İçeriğe Yönlendir

Günlük Kullanım Elektrikli Araba

Ali Darbaz

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

@Mehmet Göktürk hocam bir şey sormak istiyorum. Anlayamadım

benzin 1 lt’si içerik bakımından 9,7 kwh ısıl enerji içeriyor. Biz bunun ortalama %30’unu hareket enerjisine çeviriyoruz. 

mesela bir sürüşümde 3,5 litre benzin yaktım. Bu kadar benzinde 33,95 kwh enerji var. Ben bunun %30’unu harekete çevirdim. Yani 10,2 kwh ile 100km sürdüm. 

peki elektrikli arabalarda verim %85-90 diyorlar. Neden elektrikli arabalar 100km’de 15-20kwh enerji tüketiyor gözüküyor? 

yani 10,2kwh enerji gereken yolda elektrikli arabanın 11,4kwh tüketmesi gerektirdi (%90 verim) 

ama kitapçıklarda 15-18’den aşağı tüketen elektrikli araba yok nedense

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

senin gibi kullansan o da az tüketir. kitapçıkda NEDC döngüsünde senin araç ne kadar? 3.7 mi? Ayrıca atkinson motorlar daha verimli. %37 deniyor maksimum. 

34*%37= 12.58

Hyundai kona 15.4 kWh/100km   

bu da   oranlayınca  12.58/15.4 = %81 kabaca ortalama verim. Neden öyle 90 değil. çünkü iki verim var. Biri motor. %90.. diğeri akü %90.. çarp 81..

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

mesela bir sürüşümde 3,5 litre benzin yaktım

Benzinli araçla 100 km de nasıl 3.5 lt yakıyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

XaqjUi.jpg

Diger ucta komurlu santral de olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Öner Kurukuz yazdı:

Benzinli araçla 100 km de nasıl 3.5 lt yakıyorsunuz?

Uzun yolda 15-20 dk boyunca sabredip 80 km hızla gittiğimde 3.8 lt /100 km görmüştüm. Olabilir ama şoförün sabrıyla orantılı :)

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

senin gibi kullansan o da az tüketir. kitapçıkda NEDC döngüsünde senin araç ne kadar? 3.7 mi? Ayrıca atkinson motorlar daha verimli. %37 deniyor maksimum. 

34*%37= 12.58

Hyundai kona 15.4 kWh/100km   

bu da   oranlayınca  12.58/15.4 = %81 kabaca ortalama verim. Neden öyle 90 değil. çünkü iki verim var. Biri motor. %90.. diğeri akü %90.. çarp 81..

Hocam %40 maks. verim ama sürekli bu verimle gitmiyor. Bi raporlara bakayım. 3,5 litre yaktığım yolda kwh tüketimim kaç olmuş. Yazarım

Nedc verisi bu hybrid’in

ED760-D95-A6-AF-4-DAD-BF82-41-EEABCE607-

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

@Mehmet Göktürk hocam tam motor hesabı yapamıyorum. Ama 3,3 lt/100km ile sürdüğüm yolda 10,1 kwh/100km enerji tüketimi yapmışım. Motor-elektrik-yoldan geri kazanımlar dahil. 

yani sadece benzinli motor ile çalışan bir arabada bu hesap daha sağlıklı olurdu. Bende hibrit tüketimde 

raporda grafik ve veriler var isterseniz bakabilirsiniz  Chrome ile açılıyor

https://drive.google.com/file/d/1yTeeJFp3TfmaynvwQAVcJvRfN3ulQES0/view?usp=drivesdk

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Cem Işık yazdı:

Uzun yolda 15-20 dk boyunca sabredip 80 km hızla gittiğimde 3.8 lt /100 km görmüştüm. Olabilir ama şoförün sabrıyla orantılı :)

Ben o sabrı 2007 dizel focusumla denedim.

Sakarya - İstanbul arasını 90 km sabit hızla gittim, 3,5 gördüm, klima açıktı. Kapatsam belki 3,4 olacaktı ama bir daha asla...

Varsın 1 litre fazla yaksın adam gibi gideyim yeter.

Konudaki 3,5lt tüketim sürekli olan bir tüketim değildir.

Günlük normal kullanımda benzinli bir araç 5.5 - 6 dan aşağı yakmaz.  Bu da elektrikli aracın daha az tüketimi demek oluyor.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Öner Kurukuz yazdı:

Ben o sabrı 2007 dizel focusumla denedim.

Sakarya - İstanbul arasını 90 km sabit hızla gittim, 3,5 gördüm, klima açıktı. Kapatsam belki 3,4 olacaktı ama bir daha asla...

Konudaki 3,5lt tüketim sürekli olan bir tüketim değildir.

Günlük normal kullanımda benzinli bir araç 5.5 - 6 dan aşağı yakmaz.  Bu da elektrikli aracın daha az tüketimi demek oluyor.

Evet. Hybrid şehir içinde de 4-5 lt yakıyor. Benzinli arabalar özellikle büyük şehirlerde 8-9 litre altı yakmıyor. Uzun yol gibi düz yolda sürenleri saymıyorum  

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Öner Kurukuz yazdı:

..

..

Bazı şeyler sadece para değil tasarruf amacıyla değil. Çevreyi koruyorsun sakin oluyorsun etrafı gözlüyorsun.. Adam gibi gitmek ise tamamen izafi. Belki sakin gitmek adam gibi gitmek? Hızlı gitmek ergen gibi gitmek de denebilir. İzafidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Bazı şeyler sadece para değil tasarruf amacıyla değil. Çevreyi koruyorsun sakin oluyorsun etrafı gözlüyorsun.. Adam gibi gitmek ise tamamen izafi. Belki sakin gitmek adam gibi gitmek? Hızlı gitmek ergen gibi gitmek de denebilir. İzafidir.

Yani evet, ben de sakin yavaş gitmenin efendi gibi gitmek olduğunu düşünüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Mehmet Göktürk yazdı:

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yani evet, ben de sakin yavaş gitmenin efendi gibi gitmek olduğunu düşünüyorum. 

Hızdan bağımsız olarak efendi ya da ergen gibi sürülebilir.

Hızlı ama kimseyi taciz etmeden, takip mesafesini koruyarak, yolun durumunu okuyarak gidebilirsin. Magandalık şart değil. Ama mesela dün 120 ile geldim, 4 şeritli yolda sağdan 2. şeridi kullandım, önüme tır vs. çıkınca sollayıp geri döndüm. Benden daha yavaş gitmesine rağmen soldan gidenler vardı, ortadan gidip sürekli şeritten çıkanlar vardı, bir de yavaş gidiyorum diye hiç aynaya bakmayanlar var. Yani olay eğitim ve bilinçte bitiyor özünde.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Selim Bilgin yazdı:

Hızlı ama kimseyi taciz etmeden, takip mesafesini koruyarak, yolun durumunu okuyarak gidebilirsin. Magandalık şart değil. Ama mesela dün 120 ile geldim, 4 şeritli yolda sağdan 2. şeridi kullandım, önüme tır vs. çıkınca sollayıp geri döndüm. Benden daha yavaş gitmesine rağmen soldan gidenler vardı, ortadan gidip sürekli şeritten çıkanlar vardı, bir de yavaş gidiyorum diye hiç aynaya bakmayanlar var. Yani olay eğitim ve bilinçte bitiyor özünde.

yav internette televizyonda kar yağacak uyarıları yapılırken o gün yaz lastiğiyle işe gidiyor bizim millet. Ne anlatıyon :) 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Mehmet Göktürk yazdı:

Adam gibi gitmekten kastım 90 yerine otoban hızının izin verdiği 120 km hız ile gitmek.

Asla kural çiğnemem. O konuda hassasım, çiğneyene de iyi küfür ediyorum.

Özellikle de aracından dışarı çöp atanlara...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

yav internette televizyonda kar yağacak uyarıları yapılırken o gün yaz lastiğiyle işe gidiyor bizim millet. Ne anlatıyon :) 

görevliler; yolda kalana ceza yazacağına, arkadan destek verip iterse, o da kar yağarken yola çıkar...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Selim Bilgin yazdı:

Bunlardan ben de çok muzdaribim. Türkiyede trafik sağdan akar, soldan değil. Sol şerit sollama şerididir, sollarsın ve tekrar sağa geçersin.

Ama km lerce mesafe sol şeridi kapatanlar var. Sağın boş, ne işin var sol şeritte?

İşin kötü tarafı bunlara ceza da kesmiyorlar. Bildiğim kadarıyla gereksiz yere sol şeridi işgal etmek trafik suçu.

Geriçi bizde kural bilen kaç şöför var ki kurallara uyulsun.

Tüm akrabalarına en derin sevgilerimi gönderiyorum bu kişileri görünce  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Öner Kurukuz yazdı:

Bunlardan ben de çok muzdaribim. Türkiyede trafik sağdan akar, soldan değil. Sol şerit sollama şerididir, sollarsın ve tekrar sağa geçersin.

Ama km lerce mesafe sol şeridi kapatanlar var. Sağın boş, ne işin var sol şeritte?

İşin kötü tarafı bunlara ceza da kesmiyorlar. Bildiğim kadarıyla gereksiz yere sol şeridi işgal etmek trafik suçu.

Geriçi bizde kural bilen kaç şöför var ki kurallara uyulsun.

Tüm akrabalarına en derin sevgilerimi gönderiyorum bu kişileri görünce  :)

Doğru ama yakın takip eden, 300 metreden selektör yaparak gelen, önün dolu ilen yol isteyen de aynı derecede hatalı.

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Bedava şarj. Güneş paneli. Hayali buymuş. Acaba o istasyonu yapmak için kaç para harcadı :) ayrıca inşaat ruhsatı var mı, kaçak olabilir

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

maliyet bazen önemsiz.. Çatılardaki güneşle su ısıtıcıları da öyledir. maliyet önemsizdir.. ama sıcak su bedavadır.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Köydeki eve elektrik hattı çektirdiğimize pişman oldum, 2 sene önce 8000 tl ye çatının bir kısmını kaplardık

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Köksal Yılmaz yazdı:

Köydeki eve elektrik hattı çektirdiğimize pişman oldum, 2 sene önce 8000 tl ye çatının bir kısmını kaplardık

akü işi broblem. hem çok pahalı hemde dayanmıyor. jel akü bile 3 senede iptal oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Doğan Arşiray yazdı:

akü işi broblem. hem çok pahalı hemde dayanmıyor. jel akü bile 3 senede iptal oluyor.

Tek güneş paneli tek 74 amper akü akşamdan sabaha 2-3 led ampul 3 yılı geçti, şimdilik memnunuz abi

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ben evde bahçeyi solar ile aydınlatıyrodum. bozulan akünün haddi hesabı yok 11 senede. önceden kurşun asit aküsü aldım çok hızlı bozuldu. oto aküsü olmuyor. sonra jel akü aldım 2 senede bozuldu kaldı ki derin deşarj da yaptırmıyordum.

21 vat elektriği bedavadan tüketeceğim diye yağtığım akü masrafı kazanç ile denk. daçma sapan birşey.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Doğan Arşiray yazdı:

Akü olmaz zaten solar sistemde. Kondansatör kullanılmalıdır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...