İçeriğe Yönlendir

Kredi Dosya Masraflarının Geri Ödenmelerine İlişkin !

Ertan Çabuk

Recommended Posts

Ayhan Onaran

Aynen okuyup imzalamaya kalkışsak herhalde 3 gün falan sürer okumamız..he okuduğumuzu anlar mıyız tabii ki de hayır :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Aynen okuyup imzalamaya kalkışsak herhalde 3 gün falan sürer okumamız..he okuduğumuzu anlar mıyız tabii ki de hayır :D

Clio için kredi kullandığımda biraz daha insancıl olmuş sözleşmeler. Devlet bi standart getirmiş. Yazılar karınca duası gibi minicik değil. Standart A4 e standart fontta. (sanırım 10 yada 12 punto) Sayfa sayısı bi nebze azaltılmış. Daha anlaşılır bir dille yazılmış. Okumadan imzalasam da kopyasını aldım. Bi ara okurum diye. 3 aydır kenarda duruyor..  :D

Yorum bağlantısı

Bizim ilçedeki tüketici hakem heyeti 2015 iadelerine bu yıl başlayacakmış daha,geçen Nisan ayında verdiğim dilekçem hala beklemede  :angry: O arada inşallah heçesbisi memleketi terk etmez. :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Ben de başvurdum geçen ay. En geç 5 ayda alırsın dedi memur arkadaş.

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Kredi kartlarının yıllık aidatlarının geri ödenmesine ilişkin, geçen ay Yapı Kredi için Hakem Heyetine başvurdum. Banka tarafından red mesajı geldi. Feragatname imzalamamı istemişler.

Feragatname imzalamazsam ne olur? Paramın iadesi için ne yapabilirim? İleriki adım nedir?

Dün bankadan gelen mail ekleri

Abi banka senden şikayetini geri almanı istiyor. Bunu da sadece tamamen haklı olmadığı ve kazanamama ihtimali olan durumda senden ister ki işini garantiye alsın. Bu belgeyi imzalarsan haklarından tamamen vazgeçtiğini belirtmiş olursun ki ben bunu yapman taraftarı değilim. Bu ücretle ilgili yaptığın başvuruya bankadan değil hakem heyetinden bir karar gelmesi lazım. Banka kendince bir mail atmış ya tutarsa mantığıyla.

Bankanın yazdığı bir kenara, hakem heyeti karar vermiş mi bu konuda lehine veya aleyhine onu bir öğrenelim.

Yorum bağlantısı

Hakem heyetinden bir karar cikmamistir sanirim. Hakem heyetine ayni yazi feragatnamesiz gitmistir. Hakem heyeti karar verene kadar feragatname imzalarsan banka feragati gonderecek musteri aidati kabul etti diye ve bir daha itiraz hakkin olmayacak. Bu bankanin hakki yasalara gore eger kartta harcaman varsa. Yoksa zaten odeme. Hicbirsey yapamazlar. Benim maximum karta 2 aidat yuklemisler. Odemedim belki 6-7 sene olmustur. Faiz isletemiyor. Kredi risk raporunda cikiyor ama beni etkilemiyor. Bankanin insiyatifinde 444'lu numaradan silmezlerse odemem gerekiyor.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı

Evet Dosyalar Karara bağlandı. Hepsinde olumlu karar çıktı.

1. ING Bank ben başvurmadan paramı hesaba yatırmış.

2. Garanti Bankası 15 gün itiraz süresi içerisinde bana karşı dava açmış. Eve Tespit Zaptı geldi.

3. Ak Bank hala ses yok biraz daha ses çıkmazsa icraya vereceğim..

Garanti Bankası ile davada itiraz nedeni peşin faiz aldığını dosya masrafı olmadığını iddia ediyor. Davaya cevap dilekçesi hazırladım ve Tüketici Mahkemesine teslim ettim. 28 Ocak 2016 Duruşma günü. Banka benden ayrıca vekalet ve mahkeme giderlerinide talep etmiş. [emoji16] [emoji28]

Davayı kazandım [emoji126] [emoji133]

:D

Yorum bağlantısı

Abi banka senden şikayetini geri almanı istiyor. Bunu da sadece tamamen haklı olmadığı ve kazanamama ihtimali olan durumda senden ister ki işini garantiye alsın. Bu belgeyi imzalarsan haklarından tamamen vazgeçtiğini belirtmiş olursun ki ben bunu yapman taraftarı değilim. Bu ücretle ilgili yaptığın başvuruya bankadan değil hakem heyetinden bir karar gelmesi lazım. Banka kendince bir mail atmış ya tutarsa mantığıyla.

Bankanın yazdığı bir kenara, hakem heyeti karar vermiş mi bu konuda lehine veya aleyhine onu bir öğrenelim.

Sağol Sarp.. İlk fırsatta Heyete gidip soruşturacağım.  :good1:

Hakem heyetinden bir karar cikmamistir sanirim. Hakem heyetine ayni yazi feragatnamesiz gitmistir. Hakem heyeti karar verene kadar feragatname imzalarsan banka feragati gonderecek musteri aidati kabul etti diye ve bir daha itiraz hakkin olmayacak. Bu bankanin hakki yasalara gore eger kartta harcaman varsa. Yoksa zaten odeme. Hicbirsey yapamazlar. Benim maximum karta 2 aidat yuklemisler. Odemedim belki 6-7 sene olmustur. Faiz isletemiyor. Kredi risk raporunda cikiyor ama beni etkilemiyor. Bankanin insiyatifinde 444'lu numaradan silmezlerse odemem gerekiyor.

Saygilarimla.

Abi kart ile sürekli harcama yapıyorum maalesef. Birçok kartım vardı. Çoğunu kapattım. Bu ve Hsbc kaldı sadece. Ancak yukarıda dediğim gibi ne bir sözleşme nede bir anlaşma imzalamadım ben bu YKB ile alakalı şimdiye kadar. Şuan Hakem Heyetinin kararını bekleyeceğim sanırsam.

Davayı kazandım [emoji126] [emoji133]

:D

Hadi gözün aydın Murat.  :)

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Deneyimli arkadaşlara bir sorum olacak. Akbanktan bende 1300 tl civarı dosya masrafımı geri almaya hak kazandım. 8 aralıkta mahkeme kararı lehime çıktı ve bana tebliğ edildi. 15 günlük itiraz süresi de geçti. Banka bize mahkeme kararı gelmedi diyor. Elimdeki ıslak imzalı kararı yollayabilirim diyorum mahkeme kanalı harici evrak kabul etmiyoruz diyorlar. 

Şimdi ben ne yapmalıyım. Postada felan mı kayboldu, sümenaltı mı ettiler. 3 ay olacak neredeyse karar çıkalı.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Deneyimli arkadaşlara bir sorum olacak. Akbanktan bende 1300 tl civarı dosya masrafımı geri almaya hak kazandım. 8 aralıkta mahkeme kararı lehime çıktı ve bana tebliğ edildi. 15 günlük itiraz süresi de geçti. Banka bize mahkeme kararı gelmedi diyor. Elimdeki ıslak imzalı kararı yollayabilirim diyorum mahkeme kanalı harici evrak kabul etmiyoruz diyorlar.

Şimdi ben ne yapmalıyım. Postada felan mı kayboldu, sümenaltı mı ettiler. 3 ay olacak neredeyse karar çıkalı.

Kararın onlara gitmesine gerek yok. Elindeki kararla icra dairesine git, tek sayfa icra emri dolduracaksin, kararı ekle, harcını yatır, odemeyi bekle. Bankayla uğraşmaya karar beklemeye gerek yok.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

İcra müdürlüğüne veya icra tevzi bürosuna vermeniz gereken takip talebi linkte.

http://www.istanbulbarosu.org.tr/icra/Ornek_1_eski_48.doc

1_ sizin bilgileriniz, ad soyad adres telefon ve İBAN bilgisi.

2_ banka ismi adresi

3_ boş

4_ kararda yazan kazandığınız miktar + icra masraflari + (isterseniz faiz -ki onermiyorum :) ) ornek yazım: 1300 TL asıl alacak + icra masraflari

5_ boş

6_ elinizde olan ve bu belgeye ekleyeceginiz kararın bilgileri. Ornek yazım: Karabük Tüketici Hakem Heyeti 18/02/2016 tarih 999 sayılı kararı

7_ boş

8_ boş

9_ "Haciz"

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun
(düzenlendi)

İcra müdürlüğüne veya icra tevzi bürosuna vermeniz gereken takip talebi linkte.

http://www.istanbulbarosu.org.tr/icra/Ornek_1_eski_48.doc

1_ sizin bilgileriniz, ad soyad adres telefon ve İBAN bilgisi.

2_ banka ismi adresi

3_ boş

4_ kararda yazan kazandığınız miktar + icra masraflari + (isterseniz faiz -ki onermiyorum :) :)) ornek yazım: 1300 TL asıl alacak + icra masraflari

5_ boş

6_ elinizde olan ve bu belgeye ekleyeceginiz kararın bilgileri. Ornek yazım: Karabük Tüketici Hakem Heyeti 18/02/2016 tarih 999 sayılı kararı

7_ boş

8_ boş

9_ "Haciz"

Zafer Hocam çok teşekkür ederim. İlk iş bu evrakı teslim edeyim. Bahsettiğiniz bu harç ne kadar acaba? Ona göre tedarikli gideyim.

tarihinde Emrah Altun tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Guncel rakamları bilmiyorum ama 35-50 TL civarı olabilir. Tebligat için posta pulu vereceksin. Giderken yanında bulunması işin hızlı yürümesini sağlayabilir. O da 10 TL. Hepsi 50 liraya biter diye tahmin ediyorum.

Sonunda bu pul masrafını ve harcın yarısını alıyorsunuz

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Bekir Afşar

2012'de %0 faiz ile Fiesta alırken alınan dosya masrafının iadesi için Ekim-2015'te tüketici hakem heyetine başvurmuştum.

8 Mart 2016 tarihinde bana karar mektubu geldi.

Yapı Kredi Bankası cevap vermediği için lehime sonuçlanmış ve bankanın tarafıma 15 gün içinde iade etmesi ve diğer masrafları karşılaması şeklinde karar alınmış.

Birkaç gün sonra hesabıma baktım ve dosya masrafı tutarını hesabımda gördüm. Ekim'den Mart'a kadar hesabıma girip bakmadım. Hakem heyeti kararından sonra baktım ve para yatmıştı hesabıma.

Sonra hem mesaj hem de mail yolu ile Yapı Kredi'den şu şekilde bir mesaj geldi:

"İlgi yazı gereği ürününüz/ürünleriniz için bankamızdan talep edilen ücretlere ilişkin şikayete konu talebiniz aşağıdaki itiraz nedeninden / nedenlerinden işleme alınmamıştır."

İtiraz nedeni olarak da dosya masrafı daha önce hesabınıza yatırılmıştır yazmışlar.

Dosya masrafı iadesi için başvurduğumda hesabıma yatırmadıklarından eminim.

Para yeni yatmış olmalı ancak hesap hareketlerinden benim hesabıma ne zaman geçtiğini göremiyorum. 

Özetle; tüketici hakem heyetine başvurduktan sonra banka parayı yatırmış. Karar lehime olunca işleme almadıklarını neden olarak da parayı daha önce yatırdıklarını söylemişler. Garip geldi bana.

Neden bu şekilde bir yöntem izliyorlar?

Daha önce benzer bir durum yaşayan var mı? Karşı bir dava açmak ve haklı olduklarını göstermek için böyle bir yöntem izlemiş olabilirler mi?

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

2012'de %0 faiz ile Fiesta alırken alınan dosya masrafının iadesi için Ekim-2015'te tüketici hakem heyetine başvurmuştum.

8 Mart 2016 tarihinde bana karar mektubu geldi.

Yapı Kredi Bankası cevap vermediği için lehime sonuçlanmış ve bankanın tarafıma 15 gün içinde iade etmesi ve diğer masrafları karşılaması şeklinde karar alınmış.

Birkaç gün sonra hesabıma baktım ve dosya masrafı tutarını hesabımda gördüm. Ekim'den Mart'a kadar hesabıma girip bakmadım. Hakem heyeti kararından sonra baktım ve para yatmıştı hesabıma.

Sonra hem mesaj hem de mail yolu ile Yapı Kredi'den şu şekilde bir mesaj geldi:

"İlgi yazı gereği ürününüz/ürünleriniz için bankamızdan talep edilen ücretlere ilişkin şikayete konu talebiniz aşağıdaki itiraz nedeninden / nedenlerinden işleme alınmamıştır."

İtiraz nedeni olarak da dosya masrafı daha önce hesabınıza yatırılmıştır yazmışlar.

Dosya masrafı iadesi için başvurduğumda hesabıma yatırmadıklarından eminim.

Para yeni yatmış olmalı ancak hesap hareketlerinden benim hesabıma ne zaman geçtiğini göremiyorum.

Özetle; tüketici hakem heyetine başvurduktan sonra banka parayı yatırmış. Karar lehime olunca işleme almadıklarını neden olarak da parayı daha önce yatırdıklarını söylemişler. Garip geldi bana.

Neden bu şekilde bir yöntem izliyorlar?

Daha önce benzer bir durum yaşayan var mı? Karşı bir dava açmak ve haklı olduklarını göstermek için böyle bir yöntem izlemiş olabilirler mi?

Para hesabınıza ne zaman yatmış görmeniz gerek. İnternet şubeden mi ATM eksteden mi bakıyorsunuz?
Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut

hakem heyeti kararı vatandaşın lehine çıkarsa, şikayet edilen taraf, parayı şikayetçinin hesabına yatırarak olası icra takibinin önüne geçmektedir.  Bu nedenle paranız sizden habersiz karar ellerine ulaşır ulaşmaz yatmış olmalıdır. 

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

hakem heyeti kararı vatandaşın lehine çıkarsa, şikayet edilen taraf, parayı şikayetçinin hesabına yatırarak olası icra takibinin önüne geçmektedir. Bu nedenle paranız sizden habersiz karar ellerine ulaşır ulaşmaz yatmış olmalıdır.

Mustafa bu olay Serkan abinin başına geldi, aynı banka.

Heyete başvurmadan önce yatmış diyerek itiraz ediyorlar. Serkan abi de tarihi netleştiremedi. Bi iş var ama paranın yatma tarihî lazım.

Yorum bağlantısı
Bekir Afşar

Para hesabınıza ne zaman yatmış görmeniz gerek. İnternet şubeden mi ATM eksteden mi bakıyorsunuz?

Paranın yatma tarihini göremiyorum.

İnternet şubesinden bakıyorum.

Mustafa bu olay Serkan abinin başına geldi, aynı banka.

Heyete başvurmadan önce yatmış diyerek itiraz ediyorlar. Serkan abi de tarihi netleştiremedi. Bi iş var ama paranın yatma tarihî lazım.

Bir iş var bence de. Niye böyle yapıyorlar çözmem lazım.

Ama ben eminim. Başvurduğumda yatmamıştı dosya masrafı. Yatırmış olsalar niye dilekçe vereyim tüketici hakem heyetine..

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Her işlemin tarihi gorunüyor ama bu ödeme gorunmuyor yani?

Bankaya uğrayıp bi dekont isteyin. Ya da telefon bankacılığı ile öğrenin.

Bu arada kacirdim mi bilmiyorum ama itiraz için tüketici mahkemesine dava açmışlar mı? Var mi böyle bir bilgi?

Yorum bağlantısı
Sercan Eskin

Bizde babamın kredi masrafları için başvurmayı düşünüyorduk, babama "ticari krediler için geri ödeme yapılmıyor" diye bir şey söylenmiş.

Sürekli araç alımlarında ve ev alımlarında ticari kredi adı altında çekildi krediler. 

Aslı astarı var mıdır?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...