İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Tdci Fiestaların Genel Sorunu

Serkan Toker

Recommended Posts

Ayhan Şentürk

Kadran bir noktda takılmamı yapıyor yoksa sıfıramı düşüyor.

Teşekkürler Ayhan bilgiler için.. Aklımızda bulunsun... :fiuw:

Sırf bu yüzden 5.5 olan tüketim birden 6.36'ya çıktı. Çekiştende düşmüştü.

Sıcak hava emişinden dolayı yakıt tüketimi bukadar oynuyorsa intercooler bu arabada ciddi farklılıklar yaratır. Yakıt tüketimi %10 düşerken güçte %10 artar.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mustafa Özer

Koku sorunu için servise götürdüm bayram öncesi.

Öncelikle v kayış , trigger kayışı hava filtresi mazot filtesi, antifirizler felan yapıldı..

Mazot geri dönüşüm hortumunda sorun olabilir yada origlerde demişlerdi bakmışlar ancak oyle bir durum olsa burada mazot yığılı olurdu onadn değil dediler.Bayramdan sonra gelin diğer kısımlarada bakalım dediler..

bayramla beraber 1000 km yol yaptım.2 3 gün ağır kokumuz devam etti.. Sonrasında ise hala koku yok.. Nereye gitti anlamadık.. Hoş çok memnunuz o ayrı.. Ama sanırım mazottan çok egzos kokusu bizdeki..

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Abdil Çekiç

Bende de aynı koku sorunu vardı, Enjektörler temizlendi ve contlar değiştirildi. 200 TL masrafı oldu.

Yorum bağlantısı
Mahmut Erdem Pembe

merhaba aranıza yeni katıldım.katılma sebebim de arabamda bugun yolda giderken mazot kokusu almamdır. mazotun hızla azalması sonucu sanayiye gittim.enjektör geri dönüş pompası çıkmıs onu taktılar geriye fakat tekrardan olur diye korkuyorum..enjeksiyon pompası için geri dönüş segmanı arıyorum.aslında orjinalinde oluyormus fakat benim arabamda yoktu..nasıl nereden temin edebilirim acaba?

bundan 2 ay önce arabamda tıstıs sesleri oluyordu sanayiye götürdüm enjektörleri temizlediler sorun ortadan kalkmıstı ardından ara tatil için memlekete gittim o süre zarfında(3 hafta) araba çalısmadı.geldikten 1 hafta sonrada araba mazot kaçırdı.ama ne kaçırmak..25 km yol gittim 25 liralık mazot yedi araba herhalde..

sorun halloldu dedi usta fakat yol bilgisayarında mazot aldıktan sonra bir hızlı düşme oluyor kmde.mazot kaçağı da yok acaba bu normal mi?yani yol bilgisayarında bir sorun olmus olabilir mi?arabayı bugun rolantide 15 dakka çalıstırdım akma yada mazot kokusuda yok.ancak yine olur diye korkuyorum.öğrenci adamım mazot olmus binpara..

bana bi yol gösterin sayın abilerim..

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Mahmut bey, hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama fıslama sorunu için gittiğiniz serviste kalmıştır o parça...Yol bilgisayarı tüketilen mazotu enjektör borularının oralardan ölçüyor diye biliyorum...Belki takılmamış bir soket falan varsa yol bilgisayarının şaşırmasına neden olabilir...

Yorum bağlantısı
Mahmut Erdem Pembe
Mahmut bey, hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama fıslama sorunu için gittiğiniz serviste kalmıştır o parça...Yol bilgisayarı tüketilen mazotu enjektör borularının oralardan ölçüyor diye biliyorum...Belki takılmamış bir soket falan varsa yol bilgisayarının şaşırmasına neden olabilir...

cevabınız için teşekkür ederim ancak servise dediğim gibi 2 ay önce gittim tamir için de yine aynı ustaya gittim ustada arastırdı baya parça filan yok dedi çıkma bi yerlerden bulman gerekiyor dedi.ben samsundayım. nereden bulabilirim acaba tekrardan?

bir de eğer yine aynı sorun olusursa usta bu sefer sökecek oraya bir parça uydurmaya çalısacak..

ustayı aradım bugun dedim yol bilgisayarında düşüş hızlı oluyor diye dedi araba kendini toparlıyor tarzından bir anda o kadar yakıt yakınca yol bilgisayarında sorun olmus olabilir dedi..inşallah öyledir çünkü enjektör sorunları baya pahalı gibi..

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Yol bilgisayarını müdahaleden sonra sıfırladınız mı ? Tüketimle orantılı düşürür kalan menzili...Normale dönmesi için biraz yol yapmanız gerekebilir..

Yorum bağlantısı
Mahmut Erdem Pembe

yol bilgisayarını nasıl sıfırlıyorum acaba ?gözüm hep orada oluyor nedense o da moralimi bozuyor acaba araba tamir olmadı mı bi sorun mu var hala diye.ilk arabam birde acaba yanlıs mı kullanıyorum filan diye tribe giriyorum..ancak arabada 137000 km de baya bi km yapılmıs..

yol bilgisayarındaki km göstergesini mi?ben kalan yakıttan hani diyor ya su kadar km sonra bitecek tarzında yazan sayı..kusura bakmayın araba konusunda çok az bir bilgiye sahibim..

Yorum bağlantısı
Asilhan Furkan Akçay

sağ arka teker kilitlenmesi benımde basıma geldı :bambam: zor zaptettim arabayı :exc1:

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mahmut Erdem Pembe

arkadaslar arabamda bugun 2. sefer enjektör geri dönüş hortumu yerinden çıktı..hortuma bağlana segman arabamda bulunmuyor orjinalinde varmıs fakat bende yok..nereden temin edebilirim..hortum her yerinden çıktıgında en az kaybım 30 liralık mazor oluyor...

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Mesut Özger
Arbamdaki marş kesme olayı için yaptıklarım;

1-) Marş gec alıyo diye aküyü değiştirdim farketmedi

2-)o-ringleri değiştirdim kısa süreliğine farketti

3-) Yazılım güncellenmesi yaptrdım bekliyorum sonnucu çünkü daha 2 gün oldu, sonucunu yazcam

inşalalh geçer :)

Selam;

Marş kesme sorunu aynen benide uğraştırdı bende bunları yaptım serviste,

1-Vak vak dediğimiz elçik var kaputu açınca solda mazotun havasını almak için oradan mazot kaçırıyordu kelepçe ile tutturmuşlar buradan hava alır dediler onu komple değiştirdim 350 tl. DÜZELMEDİ

2-Oringleri geri dönüş borularını değiştirdim ve enjektörleri temizlettim EGR borusunun contasını ve yakıt sistemi ile ilgili birkaç boru ve contaları değiştirdim 250 tl DÜZELMEDİ

3-Kontak anahtarının yazılım sorunu var dediler yazılım güncellendi 40 tl DÜZELDİ

HEPSİNİ SERVİSTE YAPTIRDIM 1 ay sonra herkeste olduğu gibi mazot kokusu ve duman gelmeye başladı servise gittim farklı bir ilde dediler geri dönüş ve oringlerden kaçırıyor dedim 1 ay önce serviste yaptırdım tamam dediler garantili 280 TL masraf çıktı fatura kestiler ancak hiçbir ödeme yapmadım servisin bu güzel yanı var,arkadaşların bu gibi sorunları varsa öncelikle vak vak ta sorun varmı giderin çünkü sabahları yokuş aşağı veya yukarı aracı bıraktığınızda kesinlikle 2-3 marşta ancak alıyor,bubu giderdikten sonra kontak anahtarı programını güncelletin,

İzmirde 1 nci sanayide gösterdim kimisi pompa dedi kimisi kontak komple değişecek dediler mutlaka servise gösterin hemde bi kaçtanesine direk gidip bir sürü para dökmeyin inşallah faydalı olmuşumdur saygılar

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet Taşkın

Arkadaşlar forumda güncel bilgi kalsın diye yazıyorum "yazılım güncellemesi yaptırmak" marş kesme sorununa KESİN çözümdür.

(izmir otokoç bunu bilmiyordu siz yapın ben biliyorum diye yaptırttım orada para da vermedim başka birşeyle çıkarttırdım)

Marş kesme sorunu: kontağı çevirip marşa bastığınızda 2-3 sn sonra aracın marş basmayı kesmesidir.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kaysal

Hakikaten forumdan çok şey öğrendim ve öğrenmeye de devam ediyorum. Teşekkür etmeden geçemedim.. :)

Yorum bağlantısı
Necati Dur

Benimde bir sorum olacak. Dün akşam Çanakkale'den Ordu'ya gelirken Aracım Eskişehir Ankara yolunda iken hareket halinde irkilmeye başladı. Bu irkilmeler zaman zaman sıklaştı. Hatta araç yürüken İstop edip tekrar Devreye girdi. Bu olayda birkaç kez tekrarladı. Ve araç 5. vitesdeyken oluyor bunlar. 4. vitesle Ankara'dan Çorum'a kadar geldim. Bir elektirikçi buldum doğal olarak sorunu anlamadı. Çorum'dan Ordu'ya kadar da aynı sorunlarla geldim.

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal
(düzenlendi)
Benimde bir sorum olacak. Dün akşam Çanakkale'den Ordu'ya gelirken Aracım Eskişehir Ankara yolunda iken hareket halinde irkilmeye başladı. Bu irkilmeler zaman zaman sıklaştı. Hatta araç yürüken İstop edip tekrar Devreye girdi. Bu olayda birkaç kez tekrarladı. Ve araç 5. vitesdeyken oluyor bunlar. 4. vitesle Ankara'dan Çorum'a kadar geldim. Bir elektirikçi buldum doğal olarak sorunu anlamadı. Çorum'dan Ordu'ya kadar da aynı sorunlarla geldim.

benim akü öldüğü zaman bu şekilde davranıyordu aracım ... değiştirdim düzeldi. Ama gene de araştırmak lazım.

düzenleme : bende her viteste oluyordu sizinki daha farklı bir sorun sanırım.

tarihinde Anil Berke Kavraal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Necati Dur
benim akü öldüğü zaman bu şekilde davranıyordu aracım ... değiştirdim düzeldi. Ama gene de araştırmak lazım.

İrkilmelerde farlar zayıflıyor. Ama Akünün üzerindeki nokta H

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Erhan Ay
(düzenlendi)

motor altındaki muşur larına baktırdınızmı.temazsızlık olabilir.yada kirlenmiş olabilir

tarihinde Erhan Ay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Okan Duran

25 Ocak Günü kronik enjektör mazot kaçağı sorunu bendede musallat oldu. Sabah işe gelirken aracımda hiç bir sıkıntı yoktu. Bir süredir biraz fazla yakıyordu gerçi ama onuda motoru ısıtamayıp işe gelmeme bağlıyordum. 25 Ocak günü babam aracı iş yerimden aldı ve bir işini halletmek üzere çıktı. Akşam eve gittiğimde sende farkettin mi motordan mazot kokusu geliyor dedi. Sabah araca bindim ve işe giderken dikkat ettim. Evet ışıklarda durduğumda yoğun bir mazot kokusu vermeye başlamıştı. Önceki sabah yoktu oysaki bu sorun. Neyse forumdan edindiğimiz tecrübelere istinaden iş yerine gittiğimde kaputu açtım ve hava filtresi sol tarafından yoğun ve kapkara bir duman geliyordu. Hemen pompacı bir arkadaşım vardı onu aradım aracı getir dedi. Götürdüm baktı evet pullar ve oringler değişecek dedi. Dedim enjektörleri sökmüşken temizleyelim. Aracım 163.000 Km de ve bu güne dek enjektörleri sökülmemişti. Ara ara Würth Mazot katkısı ile temizliyordum. Herneyse aracı bıraktım ve akşam üzeri beni aradı aracı getiriyorum dedi. Geldiğinde yapılan işlemleri saydı. Sırasıyla;

- Enjektörler söküldü.

- Ultrasonik temizlikleri yapılıp gereken kontrol, ölçüm ve ayarları yapıldı.

- Pullar ve O-ringler değiştitildi.

- Enjektör burjları değiştirildi.

- Enjektörlere bağlantısı olan tüm yakıt hortumları yenisi ile değiştirildi. (Çok eskimişler hangisini tutsam ufalanıyordu neredeyse dedi)

- Motor bloğu Benzin ile yıkanıp mazot kalıntıları temizlendi.

- MAF Sensörü temizlendi

Tüm bu işlemler için Malzeme ve işçilik toplamında 370 TL ödedim. aracımı teslim aldım. Ertesi gün yine çok hafif bir mazot kokusu geliyordu. Geçer diye 1-2 gün bekledim ancak dün aracın kaputunu yine açtığımda çok hafif bir duman vardı. Arkadaşımı aradım geldi ve evet bir sorun var dükkana gidelim hava filtresinin kutusunu söktürüp bakalım dedi. Gittik ustaya filtre kabını söktürdük ve usta bakınca Geri dönüş hortumlarının bağlandığı kütük diye tabir edilen yere hortumların takıldığı yerde hortumun sıkı olmaması nedeni ile bir tanesinin hafif kaçak yaptığını ve o kokunun geldiğini söyledi. aracı bıraktım. Aracın enjektör geri dönüş hortumları tekrar değiştirilip yerlerine daha sıkı oturacak şekilde sabitlenmiş ve yeni kaçaktan dolayı oluşan mazot motor bloğundan benzin ile yıkanarak temizlenmiş şekilde aracımı dün akşam teslim aldım. .Tabiki bu ikinci işlem için herhangi bir ücret ödemedim. Şu an için araçtan gözlemlediğim aracın çekişi farkedilir derecede arttı. Gaz pedalına öncekine nazaran daha az basarak daha çok hızlanma elde ediyorum. Arkadaşım yakıtta da gözle görülür bir düşüş göreceğimi söyledi. ama onu henüz yeni olması nedeniyle farkedemedim tabi. İlk yakıt alımında onuda gözlemleyeceğim.

Yorum bağlantısı
Erhan Ay

vallahi bu sorun bendede var sanırım...ama inan enjektörler değişecek diye çok korkuyorum gidip baktırmadım..zaten kar filan oyle kaldı....acaba mazotu ne kadar etkiliyor merak ettim. ben şuan 26 kuruş civarı yakıyorum.bana fazla geliyor tabii bu..

Yorum bağlantısı
Okan Duran

Valla erhan bey benim aracımda normalde okadar yakmaması gerekiyor diye düşünüyordum. 26 Kuruş gibi bir ş.içi tüketim vardı. Ancak dediğim gibi aracı dün teslim aldım ve henüz yakıtı test edemedim. Sadece çekişin bariz değiştiğini gözlemledim. İlk fırsatta yakıtıda test edip değerleri paylaşırım.

Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ

arkadaşlar bu cuf cuf sesi motor ısınınca mı geliyor? benım arabada sogukken bi ses yok, ısınınca alttan bi yerden "sır sır çır çır" gibi bi ses geliyor. ustaya gösterdim enjektorler değil, enjektor kacagı sesi bole olmaz "çuf çuf" eder dedi. bu ne sesi o zaman deyince başka bir gun gel bakalım dedi, şimdi bekliyorum karın erimesini.

Yorum bağlantısı
Haluk Erener

Arkadaşlar 2008 model fiestam var izofix var sanıyordum ama dün akşam baktığımda omadığını gördüm. Onun yerine kare şeklinde kancalar var arka koltukta. İzofix'i sonradan taktırabilirmiyiz. Bir bilginiz varmı?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

İsofix zaten o kancalar, koltuğu oturtup itince o kancalara kilitleniyor.

isofix-baglantisi.jpg

isofix_seat_install_step4lr.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...