İçeriğe Yönlendir

LPG kaynaklı motor arıza lambası

Hasan Koç

Recommended Posts

Erdem Aydoğdu

Merhaba arkadaşlar. Bayramdan önce bende LPG taktırdım. Bir hafta kadar falan iyiydi. Fakat şimdi arıza lambası yanmaya başladı. Özel servis focuslar bunu yapar dedi. Sanırım başkalarında da varmış da Arıza lambası yanmayan arkadaşlar bunu nasıl söndürttü veya ayarlattı bu konu hakkında bilgisi olan var mı arkadaşlar.

Yorum bağlantısı
Erkan Kıyak

Benim aracımında motor ışığı yanmıştı, Ordu'da yetkili ford servisine götürdüm, lpgli araçlarda ara sıra ışığın yanabileceğini söyledi, aracı bilgisayara bağlayıp arıza koduna baktı daha sonra oksiyen sensörü zengin karışım arızası kodu olduğunu söyledi, arızayı sildi ve bi problem yok lpgli focuslarda oluyo bu diyerek gönderdi. Bunun üzerine 500 km kadar uzun yol yaptım çok şükür bir daha yanmadı arıza ışığı. Aracın lpg kiti lovato ve sanırım 45000 kmdir lpg takılı.

Oksiyen sensörü zengin karışım arızası kodu ne demek acaba, bilen varsa bilgilendirirse sevinirim. Bi de bazen subap şıkırtısı olduğunu düşündüğüm bir ses duyuyorum ve lpg'nin oktanı yüksek olduğunu için bu sesi yapabileceğini söylediler, bu ne kadar doğrudur, yoksa acilen aracı servise göstermem mi gerekir?

Yorum bağlantısı
Ruhi Gökhan
Merhaba arkadaşlar. Bayramdan önce bende LPG taktırdım. Bir hafta kadar falan iyiydi. Fakat şimdi arıza lambası yanmaya başladı. Özel servis focuslar bunu yapar dedi. Sanırım başkalarında da varmış da Arıza lambası yanmayan arkadaşlar bunu nasıl söndürttü veya ayarlattı bu konu hakkında bilgisi olan var mı arkadaşlar.

Sizi başından savmış, bizde niye takıldığından beri yanmıyor?

Yorum bağlantısı
Aydın Bengü

panik yapma 300-500 km öyle bin bazen kendiliğinden geçiyor, tecrübe ile sabit.

hem benim hem kardeşimin hondasında kendiliğinden söndü.

Yorum bağlantısı
Erdem Aydoğdu

Merhaba arkadaşlar. Ben LPG ciye götürdüm. O da tamirciye götürdü. Söndürttü. Şimdilik yanmıyor bakalım daha fazla bi km olmadı. Teşekürler hepinize

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Caner Güneş

bende brc tup var bugun arıza lambası yandı. tupdendır dedım. sonra geldım bu yazılanları okudum fakir karışım demişsınız. gıttım benzıne aldım benzınde surdum gene sonmedı lamba. ama arabada bır sorun yok. benzınde sonmesı gerekmıyormuydu :seytan: ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

70 ısıtma çevrimi sonunda söner yani benzinde 70 defa fan açma süresinden sonra söner, eğerki fakir karışımdan yanmış ise.

Yorum bağlantısı
Caner Güneş
70 ısıtma çevrimi sonunda söner yani benzinde 70 defa fan açma süresinden sonra söner, eğerki fakir karışımdan yanmış ise.

çağlar abim ben anlamadım ya 70 defa fan açma nedir. yanı yarım saat falan sursem gecermı 70 fan acma nası bı sureye dekgelıo

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Uzun bir süreye denk gelir bu havada.. İyisimi siz tan otoya gidip bir kalibrasyon yaptırın hallolur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Fakir karışımdan dolayı arıza lamban yanıyorsa çok rahat olma....

Mutlaka çöz bu sorunu....

Yorum bağlantısı
Caner Güneş
Fakir karışımdan dolayı arıza lamban yanıyorsa çok rahat olma....

Mutlaka çöz bu sorunu....

tmm abi yarın ilk işim tan otoya gıdıp gaz ayarı yaptırmak olcak. orda takıldı zaten 1 bucuk ay once. para falan ıstemezler sanırım 2 yıl garantısı var.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet Mühürcüoğlu
tmm abi yarın ilk işim tan otoya gıdıp gaz ayarı yaptırmak olcak. orda takıldı zaten 1 bucuk ay once. para falan ıstemezler sanırım 2 yıl garantısı var.

Evet bu motor arıza ışığı bende de problemli. Forumda okudumlarımı LPG yi takan ustaya söyledim. Makinede baktı fakir karışım arızasıydı. Yakıtı %10 artırdım ayarlandı dedi. Bir kaç gün sonra yine yandıııııııı malesefffffff!!!

Arkadaşlar,uzmanlar lütfen bu işi doğru dürüst garantili yapacak birisini tavsiye eder misiniz? Gerçekten o lambanın yanık durması insanı rahatsız ediyor :D

Birşey olmaz devam et diyorlar. Fakat başka bir sebepten arıza ışığı yanarsa durum vahim olacağı kesin. Bu nedenle kesin çözüm arıyorum.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Bilal Çolak

2 senedir focusumda brc marka lpg kullaniyordum hicbir lamba yanmiyordu fakat 3 aydir ariza lambai yanior 5 kere sondurttum baktim olmayacak banada alis dediler alismaya calisiorum :D

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Murat Aldağ

Bende bir yıl önce KME (akme) sıralı takdırdım. Bu markayı kulanan varmı öncelikle? Ben tadırdıktan bir iki gün sonra arıza lambası yandı. O gün bu gündür yanıyor daha doğrusu defalarca ustacık kalibrasyon yaptı yine yandı.. Fakir yakıt tüketimi kodu veriyor. Birde abicim bu usta enjektörleri matkap ile genişletiyo. Benim araca 1.9 mm lik enjektör taktı. Kayseride bir ustaya sordum 2.2 mm olması lazım bunu bilen varmı 2.2 mm lik enjerktör takarsam daha çok yakıt mı gider arıza halolur mu? BAzıları lambayı söktürüyor ama kesinlikle bu çözüm değil. Lütfen yardım?

Yorum bağlantısı
Emrah Musalli
(düzenlendi)

niğde den gelirken bayramdan sonra erzurum da benim de arıza lambası yandı. korka korka geldim. sanayiye gittim. aynı şekilde sistem fakir dedi bilgisayar. 20 ytl verdim söndürdüler. bi daha da yanmadı şükür. neden olur dedim ustaya ya gaz donmuş ya da aldığız gaz çok kalitesizmiş dedi. (lamba erzurumda yandı çok soğuktu yani). sizde bunları düşünün lpg satıcınızı değiştirin isterseniz... bu arada o anda depoyu fullediğim gazda şimdiye kadar hiç almadığım güneygaz diye bi gazdı. donmadan mıdır gazdan mıdır onu çözemedim ama.

tarihinde Emrah Musalli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Ak?n Atakan

Güneygazı 1.37 den satıyorlar burada millet sıraya giriyor..Ucuz ama iyi olduğu söyleniyor ben daha hiç kullanmadım..

Yorum bağlantısı
Murat Aldağ
(düzenlendi)

Ha bu arada en son Batman Oğuzcan ford servisinde arıza lambasını söndürdüler ve 3-4 gündür yanmıyor inşallah yanmaz..

tarihinde Murat Alda? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Aksoy
(düzenlendi)

2oo4 fiestaya BRC taktırdım ve belli bi süre sora motor lambası yandı ustam benzinde git düzelir dedi benzine geçip belli bir km. gittikten sonra lambanın tekrar söndü. Ustamla daha sonra görüştüğümde ford araçlarda egsozda oksijen sensörünün oldugunu ve bu sensörde 3 kablonun benzin ile ilgili biyerle bağlantılı oldgunu söyledi dedim tüpü bu 3 kabloya bağlayamazmıyız ... bağlamak mümkünmüş fakat her usta hangi kablonun nereye bağlandıgını bilmedği için bu kısmı es geçiolarmış motor lambasının yanma sebebi olarak bana anlatılan bu sizle paylaşmak istedim... ayrıca aldgınız tüpün kalitesi ve montajı yapan yerin önemli oldugunu belirtmek isterim...

tarihinde Serhat Teber tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Serhat Bey. ustanız sallamış...

Doğru dürüst kalibrasyon yaparsa düzelir aracınız..

Yorum bağlantısı
Ceyhun Yilmaz

arkadaşlar bendede aynı sorun var bende lpg yok ama katalik ipt.den dolayı yandığını sölediler söndürüyorlar belli km sonra tekrar yanıyor geçenlerde bir yerde lambayı söndürdüğünü iddia eden birinden küçük bi parça aldım bunu susturucunun ordaki biryere monte etmemi söledi ve lambanın bidaha bu yüzden yanmayacağını belirtti fakat parça duruyor henüz eksozcuya gidip taktırmadım bende merak ediyorum gerçekten işe yarayacakmı eğer yararsa haber ederim arkadaşlar..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...