İçeriğe Yönlendir

Forumun Tek Blazer Mavi Focus'u (Sanırım :) )

Ahmet İhsan Akşen

Recommended Posts

Mehmet Cihat
Teşekkür ederim. Sağ olsun [mention=66559]Mehmet Cihat[/mention] gönderiyor elinde varmış [emoji41][emoji106] Gelirse meşhur Korkuteli şişçi İbo ya götürürüm [emoji16]
Gelirim bak :)
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Başım üstüne, 3 aile ağırladık bu yaz, tatile gelip sıcaktan bunalanların uğrak mekanıyız :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet İhsan Akşen
İstanbul'dan çeyiz geldi, montaj için bekleyecek epey baskı balata iyi hala. Ziraat sağ olsun sonradan taksit var faizsiz 6 taksit yaptım.

Bilya muadil gelmiş ama valeo nun markasıymış, sıkıntı olmaz sanırım.
0350f6ea5c8c02a35911434c49351c01.jpg
3 ay sonra devam... Eksik kalmadi değişim için.
4ad13eb03b12232cdaea936c8dd01116.jpg
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

"bugün aracın için ne yaptın" konusuna yazmıştım onu, taktım bile [emoji4] tekrar teşekkür ederim [emoji847]

e2686f8e3a1fd388e39cb24729e8463b.jpg

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ahmet İhsan Akşen

İğrenç bir gün geçirdik araç ile. Sabah 8 buçukta sanayiye gittim ama 2 araç gelmiş bile 3 saat bekledik. Baskı balata ve volant değişti, kavramada birşey yok diyordum ama balata dibi bulmuş, volant yanmış.

ec5192a5d121d48f2a5018d793ac68e1.jpg

fb3a719f4fc3f81a6fd627be1ae60414.jpg

Değişim yapıldı, 2 litre yağ katıldı, hidrolik pompalanıp değiştirildi 700-800 ml kadar. Alt takoz  atlamış, Orjinal yoktu Ecem 902 aldık. Bir çalıştırdım rolentide daha çok titreme başlamış... acelem vardı çıktım ama parçacı iade alacak, 350 civarı internete, Ecem 80 TL, değer mi bilemedim. Eve geldim stop ettim dururken bir tıkırtı var takozdan mi bilemedim.

cda194c8920b2514af8b2e25dad2f636.jpg

Hazır lift varken cam suyu motorunu söktüm, filtre tıkanmış, temizledim ama yine şoför tarafında su yok. T parçayı söküp ters taktım hiç su yok, yeni aldığım parça hatalı, şiş ile deliği açtırdım ama yine tam verimli değil, uçlar yağmurlama ondan sanırım.

9a7cac9742edf2061caea5cdef0ef143.jpg

Artılara gelirsek, vites yumuşacık oldu, geçişlerde vuruntu yok. Gazi bırakınca düşük devirde şıkırtı geliyordu gitti. Tam deneme fırsatım olmadı ama vites kolu da daha rahat hareket ediyor.

Baskı balata volant 2180 TL (İstanbul'dan Ramazan'da gelmişti)

2 litre castol 75w 90 160 TL

1litre Castrol DOT 4 65 TL

Ecem 902 takoz 80 TL

İşçilik 250 TL

2735 TL ye patladı bu değişim ama özellikle rolentideki titreme ile hiç defa olsun dedirten bir işlem olmadı.

Bitti mi bitmedi...

Islık sesi vardı, turbo mu ki diyordum intercooler dan gelen boru yırtılmış yine, 3 sene falan önce de olmuştu, kronik ama bu sefer alternatörü tamir eden usta yanlış taktı boruyu sanırım, arada bakıyordum sıkıntı yoktu.

Varan 2: turbo dağıtıcı dedikleri set plastik biri ek yerinden açılmış orada dan hava kaçıyor, orjinali 350 TL civarı, burada yok, netten alacağım ama yapıştırma da yapılıyormuş, kendim neyle yapıştırabilirim? Başına gelen varmı.

ac30e740c300965cc12adc18c1ca0bd1.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

Hava kaçıran parça bu.
https://www.otomert.com.tr/focus-turbo-basinc-borusu-2-cikisli-2005-2011-pmu6130
Fomoco ve Otosan farklı mi, fiyat değişken hangisi orjinal bilemedim.

https://www.kirazcioglu.com/focus-turbo-susturucu-boru-16-tdci-2005-2012

Yapıştırma seçeneği hala kafamda.
Bu ek yerinden kaçırıyor.

a8c94037443a4877704dc9574d1a298d.jpg

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Değişen takoz ile çıkan takoz aynı değil gibi. Yani bağlantı yerleri farklı gibi. Titreme bu yüzden olabilir.

Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Geçmiş olsun Hocam, yakıt arttı diyordunuz sorun buymuş demek ki.

Takoz için yetkiliden fiyat aldınız mı belki yaştan ucuza gelebilir.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Yeni tip alüminyum yani benim aldığım miş ama orjinal olmadığı içinmi böyle oldu bilemedim, orjinal alınca da değişmezsd boşa gidecek para.

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

gecmiş olsun harbi sıkınıtlı sanayi günleri olmus en sevmedigim işler bitmez aksam olur gün yetmez yarın iş olur.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Değişen takoz ile çıkan takoz aynı değil gibi. Yani bağlantı yerleri farklı gibi. Titreme bu yüzden olabilir.
Geçmiş olsun.
Konumları aynı aslında, sadece saç yerine alüminyum döküm olarak çıkıyormuş 2009 sonrası, parçacı öyle dedi yani.

https://urun.n11.com/motor-ve-sanziman/ford-focus-2005-2011-orjinal-fomoco-sanziman-alt-takozu-P315478328
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Hava kaçıran parça bu.
https://www.otomert.com.tr/focus-turbo-basinc-borusu-2-cikisli-2005-2011-pmu6130
Fomoco ve Otosan farklı mi, fiyat değişken hangisi orjinal bilemedim.

Yapıştırma seçeneği hala kafamda.
Bu ek yerinden kaçırıyor.

a8c94037443a4877704dc9574d1a298d.jpg

404 plastik çelik yapıştırıcı ile güzelce yapıştırılırsa sorun hallolur bence. 

Yorum bağlantısı
Coşku Mert
(düzenlendi)

ben olsam o bölgeye sun-fix uygulardım.

açılan kısmı kalın zımparayla biraz daha açıp yüzeyi tutunmaya uygun hale getirip güzelce sun-fixi sıvayın. kuruyunca fazlalıkları zımparalarsınız. en sonunda da siyah spreyle boyarsınız. 

tarihinde Coşku Mert tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Söküp yapmak gerek. İki parça ayrılıyorsa ayırıp yapılmalı. 404 çift karışımlı olandan bahsetmiştim. 
Sun-fix nasıl olur bilemiyorum ama güzel bir plastik kaynağı ile de taş gibi olur aslında. 
Balata spreyi ile yağları güzelce temizlemek şart.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Söküp yapmak gerek. İki parça ayrılıyorsa ayırıp yapılmalı. 404 çift karışımlı olandan bahsetmiştim. 
Sun-fix nasıl olur bilemiyorum ama güzel bir plastik kaynağı ile de taş gibi olur aslında. 
Ayrılma yok şuan için. Sadece aralıktan hava geliyor. Plastik kaynağı var Antalya'da dedi ustam da ama ne kadar alacak? Yeni parça almaya yaklaşacaksa gerek yok.
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Fiyat hakkında bilgim yok. 
Kendim halledeyim dersen 404 işini görür sanırım. 

Yorum bağlantısı
Ferit Erken

Ford focus turbo şarj emiş borusu diye bakarsanız yenisi var. 350tl felan fiyatı. Daha düşük fiyatada bulunabilir.

Yorum bağlantısı
Ferit Erken
Bunu buldum en uygun, orjinal mi emin olamadım ama, dediğiniz gibi 350 civarı diğer sitelerde.

https://www.yedekparcaford.com/Focus-turbo-dagitici-borusu-2-cikisli-1-6-tdci-110ps-2006-2008-ORJiNAL_24787.html?gclid=EAIaIQobChMImqvU7fSZ5QIVTKWaCh2ZoQJjEAQYASABEgJ7U_D_BwE
Bu daha çok benziyor!...

Ayrıca orjinal bulmanız zor, her ne kadar orjinal deselerde yan sanayii oluyor gelen parça. Ama işinizi görür sıkıntı olmaz!

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

abi bence önce yapıştırmayı dene kaçırırsa değiştirirsin

Yorum bağlantısı
Ferit Erken

Orası çok titreşimli bir bölge, yapıştırma sıkıntılı olabilir. Ama denemekte fayda var. Ya japon-kül karışımı veya sunfix tarzı bişeyle denemk lazım!..

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

ben olsam o bölgeye krom boru yaptırırdım yada ayrılan yerleri ayırıp kafasını azcık traslayıp boru ayarlardım kelepceyi oraya atardım celtik olmus gibi tas gibi olurdu siyah demire gelene kadar tek seferde.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...