İçeriğe Yönlendir

Çamaşır Kurutma Makinesi Tavsiye

Celal Maraşlıoğlu

Recommended Posts

Mehmet Dagdeviren
Köksal Yılmaz yazdı:

Bende siemens ve profilo eşyalar da var, hepsinin tadına baktık çok şükür. 

Ne güzel

Yorum bağlantısı
Barış Özarslan

Benimde Vestel marka KM9601 model kurutma makinem var eşanjör kısmında  kurutma sonrası bir miktar su kalıyor kapağı açıp temizlerken farkettim. Şimdi her açtığımda bir miktar su görüyorum. Eskiden temizleme yaptığımda böyle bir şey ile karşılaşmıyordum.

Yorum bağlantısı
Ferhat Yavuz

13 senedir Arçelik kullanıyoruz bu sene tekerleklerini değiştirdim.Bir şey alırken internette bakıyorum söküp takması kolay mı illa servisin gelmesi gerekecek kadar zorsa almıyorum.Evlendiğimden bu yana 1 kere bulaşık makinası pompası için servis geldi gerisini kendim söker yaparım kartta ise sorun götürürüm elektronikçiye yaptırırım.Hastalık işte dedem tamirci olunca bizede baya bi bulaşmış söküp parçalayıp geri toplamak.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan

Bilgi veren herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Şimdilik 2 maddeyi netleştirdim sadece :D  Anladığım kadarıyla;

1- Kesinlikle ısı pompalı olacak.

2- Alt filtresi kullanıcı tarafından temizlenen olacak.

Yeni sorularım:

1- Kondanser özelliği ve temizliğinden bahsedildi. Kondanser ne? Temizliği nasıl? Yukarıda bahsettiğim filtre temizliği mi oluyo?

2- Isı pompasının avantajı ne? Olmasa ne olur?

3- Nem sensörü önemli mi?

4- Çamaşır programları kullanışlı mı? Bol programlı mı almalıyız? Yoksa fazla önemli değil mi?

5- Çamaşır makinemizin kapasitesi kadar mı almalıyız? Mesela 9 kiloluk çamaşır makinesi için 9 kiloluk kurutma mı alalım yoksa biraz fazlası ya da eksiği olur mu?

6- Çamaşır makinesinin üstüne kurdurmayı düşünüyoruz. Ebatları nasıl tutturuyosunuz? Riskli bir durum mu? Üst üste olunca sorun yaşayan oldu mu? Farklı markaları üst üste kurarlar mı?

7- Motor devir sayısının düşük olması tavsiye edilmiş. Bu önemli bir kriter mi?

8- Toz-tüy toplama olayından bahsediliyor. Bunu her kurutma makinesi yapıyor mu?

9- Elektrik tüketimi gördüğüm kadarıyla hiç yeşil etiket yok gibi sanki. Bu sarı-turuncu renk etiketlileri alsam çok mu yakıyor? Sizinkiler yeşil etiketli mi?

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Ahmet Çalışkan yazdı:

Bilgi veren herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Şimdilik 2 maddeyi netleştirdim sadece :D  Anladığım kadarıyla;

1- Kesinlikle ısı pompalı olacak.

2- Alt filtresi kullanıcı tarafından temizlenen olacak.

Yeni sorularım:

1- Kondanser özelliği ve temizliğinden bahsedildi. Kondanser ne? Temizliği nasıl? Yukarıda bahsettiğim filtre temizliği mi oluyo?

4- Çamaşır programları kullanışlı mı? Bol programlı mı almalıyız? Yoksa fazla önemli değil mi?

5- Çamaşır makinemizin kapasitesi kadar mı almalıyız? Mesela 9 kiloluk çamaşır makinesi için 9 kiloluk kurutma mı alalım yoksa biraz fazlası ya da eksiği olur mu?

6- Çamaşır makinesinin üstüne kurdurmayı düşünüyoruz. Ebatları nasıl tutturuyosunuz? Riskli bir durum mu? Üst üste olunca sorun yaşayan oldu mu? Farklı markaları üst üste kurarlar mı?

8- Toz-tüy toplama olayından bahsediliyor. Bunu her kurutma makinesi yapıyor mu?

9- Elektrik tüketimi gördüğüm kadarıyla hiç yeşil etiket yok gibi sanki. Bu sarı-turuncu renk etiketlileri alsam çok mu yakıyor? Sizinkiler yeşil etiketli mi?

Kondanser kurutma makinesi çeşitleri, “hava yoğuşturmalı kurutma teknolojisi” kullanarak çalışır. Bu teknolojide çamaşırların üzerine üflenen kurutma havası ile nem çamaşırlardan uzaklaştırılır. Kondansere gelen nemli kurutma havası burada ortamdan alınan soğuk ve kuru hava sayesinde hızla yoğuşur. Böylelikle çamaşırlarınız hızlıca kurutulmuş olur.

Kondanserde filtre gibi periyodik olarak temizlenmesi gerekli bir elemandır. Genelde (haftada 2 defa kullanılıyorsa) haftada bir temizlemek yeterlidir.

Isı pompalı kurutma makineleri ise geleneksel kondanserli kurutma makinelerine göre kıyafetlerinizi daha verimli ve hassas kurutur. Sıcak havayı, ısıtıcı yerine kompresör ve ısı pompası sistemi kullanarak oluşturur. Böylelikle enerji tasarrufu yapmanızı da sağlar. Isı pompalı kurutma makinelerinde kurutma sonrasında oluşan su, su tankından alınıp dökülebilir ya da gider hortumundan yararlanılarak tahliye edilebilir.  

Evet, çünkü kurutma prosesi, nem sensöründen aldığı bilgiye göre çalışır. Zaman nem durumuna göre kısalabilir veya uzayabilir.

Bence aile durumuna göre değişir. Bekarsanız az programlı size yeterken, 2 çocuğunuz varsa, bebeğiniz varsa çok programlı olanlar size avantaj getirir.

Yakın kapasitede alın. Çünkü çoğu zaman makinadan çıkan çamaşırın tamamını kurutmaya atamayacaksınız.

Mümkünse direkt makinanın üstüne kurdurmayın. Bir dolap veya tezgah yaptırıp onun üstüne koyun.

Hayır değil.

Her makine kurutma sonrası toz tüy toplar.

Enerji tasarrufu ne kadar artarsa makine fiyatı da o kadar yüksek olur.

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Cihat Küçükay yazdı:

Kondanser kurutma makinesi çeşitleri, “hava yoğuşturmalı kurutma teknolojisi” kullanarak çalışır. Bu teknolojide çamaşırların üzerine üflenen kurutma havası ile nem çamaşırlardan uzaklaştırılır. Kondansere gelen nemli kurutma havası burada ortamdan alınan soğuk ve kuru hava sayesinde hızla yoğuşur. Böylelikle çamaşırlarınız hızlıca kurutulmuş olur.

Kondanserde filtre gibi periyodik olarak temizlenmesi gerekli bir elemandır. Genelde (haftada 2 defa kullanılıyorsa) haftada bir temizlemek yeterlidir.

Isı pompalı kurutma makineleri ise geleneksel kondanserli kurutma makinelerine göre kıyafetlerinizi daha verimli ve hassas kurutur. Sıcak havayı, ısıtıcı yerine kompresör ve ısı pompası sistemi kullanarak oluşturur. Böylelikle enerji tasarrufu yapmanızı da sağlar. Isı pompalı kurutma makinelerinde kurutma sonrasında oluşan su, su tankından alınıp dökülebilir ya da gider hortumundan yararlanılarak tahliye edilebilir.  

Evet, çünkü kurutma prosesi, nem sensöründen aldığı bilgiye göre çalışır. Zaman nem durumuna göre kısalabilir veya uzayabilir.

Bence aile durumuna göre değişir. Bekarsanız az programlı size yeterken, 2 çocuğunuz varsa, bebeğiniz varsa çok programlı olanlar size avantaj getirir.

Yakın kapasitede alın. Çünkü çoğu zaman makinadan çıkan çamaşırın tamamını kurutmaya atamayacaksınız.

Mümkünse direkt makinanın üstüne kurdurmayın. Bir dolap veya tezgah yaptırıp onun üstüne koyun.

Hayır değil.

Her makine kurutma sonrası toz tüy toplar.

Enerji tasarrufu ne kadar artarsa makine fiyatı da o kadar yüksek olur.

aksine uzmanlar motor devir sayısı düşük cihazların ömürlerinin daha uzun olduğunu söylüyor. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Arçelik in en ucuz modeli var ,10 senedir falan çok güzel çalışıyor. Yavaş mı hızlı devir mi bilmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Mert Yeldan yazdı:

aksine uzmanlar motor devir sayısı düşük cihazların ömürlerinin daha uzun olduğunu söylüyor. 

Arçelik kurutma arge'de çalışan arkadaşıma sordum özellikle, makina ömrünün kullanım ve ortam şartlarına daha çok bağlı olduğunu söyledi. Söylediğinize yönelik bir veri elimizde yok diyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Barış Özarslan yazdı:

Benimde Vestel marka KM9601 model kurutma makinem var eşanjör kısmında  kurutma sonrası bir miktar su kalıyor kapağı açıp temizlerken farkettim. Şimdi her açtığımda bir miktar su görüyorum. Eskiden temizleme yaptığımda böyle bir şey ile karşılaşmıyordum.

Bizde vestel marka 10 kg kurutma var. Eşanjör de su bir miktar bizde de kalıyor. Eşanjör ısınma soğuma sırasından meydana gelen yoğuşma suyu birikmesi diye düşünüyorum. Klimalarda oluşan su gibi. 

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Cihat Küçükay yazdı:

Arçelik kurutma arge'de çalışan arkadaşıma sordum özellikle, makina ömrünün kullanım ve ortam şartlarına daha çok bağlı olduğunu söyledi. Söylediğinize yönelik bir veri elimizde yok diyor.

Dedikleri gib olsaydı büyük markalar özellikle neden teknik verilerine ve enerji sertifikasına özellikle yazsın?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Metin

900km ile farkı nedir? net bilgi bulamadım

Yorum bağlantısı
Ali Gülmez

özellikle banyoda bulunan çamaşır ve kurutma makinalarının ana kartlarında oluşan oksitleri engellemek için duş alma meydana gelen buharı tahliye etmek için havalandırma menfezlerinin açık olması hatta fan bile takılması tavsiye ediliyor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Çakır
Ahmet Çalışkan yazdı:

Dün makinamızı aldık. Arçelik'in aşağıda linkini verdiğim modelini tercih ettik. Yorum yapan herkese teşekkür ederim. 

https://www.arcelik.com.tr/kurutma-makinesi/900-kmx-kurutma-makinesi

Yakın zamanda bende aldım bu üründen. Buradaki yorumları görüşleri merak ediyorum

Abiler nasıl sizce?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ahmet Çalışkan yazdı:

Dün makinamızı aldık. Arçelik'in aşağıda linkini verdiğim modelini tercih ettik. Yorum yapan herkese teşekkür ederim. 

https://www.arcelik.com.tr/kurutma-makinesi/900-kmx-kurutma-makinesi

Oğuzhan Çakır yazdı:

Yakın zamanda bende aldım bu üründen. Buradaki yorumları görüşleri merak ediyorum

Abiler nasıl sizce?

910 KM var bizde.. 2 yıla yakındır kullanıyoruz. 

Alt filtrenin temizlenemiyor olması dışında güzel makine. Nem sensörü de var galiba. Bazen erken bitiriyor, bazen geç bitiriyor. 

Alt filtre için de eksta bir temizlenebilir filtre yaptım ben. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Mehmet Ozyurek yazdı:

910 KM var bizde.. 2 yıla yakındır kullanıyoruz. 

Alt filtrenin temizlenemiyor olması dışında güzel makine. Nem sensörü de var galiba. Bazen erken bitiriyor, bazen geç bitiriyor. 

Alt filtre için de eksta bir temizlenebilir filtre yaptım ben. 

Alt filtrenin nasıl temizleneceğini gösterdi satıcı bize. Özellikle temizlenebiliyor mu diye sormuştum. Hatta süpürgeyle süpürün orayı dedi. Başka yerden mi bahsetti acaba. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ahmet Çalışkan yazdı:

Alt filtrenin nasıl temizleneceğini gösterdi satıcı bize. Özellikle temizlenebiliyor mu diye sormuştum. Hatta süpürgeyle süpürün orayı dedi. Başka yerden mi bahsetti acaba. 

Evet orası ama. süpürge çekemez onu.. 

Çok hassas bir aliminyum petek.. Toz da nem ve ısı ile pişiyor oraya.. 

Ben temizleyebildiğim kadar temizleyip önüne başka bir filtre koydum. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Mehmet Dagdeviren yazdı:

Siz sorun yaşamamış olabilirsiniz.

İnşallah yaşamazsınız.

Ama ben genelde bu markaları tercih etmiyorum.Beyaz Eşya olarak evimde 10 yıldır Siemens Yada Bosch kullanırım.

Şükürler olsun hiçbir sorun yaşamadım.

Örneğin arkadaşımda Altus marka kurutma var.ilk 2 sene iyiydi daha sonra elbiseleri küçültmeye başladığını söylemişti.

Vestel kullanan bir arkadaşım daha var.Oda her 6 ay da bir servis çağırıyor.En sonunda kızıp Siemens aldı mesela.

Tabiki fiyatta önemli bi unsur,herkes sonuçta bütçesine göre alıyor.

Küçültme yapmasının sebebi çamaşırdan kaynaklı. Pamuk ağırlıklı bir ürünü siz hangi marka kurutmaya atsanız da illa ki küçültecektir.

Siemens-Bosch-profilo

Arçelik-Beko-Altus,Elektra Bregenz, Bloomberg, Arctic, Leisure, Flavel , Tirolia 

Vestel, Regal FINLUX Vestfrost Windsor SEG NEXON

aynı fabrikada üretiliyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çamaşırların küçülmemesi için düşük ısı düğmesi varmış.. O işe yarıyormuş. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mehmet Ozyurek yazdı:

Evet orası ama. süpürge çekemez onu.. 

Çok hassas bir aliminyum petek.. Toz da nem ve ısı ile pişiyor oraya.. 

Ben temizleyebildiğim kadar temizleyip önüne başka bir filtre koydum. 

Yıkıyom ben

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Servet Aydın yazdı:

Yıkıyom ben

Buhar makinesi araştırmıştım bi ara.. MTK buharlı temizliyormuş.. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mehmet Ozyurek yazdı:

Buhar makinesi araştırmıştım bi ara.. MTK buharlı temizliyormuş.. 

Yooo duş fıskiyesi ile pırıl pırıl oluyor. Su sıcak olsun kafi

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Arkadaşlar kurutma makinesi hakkında tüm bilgleri vermişler ama çamaşır makinenizin sıkma devri de önemli, en az 1000 mümkünse 1200 devir sıkmaya sahip bir çamaşır makineniz olsun.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Servet Aydın yazdı:

Yooo duş fıskiyesi ile pırıl pırıl oluyor. Su sıcak olsun kafi

Senin eline su hortumu verirsek neleri yıkayabiliceğini biliyoruz zaten :)

Şaşırmadık.. 

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Kitapçıkta yıkayın diyor zaten :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...