İçeriğe Yönlendir

Şanzıman Yağı (Otomatik Vites)

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Vural Sarı

Bugün şanzıman yağının 3 litrelik kısmını değiştirttim.(4 ncü şişenin 1/4 konuldu).Karter açılınca filitreyide değişti.Filitre yan sanayi 55 TL.Üzerinden çıkanda USA yazıyordu.Yeni takılan filitreyi inceledim,Ford logosu,parça seri no var,kalitesiz değil.

5-10000 Km.sonra bir 3 Lt.daha değişecek.

Petrol Ofisi ATF 3,kendi sitesinde var,Şaşmaz sanayi'de bulamadım.Fiyatını öğrenemedim.

Mobil 1 Synthetic ATF aldım. 1 Lt'relik plastik şişelerden 6 adet aldım.Litresine 35 TL.dedi ,30 TL.den verdi.

Yağ değişimi sonrası,aracım kalkışta pati çekecekmiş gibi hissettim.(O kadar para verdik.Bu psikolojik olabilir)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

litresi 30 liradan biraz pahalı gibi :D yani 10 lira daha verip ford yağı da alınabilirdi gibi gibi. Ama Po yerine Mobil iyi olmuş bence :D

Yorum bağlantısı
Vural Sarı

FMY (Ford Motor Yağı) Opet Koç'un Ford Koç'un.Aslında hiç aklıma gelmedi.Yurt dışı sitelerinde

4F27E Mercon LV yazıyor diye 30 TL. verdim.

fluidchart1.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

fluidchart2.th.jpg

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

spesifiğini karşılıyorsa 10 lira kardasınız :) yapın tam adı neydi.

çünkü kendi sitesinde atf320 yazmışalr otomatik şanzıamn için ama yeni bir otomatik şanzıamn yağıda çıkarmış sanırım. sizin aldığınız o gibi.

Yorum bağlantısı
Vural Sarı
(düzenlendi)

ATF 320'yi fabrikadan bedava alıyordum.Sırf Mercon LV yazmıyor diye almadım.Mercon,Mercon V,Mercon LV diye spect.ler ayrılmış.

Aslında bunu karşılayan Valvoline maxlife vardı,Litresi 14 TL.idi.Ankaradaki distribütör kapanmış.Binayı boşaltmışlar.

Neyse,yağı değiştik,kafam rahatladı.

Mobil 1 Synthetic ATF. Şişe üstünde NASCAR logosu var ayrıca.

tarihinde Vural Sar? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Tamam abi sen o yeni çıkandan almışsın. İyi etmişsin.

FI için Mercon V yeterli diye biliyorum. ATF 320 Mercon V yi karşılıyormuymuş.

Yorum bağlantısı
Vural Sarı

Spesifikasyon ve Onaylar

Mobil ATF 320 aşağıdaki üretici onaylarına sahiptir:

Ford Mercon M931220 X

Allison C4 (31574001) X

Voith G607 X

ZF TE-ML 4D, 17 C X

Mobil ATF 320 aşağıdaki talepleri gerektiren uygulamalar için önerilir:

GM Dexron III X

Renk Doromat X

Görüldüğü gibi Mercon SP,Mercon V,Mercon LV yazmıyor.

Bu da Mobil.co.eu sitesinden,

Overview

Extra high performance ATF recommended for most passenger and commercial vehicles’ automatic transmissions. It is also recommended for power steering fluid applications and some manual transmissions where ATF fluid is specified.

Approved:

ZF TE-ML 4D/17C

Voith G607

Recommended by ExxonMobil for use in applications requiring:

GM Dexron IIIG

Allison C-4

Özellikle belirtirim,Dexron III te kendi arasında IIIE,IIIG gibi ayrılıyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Mobil Türkiye sitesinde atf320 yi öneriyor :D o yüzden sordum. O zaman Mobil 1 Synthetic ATF aranan kan :unsure:

Yorum bağlantısı
Vural Sarı

Aldığım bu.

pr01954max.th.jpg

Mobil Türkiye sitesinde atf320 yi öneriyor :D o yüzden sordum.

Başı,dişi,herbir yeri ağrıyana asprin önerilmesi gibi. :unsure:

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
:D peki niye bir seferde tamamını değişmdiniz?
Yorum bağlantısı
Vural Sarı
;) peki niye bir seferde tamamını değişmdiniz?

Türbin içinde bir miktar eski yağ kalıyor.(tamamen boşaltılması için,şanzımanın açılması gerekiyormuş)Boşalan yağ kadar konulup, eski yağın birazda olsa yenilenmesini sağlıyorlar.

Kısaca 5-10000 km sonra yeni konulan yağda atılacak.Tekrar 3 LT yeni yağ konulacak. Yöntem böyleymiş.

Yorum bağlantısı
Bilgin Aksoy

Hasan Bey yağ değişimi ile beraber filtre değişimi de olacak mı? Bir de iki 4 lt lik dolduruş arasında ne kadar zaman fasılası yada km olacak? Son olarak doldurma yaptığınız noktanın resmini ekleyebilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)
Hasan Bey yağ değişimi ile beraber filtre değişimi de olacak mı? Bir de iki 4 lt lik dolduruş arasında ne kadar zaman fasılası yada km olacak? Son olarak doldurma yaptığınız noktanın resmini ekleyebilir misiniz?

Bilgin Bey, iki değişim arasında 50 - 100 km lik bir yol yapın .Yağın seviye kontrolü çok kolay ilk resimdeki kısım sökülüyor ve orada seviyeyi ölçtüğümüz kısım var alyenle sökülüyor.İlk 3 litre kadar yağ konduktan sonra araba N de çalıştırılıyor. ve gene üstten yağ eklenmeye başlanıyor ,Ne zamanki alttaki tahliyeden sürekli yağ akmaya başlıyor ,yağ ekleme işi sonlandırılıyor.

Yağ eklenen yer ise önden motora bakarken akünün solunda hemen yanında ,siyah bir tıpası var .Yarın resmini çekerim .O kısım çekilince kolayca geliyor ve huni yardımıyla ekleme yapılıyor.

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bilgin Aksoy
Gönderdim, ancak bu bülten MK3 TDCI'lerde kullanılan Jatco şanzıman için bilginize.

Ayhan Bey ilgili dokümanı bana da yollayabilir misiniz?

bilginaksoy2003@hotmail.com

Yorum bağlantısı
Bilgin Aksoy
(düzenlendi)

Teşekkürler Hasan Bey. Eğer mümkünse ve elinizde varsa yağın şişesininde resmini çekebilir misiniz?

Ben internetten şöyle bir ürün buldum. Yağ bu mudur? http://www.shell.com/static/tu-tr/download.../Donax%20TX.pdf

Ya da bu ürün var: http://www.turkoilmarket.com/Mobil-Atf-320...tre,PR-935.html

tarihinde Bilgin Aksoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bilgin Aksoy
Evet shell in yağı bu...

Teşekkürler. O zaman bende bu işe girişeceğim. Tabi tek sorun Kocaelinde bunu yapabilecek usta bulmak ki bence en zor konu o. :lol2:

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
Teşekkürler. O zaman bende bu işe girişeceğim. Tabi tek sorun Kocaelinde bunu yapabilecek usta bulmak ki bence en zor konu o. :lol2:

Yapılacak iş o kadar basit ki şaşırıcaksınız. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Bilgin Aksoy
(düzenlendi)
Yapılacak iş o kadar basit ki şaşırıcaksınız. :lol2:

O zaman ben mi yapsam kendim acaba. Siz zaten bütün ayrıntıyı vermişsiniz.

Düzenleme nedeni: Türkçemizi katletmişim.

tarihinde Bilgin Aksoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Ben mi yapsam kendim acaba. O zaman gerçi siz bütün ayrıntıyı vermişsiniz zaten.

Tüfekçi Mustafa bilir oralarda otomatik ustası, kendisi de otomatik kullanıcı zaten..

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Aracın kaldırılması lazım...yağın boşalacağı yerin resmi var.ve seviye kontrolunün yapılacağı kısımda belli ama o kısımdaki yerin iç vidası çıkarılıp yağın akışı beklenecek (eklerken) anahtar alet edavat lazım ve en az iki kişi olmalı ki üstten eklenirken alt seviye kontrol kısmını sıksın...

Dolum yapılan yeride çektim eklerim ...Yeri çok kolay akünün solunda siyah bir plastil yukarı doğru çekin gelecek...boyu yaklaşık 4 cm kadar...

Yorum bağlantısı
Bilgin Aksoy
Tüfekçi Mustafa bilir oralarda otomatik ustası, kendisi de otomatik kullanıcı zaten..

Hemen özelden yazarım sağolun Serkan Bey.

Aracın kaldırılması lazım...yağın boşalacağı yerin resmi var.ve seviye kontrolunün yapılacağı kısımda belli ama o kısımdaki yerin iç vidası çıkarılıp yağın akışı beklenecek (eklerken) anahtar alet edavat lazım ve en az iki kişi olmalı ki üstten eklenirken alt seviye kontrol kısmını sıksın...

Dolum yapılan yeride çektim eklerim ...Yeri çok kolay akünün solunda siyah bir plastil yukarı doğru çekin gelecek...boyu yaklaşık 4 cm kadar...

Sağolun Hasan Bey. Kaldı geriye turbo bakımı onuda hallettim mi tamamdır bu iş.

Yorum bağlantısı
Ceyhun Kapucu

Merhaba herkese, aracım 2009 model Focus otomatik vitesli45 bine geldi kilometre. Otomatik şanzımanın yağı her 45.000'de yada 3 yılda bir değişmesi gerekiyormuş. Yetkili servis 45 bin bakımı + şanzıman yağı ve filtresinin değişimi için toplamda 750 TL gibi bir fiyat verdi. Sizce nasıl bu fiyat, oldukça yüksek geldi bana. Sadece bakım için ise 250 TL alırız dediler. Aydındaki bir yetkili servisi aradım onlar ise yağa bakarız değişmesi gerekirse değiştiririz ama bugüne kadar hiç bir focusta 45 binde değiştirmedik genelde 90 binlerde değiştiriyoruz dediler. Sizce ne yapmalıyım, 45 bin bakımına gittiğimde yağın evsafını kontrol ettirip rengi kararmışsa mı değişim yoluna gideyim? Değiştiren varsa kaça değişildi ve bu yağı kendimiz bulamıyor muyuz? Yağ Mercon V standartında olmalıymış, bu standartta yağı bulabilen var mı?

Yorum bağlantısı
Vural Sarı

Cumartesi günü değiştirdim,Mobil 1 Synthetic Mercon V,Mercon LV karşılıyor. 1 Lt. 30 TL.(Toplam 6 Lt.)Filitre 55 TL. İşçilik 35 TL. Dikkat! Bu yağ CVT şanzımana olmaz.

Yorum bağlantısı
Ceyhun Kapucu

Cevap için teşekkürler öncelikle. Benim aracım Focus 2 ama ondada aynı şanzıman var diye biliyorum, yani klasik tip tork konvertörlü 4 ileri tam otomatik. Sadece bunlara tiptronik özelliği eklenmiş sanırım bu yağın farklı olmasına neden olmaz tabii burdaki uzman arkadaşlar daha iyi bilir. Yetkili servise bu yağı alıp gitsem değiştirirler mi? Yoksa özel Ford servisleri bu şanzıman yağı değişimini yapabilirler mi? İnternetteki amerikan DIY (Do it yourself) sitelerinde bile nasıl değişeceğini açıkca anlatmışlar zaten arabayı kaldıracak bir lift falan olsa kendimizde yapabiliriz gibi geldi bana.

Bu durumda servisin bana çıkardığı 250 TL (45 bin bakımı) + 500 (Şanzıman yağı ve filtresi değişimi) = 750 TL toplam fiyat çok uçuk diyebiliriz. Normalde olması gereken 250+300 civarı bir fiyat sanırım.

Verdiğim linkte sizin bahsettiğiniz yağda dahil olmak üzere başka yağlarda var. Mobil Atf 320 1 Litrelik yağ içinde "Ford Mercon' un en son düzenlenmiş şartnameleri ile General Motors Dexron III şartnamelerinden geçen yüksek performanslı otomatik şanzıman yağıdır" diye bahsetmiş ve Ford Mercon M931220 üretici onayına sahiptir denilmiş fakat sizin bahsettiğiniz Mobil 1 Synthetic ATF için Ford* MERCON*, MERCON V, MERCON LV onaylı demiş, buradan sizin bahsettiğiniz yağ daha uygun gibi geldi banada. Zaten diğeri 15 TL civarında iken sizin kullandığınız 30 TL üzerinde.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...