İçeriğe Yönlendir

Dolandırıcılara Dikkat!

Recep Güney

Recommended Posts

Ahmet Taşkın

Ben de eski fiestamı satarken bir adam geldi. Hİç arabayı incelemedi. Kahveye oturdum. Kahvedekiler bu arabayı kaçırma. Arabanın sahibi arabasının hastası demişler. Adam kahvedekilere güvenip geldi etrafında döndü. Tamam alıyorum aracı dedi. Dedim ya bir tamirciye falan götürmeyecekmisiniz baktırın bir arabaya ? Yok dedi mahalleli sana güveniyor. Arabana çok hastaymışsın kaçırma dediler alacağım dedi. Dedim ben de ilk sahibi değilim çok titiz aldım ancak bilmediğim birşey vardı gidin baktıralım dedim. Yok yok alıyorum dedi. Kapora dedi. Yok dedim kaporaya gerek yok yarın noterde satışı yapalım dedim. Tamam dedi gitti. 

Kafamda şüphe kaldı alırmı almaz mı diye? Noterde satışı yaparken parayı gönderdi. İmzaladık adam gitti. O ana kadar hep kuşku duymuştum ama demekki böyle alıcılar nadirde olsa oluyor.

İlk arabamı da satarken adam arabayı alıp bir tur attı. Kapora verdi gitti. Galiba beni buluyorlar böyle alıcılar. Kime arabamın kötü yönlerini söylesem satılıyor. İki arabamı satarken de kötü yanlarını bastıra bastıra söyledim satıldı. 

Yorum bağlantısı
Ali Çukur

Vayy konuyu daha yeni gördüm 

Teşekkür ederim Burak Bey

Ama ilandaki fotolar hep buraya eklenen fotolardan seçilmiş

Hala devam ediyor geçen gün 12. sinle uğraştım

ve artı kendi ilanımı açtım millet uyanır diye :  http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-sifir-ayarinda-2011-titx-10.000-tl-ekstrali-48.088-km-de-1.4tdci-219263546/detay/

Yorum bağlantısı
Sinan Kozan

araç almakta ayrı bi dert

olayı tam tersten düşünelim arabayı biz almaya gittik satıcı parayı havale yap dedi yaptık sonrasında imzalamazsa ?:D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

araç almakta ayrı bi dert

olayı tam tersten düşünelim arabayı biz almaya gittik satıcı parayı havale yap dedi yaptık sonrasında imzalamazsa ?:D

parayi yatirirkrn su plakali aracin bedeli diye yazdirilmaali
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Adam geldi aracı beğendi. Gittik bankaya parayı hesabıma yatırdı. Çakalım ya vermiyorum dedim arabayı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ergin Ertuğrul

Adam geldi aracı beğendi. Gittik bankaya parayı hesabıma yatırdı. Çakalım ya vermiyorum dedim arabayı?

Ben de hep onu merak etmişimdir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ben hep noterde havale / eft beklerim. Gelince imzayı atarız.

Bu arada;

Mutlaka daha evvel de yazmışımdır. Megane'ı alırken eski sahibine eft yapacağımı bildirdmiştim. Mutabık kaldıktan sonra notere gittik, eft talimatını hemen imzadan evvel verdik. 5dk bekle, para yok. 10dk bekle, para yok. 15dk sonunda noter bizi kenara aldı, başkalarını almaya başladı. Mesai saati bitimine kaldı 1 saat. Talimatını verdiğim para hala yok. Eski sahibi dedi ki, biz imzayı atalım, para elbet gelir. Peki dedik, attık imzayı, çıktık dışarı, parayı bekliyoruz. Saat 16.30 oldu, hala para ortada yok. Bankayı aradım en sonunda, uzun telefon görüşmeleri sonucunda hesap no'yu yanlış girdiğimi anladık. Para eft merkezine gitmiş, hesap no ile isim tutmayınca bankamın onayına kalarak geri gönderilmek istenmiş. BAnkamda uyanamamış, parayı bekletmiş merkez hesapta. Mesai bitimine 3-5dk kala para benim hesabıma geri geldi,  hemen doğru bilgileri girerek karşı tarafa ulaştırdım. Telefondan o da teyitleşti ve parayı aldığını bildirdi.

Tam heyecan bitmişken sorayım dedim: Ya ben o parayı hiç yollamasaydım? İmzayı da attık, ne olacak?

Adam banka müfettişi idi. Daha evvel bu tip şeyleri gördüğünü, notere giderek derhal prosedürü iptal edebileceğini söyledi. Ayrıca en sonda bombayı patlattı: Ben size satış boyunca ne arabayı gösterdim, ne de anahtarı verdim.

Ancak hiç düşünmedik, eft'yi yaptığımız arabayı gerçekten de görmemiştik. Ya adam vermeseydi :s

Dip not: Adamın müfettişi olduğu bankayı arayıp gerçekten de teyit etmiştik orada çalıştığını. Muhtemelen bu bize güven vermişti.

Yorum bağlantısı
İbrahim Çelik

1. Arabayı bulurum.

2. internetten sorunlarını piyasasını yedek parça durumlarını hızlıca öğrenirim.

3. Telefon ederim. ön anlaşma yaparım(karşımdakini tartarım)

4. Bakılacak yerlerin ve baktırılacak yerlerin listesini oluştururum.

5. Arabaya bakmaya baktırmaya vs. 2 kişi giderim. önceden görev paylaşımı yaparım.

6. Beğenirsem son bi pazarlık daha yapmaya çalışırım.

7. Bir ön protokol yaparım. Arabanın durumunu bana bildirildiği gibi protokole yazarım.

8. Parayı kesinlikle eft yapacağımı söylerim. Eftye şu plakalı şu şasili aracım bedeli diye yazarım.

Not: Bundan sonra madik sevdalısı çakallara önlem olarak mahallemizin çakallarından bir demet ayarlayıp önceden sağa sola desteleyeceğim. Her hepsi 6 adet 1.5 iskendere bakar.

Not2: Defaatle kazıklanmış ve hemen hemen hiç birinde de istediğimi alamamış bulunuyorum. Yurdum insanı şeytana pabucunu ters giydirir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bekir  Bilge

Hakikaten, araç satmak sıkıntılı ( tedirgin edici) güven olmayınca işem bitene kadar, yaşananlar, akıldan geçenler peee....

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ne noter ne banka ödemesi. İkiside eşit oranda riskli. Noterde imza atıyor arabayı sahipleniyor, hesabına para yatırılan paraya çöküyor. Çay içebildiğim adamdan araba almak paha biçilemez

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Başlık "Dolandırılmadan önce okumakta fayda var" ya. Konuyu okuduktan sonra gidip rahat rahat dolandırılabilir miyiz? :crazy:

Saygılarımla.

Not: Bu da Evren'e:  :flowers:

• Beğen 5
Yorum bağlantısı

Başlık "Dolandırılmadan önce okumakta fayda var" ya. Konuyu okuduktan sonra gidip rahat rahat dolandırılabilir miyiz? :crazy:

Saygılarımla.

Not: Bu da Evren'e: :flowers:

Baslik carpici olsun dedim:) Her an dolandirilmaya acigiz o yuzden ama diger anlama da geliyor tabi:))

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün

araç satma aşamasında olduğumuz  su sıralarda güzel bir paylaşım olmuş.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Biz bir önceki Mondeo'yu satacağımız zaman Anadolu yakasından bir arkadaş talip oldu, telefonda yarım saat görüştük tamam abi alıyorum ben bu arabayı dedi.

Benden ruhsat istedi, sadece ilgili bölümü gönderdim. Abi kredi çıktı pazartesi alıyorum arabayı dedi cuma gününden. Kendisi pazarcılıkla uğraşıyormuş hiç vakti olmadığından arabayı karşıya getirebilir miyiz diye sordu.

Kızdım bende, alıyorum diyorsun ne arabayı canlı canlı gördün nede ustaya gösterdin, birde pazartesi yanına çağırıyorsun dedim. Abi ben senin sözüne güvendim benim için söz neyse odur dedi.

Cumartesi akşam benim zorumla geldi kuzeniyle birlikte arabaya dıştan baktı gitti. Bende banka ile görüştüm banka alıcının kredisinin hazır olduğunu satışta paramızı ödeyebileceğini belirtti.

Pazartesi oldu, babam arabayı götürdü adama kadar, babam demiş ustaya göster sonra o var bu var beni arama. Adam babamın zoruyla Ford Atılgan'a göstermiş sonrasında noter satışını yaptılar, krediyi bankadan kalan kısmı elden aldılar o sırada.

Dönüştede babamı eve bırakmış, bir kasada meyve yaptırmış pazardan.

Böyle insanlarda var. Görmeden kredi çıkarttırdı ve alıyorum dedi. 

Karşıya gitmek bile bizim için riskken adam sözünde durdu mesela ama iste bu olayda binde bir gelecek bir örnek.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Seçkin Kaçar
(düzenlendi)

Dolandırıcılık için bu kadar kafa yoracağına,düzgün bir iş kursalar daha çok kazanırlar ama nerde.Paylaşım için teşekkürler.

tarihinde Seçkin Kaçar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Burak Beykurt

Valla konuyu senin aracın için açıp sonra kendi aracımın duyurusunu yapmak varmış kısmette :) hayırlı satışlar.çok temiz araba maşallah.Ama fiyat itibariyle(ekstralardan dolayı fiyat gayet normal tabiki) zor alıcı bulacaktır.Ekstraları önemsemeyip ooo pahalıymış buna bu kadar vereceğime yeni kasa alırım der çoğu alıcı malesef :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
mehmet baylan

Merhaba Arkadaşlar,

Aranızda yeniyim. 2011-2012 model temiz az km, ciddi kazası olmayan 30 - 32.000 civarı fiesta arıyorum. Bu dolandırıcı ilanlarına çokca rastladım. Aşağıdaki ilanda dolandırıcıdır, bilginize. Aynı aracı defalardır satışa koyuyor.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-fiesta-1.4-tdci-titanium-226992917/detay

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Merhaba Arkadaşlar,

Aranızda yeniyim. 2011-2012 model temiz az km, ciddi kazası olmayan 30 - 32.000 civarı fiesta arıyorum. Bu dolandırıcı ilanlarına çokca rastladım. Aşağıdaki ilanda dolandırıcıdır, bilginize. Aynı aracı defalardır satışa koyuyor.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-fiesta-1.4-tdci-titanium-226992917/detay

Devamlı koymakta ne gibi bir kusur olabilir? Dolandırıcı olsa devamlı aynı araç farklı kullanıcılardan çıkardı ortaya?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...