İçeriğe Yönlendir

Forumun Tek Blazer Mavi Focus'u (Sanırım :) )

Ahmet İhsan Akşen

Recommended Posts

Ferit Erken

Parçaları belirttiğim gibi Serdar beyden temin ettim. Orjinal parçalar. Değişim işlemini kendim ilk defa yaptım. Karter korumadında alt takoz hizasında destek vermek için bir boşluk var oradan motora destek verdim. Benim için uğraştırıcı oldu çünkü alttan destek vermek için sol tekerden de kaldırmam gerekti. Biraz uğraştım ve sonuca ulaştım. 619a53a088cdde79ffd73c6007f5c3a7.jpg6bbcae076f18a567ef2ed73cc0a341c6.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferit Erken
Hayırlı olsun, benim motor takozu (yolcu tarafı) 2 sene önce değişti, alt takoz da geçen ay baskı balata ile değişti ama hala titreşim var hafif de olsa. Usta şanzıman takozu (şoför tarafında, akü altındaki) iyi değişmeye gerek yok dedi ama ben ondan şüpheleniyorum. 10 senelik takoz, diğer ikisi ölmüş bu neden sağlam kalsın. Kendiniz nasıl değiştirdiniz, aracı kaldır indir yapıp altına takoz koyuyorlar normalde. Birde orjinal mi aldınız takozlari.

Bütün sallantı kaynağı esasında şoför tarafındaki yani sol takozdan kaynaklanıyor diğerleri nispeten daha az etki veriyor!
Yorum bağlantısı
Ferit Erken
siyah kirko, kolu yamuluyor du [emoji4] o degil mi bu zalimm

Siyah kriko yeni model bayaa bir sağlam, şimdilik sıkıntı yapmadı.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferit Erken
Ferit Erken yazdı:

Bütün sallantı kaynağı esasında şoför tarafındaki yani sol takozdan kaynaklanıyor diğerleri nispeten daha az etki veriyor!

Burada yorgunluktan sağımı solumu karıştırdım. Tam tersi demek istedim yani yolcu tarafındaki sağ takoz. Bu takoz diğer takozlara oranlar sarsıntıyı en çok absorbe eden parçadır.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

En başta yapmam gerekini yaptım [emoji16] Perşembe arayıp sipariş verdim İstanbul'dan bugün geldi, yarın Ankara'ya yola çıkmadan halletmiş olacağım.

Ankara demişken, fırsat bulursam uğra dediğiniz bir usta varmı? 1200-1300 devirdeki şıkırtı ve stop ederken ki sallantıyi birde odalarda soralım.1f04eaea8ffb1c2ee53a09feae9bf2b7.jpgba7851482d8b3f2f6f0d5159b1cd6411.jpg66741a3989385763a3c834b74af493b1.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

En başta yapmam gerekini yaptım emoji16.png Perşembe arayıp sipariş verdim İstanbul'dan bugün geldi, yarın Ankara'ya yola çıkmadan halletmiş olacağım.

Ankara demişken, fırsat bulursam uğra dediğiniz bir usta varmı? 1200-1300 devirdeki şıkırtı ve stop ederken ki sallantıyi birde odalarda soralım

Ankara'da Öner Oto Tuncay Usta öneriliyor genelde.

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Selçuk Bakış yazdı:

Ankara'da Öner Oto Tuncay Usta öneriliyor genelde.

Evet Tuncay usta işinin ehlidir tavsiye ederim. 

İstanbul yolu üzerinde ABC Peugeot’un arkasına düşüyor dükkanı. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Fırsat olmadı uğramak için, hoş nnirmal diyecek gönderecekti büyük olasılık :)

Silecek fıskiye sorunu olduğunda söktüğüm, temizlediğim, turbo borusu değişecek diye bekleyenler kaput içi kaplamayı taktım. Boruda sıkıntı yok, çekiş güzel, ses devam... Uzuuuun bir süre araçla uğraşmak istemiyorum. Çok vakit ve para harcadım değişen birşey olmadı... Kışlıklara geçmek dışında yaza kadar sanayiye gitmemeyi hedefliyorum :)
ba07fa2614fd97e599c78515cac41a3c.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet İhsan Akşen

Kışlıga geçtik, Nokian wr d4 4. Kışında nasıl olacak bakalım.

Kasko zamanı gelmiş, 10 yaşını doldurdu, bakalım ne teklifler gelecek, generali 1200 dedi ama onlara yaptırasim yok.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Kasko zamanı gelmiş, 10 yaşını doldurdu, bakalım ne teklifler gelecek, generali 1200 dedi ama onlara yaptırasim yok.

Allianz kullanıyorum. Allah emmi'den razı olsun, o olmasa ayvayı yedik valla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

4 yıl oldu mu ya [emoji3]
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Lastikleri depodan alırken aklıma sen ve senin eski Megane geldi :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sani Gerşon yazdı:

Sizlerden de kardeşim.. 

Ben elimden geleni yapıyorum. Esirgemem. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Sani Gerşon yazdı:

Geçen seneler fark çok çıkmıştı, boşuna uğraştırmistim Mehmet beyi, o yüzden rahatsız etmedim bu sene :) teklif de almadım geçen sene kasko ve sigortami yapan Aybars beyden. Generali kendisi arayıp teklif verdi. 12 Aralık'a kadar vaktim var.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Yarın sonmus benim kasko, o yüzden cuma günü yaptırım geçtim, Allah kullanmayı nasip etmesin inşallah bu seneki gibi :)

gecen kışlıkları takarken disklerin ve balatalsrin fotoğrafını çekmiştim. 

ön balata 3.5 yıl önce değişti, 55 bin km yaptı. Degisimden 1 sene sonra orijinal disk yamuldu, meyle ile değişti, o da titreme yapınca torna yaptırdım 3 ay önce falan, şimdi de hafif titreme var ve üstü iz iz.

https://i.imgyukle.com/2019/12/07/Rmjd2x.jpg

https://i.imgyukle.com/2019/12/07/RmXoIp.jpg

Arka balata 2.5 yıl 40 bin falan. Disk orijinal.

https://i.imgyukle.com/2019/12/07/RmXP76.jpg
https://i.imgyukle.com/2019/12/07/RmjANv.jpg

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ali Kangal
(düzenlendi)
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Satma vakti geldi artık kesin.
Her hafta gittiğim bir işletmede bu sefer düz park edeyim dedim, ön tamponu değdirdim duvara...

Offff offff keşke okumasaydım ya

tarihinde Selçuk Bakış tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Kangal
(düzenlendi)
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Bulduk, boya için servis 240 lira dedi ama içim elvermedi. Abinin okulunun yanında pilot garaj diye bir mekan varmış gittik. Ufaktan bir zımpara ve pasta yapıldı göze batmayacak hale geldi, çoğu tamamen gitti, derin olan yerler kaldı tabi. İç dış yıkattı, bir Türk kahvesi içtik helalleştik ayrıldık. Ufaklık korkusundan iki gündür bahçeye çıkmıyormuş [emoji4]

Balatalari değiştirdik onler tabi, arkalar daha gider dedi usta. Bijonlar da değişti yarısının kapağı yoktu.

Termostat olayını sordum normal dedi usta ama bana hala motor ısınmiyor gibi geliyor motor. Menü de 121 ı Geçmiyor ne kadar sıkıştırsamda, önceden 140 falan geziyordu sanki.

Hepsi öyle dizelde 122c benimde menüde engine temp

Alıntı yaparken resimleri silelim
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ahmet İhsan Akşen

Sanırım öyle ya yanlış hatırladım yada o zamanlar eski termostat vardı ondan oluyordu.

1 haftadır tek far ile geziyordum. Osram nb ve ge nin 120+ 130+ modellerini kullanan biri olarak performans serisi ampullere 150-200 lira vermenin anlamı olmadığına kanaat getirdim :)

standart osram aldım n11 den ama onlarda sahte sanırım, 32 TL ikisi. Odak sıkıntısı mi var yoksa sağ yakın duvara vurunca mi oldu anlamdım ama etraf çok aydınlandı. Manuel modda 1sn 100 işi ile çekildi fotoğraflar.

tek eski standart osram

eski - yeni standart osram.

Vq3tMh.jpg
Vq38uy.jpg
Vq3efp.jpg
Vq3lBM.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Kangal
(düzenlendi)
Ahmet İhsan Akşen yazdı:
Sanırım öyle ya yanlış hatırladım yada o zamanlar eski termostat vardı ondan oluyordu.

1 haftadır tek far ile geziyordum. Osram nb ve ge nin 120+ 130+ modellerini kullanan biri olarak performans serisi ampullere 150-200 lira vermenin anlamı olmadığına kanaat getirdim [emoji4]
standart osram aldım n11 den ama onlarda sahte sanırım, 32 TL ikisi. Odak sıkıntısı mi var yoksa sağ yakın duvara vurunca mi oldu anlamdım ama etraf çok aydınlandı. Manuel modda 1sn 100 işi ile çekildi fotoğraflar.
tek eski standart osram
eski - yeni standart osram.

mesela bendeki eski yeşil kadranlı focus 2 motor sıcaklıgı 124 gercekte 89c 35 düşmemiz lazım sogutma suyu sıcaklıgı için 35 çıkarmak lazım

Alıntı yaparken resimleri silelim
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ahmet. 10 metreden çek fotoğrafı da bakalım bi.
Bu fotoğraftan anlaşılmıyor

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

Düzgün bir yer denk gelirse çekerim abi.

Bugün İzmir'den Kütahya ya geçmeden motor yağına bakayım dedim, 8 ay 10 K önce değişen yağı hiç kontrol etmemiştim. Seviyesi yüksek geldi, 3.8 litre yerine 4 litrenin tamamı konulduğu için sanırım. Bir daha ki değişimde biraz eksik mi koydurayim ne dersiniz.

VM71cR.jpg

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...