İçeriğe Yönlendir

Kredi Dosya Masraflarının Geri Ödenmelerine İlişkin !

Ertan Çabuk

Recommended Posts

Misafir

YapıKredi sağolsun git-gel yaptırdı ama hiç bir lira ücret almadan dökümü verdi :) Kız isteme misali ilk seferde vermiyorlar demek ki :)

ING'ye çok fena kafayı taktım, ücreti gönderdim, dilekçeyi yazdım, faksı gönderdim, dekontlarımı aldım. Döküm gelsin bakalım.

Kesin şubeden şubeye fark var Furkan. Burada 2 şube var YKB nin. Biri benim biri hanımın üzerine kredi var. Ben ilk şubeye gittim, dekontu direkt aldım. Sorun sıkıntı olmadan, beklemeden, ücretsiz. Hanım diğer şubeye gitti. Biraz gider yapmışlar. Çağrı merkezini arayın, mail adresinize gönderirler demişler. Ona da mail olarak geldi. İlginç. Kim kimi bezdirirse sanırım.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Oktay Demirağ

Ben de 2009 yılında garanti Bankası ndan konut kredisi çekmiştim. Dosya masrafları için Tuketici hakem heyetine başvurdum. Kararda lehime sonuçlandığına dair yazı geldi ve bankaya gittim. Banka ilgili yazıları taradı ve mesaj geleceğini bildirdi. Mesaj geldi imza karşılığı alabileceğimizi belirtiyordu. Bankaya gittim ve bana Garanti Bankası ibraname imzalamamı istedi...

" Tuketici Hakem Heyeti Başkanlığı, karara konu talebimden ve kararın sonuçlarından şimdi ve ileriye dönük olarak, gayrikabulu rucuen feraget ediyorum."

Bu ibranemeyi imzalamadan ödeme yapılmayacağını belirttiler.

Günün sonunda ben bu ibranemeyi imzaladiğım takdirde ilerde haksız yere alınacak tüm masraflarım kabulumdur demiş olacağım. Ibranemeyi imzalamasamda ödemeyi alamıyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Hiç bankayla muhattap olmayın, bu işi yapan tonla avukat var, sadece vekalet ücretinizi ödeyin, verin bir avukata, sizin paranızı da tahsil eder, kendi avukatlık ücretini de tahsil eder, bankaya duble zarar olur.

Bankaya bunu teklif edin; eğer normal şekilde ödeme yapmıyorsanız avukatım aracılığıyla icra yoluyla tahsil edilmesi için talimat vereceğim, ödüyor musunuz ödemiyor musunuz deyin..

Hiçbir banka tüketici hakem heyeti kararı sizin lehinizeyken avukatın işe karışmasını istemez çünkü itiraz etseler bile itirazların neredeyse tamamı reddediliyor. Bu şekliyle bir de avukatlık ve dosya ücretini de banka ödemek zorunda kalacağından o işe kalkışmaz diye düşünüyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Sarp söylemiş; noterden avukata vekalet veriyorsunuz, o da bankayı icraya veriyor. Banka size olan borcunu ve avukat ücretini seve seve ödüyor. Bir de o yazı için tazminat davası açılabilse... Bankalar bizi her fırsatta soyuyor ya, hiç acımıyorum onlara. Zaten 1 çekip 2 ödüyoruz. 2004 yılında çektiğim kredi için şerefsiz şekerbank mesaj ücreti olarak benden 10 TL (on lira yaa) kesmiş. Mesaj ücreti bugün bile 10 lira değil, insafsızlar! İstedim hepsini geri. Hem de faiziyle istedim. Seve seve verecekler...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Bankalar şahıs olsa, mesela X bankasının yaptıklarının aynısını X şahsı yapsa, çok temiz döverler, sonra da öldürüp bir kuytuya atarlar...

Öyle telef olan çok tefeci var. ;)

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Bugün bankaya tekrar uğradım. Imzalatmak istediklerini detaylıca avukat arkadaşa ilettim. Bundan sonraki oluşabilecek durumlarda bu yazının sorun teşkil etmeyeceğini ve sadece hakem heyetinin bu başvurumdan x sayılı x kararına gore alacağımın olmayacagını belirtti. Bende imzaladım. Ödemeyide aldım. Ancak istersem diğer türlü yani sizin de dediğiniz gibi icra yoluylada alabileceğimizi belirtti.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Bugün bankaya tekrar uğradım. Imzalatmak istediklerini detaylıca avukat arkadaşa ilettim. Bundan sonraki oluşabilecek durumlarda bu yazının sorun teşkil etmeyeceğini ve sadece hakem heyetinin bu başvurumdan x sayılı x kararına gore alacağımın olmayacagını belirtti. Bende imzaladım. Ödemeyide aldım. Ancak istersem diğer türlü yani sizin de dediğiniz gibi icra yoluylada alabileceğimizi belirtti.

Ben imzalamazdım. O ne öyle, tehdit gibi cümleler... En güzeli icra. Acımayacaksın bankaya...

Yorum bağlantısı
Misafir

Kayınvalideme de 15 gün itiraz süresi olmakla birlikte 900 küsür TL'nin banka tarafından geri ödenmesine dair yazı geldi.

Aradan 3,5 ay geçmesine rağmen banka parayı halen yatırmadı.

Para yatmayınca, şube telefonla arandı, verilen cevap çok yoğun olduğu, en kısa zamanda yatacağı yönündeydi.

Bir ay daha geçti aradan tık yok. En son bugün öğlen baktım gene yatmamıştı.

Yorum bağlantısı
Ali Deniz

Kayınvalideme de 15 gün itiraz süresi olmakla birlikte 900 küsür TL'nin banka tarafından geri ödenmesine dair yazı geldi.

Para yatmayınca, şube telefonla arandı, verilen cevap çok yoğun olduğu, en kısa zamanda yatacağı yönündeydi.

İcraya verin, bakin nasil yatiyor..
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

İcraya vermeden önce Bimer'den bir dilekçe gönderip, 3 iş günü süre vereceğim. Para yatmazsa icradan başka çare yok.  

Yorum bağlantısı
Misafir

İcraya vermeden önce Bimer'den bir dilekçe gönderip, 3 iş günü süre vereceğim. Para yatmazsa icradan başka çare yok.  

Kendilerine ait olan paranın ödemesini 1 gün geciktirim, hemen günlük faiz işletiyorlar. Ama sıra bize gelince...  :angry:

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Bizimki de yatmadı. 15 gün daha yeni geçti ama olsun. Banka(lar) da aramadı. Aramasını da beklemiyorum. Ben de aramadım. Pazartesi avukatıma vekalet veriyoruz hanımla beraber. Direk icra. Dedik ya; seve seve ödeyecekler. Bankalara acımayacaksınız... Bir de noter masrafını alabilseydik o zaman olay olurdu. Aslında mantık doğru; ben durup dururken mi notere gidiyorum? Notere para vermeme sebep olan onlar. Bu yüzden noter parasını da onlardan almam lazım aslında.

Yorum bağlantısı
Misafir

Kendilerine ait olan paranın ödemesini 1 gün geciktirim, hemen günlük faiz işletiyorlar. Ama sıra bize gelince...  :angry:

+1 Adiler işte..

Yorum bağlantısı
Misafir

Bizimki de yatmadı. 15 gün daha yeni geçti ama olsun. Banka(lar) da aramadı. Aramasını da beklemiyorum. Ben de aramadım. Pazartesi avukatıma vekalet veriyoruz hanımla beraber. Direk icra. Dedik ya; seve seve ödeyecekler. Bankalara acımayacaksınız... Bir de noter masrafını alabilseydik o zaman olay olurdu. Aslında mantık doğru; ben durup dururken mi notere gidiyorum? Notere para vermeme sebep olan onlar. Bu yüzden noter parasını da onlardan almam lazım aslında.

Abi 04.04.2014 tarihinden beri benim 3 adet banka ile ilgili dilekçem henüz sonlanmadı. E-devlet ile kontrol ediyorum. İşleme alındı yazıyor.. Tam 1 yıl oldu..
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Abi 04.04.2014 tarihinden beri benim 3 adet banka ile ilgili dilekçem henüz sonlanmadı. E-devlet ile kontrol ediyorum. İşleme alındı yazıyor.. Tam 1 yıl oldu..

Normal adaş, yoğunluk var. Bizimki 8 ay sürdü. Daha 4 tanesi de gelmedi. Edevlette "gündemde" diyor. Aynı anda 8 tane verdik. Dördü geldi... Beklemekten başka yapacak bir şey yok. Ama karar geldikten sonra 15 içinde ödemezlerse önce avukata sonra icraya unutma. Neydi sloganımız? Bankalara acımayacaksınn! ;)

Yorum bağlantısı
Misafir

15 gün yasal süre ancak; bu süre bittikten sonra acayip bir oyalama taktiği var. 

Sesimizi çıkarmazsak eğer, para yatırma işlemi aylarca sürecek.

3 iş günü sonunda hemen Avukat arkadaşımı arayacağım. Kendileri bilir.

Noter konusunda da çok haklısınız. Maalesef kanunlarımız o kadar ince değil.

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Merhaba,

Şuan Yapı Kredi bankasından almış olduğum ve ödemeleri ağustos ayında bitecek olan bir tüketici kredim var.Son zamanlarda malum herkes dosya masrafını geri alıyor bende almayı düşünüyorum ancak önümüzdeki yılbaşı yine bankamdan yaklaşık 25-30 kredi çekeceğim şimdi masrafı geri istesem ve tüketici mahkemesi yolu ile geri alsam bu benim yılbaşında çekmek istediğim kredi almamda olumsuz etki yapabilir mi ? Yani banka sen benden dosya masrafını istedin bende sana istediğin kredi vermiyorum kayıtlara girmiş kaydınız falan dermi çünkü bu tip bazı duyumlar aldım eğer böyleyse dosya masrafı için başvuruda bulunmayacağım.

Bilgisi olan arkadaşlarımndan yardımlarını rica ederim.

Kesinlikle banka böyle bir şey söylemez. Dava etseniz de etmesenizde kredinizi verir.
Yorum bağlantısı
Abdullah Aladı

Kredi masrafı için bankaya dilekçe yazmadan direk hakem heyetine başvuru yapabiliyor muyuz?

Yorum bağlantısı
Engin Deniz

Kredi masrafı için bankaya dilekçe yazmadan direk hakem heyetine başvuru yapabiliyor muyuz?

Elinizde masrafı gösterir dekont varsa evet.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...

Şubat 2015 te kredi dosya masraflarının geri ödenmesine ilişkin Hakem Heyeti ne dilekçe vermiştim. Aradan 7 ay geçmiş. Neredeyse unutma aşamasına geldim. Akbank tan mail/ Sms gelene kadar. 4 farklı masraf dilekçem vardı Akbank için. Masrafların tümü, dün itibari ile hesabıma geri yatırılmış. Bankadan ekli gibi bir mail geldi. Bir ibare var mailde. "Başvurduğunuz Tüketici Hakem Heyetine bilgi veriniz!" diye. Bugün hanım gitti Hakem Heyetine. Basit bir imza atmış. "Paramı Aldım" diye. Eğer bu imzayı atmazsanız, bankalar "İade davası" açabiliyorlarmış hakkınızda. 

Aynı tarihte Halk Bank ve Yapı Kredi içinde dilekçe vermiştim. Onlardan henüz bir ses seda yok. Hakem Heyetindeki yetkili "BAnkaların müşteri yoğunluğuna göre işlemler 1 yılı bulabilir" demiş cevap dönülmesi. 

Taş atıp kolum yorulmadı. Bu işlemi yapmayanlar mutlaka paranızı geri isteyin. Çok basit 5 dakikalık bir dilekçe. Arkasını bırakmayın derim. Nasılsa unutulmuş bir para. Geri geldiğinde çok seviniyor insan.  :biggrin:

214ebdj.jpg

161a296e8677e38a01c7cd9dd4c596a5.jpg 

Yorum bağlantısı
Serdar Akgül

Ben de avukata vekalet vermistim.( Sadece 30 Tl) hicbirsey yapmadan 3 ay icinde 3 bankaya ait tum dosya masrafini geri almistim. Gercekten dosya masrafi olan hic beklemesin derim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Erkan Tekin

Merhaba Arkadaşlar.. Konuyu doğru yere açmışımdır umarım..
Sizlere sormak istediğim bi konu var.. 
2007 Yılında babam Konut Kredisi için İ.B. na başvurmuş 22bin TL kredi almış ve elimize geçen miktar 20.500 TL idi.. 1500 tl kesilmiş artık neye kesildiyse.. Bu dosya masrafları ve bişi daha vardı şimdi hatırlayamadım onlar geri alınabiliyormuş.. Bu gün bankaya gittik dökümanları alalım diye.. bize 400 tl masraf gösterdiler.. Bu konu ile ilgili yardımcı olabilecek var mı acaba ? 22 bin yerine 20.5 veriliyor 1.500 kesinti oluyor ama dokumanda 400 tl çıkıyor.. Ne yapmamz lazım ? 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...