İçeriğe Yönlendir

Şanzıman Yağı (Otomatik Vites)

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Özgür Ünal

macron 4 ve 5 şartnamesine uygun diye satılan Mobil 1 ATF Synthetic daha üst model araçlar içinmi?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

O yeni çıkmış galiba önceden yoktu. Mobil sitesinde focuslara atf 320 kullanılabilir demiş ama servisten orjinal yağ almak daha sağlıklı :good1:

Yorum bağlantısı
Özgür Ünal

serviste kullanılan yağ elbette daha sağlıklı ama çok ciddi bir fiyat farkı var litresi 60 70 TL gibi bir rakam telafuz ediliyor.Yağ ve filtre değiştirmek komple şanzıman yaptırmakla nerdeyse aynı fiyat oyüzden sorun çıkarmayacaksa atf 320 kullanmak daha mantıklı.Arada nerdeyse 500 TL gibi bir fark var.Focus 1 ve focus 2 lerde aynı şanzıma mı kullanılıyor?

Yorum bağlantısı
serviste kullanılan yağ elbette daha sağlıklı ama çok ciddi bir fiyat farkı var litresi 60 70 TL gibi bir rakam telafuz ediliyor.Yağ ve filtre değiştirmek komple şanzıman yaptırmakla nerdeyse aynı fiyat oyüzden sorun çıkarmayacaksa atf 320 kullanmak daha mantıklı.Arada nerdeyse 500 TL gibi bir fark var.Focus 1 ve focus 2 lerde aynı şanzıma mı kullanılıyor?

dısardakı yaglar ıyı fordun orjınal yagı atfmobıl 320 dır servısdekı yag muhtemelen fmy dır kalıtesını sız dusunun.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

orjinal yağ atf 320 değil. fmy de değil. fordun otomatik yağ kaliteli ;) ve pahalı

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Arda Inan

Bu konu benim için de önemli 98 mondeomuzu zaten sıfır almıştık ama aldığımızdan beri fren hidroliği sanırım 1 kere değişti. Ben kendim değiştirmeyi planlıyordum ama ABS olunca farklı diyorsunuz emin olamadım. Serviste ne kadara yaparlar nasıl öğrenebilirim ve sice ne kadara uygun olur?

Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci

fren hidroligi ile ilgili basimdan soyle bi olay gecmisti

hafif eksilen hidrolige kayin pederin elindeki hidrolik le ekleme yaptim yapmaz olaydim :D 6ay 1 yil gibi bi zaman gecti frenler tutmaz oldu hidrolige bakinca anladim resmen camur olmus hidrolik allahtan fazla bi masraf cikartmadi 2 kutu hidrolige ve bir gunume maloldu neyse ustunden 4 yil gecti simdilik hersey normal

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Mondeo da fren hidroliği sorunsuzca değişir, kitapçık 2 yılda 1 değişin der. Ehil bir teknisyen için 10-15 dak. işlem. Değişimden sonraki farka inanamazsınız.

Yorum bağlantısı

Günaydın arkadaşlar.

Aklıma takılan bir soru var. Ben genelde aracımda sadece orjinal yağları kullanmayı tercih ediyorum ancak geçen sene baskı balata ve zorunlu ağır bakımları yaptırırken parçacıda orjinal ford focus manuel şanzuman yağı olmadığından Bosch car service ATF otomatik şanzuman yağı koydu.

Tabi yağı koyar koymaz sorunlar başladı. Öncelikle senkromeçlerin ince yağdan dolayı durdurma zamanı uzadığından vites geçişleri biraz güçleşti. Aslında servis, yağ ince olduğu için geçişlerin rahatlayacağını söyledi ama. ben aynı fikirde değilim. İçindeki 85 bin km lik orjinal yağ durma ve geçişleri çok güzel kontrol ediyordu.

Şimdi yaklaşık 1 yıldır tam 15 bin km oldu ve ATF yağ kullanıyorum ancak dediğim sıkıntılar devam ediyor ve geri vites geçişi zorlanıyor.

Sorularım: 1. ATF yağ şanzumana zarar verir mi

2. orjinal ford focus manuel şanzuman yağı markası specti nedir ve değişim için net kaç litre gerekiyor.

Bu konularda yardımcı olabilirseniz şanzuman yağını da 100 bin bakımında orjinale çevirmek niyetindeyim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Demirci

siz şanzumana yanlış yağ koymuşsunuz atf şanzuman yağı otomatikler içindir

mobil 75w90 şanzuman yağı kullanmanız gerekiyor

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Sanırım 3 litre yeterli oluyor...Kendi yağıyla değiştirirseniz aklınızda soru işareti kalmaz ancak ben düzelme olacağını pek düşünmüyorum.Genel olarak geri viteslerde ki sorunu hemen hemen her araçta yaşıyoruz...

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

2004 model manuel şanzımanın yağ değişimi gerekli mi? Yoksa baskı balata değişiminden sonra mı elzem oluyor şanzıman yağ değişimi?

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Peki ATF yağın durması sakıncalı mı

Evet. Yanlış yağ,dişlilerin erken aşınmasına neden olacaktır. Orjinal ford olması önemli değil,yağın vizkozitesidir önemli olan. ib5 için 75w90 mobil öneriyordu ford galiba.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Peki ATF yağın durması sakıncalı mı

Bu konuda çok değişik yorumlar var...Kimileri durmasında bir sakınca olmadığını kimileri de orjinalinden şaşmamak gerektiğini söylüyor.Ancak günümüz piyasasında artık yağ satanlarda,yağ koyan ustalarda ATF koyuyorlar.Benim bildiğim teknik olarak kanıtlanmış bir zararı yok.Yani bir çok usta zararı olup olmadığını tam olarak bilmiyor.Psikolojik olarak rahatsızlık duyuyorsanız değiştirin.Benim şahsi görüşüm zarar vermediği yönünde.Zararı varsa da 100 bin km ler sonunda ortaya çıkabilir :)

Yorum bağlantısı

FORD OTOSAN WSD M2C200 manuel şanzuman yağı ile değiştirsem uygun yağmıdır.

Bir de focus 1 2004 1.6 collectionlarda şanzuman yağ boşaltma tıpası var mı? Yağ nereden nasıl boşalıyor.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Bakkal
(düzenlendi)

Şanzımanda vites halatlarının bağlantılarının bulunduğu plastik kapağın altında bir cıvata var, onu sökerseniz neredeyse tamamını oradan boşaltabilirsiniz. Dediğiniz yağ orjinal yağıdır, en uygunu o olur.

tarihinde R?dvan Bakkal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Taner Dağlıgil
FORD OTOSAN WSD M2C200 manuel şanzuman yağı ile değiştirsem uygun yağmıdır.

2 ay oldu değiştireli aynı marka şanzuman yağı.

Ben memnunum..

Yorum bağlantısı
Yetkin Akın

Kullanmakta olduğum araçta ve diğer Focus aracımızdada ATF kullanıldı bir problem yok ve sanayide gördüğüm ve tanıdığım Taksi'cilerin çoğunluğuda şanzımanlarında ATF kullanmaktadır.Uygun olmayan viskozite indeksine sahip olmayan yağ dolumu yapılmış şanzıman normal çalışma ısısına ulaşmadan önce vites geçişlerinde CART'lama tabir edilen sorunlara yol açmaktadır.

Mobilden alıntıdır

Kullanım Yerleri

ExxonMobil, Mobil ATF SHC'nin zorlu şartlarda, yüksek sıcaklık, ağır hizmet veya soğuk iklim uygulamalarında çalışan modern, yüksek performanslı otomatik şanzımanlarda kullanılmasını önerir. ATF yağları ile çalışmak üzere tasarlanmış Düz Şanzımanlar için ideal olup zorlu çalışma koşulları altında mükemmel vites değiştirme ve koruma sağlar.

Doğal olarak sahip olduğu yüksek viskozite indeksi ve kararlılığı ile Mobil ATF SHC yüksek sıcaklıklarda ısıl bozunmaya karşı koruma sağlar, –40

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Yani lafın özü ATf'nin zarar verdiğinin bir ispatı henüz yok.Olmadığı gibi ustalar son çıkan araçların misal bana benzinli focus comfort örneği verilmişti içinde kımızı ATF ile geldiği söylenmekte...

Yorum bağlantısı
Mustafa Demirci

ATF şanzuman yağı otomatik şanzumanlar ve direksiyon pompaları için üretilmiştir ve yeni nesil otomotiklerde ATF kullanılmamaktadır

manuel şanzumana kısa sürede bi zararı yoktur fakat sekromeç sarılarının kısa sürede aşınmasına sebep olur

otomatik şanzuman yağını manuel şanzumana koyan ustaları anlamıyorum ustalıkla hiç bir alakası yok benim size tavsiyem o tür ustalara aracınızı elletmeyin

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Bu konuya son noktayı koymak için bayağı bir araştırma yaptım ve bu siteye ulaştım...Sadece araba markanızı bulun ve şanzıman yağ kodu oloan kısmı tıklayın... Ve sizin aracınıza uygun yağ ve muadillerine ulaşın... :nazar:

Sonuç itibarı ile günlerdir aradığım WSS M2C 922 AA nın aslında dexron III olduğunu öğrenmek beni çok sevindirdi.Çünkü... serviste yaptığım araştırmalar sonucu fordun yukarda kodunu yazdığım yağının litre fiyatı 52 + kdv idi...Ama iş dexron III e gelince fiyat çok daha uygun...

Bu da link...

http://www.google.com.tr/url?q=http://www....bTMCXVl8zxz0hmQ

Yorum bağlantısı
2004 model manuel şanzımanın yağ değişimi gerekli mi? Yoksa baskı balata değişiminden sonra mı elzem oluyor şanzıman yağ değişimi?

baskı balata değişiminden sonra değiştirdim. yeni iyidir diye

Yorum bağlantısı

değerli bilgiler için teşekkürler.

50 lira extra maliyetle şanjıman yağı orjinalle değişebiliyor. Zaten değiştiren servis şanzıman yağını ücretsiz değiştirecek o da tüm ısrarlarıma rağmen ATF de direttikleri için. Ben sadece dışardan 16 tl litre fiyatlı 3 litre orjinal ford şanzıman yağı alıcam. 50 lira için risk almaya değmez sanırım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...