İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Tdci Fiestaların Genel Sorunu

Serkan Toker

Recommended Posts

Mehmet Solak
benim arabamda ara ara mazot kokusu değilde egzost kokusu gibi bir koku :nazar: geliyor.bazen fanı açtığımda bazen yolda giderken.ama yolda herhangi bir aracın arkasında gitmedende bu kokuyu duyuyorum.bu koku mazotun kokusumu diyeceğim ama istasyondan alırken duyduğum kokuya benzemiyor. tamircime götürdüm.herhangi bir sorun olmadığını söyledi,koku olayı yoktu.egzozu da gösterdim herhangi bir delik yok. bu kokunun enjektörle veya o pullarla ilgisi olabilir mi? görüşlerinizi bekliyorum. :nazar:

aynı dert bendede var ama sebebini bulamadım. :nazar:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Geri dönüş oringlerinden biri özelliğini kaybetmiştir, diğerlerinin gitmeside yakındır, en yüksek ihtimal bu, sonrasında 2. ihtimal enjektör pullarının kaçırması 3. ihtimal o kısımdan geçen mazot borusunda kılcal delik ve sızıntı olması.

Düzenli olarak her 15000 de bir wurth katkı kullanın, sistem her daim temiz kurumsuz kalsın depo temiz ve susuz olsun, araç atak ve az yakıyor olsun, 73000km deyim ve periyodik olarak kullanıyorum, araç ilk günkü gibi ve uzun yolda rahatça 4lt. ortalamayı yakalayabiliyorum arkadaşlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bugün hava filitresinin kazanını söktüm ve dikkatli bir şekilde enjektörleri kontrol ettim ve hiç bir kaçak yok. Kokunun nerden geldiğini buldum. Resimdeki siyah lastik hortum mazot kokuyor. Hortumu kaldırıp enjektörlerin orasını kokladım. En ufak koku yok. Ama o mavi boyalı hortum biraz mazot kokuyor. Hortum üzerinde kaçak nemlenme ve tozlanma yok ama kokuyor.

Hava filitresi kazanı sökülüyken arabayı çalıştırdım. Normal çalışırken pek gürültüsü yok ama gaza basınca öyle bit kükrüyorki. Birazda fazla basarsanız turbonun hava emiş sesi felaket. Ciddi yüksek bir ses geliyor. Benzinli arabalardaki açık hava filitresi şiddetinde. Belki daha fazladır.

24082010458.jpg

24082010459.jpg

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
O hortum geri dönüş hortumu.

İşte o hortum mazot kokuyor. Kaçakta yok.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

O bölüm çok kirli, olmuyor Ayhan temizlikte sorun var sanırım, WD-40 orayı paklar bence. :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
O bölüm çok kirli, olmuyor Ayhan temizlikte sorun var sanırım, WD-40 orayı paklar bence. :)

O kısım 4 senedir ellenmedi. Okadar olsun. Görünür yerleri, elimin girdiği yerleri siliyorum. Bol kablolu soketli hortumlu kısımları sık sık kurcalamak istemedim.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Filtresiz de arabayı çalıştırmamanı ayrıca gaz verip atmosferdeki toz parçalarını turboya vakumlamamanı şiddetle tavsiye ederim... :D

Ayrıca 159 bine yaklaştım ama utanıyorum bunu yazmaya ben o-ringleri de değiştirmedim hala ve koku yok, duman yok...:)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Filtresiz de arabayı çalıştırmamanı ayrıca gaz verip atmosferdeki toz parçalarını turboya vakumlamamanı şiddetle tavsiye ederim... :D

Ayrıca 159 bine yaklaştım ama utanıyorum bunu yazmaya ben o-ringleri de değiştirmedim hala ve koku yok, duman yok...:)

Doğru söylüyorsun.

Araba garajda ve 1 dakika kadar çalıştı. Temiz bir ortam. Gazada 1-2 defa bastım oda 2000 devir bile olmamıştır. Motor soğuk olsa gaza bile basmazdım. Motor sıcaktı.

Dışarda tozlu ortamda çalıştırmak zararlı olabilir. Turboya asıl zararlı olan hava filitresi olmayıp turbo kanatçıklarına parçalar gelmesi yada kalitesiz hava filitresinden parçalar kopup kanatlara çarpması. Birde kullanırken olursa daha tehlikeli. Çünkü boşta turbo çok devir yapamıyor ama kullanırken yüke bindiğinde aşırı devirleniyor.

Yorum bağlantısı
Eser Atalas

Merhaba Yaşar Demirci Bey;

Forumda bir soru sormuştum, siz de aşağıdaki gibi cevaplamıştınız. Zaman ayırdığınız için bir kez daha teşekkürler. Şuan motor çalışırkenki bu fısfısfıs sesi bayağı arttı ve aracın içinden-dışarıdan çok fazla fark ediliyor ama çekişte vb. çok sorun yok, mazot kokusu yok ama sanki son günlerde bir egzost kokusu geliyor aracın içine yolda giderken. Biraz geç kaldım ama bu akşam tamircime götürmek istiyorum. Siz enjektörlerin dibinden kompresyon kaçırıyor demişsiniz, hala geçerli bu düşünceniz değil mi hafif egzost kokusuyla da karşılaşınca? Sizin dediğinizin aynısını diyen bir tamirci bulup ona güvenip yaptıracağım :-) Peki bu arızanın tamiri için tam olarak ne yapılmalı, neler değiştirilmeli, yaklaşık olarak ne kadar tutar acaba?

Teşekkürler

Eser Atalas

QUOTE(Eser Atalas @ 09.08.10 - 09:35) *

Merhaba;

Benim aracım da 2005 model 250.000km de Tdci Fiesta. Araçta çalışma sorunu yok, marş alma sorunu yok, mazot kokusu sorunu yok...Sadece motor çalışırken şu sizin fısfısfıs... sesini çıkarıyor sanki...Şimdi bu da enjektör pul kaçırması mıdır? Bu fısfısfıs sesinden başka bir şeye yol açar mı, benim hiç şikayetim yok ki şuan; durduk yerde gidip bu pulları değiştireyim mi, değiştirmezsem ne olur???

Saygılarımla

Eser Atalas

enjektörlerin dibinden komresyon kaçırıyor. bu durum çok yakma, kötü rolanti, performans düşüklügü olarak açıga çıkar. bu arızayı yaptırmalısınız

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu
Merhaba Yaşar Demirci Bey;

Forumda bir soru sormuştum, siz de aşağıdaki gibi cevaplamıştınız. Zaman ayırdığınız için bir kez daha teşekkürler. Şuan motor çalışırkenki bu fısfısfıs sesi bayağı arttı ve aracın içinden-dışarıdan çok fazla fark ediliyor ama çekişte vb. çok sorun yok, mazot kokusu yok ama sanki son günlerde bir egzost kokusu geliyor aracın içine yolda giderken. Biraz geç kaldım ama bu akşam tamircime götürmek istiyorum. Siz enjektörlerin dibinden kompresyon kaçırıyor demişsiniz, hala geçerli bu düşünceniz değil mi hafif egzost kokusuyla da karşılaşınca? Sizin dediğinizin aynısını diyen bir tamirci bulup ona güvenip yaptıracağım :-) Peki bu arızanın tamiri için tam olarak ne yapılmalı, neler değiştirilmeli, yaklaşık olarak ne kadar tutar acaba?

Teşekkürler

Eser Atalas

QUOTE(Eser Atalas @ 09.08.10 - 09:35) *

Merhaba;

Benim aracım da 2005 model 250.000km de Tdci Fiesta. Araçta çalışma sorunu yok, marş alma sorunu yok, mazot kokusu sorunu yok...Sadece motor çalışırken şu sizin fısfısfıs... sesini çıkarıyor sanki...Şimdi bu da enjektör pul kaçırması mıdır? Bu fısfısfıs sesinden başka bir şeye yol açar mı, benim hiç şikayetim yok ki şuan; durduk yerde gidip bu pulları değiştireyim mi, değiştirmezsem ne olur???

Saygılarımla

Eser Atalas

enjektörlerin dibinden komresyon kaçırıyor. bu durum çok yakma, kötü rolanti, performans düşüklügü olarak açıga çıkar. bu arızayı yaptırmalısınız

Burda ne sorulmuş anlayamadım :p Ama soru şuysa fısfıs sesi var nedir ne sorun olursa cevabıda yazılmış zaten.Enjektör pulu sıkıştırılan hava basıncını conta görevi yapıyor titreşimden-sıcaktan kenarları aşınmış ve kaçırmaya başlamış.Zamanla dah çok kaçırmaya başlar.Performansta ki düşüklüğü hisseder ve kokuları duymaya başalrsanız.Zaten enjektörler sökülürsede her ihtimale karşı geri dönüş o-ringleri de değişir-değişmelide.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Ses izalasyonu olduğu içi 4. veya 5. viteste giderken motorun sesini net duyuyorum. 2000 devirde fıs fıs fıs diye bir ses geliyor ama bu ses devamlı vardı. Pullardan olabilirmi. Yoksa normal dizel sesimi. Zaten o seste olmasa motor sesi kalmıyor. 4. 5. viteslerde motor sesi neredeyse kesiliyor. Yol sesinden dolayı değil, müziğin ses kısık olsada rahat dinleyebiliyorum.

O fıslamaya benzer sesin kaynağı ne olabilir acaba. Sabit gazda neredeyse yok gibi. Gaza hafif basınca o fıslama sesi geliyor, gazı keser kesmez kesiliyor. 1 saniye içinde4-5 kere gelen tek bir ses.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Rölantidede duyuyormusun bu sesi Ayhan?

Rolantide duymuyorum. Sürüştede pek duymuyorum ama sabit hıza geçtiğimde yüksek hızlarda sessizlikte duyuyorum.

Rolanti sesini kaydedeyim buraya ekliyeyim.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bende rolantide çook hafif fıss diye hava sesi var, bu pedal dibindeki keçeden vakum almasından oluyor, fren hava alıyor ama etkisi yok frenler falan gayet iyi işliyor, bu sese dikkat et, pedal tarafından geliyorsa sebeb bu olabilir.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Bende rolantide çook hafif fıss diye hava sesi var, bu pedal dibindeki keçeden vakum almasından oluyor, fren hava alıyor ama etkisi yok frenler falan gayet iyi işliyor, bu sese dikkat et, pedal tarafından geliyorsa sebeb bu olabilir.

hangi pedal.

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu
(düzenlendi)
hangi pedal.

Fren pedalı.Bastıkça sesi kesiliyormu bak.Seside dinleyemiyorum o siteye giremiyorum.

tarihinde Salim ?mamo?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Pedalla ilgili bir ses artışı yok. Bahsettim ses dururken duyulmuyor. Giderken duyuluyor. Belkide problem olmayan bir ses. Zaten o seste olmasa motor sesi diye birşey olmayacak. Dizel olduğu için gelen bir ses olabilir. O sesten başka hiç bit ses gelmiyor zaten.

Bahsettiğim ses ince bir ses.

Sese çu şekilde bakabilirsiniz. Bu adresi girin ve altta adres boşluğuna verdiğim yoğutube linkini yapıştırın.

http://ktunnel.com/

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Merak etme normaldir, belli hızda turbo seside olabilir, senin araba bakımlı zaten, videodaki sesle benim araba aynı, kullanmana bak ama şüphen devam ederse enjektör pullarında sorun başlamış olabilir, kokuda ordan geliyordur, bu arıza bazen çok uzun yıllar çıkmıyor bazende çıkıyor, sende yeni başlamışsa arada bir bunu yapar, zamanla sürekli hale gelir zaten bariz anlarsın, biraz daha kullan sen birşey olmaz bu arızadan zaten.

tarihinde Ali Cihangiro?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu
Pedalla ilgili bir ses artışı yok. Bahsettim ses dururken duyulmuyor. Giderken duyuluyor. Belkide problem olmayan bir ses. Zaten o seste olmasa motor sesi diye birşey olmayacak. Dizel olduğu için gelen bir ses olabilir. O sesten başka hiç bit ses gelmiyor zaten.

Bahsettiğim ses ince bir ses.

Sese çu şekilde bakabilirsiniz. Bu adresi girin ve altta adres boşluğuna verdiğim yoğutube linkini yapıştırın.

http://ktunnel.com/

Dinledim şimdi.Çalışma sesi normal.Motorda tertemiz.Ayrıca balıklarında güzelmiş :nazar:

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Dinledim şimdi.Çalışma sesi normal.Motorda tertemiz.Ayrıca balıklarında güzelmiş :nazar:

Saol, onlar benim Koi'lerim. :rolleyes: Kavun karpuz mısır herşeyi yiyiyolar. Isıtıcı istemeyen dayanıklı bir balık. Büyük havuzlarda 15-20 kg ağırlığa kadar büyebilir.

22082010435.jpg

22082010431.jpg

22082010429.jpg

10082010421.jpg

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

İlkokul zamanlarımda balık ve kuşlara çok meraklıydım.Annem evde kuş istemedi :nazar: Alamadım o yüzden.Balıkda alıcam dedim oda öyle yalan oldu.O merak öyle kaldı :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Eser Atalas

Merhaba arkadaşlar;

Benim 2005 model 250.000km de Tdci Fiesta' mdan gelen fısfısfıs sesleri çok artmıştı, sizler de hep enjektör pullarından dediniz ve kendime bir tamirci buldum. O da aynısını söyleyince güvendim ve değiştirelim dedim. Bu arada da 500km kadar kullanmış bulundum aracı, bilmem zararı daha da artırmış mıdır?

Tamirci hava filtresi vb. yi çıkardı ve enjektörler açığa çıktı. Sonra enjektörlerin üstüne su döktü çalışırken. 4 enjektör de çalışıyor, 2 tanesi kaçırıyor ama hepsinin pullarını değiştirelim açmışken dedi. 30 TL civarı 4 pul tutar, 70 TL de işçilikle 100 TL olur dedi. Ben de tamam dedim, 1-2 saatlik işti çünkü. Sonra herşeyi söktü ve enjektörleri komple çıkardı. Çıkarıp da inceleyince bir enjektörün hiç çalışmıyor dedi. Araç üstündeyken su dökünce hepsi kıpırdıyordu, birinin çalışmadığını nasıl anladığını bilmiyorum ama o çalışmayan enjektörü bana gösterdi, diğerlerinin hepsinin uç-iğne kısımları parlakken bununki siyahtı. Bunun da yenisi 300 TL ama çalışmayan iğne ve iç kısımlarını pompacılar tamir ediyor dedi. Ben aracı ertesi gün almak üzere bıraktım. Geldiğimde tamam herşeyi toplamıştı, denedik gayet güzel çalışıyor. Çekişinde ben bir azalma zaten hiç hissetmemiştim daha önce, tamir olunca da bir artma hissetmedim bu yüzden ama en azından artık ses yok... Pompacının iğne ve bazı iç parçaları değiştirdiğini, sonra enjektörü 2 saat bilmem ne makinesine bağlayıp birşeyler yaptığını vb. söyledi. Pompacıya 150 TL vermiş. Bu bana fazla geldi açıkçası, normal midir ki? Sizce bana çalışan enjektörü çalışmayan diye yutturmuş ve hiç yaptırmadığı tamirin yüksek bedelini de almış olabilir mi?

Bana güvendiğin bir tamirci bul ve gözünü kapat oraya git hep diyeceğinizi biliyorum ama çok yoğun çalıştığım ve sürekli araç tepesinde olduğum için araç nerde bozulursa ve ben de nerde hemen yaparım diyen bir tamirci bulursam oraya gitmek zorunda kalıyorum...

Saygılarımla

Eser Atalas

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...