İçeriğe Yönlendir

Kredi Dosya Masraflarının Geri Ödenmelerine İlişkin !

Ertan Çabuk

Recommended Posts

Abi bankaya göre süreç uzamaz.

İşlem sıralaması şu şekilde,

şikayet dilekçesi ilgili hakem heyetine geldiği zaman heyet dilekçeyi ilgili bankaya tebliğe çıkarır.

Banka ilgili tebligatı aldıktan sonra 15 gün içerisinde savunma cevap dilekçesini verir, (eğer cevap vermezse direk olarak haklarından feragat etmiş sayılacağı tebligatta kendisine belirtilmiştir, bundan ötürü muhakkak bir iki satır yazıyla cevap verirler)

Dolayısıyla tüketici hakem heyeti tebligatı çıkarttıysa, tebliğ süresinden 15 gün sonrası (hadi postada geçecek zamanı da ekleyelim diyelim 1 ay sonrası) -cevap dilekçesi gelmiş ise cevaba göre-, -cevap dilekçesi gelmemiş ise doğruda başvurucu lehine- karar vermesi gerekiyor. Yani dilekçeyi 1 Ocakta verdiniz atıyorum, 15 Ocakta tebliğe çıktı, 25 Ocakta tebliğ edildi, 15 gün sonrası olan 10 Şubat tarihi en kötü ihtimal Mart ayı başında hakem heyeti karar verebilir duruma gelir. Yani usulen 3 ay gibi bir sürede sonuçlanması gerekiyor.

İş yoğunluğu nedeniyle hakem heyetlerinin bu süreleri tutturamaması çok normal ancak işlemin ne aşamada olduğu konusunda bilgi vermek durumundalar. Bankaya tebligat çıktı mı, tebligatın dönüşü oldu mu, banka yazılı cevabını sundu mu, dosya karar verilmek amacıyla görüşüldü mü, karar yazıldı mı, karar her iki tarafa tebliğ çıktı mı bunlardan birini muhakkak söylemeleri gerekir. Eğer ki dosyanızı veya evraklarınızı kaybettiyseler de kamu görevlisinin görevi ihmal suçunu işlemiş sayılırlar ki sanmıyorum onu göze alsınlar.

Memur beni yemiş yani..  :D Bazı bankalarda 1 seneyi geçiyor dediydi. Müsait bir zamanda gidip soralım tekrar. Sağol Sarp. :good1:

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Memur beni yemiş yani..  :D Bazı bankalarda 1 seneyi geçiyor dediydi. Müsait bir zamanda gidip soralım tekrar. Sağol Sarp. :good1:

Ne demek abi :good1:

Banka isterse 1 sene sonra cevap versin. Hakem Heyetinin belirlediği süre içerisinde cevap vermezse bir şey ifade etmiyor. Aynı zamanda hakem heyeti belirlediği süre bittikten sonra aman biraz daha bekleyeyim diyemez. Süre neyse odur, değişmez yani. Süre bittikten sonra da banka cevap versin ya da vermesin karar verebilir heyet. Yeter ki ellerinde iş olmasın, zamanları olsun :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

İşte bende onu diyorum. Misal Akbank. Hanımda bende Şubatta başvurduk. BEnimki Ağustos ortası sonuçlandı. Paramı aldım. Ama hanımın işleminden halen ses seda yok. Bekliyoruz.

Bir aileye bir sonuç yeter.. daha çok beklersin :p

Yorum bağlantısı
Semih Usluer

İlki 2014 Şubat ayında sonuncusu 2014 Ağustos ayında olmak üzere sendika avukatı aracılığıyla 5 dekont verdim. 2015 hazirandan başlayıp bugün itibariyle son ödemeyi aldım. Konuyu yakından takip eden biri olarak işin içinde çok pislikler dönüyor bilmenizi isterim. 1 Heyetlerde adamın varsa 2 ayda işin görülür.. 2 avukat aracılığıyla değilde şahsi başvurularda daha çabuk ödemen yapılır ( bankalar avukattan gelen evrakları masraf+ avukatlık ücreti ödeyecekleri için) karşı dava yada evrağı bekletebildiği kadar bekletir.3 karar evrağın çıkmıştır bankaya götürsen direk ödemesi yapılır ama avukat sırf avukatlık ücreti ++ ücretler alabilmek için icraya verirlerki ücretlerini hakedebilsinler!!! Yani borçlunun gel ödiycem diyor avukatta ben ozaman para alamam senden icra yoluyla alacağım diyor saçma sapan bir sistem.. Buda sürenin dahada uzaması demek oluyor..

Mesela akbanktan 2 evrağım vardı onlar karar ellerine ulaşır ulaşmaz direk hesabıma geçip avukat icraya vermeden yatırdılar ve masraftan kurtuldular..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağdaş Başlılar

Arkadaşlar benim son 10 yıl içinde garantide ciddi anlamda ihtiyaç kredilerim ve 1 adet ev kredim oldu. Ama şubeler farklı. Acaba bir şubeye gitsem hepsini alabilirmiyim, kaç sene geriye kadar talepde bulunabilirim. Şubeye gidince neyi istiyorum diyeceğim yokuş yapma ihtimalleri varmı.

Yorum bağlantısı
Talip Eren

Son 10 yıl içindeki tüm kredi dosya masrafları,kredi kartı aidatlarını talep edebiliyorsunuz.Ben iş bankasından tek şubeden hepsini almıştım,belki bankaya göre uygulama değişir.Dava açarız diye tedit bile edebilirler,aldırmayın.Ziraat bankası bana dava açmıştı,verdim avukata geçti gitti.

Yorum bağlantısı
Osman Altıntop

Beni bugün aradılar...

2014 mart ayından itibaren;

Kullanılan kredi tutarının %0,5 oranında dosya masrafı yasallaşmış. Çarptık böldük alacak verecek yok dediler. [emoji53]

Yorum bağlantısı
Çağdaş Başlılar

Devlet devlet olsa, işine geleni değil vatandaşın işine geleni yapsa, olan daha doğrusu olması gereken bişey için vatandaşına bu eziyeti çektirmez bir kanun ile geçmişe dönük herkezin alacağını ödettirir, kanun tarihi itibari ile getirilen düzenleme ile ileriye dönük bu tür sıkıntılar yaşanmaz. Fakat küresel güçlerin yaptırımı vatandaşdan daha çok olduğu için biz sürünmeye sömürülmeye, 10 yılda bir insan nasıl bu kadar zengin olur diye konuşmaya mecburuz. Konu siyasete kaymasın diye uzatmıyorum aklıma başka şeyler geliyor darlanıyorum yazdıklarımdan sıkılan oldu ise şimdiden özür dilerim.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Furkan Avcı

En çok uğraştıran, kullanıcı müracaat etmesin diye türlü taklalar atan ING'den bugün mail geldi

SnFURKAN AVCI 

12/01/2016 Tarih Karar Sayılı Hakem Heyeti kararına istinaden, şikayetinize konu masraf iadesini Şubemizden teslim alabilirsiniz. 

Saygılarımızla, 
ING BANK A.Ş.
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

En çok uğraştıran, kullanıcı müracaat etmesin diye türlü taklalar atan ING'den bugün mail geldi

Kaçınılmazsa diye zevkini çıkarmışlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Arkadaşlar benim son 10 yıl içinde garantide ciddi anlamda ihtiyaç kredilerim ve 1 adet ev kredim oldu. Ama şubeler farklı. Acaba bir şubeye gitsem hepsini alabilirmiyim, kaç sene geriye kadar talepde bulunabilirim. Şubeye gidince neyi istiyorum diyeceğim yokuş yapma ihtimalleri varmı.

Hanımın Ziraat Bankasından 2 farklı şubeden 3 kredisi vardı. Hepsini tek dilekçe ile istemiştik, geçtiğimiz ay banka kendi isteğiyle 2 ay kadar oyaladığı için icra yoluyla tahsil ettik.

Hakem heyeti tek dilekçe ekinde tüm kredilerin masraflarını ve kesintilerini gösterir dekontları ekleyin getirin, biz genel merkezlerinden savunma istiyoruz şubelerden değil demişti.

Banka tek olduğu için biz tek dilekçe ile aldık.

Siz de bağlı olduğunuz hakem heyeti ile görüşüp ona göre başvurunuzu hazırlayabilirsiniz.

Bankaya gittiğinizde de benim çektiğim kredilerin ödeme planları ve kesintileri gösterir dekontları istiyorum demeniz yeterli. Bu işlem için sizden para talep ederlerse onu da belgelendirmelerini isteyin. Atıyorum bunu yapabilmemiz için 50 lira vereceksiniz derlerse parayı verin ama bu parayı aldıklarına dair dekontunuzu da alın. Daha sonra hakem heyetine başvuru yaparken bu dekontu da ekleyip o tutarı da bankadan isteyeceksiniz.

Bu arada yeni aklıma geldi, yanlış hatırlamıyorsam 3000 TL nin altındaki tutarlar için Tüketici Hakem Heyetine, üstündeki tutarlar için Tüketici Mahkemeleri'ne başvuruluyordu. Bankadan toplam alacağınızı hesap ettikten sonra bağlı olduğunuz hakem heyetinden başvuruyu nereye yapmanız gerektiğini öğrenmenizde fayda var.

Yorum bağlantısı
Misafir

Bandırmaya gidince ilk işim bu konuyu takip etmek olacak [emoji35] El insaf 2 yıl olacak neredeyse...

Evet Dosyalar Karara bağlandı. Hepsinde olumlu karar çıktı.

1. ING Bank ben başvurmadan paramı hesaba yatırmış.

2. Garanti Bankası 15 gün itiraz süresi içerisinde bana karşı dava açmış. Eve Tespit Zaptı geldi.

3. Ak Bank hala ses yok biraz daha ses çıkmazsa icraya vereceğim..

Garanti Bankası ile davada itiraz nedeni peşin faiz aldığını dosya masrafı olmadığını iddia ediyor. Davaya cevap dilekçesi hazırladım ve Tüketici Mahkemesine teslim ettim. 28 Ocak 2016 Duruşma günü. Banka benden ayrıca vekalet ve mahkeme giderlerinide talep etmiş. [emoji16] [emoji28]

Yorum bağlantısı
Misafir

2011 yılı Mart ayında kullandığım konut kredim için geçtiğimiz Ağustosta tüketici hakem heyetine başvurmuştum. Aralık ayında sonuçlandı ve bankadan mesaj geldi. Şubeden gelip alabilirsiniz diye, gidip aldım. Hiç problem çıkarmadılar. 

Yorum bağlantısı
Erdinç Öz

2014 Ağustos ayında Tüketici Hakem Heyetine 2 faklı başvuru yaptım birisi Garanti bankası diğeri Akbank idi. Kasım 2015 te birer hafta ara ile her ikisi de arayıp anlaş teklif ettiler garanti bankası başvurduğum rakamın yarısını teklif etti. akbank %90 ını, ben Akbanka uygun bulduğumu, Garantiye ise anlaşma yapmayacağımı rakamı düşük bulduğumu ilettim bu gün itibari ile ne Akbank ne Garanti ödeme yapmadı, Akbankı da arıyorum, bilsem anlaşmaya varmazdım bu zamana kadar zaten ödenirdi diyorum dosyanız onayda bekliyor gibi şeyler söylüyorlar Garantiden zaten hiç ses yok. 

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...

Kredi kartlarının yıllık aidatlarının geri ödenmesine ilişkin, geçen ay Yapı Kredi için Hakem Heyetine başvurdum. Banka tarafından red mesajı geldi. Feragatname imzalamamı istemişler.

Feragatname imzalamazsam ne olur? Paramın iadesi için ne yapabilirim? İleriki adım nedir?

Dün bankadan gelen mail ekleri,

1MQ2dj.jpg

qPomBR.jpg

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Haklıyız imzalamazsan dava açarız diyorlar galiba. Yalnız sana bu şekilde yaklaştıklarına göre dava açsalar da umutları yok kazanacaklarına dair. Yoksa direk dava açarlardı ;)

Bir şekilde göz korkutup vazgeçirme derdindeler gibi.

Yorum bağlantısı

Benimde Halkbank a yaptığım başvuru 1 yıl olacak. Halen ses seda yok.. 

Hakem Heyetinin duvarında şu şekilde bir bilgilendirme vardı.

"Şuan 2014 Aralık ayına ait ödemeler/ dönüşler yapılmaktadır!" diye. Yani bununla ilgili de birkaç ay daha bekleyeceğiz sanırım.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

kart aidatları için karşı dava açıp avukat masrafı istenen müşteri çok. :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Kredi kartlarının yıllık aidatlarının geri ödenmesine ilişkin, geçen ay Yapı Kredi için Hakem Heyetine başvurdum. Banka tarafından red mesajı geldi. Feragatname imzalamamı istemişler.

Feragatname imzalamazsam ne olur? Paramın iadesi için ne yapabilirim? İleriki adım nedir?

Dün bankadan gelen mail ekleri,

Bence bunlar haklı durumdalar. Bu yüzden de paşa paşa imzala diyorlar. Eğer imzalamazsan karşı dava açabilirler açmayabilirler de. O şansına kalmış birşey.. Ben senin yerinde olsam gidip tüketici hakem heyetine sorardım. Onlar en doğru bilgiyi verirler. Netice de onlar senden yana..

Yorum bağlantısı

Bence bunlar haklı durumdalar. Bu yüzden de paşa paşa imzala diyorlar. Eğer imzalamazsan karşı dava açabilirler açmayabilirler de. O şansına kalmış birşey.. Ben senin yerinde olsam gidip tüketici hakem heyetine sorardım. Onlar en doğru bilgiyi verirler. Netice de onlar senden yana..

Haklı olamazlar abi. Diğer bankalar belki ama YKB asla haklı değil. Bu adamlar bana kredi kartını ben askerdeyken eve yollamışlar, annem teslim almış zorla. Ne bi başvurum, ne bi sözleşme vs imzalamam olmadı. Ama dediğin doğru. Hakem Heyetine bi gidip danışırım. Hani buradan da tecrübeli arkadaşlarımız belki yönlendirme yapabilir diye yazdım.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Haklı olamazlar abi. Diğer bankalar belki ama YKB asla haklı değil. Bu adamlar bana kredi kartını ben askerdeyken eve yollamışlar, annem teslim almış zorla. Ne bi başvurum, ne bi sözleşme vs imzalamam olmadı. Ama dediğin doğru. Hakem Heyetine bi gidip danışırım. Hani buradan da tecrübeli arkadaşlarımız belki yönlendirme yapabilir diye yazdım.

Bazen şöyle durumlar oluyor. İlla ki olmuş demiyorum ama benim başıma geldi. Akbank birgün beni bilgi güncellemesi adı altında çağırdı. Eğer bilgilerinizi güncellemezseniz hesabınız kredi kartınız falan kullanılmaz olacak dedi. Kimlik bilgileriniz eksik falan dedi. Neyse gittim kimlik fotokopisi falan aldı. 1-2 form doldurduk. Sonra bi sözleşme çıkarttı. Bunu da imzalamanız lazım dedi. Baktım k.kartıyla alakalı bişey. O zaman imza atmıştım mesela. Yoksa kartım iptal olacaktı :) Hani belki sonradan bi şekilde imza da atmış olabilirsin..

Yorum bağlantısı

Bazen şöyle durumlar oluyor. İlla ki olmuş demiyorum ama benim başıma geldi. Akbank birgün beni bilgi güncellemesi adı altında çağırdı. Eğer bilgilerinizi güncellemezseniz hesabınız kredi kartınız falan kullanılmaz olacak dedi. Kimlik bilgileriniz eksik falan dedi. Neyse gittim kimlik fotokopisi falan aldı. 1-2 form doldurduk. Sonra bi sözleşme çıkarttı. Bunu da imzalamanız lazım dedi. Baktım k.kartıyla alakalı bişey. O zaman imza atmıştım mesela. Yoksa kartım iptal olacaktı :) Hani belki sonradan bi şekilde imza da atmış olabilirsin..

Olabilir abi. Arada kaynamış olabilir. Ne yalan söyliyim kredi kullanımı vs de o kadar çok sayfa imzalatıyorlar ki, neredeyse çoğunu okumadan imzalıyoruz. Önce bi Hakem Heyetine gidelim. Sonra duruma göre yazarım yine sonucu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...