İçeriğe Yönlendir

LPG kaynaklı motor arıza lambası

Hasan Koç

Recommended Posts

Akif Özkan

Bujilerin geç ateşlemesi yada yetersiz yakıt varken ateşlemesi ile normal şartlarda ateşlemesi arasında bir direnç farkı olurmu?

Yorum bağlantısı
Akif Özkan

Benzin için kötü yakıt, lpg için zamanında buji tırnaklarına gelemeyen ya da geciken yakıt abi.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Gökhan Güvenir

Atiker lpg taktıktan sonra ilki 300 km.de iken lamba yandı, gittim sildirttim lpg takan yerden. 3500 km.de iken 2. kez yandı. 2 hafta böle gittikten sonra. akü değişimi sırasında, akü bağlantılarını sökünce motor arıza lambası söndü kendiliğinden. bu şekildede nötürleme oluyormu? silindimi arıza şimdi? bi daha yandığında bu yöntemi uygulasak ne olur, zaten hep aynı lamba sorunu var sanırım lpg.li araçlarda.

Yorum bağlantısı
Engin Özarı

Bizin iş gereği aldığımız Otomobil işletim sistemi ve tasarım eğitimleri, ve anasanayilerdeki motor projelendirme, motor ve kalite test değerlerinde, kriterler hep benzin veya diesel şartlarına göre alınır. Türkiyede üretilen hiç bir araçta LPG yakıt alternatifi ve sonuçları hakkında veriler yoktur ve değerlendirilmez. Bizdeki şartname, lokecter, ve teknik resimlerdeki bilgilerde. LPG yakıtı kapsam dışı olarak değerlendirilir. Anasanayilerdeki ziyaretlerinde , dile getirdiğim LPG yakıt alternetifi konusunda, hep çekimser kalınmış ve aracın gayri nizami dışında her an tepki verebileceği belirtilmiştir. Buna göre LPG motor yönetim ve işletim sisteminin proğramında bulunmadığından her an değişik tepkiler verebilmektedir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Atiker lpg taktıktan sonra ilki 300 km.de iken lamba yandı, gittim sildirttim lpg takan yerden. 3500 km.de iken 2. kez yandı. 2 hafta böle gittikten sonra. akü değişimi sırasında, akü bağlantılarını sökünce motor arıza lambası söndü kendiliğinden. bu şekildede nötürleme oluyormu? silindimi arıza şimdi? bi daha yandığında bu yöntemi uygulasak ne olur, zaten hep aynı lamba sorunu var sanırım lpg.li araçlarda.

Öyle bir şey yok, o düzgün olmayan montaj yada kalibrasyondan kaynaklıdır. Arıza lambası yanınca arıza koduna bakılır arıza giderilir. Lamba yanarken gezmek ben her şeyi göze aldım demektir. O lamba fakir -zengin karışımdan da silindirlerdeki bir sorundan da yanar. Bizim araçta lpg montajı olalı 30 bini geçti galiba bir kere o lamba yanmadı.

Yorum bağlantısı
Cemal Koçyiğit

kalibrasyon hatası bölge bayiine başvurun derim.atiker bölge bayii.

Yorum bağlantısı
Gökhan Güvenir

ilk yanmada lpg monteciye gittiğmde dediğiniz gibi fakir-zengin karışımı dendi, ayarlar normal sizin dendi ve arıza silindi, ve işin açıkçası kim takarsa taksın hangi usta yaparsa yapsın, ben bu arıza ışığının yanmasını cok kişiden duydum ve forumlardan okudum. oluyor yanıyor, gene yanıyor, gene.

tabi bu bir risk açıkçası, farklı bir arızadan da olabilir. o konuya katılıyorum. peki böle olsaydı farklı bir arızadan olmuş olsaydı, akü kutup başı ayrılınca arıza ışıgı sönermiydi? normalmi?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Akü söküldüğünde lanba sönüyor. Ama arıza devam ettiği sürece yanmaya devam eder.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
ilk yanmada lpg monteciye gittiğmde dediğiniz gibi fakir-zengin karışımı dendi, ayarlar normal sizin dendi ve arıza silindi, ve işin açıkçası kim takarsa taksın hangi usta yaparsa yapsın, ben bu arıza ışığının yanmasını cok kişiden duydum ve forumlardan okudum. oluyor yanıyor,

İyi bir kit ve iyi bir usta ile o lamba yanmaz...

Focusta BRC'yi yılalrca kullandım... Ortağım da yılalrdır kullanıyor... Görmedik lamba falan..

Yorum bağlantısı
Önder Seçkin

selamlar kesinlikle yanmaması lazım lpg yakılan yerle görüş. iyi marka +iyi usda kesinlikle yanmayacaktır. peki aküyü söktügünü söylüyorsun ayarlar silinmiyormu lpg ayarları. yanlış işlem bence aküyü sökme. yanmasının tek nedeni var ya fakir karısım yada zengin karışım...yetkili servise git ögren ve sonrada hiç gaa almadan usdanın yanına git söyle ondan sonra bi ayar yapsın.. (tecrube konusyor...)

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Bana "2000 km olunca gel, ayarlarına bakalım" dediler. Giden kim? Lambam yandı. Takan kim? Söndürttüm. Bir daha yandı, bu kez taktım ve tüpçüye gittim. Ayarları yapıldı. Lambam sönük sönük geziyorum. O tüpçüye gidilecek yani. Ve lambanın bir daha yanmaması sağlanacak. Benimkinin sebebi iki defasında da fakir karışımdı. Şimdi orta halli. ;)

Yorum bağlantısı
Guest Yavuz Ya??z

Focus bu belli olmaz,başka sebeplerle de yakıyor olabilir.Hatta bazen yanması gerekirken yanmaz.2 gün 1.bujim bozuk ateşleme yapmaz halde gezdim.Lamba mamba yanmadı.Kendim anladım,titremeden.Ustanızı bilgisayarı,arızayı silmek için değil,ne arızası var onu bulmak için kullansın.Karışım hatası ise kalibrasyon gerekli.Ama başka sensörde yakmış olabilir.

Yorum bağlantısı
Misafir

Ankara ya gelirken Sungurlu da benim lambada yandı(İlk kez oldu.Lpg ile 17.000 Km yaptım sayılır).Ankara da ki Lpg servisinde söndürdük.500 Km oldu yanmadı...

Yorum bağlantısı
Gökhan Güvenir
selamlar kesinlikle yanmaması lazım lpg yakılan yerle görüş. iyi marka +iyi usda kesinlikle yanmayacaktır. peki aküyü söktügünü söylüyorsun ayarlar silinmiyormu lpg ayarları. yanlış işlem bence aküyü sökme. yanmasının tek nedeni var ya fakir karısım yada zengin karışım...yetkili servise git ögren ve sonrada hiç gaa almadan usdanın yanına git söyle ondan sonra bi ayar yapsın.. (tecrube konusyor...)

aküyü sökme sebebim, akü değişim idi, yoksa lamba sönsün diye değil, akü değişiminden önce yanan lambamda söndü. benimde tahminim fakir/zengin karışımı, yada lpg yakıt kalitesi, artık 1 daha yanması halinde vakit kaybetmeden lpg servise gidilecek.

şuan için opet gaz kullanıyorum, bakalım aynı sorun olursa, opet'e son veririm. en iyi gaz hangi şirkette, görüşleriniz ne??

Yorum bağlantısı
Selim Boyraz

Arkadaşlar ben 2004 ford focus aldım.Bu arıza lambası nerede bilmiyorum ve hangi arızalarda yanıyor beni aydınlatırsanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Özcan Şengül

aracın kutup başı söküldükten sonra 30 dakika takılmadan durursa benzin ecu su kendini resetler ve arıza lambası söner lpg servilseinde bulunan eodb adı verilen cihazlar sadece motor kısmına bakaılması için işe yarar ve genelde arıza tespiti yapılmadan yanan lambanın söndürülmesi yapılır airbag gibi ,abs gibi arızaların bu cihazlarda tespiti ve arıza lambasının söndürülmesi mümkün değildir. arıza lambasının yanmasında ki en önemli sebep lpg kitinin motor devri nin aracın benzin ecusunun üzerinde bulunan yanlış soketten alınmasıdır her değişik tip ve model ecu da devir sinyalinin gittiği kablo farklıdır ayrıca araç ta bir arıza olması veya aracın ecusunun arıza kapasitesinin dolmasıda bu arıza ışığının yanmasına sebep olur bir başka hususta aracın motor bölümündeki bazı sensör soketlerinin sökülüp takılması ( lpg montajı sırasında sık karşılaşılan bir durumdur ) dır.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Guest Levent Akg

bende de arıza lambası yanıyor?? bilgisayara bağlandığında fakir karışım hatası veriyor??garantisi bitmemişti henüz 1 ay falan vardı başka bayi gösterdim ayarlarının normal olduğunu ve kalibrasyon yaptı güya 30 tl de para ödedim 2001 focus izmirde takılmış zavoli elazığda ki bayi ruh gb hiç bi şeyden anlamıyor? boch serviste defalarca söndürdüm gene yanıyor??? en sonda arıza lambasının fişini çekecem hepten yanmasın?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
bende de arıza lambası yanıyor?? bilgisayara bağlandığında fakir karışım hatası veriyor??garantisi bitmemişti henüz 1 ay falan vardı başka bayi gösterdim ayarlarının normal olduğunu ve kalibrasyon yaptı güya 30 tl de para ödedim 2001 focus izmirde takılmış zavoli elazığda ki bayi ruh gb hiç bi şeyden anlamıyor? boch serviste defalarca söndürdüm gene yanıyor??? en sonda arıza lambasının fişini çekecem hepten yanmasın?

Yanlış yaparsınız... Sorunu çözmelisiniz...

Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin

yapacagınız işlem servise gidip araca yol testi yaptıracaksınız

yani siz direksiyona geçip 2 km benzinde günlük kullanım stilinde aracınızı kullanacak teknisyende aracın ecusuna bagladıgı laptopunu kayıt da tutacak

sonra servise döneceksiniz usta laptop a aldıgı kayıtları lpg nin ecu suna yükleyecek ve birdaaha arıza lambası yanmayacak

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Guest Levent Akg

bugün focus 2001ambiant aracımda zavoli lpg var??motor arıza lambasını söndürmek istedim arkşımda boch un arıza tespit cihazın da lambad sensör(1 sensör 1???)altında da fakir karışım yazıyordu benzinde de lpg de de o arıza silinemiyor?? dedi cihaz sürekli cd ile güncellenen güncellenmediğinde çalışmayan bi program...neden arıza silinemiyor?? ne yapmalıyım ltf yardımcı olun??

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Erdinç Sefer

arkadaşım aynı sıkıntı benım mondeodada oluyor bazın oksıjen sensöründen kaynalanıyor.kış dönemınde lpg ler hafıf yag karısımlı olsugunda dedıler(aygaz)

farklı yerlerden lpg aldıgımda yanabılıyor sonrada kendılıgınden sönüyor

Yorum bağlantısı
Özay Uçar
(düzenlendi)

aracı alalı alalı neredeyse bir yıl oldu, şükürler olsun arıza lambası bir kere bile yanmadı... herhalde diğer sorunları halletmemi bekliyor... allah nazarlardan saklasın... :good1:

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Faruk Yener

Zavoli kit var aracımda 14000 km oldu hiç sorun yaşamadım. Fakat son 2000 km dir o yanıyor ben söndürtüyorum, ikimizde bıkmadık. Sorun fakir karışım diye çıkıyor. Yalnız bu arıza lambası bugün kendiliğinden söndü, sanırım o bıktı :sanssiz: Ya da benim arıza lambam arızalı :D Bu lambanın kendiliğinden sönmesi ne anlama gelir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...