İçeriğe Yönlendir

Şanzıman Yağı (Otomatik Vites)

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Guest Hakan Tar?m

En güzel basınç ölçünüz kapıda yazan ölçüdür. Gerisini boşverin Alptekin bey. Ben arkaya 37 bile basmıştım 30 yanaklarım varken. Devamlı yük olduğu için :flowers:

Yorum bağlantısı
Mehmet Alyaprak
Sanzimani nasilsa indirdiginize gore var olan yagi bosaltip, yukarda bahsi gecen mobil synthetic atf'yle doldurun.Biraz masrafli olacaktir ama sanzimanin omru de uzayacaktir .

Peki ustam ben simdi pek anlamiyorum bu yag islerinden isminden.. Bizim bi arkadasimiz bir yag firmasinda calisiyor atf 2 sordurmustum ben o sandigim icin, oda var oldugunu soylemisti.. Simdi bu yagin yani markasi varmi siz marka verdiniz mi yoksa bu "atf 2" gibi yagin markasindan sonra gelen mi :D bilmem anlatabildim mi karisti biraz :)

Yorum bağlantısı
Alptekin Hacisalihoglu
En güzel basınç ölçünüz kapıda yazan ölçüdür. Gerisini boşverin Alptekin bey. Ben arkaya 37 bile basmıştım 30 yanaklarım varken. Devamlı yük olduğu için :D

Evet, arabaya kadar inip bakmaya usendim de :) , ama ben onlere 30 arkalara 34 psi hava basiyorum(lastiklerim 265/70r16 bu arada).

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Mehmet : Mobil 1 synthetic ATF MERCON V <- alacağın yağ markası :D

Evet, arabaya kadar inip bakmaya usendim de :) , ama ben onlere 30 arkalara 34 psi hava basiyorum(lastiklerim 265/70r16 bu arada).

Mantıken ön bizim daha ağır olduğu için ön fazla olmalı :.

Yorum bağlantısı
Alptekin Hacisalihoglu
Peki ustam ben simdi pek anlamiyorum bu yag islerinden isminden.. Bizim bi arkadasimiz bir yag firmasinda calisiyor atf 2 sordurmustum ben o sandigim icin, oda var oldugunu soylemisti.. Simdi bu yagin yani markasi varmi siz marka verdiniz mi yoksa bu "atf 2" gibi yagin markasindan sonra gelen mi :D bilmem anlatabildim mi karisti biraz :)

Bahsettigim yagin linkini veriyorum, ama ornek olarak yoksa sitenin guvenilir olup olmadigiyla ilgili bir bilgim yok.

http://www.ozenticaret.com.tr/asp/product/...-Synthetic-1-LT

Mehmet : Mobil 1 synthetic ATF MERCON V <- alacağın yağ markası :)

Mantıken ön bizim daha ağır olduğu için ön fazla olmalı :.

Mantiken hakli olabilirsiniz, bayadir arabadan uzak oldugum icin kapida yazan hava degerlerini unutup internetten buldugum degerleri referans aldim(o kadar uzak kaldim ki kapi da yazdigini bile unutmustum).

Yorum bağlantısı
Mehmet Alyaprak

Hakan abi halim cok komik degil mi explorer a biniyorum fakat bunu bile bilmiyorum :D

Peki iki sorum daha olacak simdi bizim araclarda 18 lt yag varmis galiba turbindekinide bosaltinca e birde transfer kutusu 2-3 litre aliyor yani 21 litre e bu yagin litresi 36 lira ben ne yapacagim ?

Bir diger sorum bu dedigim yerde arkadasimin calistigi yerde olmaz mi mesela atf 2 vardi bu yag olamaz mi? Diyelim ki var onerirmisiniz ?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Savaş Değişli

Şanzuman yağını değiştiren arkadaşlar

Kaç litre alıyor şanzuman,bugun serviste atf yi boşaltıp yerine orjinal yağını koydurdum ama 1.75 litre aldı.Az değil mi bu rakam?

Yorum bağlantısı
Mehmet Akif Akpınar

2004 Focus otomatik sahibiyim.Otomatik şanzıman yağ değişim zamanı geldi.Servis 450 TL civarı tutar dedi ( 3 lt yağ 250 TL,yağ filtresi 149+Kdv)

Özel servisten fiyat aldım yağı getir 30 TL işçilik alırım filtreyi değişmem yıkarım yeter dedi.Yağ olarak Dexron 6 kullanalım diyor.

Yetkili servis yağ için DP-M5 Ford yağ kullanıyoruz diyor.

Ben ne yapmalıyım, nasıl bir yağ almalıyım ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. filtre değişmedikçe ödenen her 1TL çöpe gider

2. Şanzıman yağı muadil tablosuna bakmalı, ilgili yağ markasının internet sitesinde.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

serisin kullandğı yağ EM 5 miydi neydi unuttum. ama litresi 50 lira ve yağ kapasitesi 7 litre. ama değşimde tamamını bir seferde değişemiyorlar yaklaşık 4 litre fealn yağ değişiyor anca. filitre fiyatıda doğru söylenmiş. forum sponsoru fordburada.com da filitre var hem de motocraft. eğer servis orjinal yağ koyacaksa serviste değiştirn araç kaıyt altında olur. yok servis tutup 7 liralık atf yi size o fiyattan kakalamayı düşünüyorsa ( ki zamanında denediler :) ) gidin mobilin son çıkan otomatik şanzıamn yağını ve orjinal filitreyi alıp sanayide bir otomatik şanzımancıya değştirin. filitre yıkanmakla temizlense ford temizleyin derdi. bence yanlış bir şey.

forumda yağ ile ilgili konular vardı bence onlara bir göz atın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Akif Akpınar
eski aracım 307mde servisde yazılımıyla(50tl)beraber 200 liraya yaptırmıştım mobil1 kullanmışlardı yağ olarak fordların yağı mı pahalı acaba servis çok demiş filtreyi de değiştirin derim araç kaç kmde?

82000'de 40000 km'de iken serviste şanzıman revizyonu görmüş.

Yorum bağlantısı
Fırat Şenol

Allah Allaaahh . Gerçekten enteresan ? Niye revizyon görmüşki , yani ciddi bir sıkıntı çıkarmış olmalı . Hiç soruşturdunuzmu aldığınız kişiden ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Akif Akpınar
Allah Allaaahh . Gerçekten enteresan ? Niye revizyon görmüşki , yani ciddi bir sıkıntı çıkarmış olmalı . Hiç soruşturdunuzmu aldığınız kişiden ?

Galeriden aldım.Adamı tanımıyorum.Servis kaydında gözüktü de ondan haberim oldu.

Yorum bağlantısı
Fırat Şenol
Galeriden aldım.Adamı tanımıyorum.Servis kaydında gözüktü de ondan haberim oldu.

Ahh bu galericiler yokmu bu galericiler !... :lol2: :lol2:

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Lemi Sam
arkadaslar bir sorum olacak aracım 2007 focus dizel 109 bg fren hidroliğini değiştirmeyi düşünüyorum sizce değiştirmelimiyim( bakım amaclı)

bir diğer sorum iki hafta önce yeni aldıgım lastiklerimi taktırdım lastikleri taktırıken bir sey dikkatimi cekti ön diskler cam gibi ama arka diskler paslanmış kahverengi bir vaziyettte idi bir arkadasım öyle sey olmaz o zman senin arka frenlerde problem vardır dedi tutmuyor olabilir dedi bu olay nedir bilgilendirirseniz sevinirim

Ben de bu yazdıklarınızın cevabını merak ediyorum

özellikle benim aracta da arka diskler paslı gibi duruyor

bir şey yapmak lazımmı acaba

Yorum bağlantısı
Lemi Sam
Ne kadar fren hidroliği alıyor sistem; 1litre- 2litre? Kitapçıkta "gerektiği kadar" yazıyor, çok hoşuma gitti. Ankara TUR-OTO'ya sordum 100TL dedi. Bence uçtu adam ne dersiniz?

Fren hidroliği her marka araca göre farklımıdır?

Standart bir ürün var mı her araç için kullanmak üzere acaba?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Fordlarda fren hidroliği Dot4 olmalıdır..

Kapasiteyi bilmiyorum ama ben değiştirmiştim.. Çok bi para tutmamıştı diye hatırlıyorum..

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Geçen hafta değişti, 20 tl tuttu. Değişim sonrası bariz fark var.

Şanzıman yağı baskı-balata değişiminde yapılabilir. Hatta açmışken değişmelildir.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Yakup Yıldız

Herkese merhaba. benim 1997 model otomatik vites ford mondeo aracım var.Arabam ile ilgili bir sorunum var bu işten anlayan arkadaşların yardımına ihtiyacım var.yardım eden arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.5-6 ay önce Ankarada otomatik şanzuman ustasına arabamın şanzıman yağını değiştirttim.Arabaya DEXRON III otomatik şanzuman yağı koydular. ilk bir ay kadarbir sorun yoktu daha sonraları sabahları motor soğuk iken çalıştırıp hareket ettiğim zaman araba sanki zor gidiyormuş gibi oluyor ve kilometre hız ibreside hiç oynamadan sıfırda kalıyor. böylece 3-4 kilometre yol alınca sanki motor veya şanzıman ısınınıca birden hız ibresi hareket ediyor ve araba yola devam ediyor.daha sonra bir sorun kalmıyordu.Bu durum gittikçe ilerledi önceleri hergün olmadığı halde 2-3 aydır artık her sabah aynı durum oluyor üstelik yaz sıcağı olduğu halde hatta gündüz uzun süreli arabayı park ettiğim zamanlarda tekrar çalıştırıp hareket ettiğimde aynı sorun oluyor.Bana göre sanki şanzıman yoğı soğuk iken oluyor ve ısınmaya başlayınca düzeliyor gibi geliyor.Ayrıca dikkat ediyorum bu sorun olduğu zaman 1. vetesde 2. vitesde veya D 'ye taktığım zaman araç zorlasa bile vites geçişlerini hissediyorum. üstelik bu durumda vites geçişleri çok sert ve sesli oluyor.Şanzıman yağ seviyeside normal düzeyde.Bir müddet böyle sorunlu gidip hız ibresi normal hareketine başlayınca herşey normale dönüyor.vites geçişleride normal oluyor.Bu olay yağ değişiminden sonra olduğu için acaba yanlış yağmı kondu diye düşünüyorum DEXRON III yerine DEXRON II 'mi konmalıydı. böyle arıza yağdan olabilirmi. Eğer yağ ile ilgili ise hangi yağ koymalıyım. Acil yardımlarınızı bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sensör problemi olabilir, hızı okuyamaz ise, vites değişimlerinde vuruntu olur, öncelikle beyne giden hız okuma tertibatına bakılmalı

Yorum bağlantısı
Yakup Yıldız
sensör problemi olabilir, hızı okuyamaz ise, vites değişimlerinde vuruntu olur, öncelikle beyne giden hız okuma tertibatına bakılmalı

ben gerçi pek anlamam ama arızanın sürekli olmaması sadece motor soğuk iken olması sanki yağ belirli sıcaklığa eriştikten sonra istenilen kıvama geliyor ve arıza düzeliyor gibi geliyor.üstelik arızanın yağ değişiminden sonra başlamasıda sanki yağla ilgili izlenimini veriyor.Ayrıca DEXRON III doğrumu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Biz burda Fordlar Mercon V koyuyoruz.

VSS Sensorunuz arzali.

Yorum bağlantısı
Yakup Yıldız

hız sensörünün yerini zorda olsa bulduk. yerinden çıkarıp temizleyip tekrar taktık.4-5 gündür bahsettiğim arızayı yapmadı. İnşaallah düzelmiştir.İlgilenen ve cavap yazan arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Yakup Yıldız

VSS benim arabada altta idi.Usta kanala girip alttan şanzımanın olduğu yerde buldu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...