İçeriğe Yönlendir

Lg G2 Kullanım Deneyimleri, Bilgiler

Ertan Çabuk

Recommended Posts

Mert Yeldan

Veri yolu İşlemci ile Ram arasında ki taşıyıcı köprü imiş. İşlemci çıkışı yani genişliğinin tek başına fazla olması bir şey ifade etmiyor. Anakartın da veri yolunun geniş ve hızlı olması gerekiyormuş. Demek ki ileriki zamanlarda anakart ve işlemcide olacak ufak bir değişiklik ile daha hızlı ve daha az şişen telefonlara sahip olacaz.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Anladığım kadarıyla ne kadar ram o kadar kullanım. Ertan abi mesela senin yaklaşık %45-%50 kullanımın var yani dediğin gibi 850-900 mb bellek kullanıyorsun. Benim telefonda yaklaşık %47 ile %85 arası kullanımı oluyor ortalama. arasıra %90'ı buluyor. 2 gb ram olsa taş çatlasın 1,1 gb ram kullanır, yani her halükarda 850-1000 mb ram boş kalır. Sizin telefonlara bakınca hiç de öyle olmuyor, telefonlar ram'i bol buldukça kullanıyor anlaşılan...

Kendi uygulamaları zaten o civarda ram kullanıyorlar. bunun içerisinde kapatabileceğiniz uygulamada var kapatmanın sakıncalı olabileceği uygulamalarda var.

Sonradan yüklenilen uygulamaları da kullanacak olursan, uygulamaların kullandığı ram mktarı kadar azalma oluyor ister istemez.

Zaten telefonun rahat çalışmasını sağlayan boşta kalan RAM miktarı değildir. İşletim sistemi ve uygulamalarca kullanılan ram miktarının fazlalılığıdır.

Şimdi 1 GB RAM'li telefonda 300 MB boş RAM varken, 2 gb RAM'li telefonda 1300 MB boş RAM olmasını istemek yanlış oluyor. Öyle olsa, telefonun kullandığı RAM miktarı değişmeyeceği için performansı da değişmez. Telefon RAM'i bol kullanacak ki hızlı olsun, akıcı olsun. O yüzden bence 2 GB RAM'li cihazlarda temizlemeden kalan boş RAM miktarının 500-600 MB olması normal.

Arkandayım Zafer :good1:

Şöyle bir ekleme yapayım RAM i bol kullanması için de bol ram olması lazım :)

İşe yaramaz diyordu Ali Androidoğlu abi :p 64 bit için.

Ciddi ciddi aklıma takılıyor sıradan bir bilgisayar ile hiç takılmadan ram dolmadan AutoCad gibi Catia gibi programları çalıştırıyoruz bir şey olmuyor. Bu telefonların işlemcileri ramleri neredeyse bu sıradan bilgisayardan daha yüksek olmasına rağmen en ufak dandik uygulamada şişiyor. 32 bit ise veri yolları bizim pcler de 32 bit. Farklı bir nüans mı var? Yoksa İşletim sistemleri geleceklerini garanti haline almak için özellikle mi şişen sistem kullanıyorlar gelecekte daha hızlı daha stabil olmak için?

Net bilmemekle birlikte  PC lerde çalışan programlarla telefonlar üzerinde çalışan programların ram tüketim farkları olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Muhtemelen işlemci yapılarından kaynaklanıyordur diye düşünüyorum ben Mert.

Ama çok güzel soru. Tebrik ediyorum. Çok boş konuşuyoruz, biraz da yeni şeyler öğrenelim. :)

Ben araştıracağım bunu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

Benim fikrim, bilerek performansı düşürülmüş kısılmış donanımlar. Ya driverdan kısılmış ya da donanımsal olarak ufak bir engel koyulmuş. Geleceği sağlamlaştırmak adına.

Ben araştıracağım bunu.

Üniversal memurun araştırmacı olanı makbülmüş :p

Seviniyoruz 2gb ram oldu 1.5 ghz 4 çekirdek işlemci var diye ama veri yolu hızı ve genişliği artmadna bunlar artınca yine aynı yerde kalıyor teknoloji. Veri yolu genişliği ve hızı arttığında çığır açacak sanırım :p

tarihinde Mert Yeldan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Başka yerde buldum;

2x32-bit 800 MHz LPDDR3 bellek desteği ile bant genişliğini 12.8 GB/snseviyesine kadar çıkartan Snapdragon 800, yenilenen sinyal işlemcisiyle de dikkat çekiyor. Miracast kablosuz görüntü aktarımını destekleyenHexagon V5 dijital sinyal işlemcisi, ISP ve WiFi 802.11ac desteklerine de sahip.

http://shiftdelete.net/qualcommdan-snapdragon-600-ve-800-42208.html

Demek ki FSB diye adlandırılan Front Side Bus işlemci sistem yolu düşük olduğu için şişiyor androidler.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

İşe yaramaz diyordu Ali Androidoğlu abi :p 64 bit için.

Ciddi ciddi aklıma takılıyor sıradan bir bilgisayar ile hiç takılmadan ram dolmadan AutoCad gibi Catia gibi programları çalıştırıyoruz bir şey olmuyor. Bu telefonların işlemcileri ramleri neredeyse bu sıradan bilgisayardan daha yüksek olmasına rağmen en ufak dandik uygulamada şişiyor. 32 bit ise veri yolları bizim pcler de 32 bit. Farklı bir nüans mı var? Yoksa İşletim sistemleri geleceklerini garanti haline almak için özellikle mi şişen sistem kullanıyorlar gelecekte daha hızlı daha stabil olmak için?

İşe yaramaz değil, sadece o donanımla pazarlama hilesi o kadar, 64 bit pc de bile zor işken 1 gb hafızalı ve basit donanımlı alette zor çalışır, adam gibi olması için seneler lazım, aldanmayın hemen :)

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Peki İphone'da neden pek RAM hakkında konuşulmaz?

Eski telefonum iphone 4'tü, android aldıktan sonra kaç RAM olduğunu öğrenmiştim.

Mesela onda RAM'den dolayı takılma yavaşlama olmazdı, ios sürüm yükseltince olurdu takılmalar yavaşlamalar.

O zaman onun içindeki teknolojisi çok iyi mi oluyor?

Android'in yapısı RAM ile tam optimize edilmemişmidir nedir?

5 GB RAM olsa mesela 3 GB ilk açılışta kullanım olacak gibi geliyor

Bir ford atasözü der ki feel the diffrence. :p

Abi ios ilginç bir işletim sistemi. Az kaynakla daha fazla stabillik, daha fazla iş. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

bugün derste anlattım. RAM da boş kalan yer tam bir anlam ifade etmez. çünkü işletim sistemi bazı parçaları preload yapar. Yani bir kovadaki suyu büyük kovaya koyunca daha boş yer kalmasını beklersiniz ama işletim sisteminde geniş yer bulunca sistem programlara daha çok yer verir rahatlatır. Bu bir.

İkincisi android java üzerinde çalışır. native olarak çalışmaz. Bu nedenle sürekli olarak bir "tercüme" edilip çalıştırılma sözkonusudur. (java baytkodundan makina koduna) oysa ayfon ve windozfonlarda böyle bir tercüme yoktur. Bu nedenle aynı işi android yaklaşık iki kat uzun sürede ve iki kat çok pil harcayarak yapar. Bu böyledir. Bilimsel olarak da denenmiştir. Geçen sene makalesini öğrencilere okuttum yüksek lisansta. Aynı donanıma linux kurup test programı çalıştırıyorsun androide göre hem çabuk bitiyor hem de az pil harcıyor (haliyle).

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Peki güncellemelerle, hali hazırdaki android'in bahsettiğiniz sorundan kurtulması mümkün mü? Teknik olarak yani. Android hep mi java üzerinde çalışır? Kendi ayakları üzerinde duramaz mı?

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

bugün derste anlattım. RAM da boş kalan yer tam bir anlam ifade etmez. çünkü işletim sistemi bazı parçaları preload yapar. Yani bir kovadaki suyu büyük kovaya koyunca daha boş yer kalmasını beklersiniz ama işletim sisteminde geniş yer bulunca sistem programlara daha çok yer verir rahatlatır. Bu bir.

İkincisi android java üzerinde çalışır. native olarak çalışmaz. Bu nedenle sürekli olarak bir "tercüme" edilip çalıştırılma sözkonusudur. (java baytkodundan makina koduna) oysa ayfon ve windozfonlarda böyle bir tercüme yoktur. Bu nedenle aynı işi android yaklaşık iki kat uzun sürede ve iki kat çok pil harcayarak yapar. Bu böyledir. Bilimsel olarak da denenmiştir. Geçen sene makalesini öğrencilere okuttum yüksek lisansta. Aynı donanıma linux kurup test programı çalıştırıyorsun androide göre hem çabuk bitiyor hem de az pil harcıyor (haliyle).

Vay be, meğerse hiçbirşey bilmiyormuşum. Teşekkürler hocam. 

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Yazılım dili java heralde

Samsung kendi yazılımı peşinde bu sıkıntıdan dolayı Heralde, ama diğerleri ne eder bilemiyorum

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Pil konusunda iphone 5s in bir çok rakibi açık ara farkla iphonedan daha fazla ömür sunuyor...

Çünkü basıyorlar mAh'yi. İphone 4 müydü 5 miydi 1250 mAh ile çalışıyordu yanlış hatırlamıyorsam. :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Androidde 2 farklı yazılım kullanıbiliyordu galiba. Bu yüzden programları ıos'a göre çok daha kolay yazılabiliyor diye hatırımda birşeyler kalmış.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

hatice değil neticeye bakmak lazım. Hem fahiş fiyatla sat hemde bit kadar pil koy...

Bence çok iyi yine, sanırım mühendislik tarafından bakıyorlar işin. Ama kullanıcıya yararı yok tabi. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Peki güncellemelerle, hali hazırdaki android'in bahsettiğiniz sorundan kurtulması mümkün mü? Teknik olarak yani. Android hep mi java üzerinde çalışır? Kendi ayakları üzerinde duramaz mı?

Duramaz. tasarım öyle. sebebi de birçok ayrı platformda birçok ayrı işlemcide aynı APK dosyasının (yani java dosyasının) çalışabilmesi. Yoksa ne olurdu? Program sitelerinde olduğu gibi her makina ve işlemciye ayrı apk indirmek gerekirdi. yani compile etmek gerekirdi. 

Bu javanın avantajı. donanımdan soyutlanmış. ama cezası hız kaybı ve pil kaybı olarak döner. Ayrıca soyutlamanın güvenlik avantajları da vardır. 

Android başarılı gidiyor çünkü java geliştiricileri zaten çok. sistem bedava. donanım üreticileri de birden fazla. Yani bir tek intel x86 gibi değil. bir sürü var. Bu durumda java tek çare. 

Ben yakın dönemde başka bir sistem beklemiyorum. uzun dönemde çin kaynaklı windows rakibi çıkabilir. yahut ubuntu yayılabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Yani androidin şişmesinin sebebi kodlama dili. Bu durumda bence başarili bir yazilim olmaktan daha yüksek donanima zorladiği sürece çikiyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Temiz yazılan kod şişmez. zaten şişkindir o başka. 

şişme varsa paçavra kod vardır.

Java, kötü program yazıcılarının hatasını en iyi kaldıran dildir. C++ da aynı hataları yapsa o adamlar makina çöker.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

İos da java tabanli değil mi hocam? Öyleyse neden daha az kaynakla daha az stabil?

Merak ettiğim şu, Android de ne kadar kaynak verirsen ver kullanim artiyor, sonu ne olacak?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

İos da java tabanli değil mi hocam? Öyleyse neden daha az kaynakla daha az stabil?

Merak ettiğim şu, Android de ne kadar kaynak verirsen ver kullanim artiyor, sonu ne olacak?

ios java değil.  xcode C++ benzeri bir dil. compile ediliyor. yani ara bytecode translation yok. çünkü hardware tek.

Android bir linux tabanlı sistem olup çalışma mantığı windows ile birebir aynıdır kaynak kullanımı olarak. Bir bilgisayar düşün 2 gb rami varken 1gb kaynak kullanır. 2 gbı hemen 4 gb a çıkar hiç bir şey yüklemeden 1 gb ram kullanımı otomatikman artar. Yani android sistemine ne kadar kaynak verirsen o kadar harcar. Doğası bu şekilde :)

hm android linux kernel doğrudur ama programlar javadır. üzerinde yüzerek çalışır. arada çeviri katmanı var.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Benim bildiğim IOS Linux tabanlı.

Linux ile unix karıştırılıyor. UNIX eski ve olayın kökü olan işletim sistemidir. 1965 lere kadar gider. linux ise 1990 larda PC üzerinde koşsun diye yazılan unix çakması olarak başlayan işletim sistemidir. Yine MacOS 2000 yıllarından sonra radikal değişimle unix benzeri ve kısmen uyumlu bir yapı kullanmaya başlamıştır. IOS da yine unix modeliyle çalışan ama aslında özgün olan bir işletim sistemidir. Aslında unix o kadar zaman içinde gelişmiştir ki bence başka birşey yazmaya da pek gerek kalmamıştır.

Aslında bir ara etkinlik yapalım bunları konuşmak için. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Linux ile unix karıştırılıyor. UNIX eski ve olayın kökü olan işletim sistemidir. 1965 lere kadar gider. linux ise 1990 larda PC üzerinde koşsun diye yazılan unix çakması olarak başlayan işletim sistemidir. Yine MacOS 2000 yıllarından sonra radikal değişimle unix benzeri ve kısmen uyumlu bir yapı kullanmaya başlamıştır. IOS da yine unix modeliyle çalışan ama aslında özgün olan bir işletim sistemidir. Aslında unix o kadar zaman içinde gelişmiştir ki bence başka birşey yazmaya da pek gerek kalmamıştır.

Aslında bir ara etkinlik yapalım bunları konuşmak için. 

Hocam;

imkanım olsa da bu konuda verdiğiniz derslere sohbetlere etkinliklere katılabilsem... :bravo::flowers:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Çünkü basıyorlar mAh'yi. İphone 4 müydü 5 miydi 1250 mAh ile çalışıyordu yanlış hatırlamıyorsam. :)

o yüzden pili anca 1 gün gidiyordu ya, o da 4s e ios5 yüklüyken, yani 4s te çalışan en iyi sürümle, 7 yükleyince zaten direk tıkamaya başlar :)

4s 8gb bile hala 1500 kaat bandında über saçma fiyattan satılıyor, komediye bak, g2 tüm ayfonların tepesinden atlarken aynı fiyatta üstelik :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...