İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Motor Sıcaklığı ve Termostat Sorunları

Alper Koçbıyık

Recommended Posts

Tunç Tunçdemir
Tunç Bey Yağ soğutucu tamamdır, ilk denemelerimde 98 dereceyi geçemedim. Arabaya iyice yüklenememiş de olabilirim. Ama denemelerim devam edecek, mutlaka size de bildireceğim.

Bu arada Mehmet Hocam, farklı bir kanaldan Maraş'ta Osman Usta diye bir ustadan haber aldım. Der ki bu iş, arabanın beygir gücü yükseltilmeye çalışıldığından oluyor. Ben yapmadım böyle birşey ama yine de ilginç geldi. Sorun şu ki fabrika ayarlarına dönmek fayda etmezmiş. Beyin ECU komple değişirmiş. Bilmiyorum bu konu ile ilgili forumda bilgisi olan var mı?

Hararetin tabiatını tekrar açıklayayım, uzun rampalarda yüklenme durumlarında örneğin otobanda Gaziantep'e gelmeden önceki son rampa (yaklaşık 10-12 km diyebilirim) çok ideal, orayı 150-180 arası çıkabiliyoruz, ancak sonunda hararet sağa doğru harekete geçiyor.

Gerçi dediğim gibi yağ soğutucuyu değiştirdikten sonra ilk denemelerimde hararet yok :lol2: inşallah da olmaz.

inşallah çözülmüştür.

Yorum bağlantısı
Alper Koçbıyık
(düzenlendi)
Ne demek Alper Bey. Herzaman beklerim. Bosh servisi için gelmeden önce ararsanız ben randevu alırım. Görüşmek üzere.

Saygılarımla.

inşallah çözülmüştür.

Üzülerek bugün tekrar denedim ve menüden 102-103 dereceyi gördüm, aynı zamanda gösterge de sağa doğru ortalara kadar kaydı. Uzun lafın kısası, yine olmadı. Olmadı derken hararet yaptırmamayı başaramadık.

Bu sefer rampa kısa idi (2 km kadar), 5.vites, klima açık ve yaklaşık 170-180 km/h hızla çıkarken oldu.

tarihinde Alper Ko tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Üzülerek bugün tekrar denedim ve menüden 102-103 dereceyi gördüm, aynı zamanda gösterge de sağa doğru ortalara kadar kaydı. Uzun lafın kısası, yine olmadı. Olmadı derken hararet yaptırmamayı başaramadık.

Bu sefer rampa kısa idi (2 km kadar), 5.vites, klima açık ve yaklaşık 170-180 km/h hızla çıkarken oldu.

Yapmayın ya :D gelin birde burda bizim ustalar baksın artık diyeceğim ama cesaretim yok. İsterseniz 1 haftalığına arabaları değişelim burda ustalar test etsin denesin :flowers: Şu forma girdiğimde ilk aradığım konu sizin konu acaba ne oldu diye sürekli aklımda.İnşallah sorunu çözeriz.

Yorum bağlantısı
Alper Koçbıyık
Yapmayın ya :D gelin birde burda bizim ustalar baksın artık diyeceğim ama cesaretim yok. İsterseniz 1 haftalığına arabaları değişelim burda ustalar test etsin denesin :flowers: Şu forma girdiğimde ilk aradığım konu sizin konu acaba ne oldu diye sürekli aklımda.İnşallah sorunu çözeriz.

Mehmet Bey, sağolun, eksik olmayın,

Tabi ki de sizin ustalarınızla da görüşeceğim. Sabırla yola devam diyorum. Hayırlısı olsun...

Yorum bağlantısı
Ahmet Kurucu

alper bey anlattığınız sorunlar benimde aracımda olmuştu araba defalarca hararet yaptıgını sanmıştım ford servisine götürdüm ustaların yoğun takibi sonucu termostat müşürünün arzalı oldugunu tespit ettiler 7 tl ye degiştirdim şuan ne kadar zorlasamda hararet yapmıyor araç size tavsiyem yetkili servise götürüp kontrol ettirmeniz

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir

Kötü oldu bu, işte forumda en sevmediğim ve çekindiğim olay bu, insanlara tavsiye verip para harcatıyorsun, sorun devam ediyor.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

180le rampa ;)

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Kötü oldu bu, işte forumda en sevmediğim ve çekindiğim olay bu, insanlara tavsiye verip para harcatıyorsun, sorun devam ediyor.

Bence kesinlikle öyle düşünmeyin Tunç bey, :)

Biz sizin gibi mk3 lerin dilinden anlayan,tecrübeli ustalardan ön bilgi ve yolgöstermeleri için bilgi alıyoruz... :D

Sonuçta siz aracı görmeden olası sebepleri,çözümleri tavsiye ediyorsunuz... :)

Şahsen benim ateşleme sorunumda sizden fikir almasaydım,buji-buji kablosu-bobin-benzin filtresi vs..vs.. çalışan parçalarımı bile değiştirmeye kalkan ustalar olurdu...Tekrar teşekkürler... ;):good1:

Yorum bağlantısı
Alper Koçbıyık

Kötü olmadı, sadece bir şey olmadı. Bence de dert etmeyin Tunç Bey. Servis yapabileceği herşeyi yapmıştı. Zaten hala daha sorun bir hallolsa geri dönüp bakmayacağım. Daha önce de dediğim gibi dert etmeyin. Fikirlerinizi beklemeye devam ediyorum.

180le rampa :)

Deneysel şartları oluşturmak kolay olmuyor :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
180le rampa :good1:

Bu neki değilmi Alper Bey :good1: Çok güzel gidiyor araç.

Bence kesinlikle öyle düşünmeyin Tunç bey, :)

Biz sizin gibi mk3 lerin dilinden anlayan,tecrübeli ustalardan ön bilgi ve yolgöstermeleri için bilgi alıyoruz... :good1:

Sonuçta siz aracı görmeden olası sebepleri,çözümleri tavsiye ediyorsunuz... :)

Şahsen benim ateşleme sorunumda sizden fikir almasaydım,buji-buji kablosu-bobin-benzin filtresi vs..vs.. çalışan parçalarımı bile değiştirmeye kalkan ustalar olurdu...Tekrar teşekkürler... :):good1:

Fatih hocama katılıyorum. Bizler burada mondeodan anlamayan ustalara yol göstermek adına bilgi paylaşıyoruz.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Alper Koçbıyık
(düzenlendi)
:unknw: fena gitmiyor gibi de Mehmet Hocam bir de hararet göstergesi oynamasa... tarihinde Alper Ko tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir
Kötü olmadı, sadece bir şey olmadı. Bence de dert etmeyin Tunç Bey. Servis yapabileceği herşeyi yapmıştı. Zaten hala daha sorun bir hallolsa geri dönüp bakmayacağım. Daha önce de dediğim gibi dert etmeyin. Fikirlerinizi beklemeye devam ediyorum.

Alper bey,

Şu hararet müşürü hikayesini bir deneyebilirmisiniz? dediğim gibi biz 2 mondeonun sanal hararetini bu şekilde çözmüştük. ben sizdeki problemin sanal hararet olduğunu düşünmeye başladım artık.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Alper bey,

Şu hararet müşürü hikayesini bir deneyebilirmisiniz? dediğim gibi biz 2 mondeonun sanal hararetini bu şekilde çözmüştük. ben sizdeki problemin sanal hararet olduğunu düşünmeye başladım artık.

Anladığım kadarıyla az kaldı Alper Bey bu gidişle Adana'ya gelecek gibime geliyor :D Burada çözülmedi. Anladığım kadarıyla siz bu işi çözecekmişsiniz gibime geliyor Tunç Bey.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir
Anladığım kadarıyla az kaldı Alper Bey bu gidişle Adana'ya gelecek gibime geliyor :nazar: Burada çözülmedi. Anladığım kadarıyla siz bu işi çözecekmişsiniz gibime geliyor Tunç Bey.

Saygılarımla.

vallahi kafama takıldı alper beyin problemi, rüyamda müşür görüm ya :nazar:

Yorum bağlantısı
Alper Koçbıyık
(düzenlendi)
Alper bey,

Tunç Bey sanırım gerçekten Mehmet Bey'in dediği gibi olacak. Sonunda Adana yolunu tutacağım. Gerçek şu ki problemi büyütmemeye çalışıyorum. Çünkü deneysel olarak yapmaz isem zaten normal şartlar altında oluşmuyor.

Ama rüya olayı nefis :nazar:

tarihinde Alper Ko tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Tunç Bey sanırım gerçekten Mehmet Bey'in dediği gibi olacak. Sonunda Adana yolunu tutacağım. Gerçek şu ki problemi büyütmemeye çalışıyorum. Çünkü deneysel olarak yapmaz isem zaten normal şartlar altında oluşmuyor.

Ama rüya olayı nefis :)

Alper Bey bence yenge hanımı alıp Adana'ya gezmeye gidin derim. Gezme bahane olsun. Siz Tunç Beyle bir görüşün derim Adana'da :p Bakın rüyasında da görmüş. Kesin nasıl yapılacağınıda rüyasında görmüştür.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Alper Koçbıyık
Alper Bey bence yenge hanımı alıp Adana'ya gezmeye gidin derim. Gezme bahane olsun. Siz Tunç Beyle bir görüşün derim Adana'da :angry: Bakın rüyasında da görmüş. Kesin nasıl yapılacağınıda rüyasında görmüştür.

Saygılarımla.

Mehmet Hocam, Tunç Bey'in söktüğü şanzıman fotolarını görünce gözlerime inanamadım. Ben o rüyanın tabirini yaptırmak isterim :good1:.

Şaka bir yana Adana düşüncem var.

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir
Benim akü hiç girmediyse 3-5 kez Tunç beyin rüyasına girmiştir... :good1:

yok abi,, seninki falda çıktı :good1:

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir
Mehmet Hocam, Tunç Bey'in söktüğü şanzıman fotolarını görünce gözlerime inanamadım. Ben o rüyanın tabirini yaptırmak isterim ;).

Şaka bir yana Adana düşüncem var.

her zaman beklerim.

Yorum bağlantısı
Alper Koçbıyık

Bugün Klima radyatörünü de değiştirerek bir deneme daha yaptık, biraz daha geç olmakla birlikte hararet yine yükseldi. Önceki denemelerimizde bilgisayarın gösterdiği 118 derecede ibre sağa doğru hareket ederken, bugün 121 derecede aynı hareketlenmeyi yaptı. Ama yaptı yine de ve sorun çözülmedi.

Ayrıca Bosch servisine de gittim bugün. Mehmet Hocama tekrar teşekkür ederim. İki tane usta vardı orada, nasıl güzel anlatmış ki, o araç bu araç mı dediler. Saat 17:00 sularında ancak varabildiğimden kompresyon testi için zaman ayıramadılar. Ancak uygun bir zaman ayırın yapalım dediler.

Bilgisayar ile yapılan incelemede enjektörler ya da pompa ile ilgili herhangi bir sorun olmadığı söylendi. Şikayetim de yoktu zaten.

Şimdilik hararet ile ilgili cevap aramalarım tatil sonuna kadar sona erdi. Farklı forumlardan Ankara'daki birkaç ustanın telefonunu aldım. Sanayide şöyle bir gezerim...

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Bugün Klima radyatörünü de değiştirerek bir deneme daha yaptık, biraz daha geç olmakla birlikte hararet yine yükseldi. Önceki denemelerimizde bilgisayarın gösterdiği 118 derecede ibre sağa doğru hareket ederken, bugün 121 derecede aynı hareketlenmeyi yaptı. Ama yaptı yine de ve sorun çözülmedi.

Ayrıca Bosch servisine de gittim bugün. Mehmet Hocama tekrar teşekkür ederim. İki tane usta vardı orada, nasıl güzel anlatmış ki, o araç bu araç mı dediler. Saat 17:00 sularında ancak varabildiğimden kompresyon testi için zaman ayıramadılar. Ancak uygun bir zaman ayırın yapalım dediler.

Bilgisayar ile yapılan incelemede enjektörler ya da pompa ile ilgili herhangi bir sorun olmadığı söylendi. Şikayetim de yoktu zaten.

Şimdilik hararet ile ilgili cevap aramalarım tatil sonuna kadar sona erdi. Farklı forumlardan Ankara'daki birkaç ustanın telefonunu aldım. Sanayide şöyle bir gezerim...

Alper Bey sorunun çözülmediğine üzüldüm. Bugün akşamüstü aradığınızda uykudan uyandığım için ne dediğinizi tam anlayamadım.Kusura bakmayın geride dönemedim iftara gittim daha yeni geldim. Direk buraya baktım ve anattıklarınızı şimdi algıladım. Yapacak birşey varmı Alper bey. Yinede yapacak birşey varsa elimden geleni yaparım.Ama bir günde sanayideki elektirikçime gösterelim derim. Tabi buraya yolunu düşerse baktıralım derim.Elektirik arızası ise gereken yapılır.Beyin ile ilgili bir sorunsa oda yapılır. Yolunuz düşerse arayın görüşelim.

SAygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...