 oranında cezaevi yapı harcı kesilerek, bildirdiğiniz hesabınıza ödemeniz yapılır. Ticari krediler hakkında pek bir bilgim yok ancak, konut kredisi ve araç kredisinde alınan masrafların, aleyhlerine alınan kararlar uyarınca bankalar tarafından ödendiğini gördüm.

Peki hocam bu süreç için ne kadar bankadan cevap gelmemesini beklemem gerekli.
Yorum bağlantısı
Ali Tatlısu

avukat bir arkadaşımız, dosya masraflarını geri alabileceğini söyleyince 3-4 arkadaş notere gidip avukata vekalet vermiştik.

1 yıldan fazla olmuştur. geçen gün aradı. dava sonuçlandı. gelin paranızı alın dedi. 2 kredi den 2500 tl geldi. Avukat ücret talep etmedi. avukatlık ücretini karşı taraftan tahsil edeceğini söyledi. Allah bereket versin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

önce bankaya mı dilekçe vermeli yoksa direkt tüketici heyetine mi başvurmalı iade için

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

önce bankaya mı dilekçe vermeli yoksa direkt tüketici heyetine mi başvurmalı iade için

Hocam elinizde dosya masrafı ödediğinize dair dekont ya da kredi çekerken verilen evraklar var ise onları alıp doğru hakem heyetine gitmeniz gerekiyor. Orada da matbu bir form dolduruyorsunuz 5 dk sürmüyor başvuru işlemi. 4-6 aya kadar da sonuç çıkar paranızı alırsınız. Ben Samsun'da bu işlemleri yaptım. Garanti bankasından da paramı 4 ayda aldım.

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Sanırım bankaya basvursak direkt red cevabı veriyorlar 3 kredim var sadece birinin evragi elimde diğerlerini bankadan talep edeceğiz o zaman. Zorluk çıkarıyorlar mı evrak verirken. Teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Cetelem in bir farkı yok değil mi aynı prosedürü izleyeceğiz kredilerin ikisi cetelem den

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Sanırım bankaya basvursak direkt red cevabı veriyorlar 3 kredim var sadece birinin evragi elimde diğerlerini bankadan talep edeceğiz o zaman. Zorluk çıkarıyorlar mı evrak verirken. Teşekkür ederim

Akbank ücretsiz veriyor. Garanti 50TL dekont ücreti alıyor. Sonra o 50TL yi tüketici hakem heyetine form doldururken yazıyorsunuz onu da alıyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Sıkıntısız veriyorlar.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...