İçeriğe Yönlendir

Dolandırıcılara Dikkat!

Recep Güney

Recommended Posts

Süreyya Karaçam

Ne diyeyim artık , Allah bu dolandırıcıları bildiği gibi yapsın...

Yorum bağlantısı
Yasir Baş

Değerli forum üyeleri, olay babamın başına geldi.

Trafik cezası ödemek üzere gib.gov.tr ye kredi kartı bilgilerini girmiş ve rutin olarak cep telefonuna şifre gelmiş, şifreyi girdiğinde yanlış şifre uyarısı ile karşılaşmış ve tekrar şifre talep etmiş babam, yeni gelen şifreyi de girdiğinde yine hatalı şifre uyarısı ile karşılaşmış daha sonra telefona mesaj geliyor miktarını tam hatırlayamadım şu kadar € luk alışveriş yapılmıştır mesajı geliyor babama. Babam hemen internet bankacılığına girip bir bakıyor 2 adet 1750tl lik alış veriş yapılmış görünüyor.

Babam hemen (1saat içerisinde) bankaya bilgi veriyor üstüne yetinmeyip fax ve e mail ile de bankaya bilgi veriyor. Banka en son gönderdiği cevapta alışverişin telefona gelen şifre ile gerçekleştirildiği ondan dolayı sorumluluğun babamda olduğu belirtmiş. Şimdi her ihtimale karşı BİMER'e de şikayet dilekçesi gönderdik ama içim hiç rahat değil. Hukuk ile ilgili arkadaşların yardımcı olmasını ve bir yol göstermesini dört gözle bekliyoruz. 

İşlem 09.09.2015 tarihinde gerçekleştirilmiş ve internet bankacılığında firmanın ismi ENTROPY FACTORY S.L. LES COVES DE ESP olarak görünüyor.

Yorum bağlantısı
Fırat Önal
(düzenlendi)

Babanız nerde hata yapmış anlamadım.

Geçmiş olsun.

Urun alinan siteye ulasmaya calisin. Elden alinmamis ,kargoyla teslim edilecekse belki bir şansınız olabilir.

tarihinde Fırat ÖNAL tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yasir Baş

Babanız nerde hata yapmış anlamadım.

Geçmiş olsun.

Babamın yasal olarak hata yapıp yapmadığını bilmiyoruz ama haberi olmadan 1750x2 3500 tl lik haberi olmayan alış veriş yapılmış. 

Yorum bağlantısı
Ömer Çayırtepe

Öncelikle geçmiş olsun hocam. Benim merak ettiğim, gib.gov.tr adresini tarayıcıya elle kendisi yazarak mı girmiş, yoksa biryerde link görüp tıklamış da açılan sayfadan mı ödeme yapmış ?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Makinede trojan vs var demek. Epey karmaşık bir hack yöntemi demek.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
(düzenlendi)

gib.gov.tr diye giriş yapılan site,sahtekar bie site olabilir mi,taklit site.

bence ismi benzetilmiş sahtekar bir siteye girilmiş,netice böyle olmuş

tarihinde Önder Özcan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

giv.gov.tr diye giriş yapılan site,sahtekar bie site olabilir mi,taklit site.

bence ismi benzetilmiş sahtekar bir siteye girilmiş,netice böyle olmuş

gagılda benzeri site yapıp en üste koymuş lar sanırım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu
(düzenlendi)

Phishing vakası. Girdiğiniz site mail ile gelen link aracılığı ile girilmediyse bilgisayarınızdaki bir zararlı yazılım siteyi birebir taklit ediyor yurtdışından bir alışveriş şeklinde kredi kartınızdan para çekiyor. Eğer zararlı yazılım yoksa babanız yanlış adres girerek te taklit edilmiş siteye girmiş olabilir. Geçmiş olsun. Bankanızla irtibata geçip onlara bu konuda baskı kurun, ödemeyi engellemeye çalışsın.

tarihinde Ahmet Nalbantoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Okan Tansel

Phishing vakası. Girdiğiniz site mail ile gelen link aracılığı ile girilmediyse bilgisayarınızdaki bir zararlı yazılım siteyi birebir taklit ediyor yurtdışından bir alışveriş şeklinde kredi kartınızdan para çekiyor. Eğer zararlı yazılım yoksa babanız yanlış adres girerek te taklit edilmiş siteye girmiş olabilir. Geçmiş olsun. Bankanızla irtibata geçip onlara bu konuda baskı kurun, ödemeyi engellemeye çalışsın.

aynen +100

Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu

Bütün işlerimizi internet üzerinden yapıyoruz. Bu durum hepimizin başına gelebilir. İnşallah babanız yapmadığı bir alışverişin parasını ödemek zorunda kalmaz. Geçmiş olsun dost.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Telefona mesaj gelebildiğine göre kopya site ile ödeme yapılmıştır. Tarayıcı geçmişinden hangi siteye girildiğini kontrol et bence Yasir..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Turhan Onat

Geçmiş olsun.

İnternet bankacılığını çok kullanan birisi olarak bende endişelendim şimdi.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

Direkt olarak gib.gov.tr adresinden ödeme yapılmadığı için gerçekleşmiş bir durum. Çünkü yıllardır ben de ödemelerimi ve çoğu alışverişimi internetten yapıyorum. Babanız tarama yaptırıp ödeme yapmış. Ya taklit ya da virüslü sitelerden ödeme yaptığı için başınıza bu tatsız olay gelmiş. Bence de arkadaşların dediği gibi bankanıza başvurup ödemeyi iptal ettiriniz. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Burak İşci

İnternetten ödemelerde sanal kart kullanmak daha iyi oluyor bu durumlarda. Hiç yoktan ödeme yapacağınız kadar limit belirlediğiniz için kaybınız çok az olur sanal kart durumlarında.

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

geçmiş olsun, genelde sanal kart kullanıyorum, limiti kendim belirliyorum.

Yorum bağlantısı
Yasir Baş

Bankayı aradık hiç bir türlü yardımı kabul etmiyorlar. İşlem cebe gelen şifre ile yapılmış yapacak bir şey yok diyorlar. Savcılığa şikayet edin gibi şeyler söylüyorlar..Bilmiyorum..Çok sakata geldik tam kurban arefesinde..

Bütün işlerimizi internet üzerinden yapıyoruz. Bu durum hepimizin başına gelebilir. İnşallah babanız yapmadığı bir alışverişin parasını ödemek zorunda kalmaz. Geçmiş olsun dost.

Çok teşekkür ederim aynen yarın savcılığa gitmeyi düşünüyoruz..

Geçmiş olsun.

Hattınız da kopyalanmış olabilir.

Bunu hiç düşünmemiştik.Teşekkürler Sani Bey..

Telefona mesaj gelebildiğine göre kopya site ile ödeme yapılmıştır. Tarayıcı geçmişinden hangi siteye girildiğini kontrol et bence Yasir..

Abi bir de kurum bilgisayarı babam Belediye de çalışıyor. Kurumun arabasına gelen trafik cezasını öderken bu olay başına geldi ve ceza da babama ait değil arkadaşının cezası..

Geçmiş olsun.

Teşekkürler..

Hangi banka

Akbank ve yardıma tamamen kapalı..

Geçmiş olsun.

İnternet bankacılığını çok kullanan birisi olarak bende endişelendim şimdi.

Direkt olarak gib.gov.tr adresinden ödeme yapılmadığı için gerçekleşmiş bir durum. Çünkü yıllardır ben de ödemelerimi ve çoğu alışverişimi internetten yapıyorum. Babanız tarama yaptırıp ödeme yapmış. Ya taklit ya da virüslü sitelerden ödeme yaptığı için başınıza bu tatsız olay gelmiş. Bence de arkadaşların dediği gibi bankanıza başvurup ödemeyi iptal ettiriniz. Geçmiş olsun.

Geçmiş olsun, son zamanlarda çok arttı bu olaylar...

Yasircim geçmiş olsun  :(

Geçmiş olsun.

Çok teşekkür ederim..banka yardıma hiç yanaşmadı. babam saatlerce konuştu hiç bir katkıları yok..Geçmiş olsun bile demediler..Artık savcılığa iintikal edecek olay..İnşallah çözülür.. :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Usta

Hangi banka olursa olsun cep telefonuna gelen sms deki sifreyi 3. Kisilerle paylasan kisi malesef kullanici hatasi nedeniyle banka parayi geri iade etmez.kart kopyalama olaylarinda banka parayi iade eder.Gecmis olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...