İçeriğe Yönlendir

Kredi Dosya Masraflarının Geri Ödenmelerine İlişkin !

Ertan Çabuk

Recommended Posts

Diğer kalemler ekspertiz ücreti, konut sigortası ve hayat sigortası. Bana verilen dökümanda böyle görünüyordu. Bende evrakları tüketici mahkemesine vereli 2 ay oldu daha ses seda yok.

Yorum bağlantısı
Oğuz Yılmaz

Kredi alırken bankanın kredinin yanında direttiği ama aslında opsiyonel olan, ve zorunlu olarak yaptırmanız gereken hizmetler vardır.

Eve eksper gelir ve alacak olduğunuz evi inceler. Bunu siz ödersiniz (500 600 TL)

Size hayat sigortası yapar kredi ödediğiniz süre içinde. Bu opsiyoneldir ancak satın aldığınız bir hizmettir (bedeli değişkendir. 22000 için 100 tl gibi )

Eve konut sigortası yapar. Bunu da siz ödersiniz.

Geri alacağınız tutar dosya masrafı veya varsa çek masrrafı içindir. Aldığınız belgelerle hakem heyetine başvurduğunuzda oradaki yetkililer size ne kadar tutar için başvuracaklarını söylerler.

Süreç 1 yıldan uzun sürer. Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Erkan Tekin

Kredi alırken bankanın kredinin yanında direttiği ama aslında opsiyonel olan, ve zorunlu olarak yaptırmanız gereken hizmetler vardır.

Eve eksper gelir ve alacak olduğunuz evi inceler. Bunu siz ödersiniz (500 600 TL)

Size hayat sigortası yapar kredi ödediğiniz süre içinde. Bu opsiyoneldir ancak satın aldığınız bir hizmettir (bedeli değişkendir. 22000 için 100 tl gibi )

Eve konut sigortası yapar. Bunu da siz ödersiniz.

Geri alacağınız tutar dosya masrafı veya varsa çek masrrafı içindir. Aldığınız belgelerle hakem heyetine başvurduğunuzda oradaki yetkililer size ne kadar tutar için başvuracaklarını söylerler.

Süreç 1 yıldan uzun sürer. Kolay gelsin.

Diğer kalemler ekspertiz ücreti, konut sigortası ve hayat sigortası. Bana verilen dökümanda böyle görünüyordu. Bende evrakları tüketici mahkemesine vereli 2 ay oldu daha ses seda yok.

Şimdi bizim anlamadığımız olay şu.. 22 bi tl kredi alıyoruz ve 20.500 geçiyor elimize.. Bankanın bize verdiği dekont.. Dekont da da 400 tl gibi masraf gösteriyo.. bankanın bizden gizlediği bişi mi var hadi yok diyelim 1.100 tl nere gitti ? :D 

Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş
(düzenlendi)

Ben tüketici hakem heyetine vereli 1 sene oldu. Daha ses seda yok. İstanbul için normal gibi. Başka illerde daha çabuk alinabilyormus. Ziraat bankası dekont için 20 lira almıştı. 400 lira çok olmuş. Avukata verirseniz bu parayı da alabilirsiniz ama

tarihinde Serdar Göktaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serdar Çekiç

merhaba. bende aynı şekilde kredi kullanmıştım zamanında. dosya masrafı için bende aynı bankadan kullanmıştım. hani şu zamanında kumbarasıyla ünlü olan banka :) o değilde biz bu banka isimlerini neden saklıyorum anlamadım. sonuçta bankaya bi hakaret vs etmiyoruz. İş Bankası. iki adet kredim vardı. gittim kullandığım şubeye. kredilerime ait dosya masraf dekontlarını istedim. 5 tl karşılığında verdiler. sonra o dekontlarla bulunduğum ilçe belediyesinde beyaz masada tüketici haklarıyla alakalı bir masa oluşturmuşlardı. oraya gittim benim adıma evrak düzenlediler. oradan aldığım evraklarla bulunduğum ilçe kaymakamlığındaki tüketici hakları hakem heyetine başvuruda bulundum. ocak ayında başvurmuştum. daha bir sonuç çıkmadı. işlemi e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz. " https://www.turkiye.gov.tr/tuketici-sikayet-sorgulama" bu linkten e-devlete giriş yaparak son durumu öğrenebilirsiniz. başvuruda bulunduğunuz tarih aralığını seçin. işlemin sonuölanması bankaya göre değişiyormuş.

Yorum bağlantısı

merhaba. bende aynı şekilde kredi kullanmıştım zamanında. dosya masrafı için bende aynı bankadan kullanmıştım. hani şu zamanında kumbarasıyla ünlü olan banka :) o değilde biz bu banka isimlerini neden saklıyorum anlamadım. sonuçta bankaya bi hakaret vs etmiyoruz. İş Bankası. iki adet kredim vardı. gittim kullandığım şubeye. kredilerime ait dosya masraf dekontlarını istedim. 5 tl karşılığında verdiler. sonra o dekontlarla bulunduğum ilçe belediyesinde beyaz masada tüketici haklarıyla alakalı bir masa oluşturmuşlardı. oraya gittim benim adıma evrak düzenlediler. oradan aldığım evraklarla bulunduğum ilçe kaymakamlığındaki tüketici hakları hakem heyetine başvuruda bulundum. ocak ayında başvurmuştum. daha bir sonuç çıkmadı. işlemi e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz. " https://www.turkiye.gov.tr/tuketici-sikayet-sorgulama" bu linkten e-devlete giriş yaparak son durumu öğrenebilirsiniz. başvuruda bulunduğunuz tarih aralığını seçin. işlemin sonuölanması bankaya göre değişiyormuş.

Bende başvurdum Nisan ayında,hala ses yok.verdiğiniz linkten baktım,işleme alındı yazıyor.

Yorum bağlantısı
Erkan Tekin

Ben tüketici hakem heyetine vereli 1 sene oldu. Daha ses seda yok. İstanbul için normal gibi. Başka illerde daha çabuk alinabilyormus. Ziraat bankası dekont için 20 lira almıştı. 400 lira çok olmuş. Avukata verirseniz bu parayı da alabilirsiniz ama

Bende başvurdum Nisan ayında,hala ses yok.verdiğiniz linkten baktım,işleme alındı yazıyor.

Yanlış anlaşılmasın.. dekont için 6tl verdim kredi aldığım zaman masraf adı altında 400 tl kesmişlerdi.. ama elime 22bin yerine 20.5 geçti.. 400 kesseler 1.100 kalır o nereye gitti ?

Yorum bağlantısı

Merhaba Arkadaşlar.. Konuyu doğru yere açmışımdır umarım..

Sizlere sormak istediğim bi konu var.. 

2007 Yılında babam Konut Kredisi için İ.B. na başvurmuş 22bin TL kredi almış ve elimize geçen miktar 20.500 TL idi.. 1500 tl kesilmiş artık neye kesildiyse.. Bu dosya masrafları ve bişi daha vardı şimdi hatırlayamadım onlar geri alınabiliyormuş.. Bu gün bankaya gittik dökümanları alalım diye.. bize 400 tl masraf gösterdiler.. Bu konu ile ilgili yardımcı olabilecek var mı acaba ? 22 bin yerine 20.5 veriliyor 1.500 kesinti oluyor ama dokumanda 400 tl çıkıyor.. Ne yapmamz lazım ? 

Merhaba Erkan Bey,

Konunuz birleştirilmiştir. Daha detay bilgiye buradan ulaşabilir, aynı zamanda aşağıdaki konuyu da inceleyebilirsiniz.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/267660-yerinizden-kalkmadan-kredi-kart%C4%B1-aidat%C4%B1-geri-almak-m%C3%BCmk%C3%BCn/?hl=%2Bkredi+%2Bdosya#entry2604298

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Ben 2014 Mart ayıydı yanlış hatırlamıyorsam başvurdum, Ekim ayında karar çıktı hakem heyetinden, banka normal yollarla parayı geri vermek yerine süreci uzatmaya çalıştığı için verdim avukata o şekilde paramı aldım. Avukat artı olarak bankadan avukatlık ücretini de aldı icra yoluyla tahsil ettiğimiz için. 2014 Kasım ayında hanım adına başvurduk, onun da kararı geldi, bankaya verdik, bir ay olmadı henüz bankadan haber bekliyoruz, eğer ki bunlar da uzatırsa yine vericem avukata, icradan tahsil etsin kendisi de ekmek yesin..

En güzeli toplaşıp 3-5 kişi bir avukata vekalet vermek. vekalet ücreti 90 lira, arada bölüşüp ödüyorsunuz, avukat sizin için gerekli yerlere başvuruyor, paranızı tahsil ediyor, ayrıca her dosya için kendisine de avukatlık ücreti çıktığı için ekstra sizden para talep edilmiyor, en son paranızı alınca getirip size ödüyor o kadar.. Hiç umudunuzu kaybetmeyin, İzmir'de bu konuda yardım isteyen olursa da seve seve yardımcı olurum. Yıllardır nesiller boyu bankalara fazlasıyla kaptırdı malını mülkünü bu halk.. Geri almaya çalışınca da böyle çirkinlikler yapıyorlar çok kızıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Yapı kredi hem kredi kartı aidatını hem de Kredi dosya masrafını geri ödedi. Tüm hesaplarımı kapatmama ve beni bir daha aramayın dememe rağmen 2-3 haftada bir telefonum çalıyor bilmem ne kadar kredim hazırmış şubeye gitmem yeterliymiş diyorlar.

ING 6 ay oldu ses yok, zaten en ayak diretende bu bankaydı, hesap özeti için bile 50 TL istediler, hemde direk bankadan değil, telefon bankacığı ile faks çekerek EFT yaparak gibisinden bezdirici yöntemlerle.

Ama hepsini yaptım, hakem heyetine verdim yakında gelir haberi.

Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu

Geçen hafta  konut kredisi kullanım bedelini  iade aldım bende 

Yorum bağlantısı
Burak İşci

5 yıl önce Ziraat bankasından çektiğimiz 30.000 lira kredi için başvuru yaptık, 1080 lira ödeme çıktı bize. Daha sonra ilgili yerlere başvurduk, paranın altı ay içerisinde hesaba geri yatacağı söylendi, aradan birkaç ay geçti bakalım ne olacak. Şubat-Mart gibi almamız lazım parayı. Ancak öğrendiğim kadarıyla Ziraat hariç diğer bankalarda bu süreç daha uzun olabiliyormuş...

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

5 yıl önce Ziraat bankasından çektiğimiz 30.000 lira kredi için başvuru yaptık, 1080 lira ödeme çıktı bize. Daha sonra ilgili yerlere başvurduk, paranın altı ay içerisinde hesaba geri yatacağı söylendi, aradan birkaç ay geçti bakalım ne olacak. Şubat-Mart gibi almamız lazım parayı. Ancak öğrendiğim kadarıyla Ziraat hariç diğer bankalarda bu süreç daha uzun olabiliyormuş...

İnsan gibi ödediler bana. 

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Ben de 7. ayda hakem heyetine baş vurmuştum ama edevlette çıkmıyor. Neden olabilir?
Yorum bağlantısı
Erkan Gültekin1

Konu hakkinda madem yazan yazana, bendede 80bin ev kredisi 1500 dosya masrafim var ama bunun bir evragi yok nasil temin ederim yapikredi.den bunu isteme sansim varmi bu süreci yasayanlar anlatabilirlermi?

Yorum bağlantısı

Arkadaşlar bir sorum olacak, Tüketici Hakem Heyetinde, neredeyse 2 yila yaklaşan 3 adet dosyam var. Benden sonra başvuranlar dahi sonuçlandı. Yüksek ihtimal benim evraklar kayboldu. Sadece sisteme açtıkları dosya numaraları var. Tüketici Hakem Heyetine gittim yuvarlak cevaplar verip yolluyorlar. Sizce nereye şikayet edebilirim.. ? Nereye bağlılar ?

Yorum bağlantısı
Onur Kavaklı

Ben gecen sene basvurmustum. Bu sene para yatirildi. Kaymakamlikta calisan bir abimiz sayesinde kayit acan kisiye direk elden teslim ettim. Iceride koca masalar dolusu yigilmis dosyalar vardi. Hepsi bu bankalardan parasini isteyen kisilerin evraklariymis. Surecin cok uzun surmesi normal bu durum karsisinda. Ben basvururken bankadan kredi odeme plani gibi birsey aldim, alt kisminda tahsil edilen dosya masrafi bedeli yaziyordu. Bu yeterli demislerdi. Degisen bir prosedur var mi bilmiyorum ama.

Yorum bağlantısı

Konu hakkinda madem yazan yazana, bendede 80bin ev kredisi 1500 dosya masrafim var ama bunun bir evragi yok nasil temin ederim yapikredi.den bunu isteme sansim varmi bu süreci yasayanlar anlatabilirlermi?

Elinde herhangi bir belge yok ise, krediyi çektiğin bankaya gidip, ilgili kullanmış olduğun kredinin masraf dekontunu istemen yeterli Erkan. Sonra o dekont ile Hakem Heyetinde 5 dakikada bir dilekçe formatını doldurup arkasına zımbala. İşlem tamam. Sonra gelsin paracıklar.  ;) Ha herzaamn olmasa da bazen bankalar bu dekonttan da 5-50 Tl gibi evrak parası alabiliyorlar. O paranında dekontunu iste. Sonra onuda dilekçe ekine zımba.  ;)

Arkadaşlar bir sorum olacak, Tüketici Hakem Heyetinde, neredeyse 2 yila yaklaşan 3 adet dosyam var. Benden sonra başvuranlar dahi sonuçlandı. Yüksek ihtimal benim evraklar kayboldu. Sadece sisteme açtıkları dosya numaraları var. Tüketici Hakem Heyetine gittim yuvarlak cevaplar verip yolluyorlar. Sizce nereye şikayet edebilirim.. ? Nereye bağlılar ?

Problemin Hakem Heyeti kaynaklı olduğuna emin misin Murat? Heyetteki memurun dediğine göre bazı bankalar parayı geri ödemeleri 1 yılı geçebiliyormuş. Belki banka kaynaklıdır.. 

Yorum bağlantısı

Elinde herhangi bir belge yok ise, krediyi çektiğin bankaya gidip, ilgili kullanmış olduğun kredinin masraf dekontunu istemen yeterli Erkan. Sonra o dekont ile Hakem Heyetinde 5 dakikada bir dilekçe formatını doldurup arkasına zımbala. İşlem tamam. Sonra gelsin paracıklar. ;) Ha herzaamn olmasa da bazen bankalar bu dekonttan da 5-50 Tl gibi evrak parası alabiliyorlar. O paranında dekontunu iste. Sonra onuda dilekçe ekine zımba. ;)

Problemin Hakem Heyeti kaynaklı olduğuna emin misin Murat? Heyetteki memurun dediğine göre bazı bankalar parayı geri ödemeleri 1 yılı geçebiliyormuş. Belki banka kaynaklıdır..

Abi sonuçlanmasından bahsediyorum. Benden sonra başvuranların sonuçlandı. Para ödenmesi değil. Sonucu bilsem gerisini çözerim..
Yorum bağlantısı

Abi sonuçlanmasından bahsediyorum. Benden sonra başvuranların sonuçlandı. Para ödenmesi değil. Sonucu bilsem gerisini çözerim..

İşte bende onu diyorum. Misal Akbank. Hanımda bende Şubatta başvurduk. BEnimki Ağustos ortası sonuçlandı. Paramı aldım. Ama hanımın işleminden halen ses seda yok. Bekliyoruz.

Yorum bağlantısı

İşte bende onu diyorum. Misal Akbank. Hanımda bende Şubatta başvurduk. BEnimki Ağustos ortası sonuçlandı. Paramı aldım. Ama hanımın işleminden halen ses seda yok. Bekliyoruz.

Bandırmaya gidince ilk işim bu konuyu takip etmek olacak [emoji35] El insaf 2 yıl olacak neredeyse...
Yorum bağlantısı

Bandırmaya gidince ilk işim bu konuyu takip etmek olacak [emoji35] El insaf 2 yıl olacak neredeyse...

Beni de haberdar edersin. Eğer hızlandırmak için yapılacak birşey varsa bizde yapalım.  :)

Yorum bağlantısı

Beni de haberdar edersin. Eğer hızlandırmak için yapılacak birşey varsa bizde yapalım. :)

Tamamdır. Şampiyon :)
Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Abi bankaya göre süreç uzamaz.

İşlem sıralaması şu şekilde,

şikayet dilekçesi ilgili hakem heyetine geldiği zaman heyet dilekçeyi ilgili bankaya tebliğe çıkarır.

Banka ilgili tebligatı aldıktan sonra 15 gün içerisinde savunma cevap dilekçesini verir, (eğer cevap vermezse direk olarak haklarından feragat etmiş sayılacağı tebligatta kendisine belirtilmiştir, bundan ötürü muhakkak bir iki satır yazıyla cevap verirler)

Dolayısıyla tüketici hakem heyeti tebligatı çıkarttıysa, tebliğ süresinden 15 gün sonrası (hadi postada geçecek zamanı da ekleyelim diyelim 1 ay sonrası) -cevap dilekçesi gelmiş ise cevaba göre-, -cevap dilekçesi gelmemiş ise doğruda başvurucu lehine- karar vermesi gerekiyor. Yani dilekçeyi 1 Ocakta verdiniz atıyorum, 15 Ocakta tebliğe çıktı, 25 Ocakta tebliğ edildi, 15 gün sonrası olan 10 Şubat tarihi en kötü ihtimal Mart ayı başında hakem heyeti karar verebilir duruma gelir. Yani usulen 3 ay gibi bir sürede sonuçlanması gerekiyor.

İş yoğunluğu nedeniyle hakem heyetlerinin bu süreleri tutturamaması çok normal ancak işlemin ne aşamada olduğu konusunda bilgi vermek durumundalar. Bankaya tebligat çıktı mı, tebligatın dönüşü oldu mu, banka yazılı cevabını sundu mu, dosya karar verilmek amacıyla görüşüldü mü, karar yazıldı mı, karar her iki tarafa tebliğ çıktı mı bunlardan birini muhakkak söylemeleri gerekir. Eğer ki dosyanızı veya evraklarınızı kaybettiyseler de kamu görevlisinin görevi ihmal suçunu işlemiş sayılırlar ki sanmıyorum onu göze alsınlar.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...