İçeriğe Yönlendir

Forumun Tek Blazer Mavi Focus'u (Sanırım :) )

Ahmet İhsan Akşen

Recommended Posts

Alptuğ Özcan
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Düzgün bir yer denk gelirse çekerim abi.

Bugün İzmir'den Kütahya ya geçmeden motor yağına bakayım dedim, 8 ay 10 K önce değişen yağı hiç kontrol etmemiştim. Seviyesi yüksek geldi, 3.8 litre yerine 4 litrenin tamamı konulduğu için sanırım. Bir daha ki değişimde biraz eksik mi koydurayim ne dersiniz.

VM71cR.jpg

Benim aracında yağ seviyesi bu şekilde. Dediğiniz gibi bana da fazla koymuşlar gibi geldi.

Benim aklıma takılan soru yağ seviyesinin bu şekilde yüksek olması rolantide motor sarsıntısına sebep olur mu?

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Fırat Önal yazdı:

3.8+0,4 almıyor mu bizim focuslar?

Sanırım dediğiniz gibi, o zaman bu seviyede yüksek olmasının sebebi ne olabilir? Yağ değişimi sonrası bakayım bir dahakine ne kadar oluyor ilk konulduğunda.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Alptuğ Özcan yazdı:

yağ seviyesinin bu şekilde yüksek olması rolantide motor sarsıntısına sebep olur mu?

Hayır, olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Kangal
Benim aracında yağ seviyesi bu şekilde. Dediğiniz gibi bana da fazla koymuşlar gibi geldi.
Benim aklıma takılan soru yağ seviyesinin bu şekilde yüksek olması rolantide motor sarsıntısına sebep olur mu?
Ahmet hocam bendede öyle aynen yeni degiltim bende 2ay oldu
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Mesaja ekledim ama siz okuduktan sonra sanırım.

400 temizlik ve ayar, sök tak 40 lira.

Hiç bu değerleri görmemiştim, hatta 0.2 ye iniyor tam ısınınca motor, inşallah tüketim de azalır.

Antalya İzmir Kütahya yaptım 750 km civarı, kalan menzil 90... Şehir içi de var 1000 yapamam belki diyordum ama bu kadar da az beklemiyordum... Bir sıkıntı var ama nedir bilmiyorum. Bugün Antalya'ya gitmeden doldurunca pompa değerini yazarım.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ahmet İhsan Akşen

Geçenlerde aldığım LED'ler geldi, birini taktım, 2 dakika sürmedi, sabah güneş altında kıyaslamak için diğerini takmadım daha.

Sinyal süresini nasıl uzatırız? Röle değişimi yada yazılım ile mi belirleniyor süre? Son kısmı pek görünmüyor hızlı kaldığından.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet İhsan Akşen

Gündüz görünmez belki diye tereddüt etmiştim ama orjinali hiç görünmüyor güneşi önden alınca, LED'ler daha iyi oldu. Tek sıkıntı yanık kalma süresini nasıl uzatırız...

JTRlfS.jpg

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Gündüz görünmez belki diye tereddüt etmiştim ama orjinali hiç görünmüyor güneşi önden alınca, LED'ler daha iyi oldu. Tek sıkıntı yanık kalma süresini nasıl uzatırız...

JTRlfS.jpg

Mevcut flaşör rölesini elektronik olan ile değiştirmeniz gerek. Elo’da var mı bilmiyorum ama bir sorun. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet İhsan Akşen

Güncel km: 193960

• hava filtresi orjinal
  • yağ filtresi orjinal
  • polen filtresi yerli

Filtre seti 111 TL
Motul Eco-nergy 5W30  122 TL 
İşçilik 30 TL toplam 263 TL

yazlıklara geçtim, balans+ değişim 100 TL

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

4 buçuk ay önce hafif eğimli kapı önünde aracı bırakınca çalışıp stop etmiş, akü bitene kadar marş yapsam da çalışmamıştı. Usta geldi biryerde pompa ile çekti, takviye yaptık çalıştı. Geçen yine dışarı bıraktım, dün bastım aynı şekilde çalışıp stop etmi... Bu sefer kendim ustanın tarifi ile ağzımla çekip çalıştırdım. Baktım iki enjektör üstü ıslak, geri dönüş hortumu mazotu geri kaçırabilir dedi usta, pompaciya gittim değişti iki conta, inşallah düzelmiştir. 5 ay sonra yıkattım rengini unutmuşum 😁

Şu yeşil hortumu söküp motor tarafındaki kısımdan çekiyoruz ağızla.

P2uwqz.jpg

3NnsJ0.gif

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Mustafa Arıkan yazdı:

Mevcut flaşör rölesini elektronik olan ile değiştirmeniz gerek. Elo’da var mı bilmiyorum ama bir sorun. 

Focus da röle var mı bilemedim, hiç röle sesi gelmiyor 🤨

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Focus da röle var mı bilemedim, hiç röle sesi gelmiyor [emoji2955]
Mazotun tadı geldi ağzıma [emoji1]
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Mehmet Cihat yazdı:

Mazotun tadı geldi ağzıma emoji1.png

Aynen :) kolumdan çıkmadı bütün gün kokusu 😁

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Oğuzhan Dinçel

Maşallah aracınıza 🧿  Baştan sona okudum, her sayfa başında başka bişey gelmiş acaba aracın başına dedim. Geçmiş olsun yaşadıklarınıza, sabırlı insanmışsınız. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Teşekkür ederim, konuyu okuyan focus dan soğur ama ben memnunum ve 7 senedir severek biniyorum :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Dinçel
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Teşekkür ederim, konuyu okuyan focus dan soğur ama ben memnunum ve 7 senedir severek biniyorum :)

Focus'a kadar D sınıf araçtan başka arabaya binmem diyordum ki 2 tane Peugeot 406, Honda Accord'a binmiş biri olarak Focus tatmin ediyor. Özellikle 17" jant ve 3.5 cm lik spor yaylı 406 yı aratmıyor yol tutuş konusunda. Donanım olarak eksikleri var tabi ki :) Motor ve yakıt güzel ek olarak. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Oğuzhan Dinçel yazdı:

Özellikle 17" jant ve 3.5 cm lik spor yaylı

Yay ve amortisör tamam, jant lazım. Yazlığa geçerken aklımda var ama hem jant bulmak zor hemde konfor düşer, yanak gider gibi korkularım var.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Dinçel
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Yay ve amortisör tamam, jant lazım. Yazlığa geçerken aklımda var ama hem jant bulmak zor hemde konfor düşer, yanak gider gibi korkularım var.

Vogtland dı değil mi yaylar? Orjinal jantlar ile fark var mı konforda? 17 jant ideal bence,18 de vurma çok olur, sert arabanın süspansiyonu zaten. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Oğuzhan Dinçel yazdı:

Vogtland dı değil mi yaylar

Evet, dizel için olan seri, amortisörler de koni STR, ayarsız turuncu olanlardan. Başlarda biraz sert geldi amortisör de değiştiği için eskiler çok salmıştı alışmışım. 2.5 sene oldu hiç rahatsızlık vermiyor.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Dinçel
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Evet, dizel için olan seri, amortisörler de koni STR, ayarsız turuncu olanlardan. Başlarda biraz sert geldi amortisör de değiştiği için eskiler çok salmıştı alışmışım. 2.5 sene oldu hiç rahatsızlık vermiyor.

Benimde arka amortisörler sanırım ömrünü tamamlamak üzere. Bulmak mümkün mü Koni lerden? Nerden almıştın? Linkte ürün gösteriyor ama stokta yokmuş. 

https://www.powershoponline.com/KONI-FORD-FOCUS2-STRT-AMORTISOR-SETI-4-ADET,PR-559.html

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Oradaki muhtemelen de Türkiye'deki son takımı ben almışım, @Çağlar Bayur bey öyle demişti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Dinçel
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Oradaki muhtemelen de Türkiye'deki son takımı ben almışım, @Çağlar Bayur bey öyle demişti.

Bulması zor tahmin etmiştim. Koni amortisör çok yok ülkede maalesef. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

saatle kaçırmıştık :) yedekte dursun diye alacaktım

Oğuzhan Dinçel yazdı:

Bulması zor tahmin etmiştim. Koni amortisör çok yok ülkede maalesef. 

ithal edemezler, özel parçacılar , karşılarına yoğun bürokrasi dvuarı örüldü

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

18" mk5 mondeo jantı bulursam bir takım 17" jant ve lastik satılık olacak. 

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...