İçeriğe Yönlendir

Aramızda Pilot, Havacı, Sanal Pilot Varmı ?

Ugurcan Yogun

Recommended Posts

Ömür Özgün Yıldırım

world of plane diye bir oyun var . çok güzel savaş uçağı uçuruyorum  :rolleyes:  :rolleyes:  :rolleyes:

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ugurcan Yogun

şöyle bi Flyinn alışveriş merkezinde bi buluşma mı düzenlesek ? :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Gökhan Tongay

Hala uçak uçuran var mı aramızda ? ilgilenen var ise 1 e 1 boeing 737 800 çalışma pdf dosyası var elimde ama ingilizce.Dileyen olursa paylaşayım.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Ben bir Hava Trafik Kontrolörüyüm, işim, önceden belirlenmiş alanlar içerisinde hava araçlarının birbiriyle ve manialarla çarpışmasını önlemek ve hava trafiğinin hızlı ve emniyetli akışını sağlamak. Çoğunuzun kontrol kulesinde bildiğiniz çalışma mekanım aslında sadece kulede değil, herhangi bir binada da olabilir. Kulede çalışanlar gördüğüyle çalışır, ben ise radarda gördüğümle çalışıyorum. Çalıştığım havalimanına 30 deniz mili kadar yaklaşmış(1NM=1852m) hava araçlarına kulenin belirlediği pist ile birlikte meteorolojiden aldığımız mahalli altimetre(irtifa bilgisi alabilmeleri için şart), rüzgar, sıcaklık vs bilgiler ve kendi belirlediğim yaklaşma türünün bilgisini verip(yaklaşma türü benim sahamda izleyeceği yolu gösterir) gerekirse bir sıralama yaparak onları emniyetli bir biçimde ILS hattına ya da ILS yoksa yaklaşmasını yapabileceği bir noktaya kadar getirim. Bunu da önceden kalıplar haline gelmiş havacılık freyzleri ile yaparım. Kısacası Yaklaşma Kontrolörüyüm. Benim gibi çalışan bir de Saha Kontrolörü vardır onlar da bizim Uzun Yol diyebileceğimiz Enroot aşamasında hava koridorlarından geçen uçaklara hizmet verirler. Kuledekiler ise iniş kalkış ve uçağın yerdeki hareketlerini düzenler sıralama yaparlar. Çok karışık oldu ama çok da özet oldu.

Başlığı yeni gördüm, güzel bilgi paylaşımı olmuş. FSX bir kaç defa kullandım, simülasyon olduğu için benim pek ilgimi çekmedi. Hard truck, Euro truck oynar gibi hissettim :)

Joystikle severek oynadığım Blazing Angels - Secret Missions of WW2 var. Uçak sürerken ateş etmek isteyenlere tavsiye ederim ;)

Havacılıkla ilgili her şeyi sorabilirsiniz.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Ben bir Hava Trafik Kontrolörüyüm, işim, önceden belirlenmiş alanlar içerisinde hava araçlarının birbiriyle ve manialarla çarpışmasını önlemek ve hava trafiğinin hızlı ve emniyetli akışını sağlamak. Çoğunuzun kontrol kulesinde bildiğiniz çalışma mekanım aslında sadece kulede değil, herhangi bir binada da olabilir. Kulede çalışanlar gördüğüyle çalışır, ben ise radarda gördüğümle çalışıyorum. Çalıştığım havalimanına 30 deniz mili kadar yaklaşmış(1NM=1852m) hava araçlarına kulenin belirlediği pist ile birlikte meteorolojiden aldığımız mahalli altimetre(irtifa bilgisi alabilmeleri için şart), rüzgar, sıcaklık vs bilgiler ve kendi belirlediğim yaklaşma türünün bilgisini verip(yaklaşma türü benim sahamda izleyeceği yolu gösterir) gerekirse bir sıralama yaparak onları emniyetli bir biçimde ILS hattına ya da ILS yoksa yaklaşmasını yapabileceği bir noktaya kadar getirim. Bunu da önceden kalıplar haline gelmiş havacılık freyzleri ile yaparım. Kısacası Yaklaşma Kontrolörüyüm. Benim gibi çalışan bir de Saha Kontrolörü vardır onlar da bizim Uzun Yol diyebileceğimiz Enroot aşamasında hava koridorlarından geçen uçaklara hizmet verirler. Kuledekiler ise iniş kalkış ve uçağın yerdeki hareketlerini düzenler sıralama yaparlar. Çok karışık oldu ama çok da özet oldu.

Başlığı yeni gördüm, güzel bilgi paylaşımı olmuş. FSX bir kaç defa kullandım, simülasyon olduğu için benim pek ilgimi çekmedi. Hard truck, Euro truck oynar gibi hissettim :)

Joystikle severek oynadığım Blazing Angels - Secret Missions of WW2 var. Uçak sürerken ateş etmek isteyenlere tavsiye ederim ;)

Havacılıkla ilgili her şeyi sorabilirsiniz.

Merhaba Emre bey,Sanal havacılık on line  gerçekleşen uluslararası bir yapıdır Kimi pilotluğu severken kimi de sizin mesleğinizi sever ve yapar.Yani sanal Atc olurlar  gerek kullanılan programlar, gerek hizmet gerçeğine çok yakındır. Dünyanın herhangi bir hava alanında Atc  (Ground,tower,App,Ctr) açıp trafik yönetirler.Araştırısanız gayet keyiflidir.Aramızda  bir çok meslektaşınız da var.Saygılar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Muhteşem bir şey. Ağzımın suları akarak izledim :)

Ben varım. Uçak parçaları satıyorum. İhtiyacı olan varsa yardımcı olurum  :crazy:

Ben bi iniş takımı ile bi de sidestick alayım :D

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Merhaba Emre bey,Sanal havacılık on line  gerçekleşen uluslararası bir yapıdır Kimi pilotluğu severken kimi de sizin mesleğinizi sever ve yapar.Yani sanal Atc olurlar  gerek kullanılan programlar, gerek hizmet gerçeğine çok yakındır. Dünyanın herhangi bir hava alanında Atc  (Ground,tower,App,Ctr) açıp trafik yönetirler.Araştırısanız gayet keyiflidir.Aramızda  bir çok meslektaşınız da var.Saygılar

Merhaba Haşmet Bey, Sanal Atc olunabilecek programları araştıracağım. Saygı bizden. 

şöyle bi Flyinn alışveriş merkezinde bi buluşma mı düzenlesek ? :)

Haftaya 10 günlüğüne İstanbul'a gidiyorum. ayarlanırsa gelme şansım olabilir. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ugurcan Yogun

Herkese yeniden merhaba, Öncelikle bu yazımda size Flypgsva'dan bahsedeceğim ama öncelikle pegasus tan çok bahsedeceğim ama bu kesinlikle ve kesinlikle hiç bir reklam ve kar amacı gütmüyor.

Nedir Flypgsva : Resmi olarak Pegasus Airlines'ın kurduğu Virtual Airlines. işte farkıda bu Türkiye'deki ilk ve tek offical sanal havayolu

Neden Flypgsva :Sebebi şu öncelikle bize gerçek flight planları sağlaması, gerçek kurallar ve sınırlamalar sağlaması. Cid.diye aldığınız taktirde gerçek pilotların da eğitim gördükleri simulator uçuşu kazanabilirsiniz

Uçuş hayalinizi çok daha ileriye taşımak isterseniz bir kontrol edin www.flypgsva.com 

bir sonraki yazımda sizlere 2.yıl dönümündeki kutlamamızdan behsedeceğim facebook tan  flypgsva gurubunu kontrol edip resimlere bakabilirsiniz 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
Haşmet Güngör
(düzenlendi)

360 derece video ilginç bir çalışma. tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

360 derece video ilginç bir çalışma.

İlk başta 360 derece olduğunu anlayamadım. Videonun sol üst koşesindeki oklarla kamera açısını yönetebiliyorsunuz. Çok iyi :good1:

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

FL350'da iyi trafik hakikaten.

NISVA nerede Avrupa'da mı?

Nisva Belgrat kontrol sahasından Sofya kontrol sahasına geçtiğimiz bir nokta. N 45 58.4  E 022 47.8 koordinatları.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

İlk başta 360 derece olduğunu anlayamadım. Videonun sol üst koşesindeki oklarla kamera açısını yönetebiliyorsunuz. Çok iyi :good1:

Direkt ekranı tutup sağa sola çekin ;)

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Öyle de oluyor bu nasıl bir teknik ekranı bile dokunmatik yapmış. Varmı forumda bilen.

Emre hala atc açacaksın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bayram Aktaş

Bende içince pilot oluyorum, o an kafam nere isterse oraya uçuyorum  :)

Şaka maka bir yana aslında hep istemişimdir pilot olmayı ama paraşüt ve parasayling dışında uçmak nasip olmadı.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
  • 2 ay sonra...
Mehmet Ozyurek

Tanıdığım tek sanal pilot bu forumdandı. Bildiğim kadarıyla ülkedeki sayılı isimlerdendi üstelik. Bir takımı ve düzenli uçuşları vardı. Ancak artık aramızda değil.İlker izgördü. Allah rahmet eylesin.

20 Aralıktı. Allah rahmet eylesin.

Çok deli adamdı.

Ankarada otoyolda beni sollamaya kalkmıştı. Kırdım önüne. Uçmaya benzemez bu demiştim.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ugurcan Yogun

20 Aralıktı. Allah rahmet eylesin.

Çok deli adamdı.

Ankarada otoyolda beni sollamaya kalkmıştı. Kırdım önüne. Uçmaya benzemez bu demiştim.

Allah Rahmet eylesin. 

Yorum bağlantısı
Guest Misafir

Evet Ugurcan Bey, konuyu acmissiniz dediginiz gibi.

Uzucu bir sekilde geri cagirsak da konuyu, bundan sonra aktif olmasi dilegi ile.

Allah rahmet eylesin İlker Bey e de.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Konuya bakınca ilk aklıma gelen Ilker komutandı.

Baktım Zafer yazmış.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

İlker komutanı tekrar analım, Allah rahmet eylesin.

Çok üstün bir bilgisayarım yok şuan için. İ3 işlemcili. Eski versiyon flight simulatorlerden hangisi ile başlamalı? Temel eğitimler, uçuş öğrenme için neleri kullanabiliriz :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...