İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Tdci Fiestaların Genel Sorunu

Serkan Toker

Recommended Posts

Sani Gerşon

Merhaba,

Bende aranıza 3-4 ay önce katıldım.

Aracımın baskı balatası yukarıda kavrıyor. Sanayida ustam değişim dedi. hangi marka ve model önerirsiniz?

Ford'lar hep yukarıda kavrar. Kaçırma var mı?

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ömer Eraslan

Aynı sorun bir kaç aydır bende de olmaya başladı, önceleri mevsimin kış olmasına bağlıyordum ama nisan ayında da yapması biraz canımı sıktı. Aracım 04 TDCI fiesta, özellikle sabahları kontağı çevirdiğimde 2-3 saniye sonra marş kendiliğinden kesiliyor. Bir kaç denemeden çalışıyor ve gün içinde bir daha olmuyor.

Ayrıca marş sorunuyla alakalı olabileceğini düşündüğüm bi husus var; kornaya başınca ilk seferde teybin sesi 1-2 saniyeliğine kesiliyor,araç dururken dörtlüleri ve ya camı açtığımda ufak bir sallanma :) oluyor, buda ilk olarak sorunun aküden kaynaklanabileceğini aklıma getiriyor.

Bu tür bir marş sorunu yaşayıp çözümünü bulan arkadaşların görüş ve önerilerini bekliyorum..

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Güvenç Terzierol

Merhaba arkadaşlar.

Bu gün Annem arabayı tanıdık bir mekanikçiye götürdü. sağ arka amortisörden gırç! gırç! ses geliyordu. Ben bulunamadım doğal olarak, çanakkalede okuyorum.

Genel kontrolünü yapmış. Görünürde bir arızanın olmadığını, genelde böyle seslerin olduğunu, sıkıntılı bir durumun olmadığını söylemiş. Tabii annemde çok fazla detayını bilmediği için ok. deyip çıkmış. Sorduğumda keçelerle alakalı veya yağ kaçağından ötürü yağsız kalmış olma ihtimali falan var mı diye sorduğumda her hangi birşey söylememiş.

Çalışmada her hangi bir aksama yok sadece ses yapıyor. Sizlerin başına geldi mi böyle bir durum yada etrafınızda birilerinin? Çarşamba günü fren balata ve diski değiştirtmeye gidecek o zaman gerekli olan şeyleride ileteyim bende. Sizlerin önerisi var mıdır?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Gırç mı viyik vicir vicir diye yolda giderken sinir bir sesmi çıkıyor, öyle ise sağ arka tekerin önüne eğilip bak, ön baglantıda el fren telinin geçtiği lastik takozlu küçük bir yer var, oraya yağ sık ses kesilsin :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

Bende de baya bir performans kaybı var. enjektörler contaları ses yapıyordu, değiştirttim. ses kesildi ama yokuşlarda baya bir bayılıyor araç. düzdede 130- 140 gibi takılıp kalıyor. yokuş aşağı baya iyi performansı :)

araç 195 binde varmı yorumda bulunucak olan yoksa direk Enjektör mü diyelim.

Yorum bağlantısı
Hasan Tahsin Şipit

Bende de baya bir performans kaybı var. enjektörler contaları ses yapıyordu, değiştirttim. ses kesildi ama yokuşlarda baya bir bayılıyor araç. düzdede 130- 140 gibi takılıp kalıyor. yokuş aşağı baya iyi performansı :)

araç 195 binde varmı yorumda bulunucak olan yoksa direk Enjektör mü diyelim.

Egr hattını ve maf sensörünü kontrol ettiniz mi?

Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

Yok daha ettirmedim. en iyisi egr ye bi bakıyım ne çıkıcak.

Yorum bağlantısı
Taner Gündüz

Yok daha ettirmedim. en iyisi egr ye bi bakıyım ne çıkıcak.

egr karanlık dipsiz kuyu. direk iptal :) ve mutlu son.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Güvenç Terzierol

Gırç mı viyik vicir vicir diye yolda giderken sinir bir sesmi çıkıyor, öyle ise sağ arka tekerin önüne eğilip bak, ön baglantıda el fren telinin geçtiği lastik takozlu küçük bir yer var, oraya yağ sık ses kesilsin :)

doğru vıcır vıcır vıırrkk!! diye :) tamamdir abi saolasın araç buraya geldi mi hemen bakacağım. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

Maf ı dün temizledim 2. viteste bi tekleme vardı o düzeldi. Birde düşük devirde iğmelenmeside eskiye göre iyi gibi. egr yi de temizliyeyim mi yoksa direk iptal mi dersiniz?

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Vakum hortumunu çıkartıp tıkamalısınız. O şekilde iptal ettik birçoğumuz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

Vakum hortumunu çıkartıp tıkamalısınız. O şekilde iptal ettik birçoğumuz.

Aynen, vakumu tıka tamam, başka birşeye gerek yok :)

Vakum hortumunun içini tıkadım. EGR ve MAF konusunda zaten detaylı anlatmışsın abi. okuyunca belli oldu :)

Teşekkürler :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

evet egr iptal, maf temiz çekişde belli oranda düzelme, duman atmayı kesme daha bi sürü güzellik var. Egr iptali mutlulukmuş :)

bu arada dün yolumun üstünde yokuşta durupta kalkarken zorlandığım bir kaç yerde dur kalk yaptım. Araç hiç gitmem demedi sevidirik oldum :D

Teşekkürler bu konudaki herkese.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Maf ı dün temizledim 2. viteste bi tekleme vardı o düzeldi. Birde düşük devirde iğmelenmeside eskiye göre iyi gibi. egr yi de temizliyeyim mi yoksa direk iptal mi dersiniz?

Direk iptal et.

Gelecek nesiller için önce temizlik ardından egr li dizel motora devam..Ayıp ayıp..:)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

Gelecek nesiller için önce temizlik ardından egr li dizel motora devam..Ayıp ayıp.. :)

Kendimden utandım abi :blush:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Az bas duman etme :) katalizör üretimi, değişimi, hatta yenisini almak bile daha fazla zarar, zaten bu kapalıyken bile benzinliden daha temiz hava verir :)

Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

az bas derken abi. zaten az yaksın diye 90 bilemedin 100 ün üstüne çıkmıyorum :)

nerde o eski Erdem :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Taban
(düzenlendi)

benim şöyle bir sorun var yeni konu açmak istemedim

araç soğukken kalkışta vitese takıp ayağımı frenden çekiyorum, hareket ederken sol önden vuruntu sesi gibi bir ses geliyor böyle yalpalama gibi, araç sıcakken ve gaz verince duyulmuyor ses. neden olabilir fikriniz varmı? acaba yağlamada bir sıkıntımı var piston sesimi?

tarihinde Tamer Taban tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

Dün akşam otoparkta bagajı açmak istedim. kumandadan bastım tık yok. içeriden açıyım dedim ondada tık yok. sonra çare anahtarla açıyım dedim anahtarda yuvaya tam girmiyor.

şimdi kulağımı bagaja dayıyorum, düğmeye basıyorum ses yok. motormu bozuldu yoksa elektiriksel bir sorun var. birde kontrol etmedim ama bagajın sigortası varmıdır?

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu
Dün akşam otoparkta bagajı açmak istedim. kumandadan bastım tık yok. içeriden açıyım dedim ondada tık yok. sonra çare anahtarla açıyım dedim anahtarda yuvaya tam girmiyor. şimdi kulağımı bagaja dayıyorum, düğmeye basıyorum ses yok. motormu bozuldu yoksa elektiriksel bir sorun var. birde kontrol etmedim ama bagajın sigortası varmıdır?

Büyük ihtimal bagaj kapağını açan motorun bağlantılarında sıkıntı var.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Anahtar girmiyorsa fiziksel sorun var, içine birşey dürtüp sıkıştırmış olabilirlermi acaba ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...