İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Motor Sıcaklığı ve Termostat Sorunları

Alper Koçbıyık

Recommended Posts

Alper Koçbıyık
Artık arkası yarın gibi okuyorum konuyu. İnşallah en kısa sürede çözülür.

Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Rıdvan Ergün
Fandan olması neredeyse imkansız, çünkü sizlerin bahsettiğinden anladığım bu araçlar 90-100 vs veya üstü hızlarda giderken hararet yapıyor. 100 vs gibi bir hızla giderken sağlıklı bir araç normalde hiç fan açmaz, önden gelen rüzgar yeterlidir.

Fan düşük hızlarda veya dur kalk trafiğinde genelde devreye girer.

Benim araçta klima devrede değilken hiç hararet yükselmedi. Hararetin yükseldiği her seferinde klima da devredeydi. Zaten klimayı devreden çıkartınca kısa sürede ibre normale dönüyordu.

Sizin söylediğiniz "fan açmaz" sözü bana mantıklı gelmişti.

Fakat geçen hafta sonu OTOHABER Dergisinde meşhur uzman Onno Usta'ya gelen bir okur mektubunda bizimkilere benzer bir hararet probleminden bahsediyordu.

Onno Usta fan problemi olacağını söylüyor. KLİMA DEVREYE GİRDİ

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir
(düzenlendi)
Benim araçta klima devrede değilken hiç hararet yükselmedi. Hararetin yükseldiği her seferinde klima da devredeydi. Zaten klimayı devreden çıkartınca kısa sürede ibre normale dönüyordu.

Sizin söylediğiniz "fan açmaz" sözü bana mantıklı gelmişti.

Fakat geçen hafta sonu OTOHABER Dergisinde meşhur uzman Onno Usta'ya gelen bir okur mektubunda bizimkilere benzer bir hararet probleminden bahsediyordu.

Onno Usta fan problemi olacağını söylüyor. KLİMA DEVREYE GİRDİ

tarihinde Tun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Hakan Beyhatun

Merhabalar. 2006 2.0 tdci aldim bende de hararet sorunu var. Arabayı 6. vitese attığım anda hararet yükseliyor. Yada 5. vitesle rampa çıkmaya başlayınca yükseliyor. Bir benzinliğe çekip motoru kapatmadan radyatöre soğuk su veriyorum soğuyor, yoldaykende boşa atınca sıcaklık düşüyor. Kronik problem mi  yoksa 100/1 birine denk gelir o da ben miyim anlamadım. Çok beğenerek aldım ama forumu okuyunca kaynar sular başımdan döküldü resmen :(

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ersin Alan

Geçen bende de benzer bir sorun bir defa oluştu şehir içi uzun bir yolculuktan sonra ki kimi yerlerde agresif kullanımlarım oldu oldukça dik bir rampayı cıkarken hararet yükseldi rampa sonunda düze gelince aracı kenara cektim dizel olduğu için çalışır vaziyette bekledim bir süre akabinde 500 mt daha düz gidince normal seyrine döndü hararet daha sonra sorun olmadı

Şimdi rampayı cıkarken klima açık low seviyede birde gaza cok yüklenmedim yanındakiyle konuşuyordum devir 2bin civarındaydı aslında sonda farkettim gaza yüklenmemi istiyordu araç otomatik vites olunca kararsızlık yaptı sanırım beyin

Burda okuduklarıma bakınca sorun içinden çıkılmaz bir halde bir daha olursa baklım sorunu cözen var mı yada tespit eden

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Geçen bende de benzer bir sorun bir defa oluştu şehir içi uzun bir yolculuktan sonra ki kimi yerlerde agresif kullanımlarım oldu oldukça dik bir rampayı cıkarken hararet yükseldi rampa sonunda düze gelince aracı kenara cektim dizel olduğu için çalışır vaziyette bekledim bir süre akabinde 500 mt daha düz gidince normal seyrine döndü hararet daha sonra sorun olmadı

Şimdi rampayı cıkarken klima açık low seviyede birde gaza cok yüklenmedim yanındakiyle konuşuyordum devir 2bin civarındaydı aslında sonda farkettim gaza yüklenmemi istiyordu araç otomatik vites olunca kararsızlık yaptı sanırım beyin

Burda okuduklarıma bakınca sorun içinden çıkılmaz bir halde bir daha olursa baklım sorunu cözen var mı yada tespit eden

Bu konuda çözüm bulmuş bir abimiz size cevap verecektir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Devirdaim üstünde bir termostat var onu değiştirin.
Düzelmez ise devirdaimi de değiştirin.
Ben risk almayıp ikisini de değiştirmiştim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Alan

Teşekkürler cvp için dün farkettim düşük devirde agresif kullanınca hararet yükseliyor kısa sürede de düşüyor dediğiniz gibi devirdaim ve üstündeki termostat değişimi yapacam int farklı sitelerde de araştırdım bu minvalde yorumlar bu parçaları int temin etsem daha mı ucuz olur sizce

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ersin Alan

Görev dolayısıyla araçtan uzağım daha baktıramadım araca ancak bu termostat ve devirdaim değişmesine rağmen sorunu çözemeyenler var bazıları yağ soğutucu termostat değiştirmiş bu cvp olabilir mi birde yalancı hararet vs deniliyor onu da gagu menü mü ne ordan bakılıyormuş oraya nasıl girilir

Yorum bağlantısı
Selman Ölmez

bu sorun anladığım kadarı ile ben dahil çoğu kişide olumuş ben geçen hafta doğu  ve karadeniz turu yaptım malum oralarda dewamlı yokuş tırmanıyosun yükselen hararet gerçek gauge menüdende takip ettim yükseliyor yağ soğutucu termostat diyorlar fakat atlanan bir olay var motor kısmındaki sigorta kutusunun içinde yüksek hız fan rölesi var. ucuzdan pahalıya gitmek daha mantıklı diye düşünüyorum dewamlı uzun yol yapmadığım için yılda 2-3 sefer yapıyorum şehir içindede yükselmediği için şuan için hiç işlem yaptırmadım eğer girersem baya yerler kurcalanacak o yüzden böyle binmeye  dewam ediyorum. Net bulabilen çıkmadı 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Halil ibrahim Çabuk

Aynı sorunu bende yaşıyorum bir türlü çözüm bulamadık. Malum Trabzon yolları hep rampa az zorladığımda hararet hemen 120 lere dayanıyor, gazı bıraktığımda hızlıca normale iniyor. Az zorluyorum dediğim rampada 80 - 90 km hız. Düz yolda 180 e kadar zorladım hararet çıkmadı. Radyatör değişti, devirdaim değişti, yağ soğutucu termostat değişti antifreze çok fazla yok arabada. Geriye birtek termostat kaldı ki onuda forumda okuduğum kadarı ile değişenler sonuç alamamış. Bu konuda çözüme ulaşanlardan yardım bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
4 saat önce, Halil ibrahim Çabuk yazdı:

Geriye birtek termostat kaldı ki onuda forumda okuduğum kadarı ile değişenler sonuç alamamış. 

İlk önce termostatı değiştirmeliydiniz.. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
5 saat önce, Halil ibrahim Çabuk yazdı:

Aynı sorunu bende yaşıyorum bir türlü çözüm bulamadık. Malum Trabzon yolları hep rampa az zorladığımda hararet hemen 120 lere dayanıyor, gazı bıraktığımda hızlıca normale iniyor. Az zorluyorum dediğim rampada 80 - 90 km hız. Düz yolda 180 e kadar zorladım hararet çıkmadı. Radyatör değişti, devirdaim değişti, yağ soğutucu termostat değişti antifreze çok fazla yok arabada. Geriye birtek termostat kaldı ki onuda forumda okuduğum kadarı ile değişenler sonuç alamamış. Bu konuda çözüme ulaşanlardan yardım bekliyorum.

Ben aracı satana kadar bu soruna çözüm bulamamıştım. Alan ne yaptı bilmiyorum. Aracı teslim ederken sıkı sıkı tembihlemiştim, hararet konusunda.

Termostatı değiştirdiğinizde sonucun ne olduğunu yazın lütfen.

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Çabuk
1 saat önce, Rıdvan Ergün yazdı:

Ben aracı satana kadar bu soruna çözüm bulamamıştım. Alan ne yaptı bilmiyorum. Aracı teslim ederken sıkı sıkı tembihlemiştim, hararet konusunda.

Termostatı değiştirdiğinizde sonucun ne olduğunu yazın lütfen.

Değişince yazacağım ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
7 saat önce, Halil ibrahim Çabuk yazdı:

az antfiriz sonucu su kanallarınız tıkanmış

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Çabuk
14 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

az antfiriz sonucu su kanallarınız tıkanmış

su kanalları kontrol edildi bi sıkıntı yok dedi usta

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Serkan Araç

Merhaba ,

2006 ford mondeo otomatik dizel aracım hortumları patlatıyordu. Ustam herşeyi halletti arac hararet yaptı tekrardan hararet müşürü ve termostad aldım değişmiştik. Araca yenı aldığım termostad bozuk çıktı. Gövdesi değilde yuvarlak sarı olanlardan aldım söküp içine takmıştık. Termostad bozuk çıkınca arabaya su gitmedi ve hararet yapıcakdı.Şimdilik araçtakı termostad söküldü . Bi kaç gün termostadsız gezecegım bir sorun olur mu ? Birde termostadı nerde bulabilirim , orjinal gövdelı olanı cok pahalı benım aldığım gibi düzgün bir markanınkini alsam olurmu ? aloparça .comda bı kaç tane buldum acaba uyarmı ? Yardımlarınızı bekliyorum

Telefondan giriş yaptığım için hatalı yazım olabilir kusura bakmayın :)

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Size tavsiyem termostatsiz kullanmamaniz yönünde olacaktir.

Belki sadece yakitiniz artacagini dusunuyor olabilirsiniz ama dolayli yollardan etkisi fazla olacaktir.

Bence bu riske degmez.. 

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Aloparca ‘dan alışveriş yapıyorum, telefonla arayınca şase numarasından uygun parça linklerini mail olarak size gönderebiliyor. Tek olumsuz yanı biraz pahalı.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Son bakım parçalarımı aloparçadan aldım. Sanayi ile aynı fiyatları verdi. Telefonda pazarlık yapabilirsin. Bir şeyler yapıyor fiyatta.

Yorum bağlantısı
Serkan Araç
14 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Son bakım parçalarımı aloparçadan aldım. Sanayi ile aynı fiyatları verdi. Telefonda pazarlık yapabilirsin. Bir şeyler yapıyor fiyatta.

14 saat önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Aloparca ‘dan alışveriş yapıyorum, telefonla arayınca şase numarasından uygun parça linklerini mail olarak size gönderebiliyor. Tek olumsuz yanı biraz pahalı.

19 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Size tavsiyem termostatsiz kullanmamaniz yönünde olacaktir.

Belki sadece yakitiniz artacagini dusunuyor olabilirsiniz ama dolayli yollardan etkisi fazla olacaktir.

Bence bu riske degmez.. 

bugun araç ile gezdım hararet biraz geç kalkıyor birde daha kolay düşüyor havalar soğuyunca tabiki sıkıntı olacak. Yarın sorup alayım termostadı. bozuk termostadı takıncada araba hararet yapdı devır daim olmuyordu. Artık bir kaç gün böyle bineceğim. İnşallah diğer termostadı takınca sorun çözülür :) Yardımlarınız için teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Tayfun Kalcı

Benim aracımda da termostat bozulmuştu ustam o vakit transittin termostatını içini  takmıştı fiyat olarak çok daha uygun olmuştu geçmiş gün ne kadar ödediğimi hatırlamıyorum.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Halil ibrahim Oruc

Merhaba arkadaslar

Bugun gauge menuden gozlemledigime gore sogutma sivisi sicakligi 74u gecmiyor. 73 gordugu zaman hizla 72 71 70 dusup gine 71-73 arasi seyrediyor. Tahminimce 74luk termostat kesin. Ama focusta 90larda dururken mondeoda 76yi gecmemesi normalmidir?

Gecen attigim postta aracin cok yaktigini soylemistim. Ama arac isi sensoru suyu soguk bilip ona gore zengin karisim ayarliyor olabilirmi

Varsa bunu tecrube edinen arkadaslar bi zahmet degerleri bildirsinler 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evet termostat hatalı galiba.
Tüketim bu sebeple bir miktar yüksek olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Uzel

Aracın motor hacmi nedir?
Yabancı satış sitelerinde 1.8 ve 2.0 için satılan termostatların açılış ısısını 98 derece gösteriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...