İçeriğe Yönlendir

Iphone 5 Sorular, İncelemeler Ve Uygulamalar

Harun Aydın

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu

telden zarar etme olayı göreceli :)

bana ürün aldığım firma teknik desteğini 4 yıldır kesmemiş tam destek vermiş ve ben hala 4 yıl önceki cihazı sorunsuz kullanabiliyorsam 4 yıllık bir yatırım yapmış oluyorum...

satış sonrası benim için aşırı mühim olduğundan hizmet bekliyorum :)

4 yılda 2 bin lira para ama tabiki bu fiyat canım ülkemin vergi sistemi sayesinde oluyor....

imkanı olan 1 model geriden gelip 1000 liraya cihazını alabilir :)

3-5 liralık kılıfların çoğu hem kaba hem de sensörlere açıklık düzgün açıklık bırakmamış oluyorlar...eksik kullanmanın neresi güzel :)

ayrıca o yapışkanlık hissi veren hafif pürüzlü yüzey (ekrana kullanırken fark edilmiyor) cihazın elden kayıp düşmemesi adına yararlı birşey...

bu arada 6.1 e yapılan jb iyice stabilleşti keyif katlanıyor :)

Sende haklısın, yalnız keyif için o parayı vermeye gerek kalmadı, 2 katı keyif verenler artık piyasada, hergünde artıyor, seçenekler çok olunca ilkler unutulur biliyorsun, üstelik ilk, hep ilk hali gibi kaldıysa bu daha da çabuk olur :tongue:

Yorum bağlantısı

Adam sağlam oturmuş koltuğa... :)

Konu çok uzun olmuş hepsini okumadım... :D İtiraf ediyorum hiç okumadım... :)

ıphone5 aliyim mi ?

Dürt al irkut :biggrin:

Yorum bağlantısı

İstek üzerine bu video ya açıklama getireyim aklımı kullanır 2.000 küsür tl verip ayfon almazdım demek istedim.

Okadar çok övülen ayfonun da kasası 5 kuruş etmezmiş bu konudan çıkarılacak ders bu olsa gerek.

2000 küsür lira verip iphone almadım ama iphone 5 kullanıyorum. sizinle aynı görüşte değilim. sonuçta zevk meselesi. kasası güzel ama nasıl olduysa yamultmuşlar. nu iphone'un suçu yok. :)

Panasonic Gd70 ve diğerleri, nokia ancak hacı murat gibi kalır yanında :D

Seninle eski telefonlarda bile hiç aynı görüşte olamayağız anlaşılan Ali abi :D

Konu çok uzun olmuş hepsini okumadım... :D İtiraf ediyorum hiç okumadım... :)

ıphone5 aliyim mi ?

Bunun cevabını öğrenmek için konuyu okumalısın :) Alanlar memnun. Bende kullanıyorum gayet memnunum :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Adam sağlam oturmuş koltuğa... :)

Dürt al irkut :biggrin:

Bence de ya 4 al yada alma :) yalnız 4 te kronik güç tuşu ve menü tuşu zamanla bozulur, değiştirirsin ona göre.

Yada para tf5 alacak kadar bolsa, az bekle gelsin görelim, beklendiği gibi çıkarsa Xperia Z alırsın, tf5 i bırak tf5s ten daha iyi, tf6 tf6s lede (rahatça öngörüde bulunuyorum, nasılsa alet yine aynı, sadece ekranı mecburen 5" gibi olur, bu sefer enide geniş olur sanırım) geriden biraz yaklaşılan bir model almış olursun. :D

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

:D No sallamasyon harbiden kullanmasyon, şuan karşımda durmasyon ve bozuk olmasyon, gluteus maximus' tan sallayan aplle ve onun erişilmez alet olduğunda hala ısrar eden sizlersiniz :D:p

Not: ahanda yazıyorum, tf5s ve 6 da aynı tarza devam edecek, çıktığında görüşürüz....

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Kusura bakma da sürekli olarak gluteus maximusundan sallıyorsun. :D

Helal süper aynen bozmadan devam.

Burayı anlamadım, tam olarak neresi oluyor?

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Burayı anlamadım, tam olarak neresi oluyor?

Arkana bak... Biraz daa aşaa... Hıh, orası... :crazy:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Arkana bak... Biraz daa aşaa... Hıh, orası... :crazy:

Orada kalorifer peteğini görüyorum, siz ne görüyorsunuz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

İstersen yurtdışından getiririm uygun fiyata... :seytan:

How much money ? 4s 16 gb Write Special 'dan :D

Yorum bağlantısı

How much money ? 4s 16 gb Write Special 'dan :D

Vay vay vay... marka model de tescil edip söylüyor. Eh inş. o telefonu alırsın :)

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Sana 5 yakışır. Hem artık jb de çıktı.

Ara müsait olunca... Pasaport bile bulabilirim sanırsam. ;)

4S>5 diyenler halt etmiş bu arada. :):p:D

Ben de fiyat alabilir miyim?

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Orada kalorifer peteğini görüyorum, siz ne görüyorsunuz?

Seninki de bayaa değişikmiş... :unsure2:Benimkinin resmini koyardım ama malum; forum ortamı... Zaten koymamı istemezsin sanırım. :seytan:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Special --> Private

:p :p ;)

I can speak şakur şukur ingilish :D

Vay vay vay... marka model de tescil edip söylüyor. Eh inş. o telefonu alırsın :)

Sana teklif ettim kardeş :D Sen sıcak bakmıyorsun :D

Sana 5 yakışır. Hem artık jb de çıktı.

Ara müsait olunca... Pasaport bile bulabilirim sanırsam. ;)

4S>5 diyenler halt etmiş bu arada. :):p:D

Abi o kadar çıkarmam. ALacaksamda eşime alacağım inşallah. Ama çok para çıkarmam abi. O yüzden 4S diyorum oda yüksek fiyatlı. Biraz düşsün diye bekliyorum. Neyse telefonlaşırız sohbetini özledim ararım. İki siyaset yaparız telefonda :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

5s çıkarsa 4s'in fiyatı düşer :D

Mehmet abi de benim gibi düşünüyo :p

I can speak şakur şukur ingilish :D

Sana teklif ettim kardeş :D Sen sıcak bakmıyorsun :D

Abi o kadar çıkarmam. ALacaksamda eşime alacağım inşallah. Ama çok para çıkarmam abi. O yüzden 4S diyorum oda yüksek fiyatlı. Biraz düşsün diye bekliyorum. Neyse telefonlaşırız sohbetini özledim ararım. İki siyaset yaparız telefonda :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Şu ayfon olayında rahatsız olduğum konuyu açayım da neden bu kadar sinir olduğumu sizde anlayın, öncelikle bu alete asla kötüdür yaramazdır vs. demiyorum, tf-tırt falan demem sadece şaka, takılma mahiyetinde dir.

Gelelim konuya, benim bu alette gördüğüm ilk modelinden son modeline kadar özetle şu, evet ios son derece stabil ve düzgün çalışan bir sistem, ama kusursuz değil, sıkıştığında yavaşlamada yapan, takılan bir sistem, sık olmamakla oluyor elbet, tabii mükemmel diye bir şey yoktur.

Apple süper bir pazarlama taktiği yaparak ve ortamda rakip olamamasınıda rahatça ve hoyratça kullanarak, kendine bir yer edindi fakat son zamanlarda yeni markalar bu işi öğrenerek artık çok daha iyilerini yapabiliyorlar, sanırım buna itiraz etmezsiniz.

İos konusunda ise benim gördüğüm şu, ilk model ve son model arasında fark göremiyorum, bu işletim sistemi kapalı bir kutu ve tek bir çalışma frekansı var gibi, daha açık nasıl yazılır, sanki rayda giden bir lokomotif gibi diyebiliriz, sağa sola sadece raylara göre dönebilen ve sadece hızını yavaşça arttırabilen bir sistem, bu sebeblede ilk modelden son modele kadar hep aynı tarz olan, gelişmeyen, gelişmeye kapalı bir sistem, bu ios ta olan 2 şey var.

1. si siz bu işletim sistemine ister 2 ister 10 çekirdekli bir beyin takın, hızındaki artış çok az oluyor, yani ne takarsan tak sistem bunu yutuyor, bu sebele 3gs le 5 modelini karşılaştırınca sadece hız bakımından azıcık bir fark görebiliyorsunuz, yani androidle kıyaslarsak ios %10 arttıysa andro %50 farkla daha hızla gelişmekte ve yazılım buna daha rahat cevap verebilmekte, ios ta ise bu yok, bu sebeble her modeli aynı derken hız açısından işletim sistemi açısından aman aman bir fark göremiyoruz.

2. olan şeyse şu, ios, 3-4-5-6 versiyonlarında elbette bazı şeyler değişti, ama benim algıladığım olan (sınırlı) gelişmeler ve yeni eklenen özellikler, işletim sistemini geliştirmiyor, görüntüde öyle gözüksede ios kapalı kutu ve tek şekilde çalışıyor, nasıl açıklarım size, sanki bu sisteme gelen her yeni özellik sanki uygulama merkezinden yüklenen oyunlar gibi, yani işletim sistemine bir şekilde yamanmış, yanında ek olarak çalışan programcıklar gibi, hani balinalarda parazit yaşayan, üstüne yapişan kanıyla beslenen parazit balıklar gibi, bu yeni sayılan fakat parazit olan özellikler, ios u geliştirmiyor sadece ios un yanında duruyor, sizde gelişti sanıyorsunuz.

işte bu iki sebebten dolayı ios bana göre sağlam doğmuş bir sistem, fakat ilerisi olmayan sürekli sağdan soldan eklenen ek özelliklerle bir yerlere gelmeye çalışan kendi içinde kapalı ve gelişmeyen bir sistem olarak gözüküyor, çok stabil olabilir tamam, ama geleceği yok, bir yere kadar gelecektir ama o kadar, ayfon serilerinin sorunlarını hiç katmayayım, yani camı kırıldı yok kasa eğildi falan, bunlar başka şeyler, anlatmak istediğimse başka.

Android i sevmem deki sebebe gelirsek, ios un tersine android, 2 çekirdekli cpu dan 4 çekirdeğe yada 10 çekirdeğe geçtiğinde buna ios a nazaran çok daha fazla karşılık verebilen ve en önemlisi her tür yeni şeyi içine entegre edebilen (bu sırada elbette sorunlar çıkar) bir sistem, ios gibi yandan eklenmiş parazit özellikler gibi davranmayan, yeni şeyleri işletim sistemi içinde harmanlayıp entegre edebilen bir sistem, bunun sonucunda ne oluyor, tabiki sorunlar çıkabiliyor fakat hızla giderebiliyorsun, andro işletim sistemi kapalı değil, kapalıdan kasıtta bu zaten, yani sonunu, neler yapabileceğini kestiremediğin bir yazılım.

Anlatmak istediğimi programcılar daha iyi bilir, ben uzman değilim ama basic dilini en azından mantığını bildiğimden bu yazılım işinin ruhunu mantığını biliyorum, ben ios ta bu ruhu göremiyorum, yani yazılımcı olsam, ios konusunda birşey yapamam, önümü göremiyorum, bu sistemle hayal bile kuramıyorum, ios u getirip önüme koymuşlar, ama o kadar, çalışıyor tamam ama o kadar, yapabildiği tek şey, sanki ios commodere 64, buna kaset yada disk sürücü ekliyorsun data girişi oluyor ama alet hala commodere 64, sanırım anlatabildim, ios ta ufuk yok, görünmüyor, hayal kuramıyorsun, kursan da gerçekleştirecek bir sistem değil.

Bu sebeble ios olduğu sürece ister 3gs ister ip6 ip10 olsun, mantık aynı ve değişmeyeceğinden aletlerde ancak süslenmiş olacaktır, yani ekran büyür, kamera çözünürlüğü artar ama arkadaki güç hep aynıdır, ne takarsan tak, hangi cpu yu bağlarsan bağla, gelişimi ya yok yada çok az bir ilerlemeyle olur, android de ise durum tam tersi, ne kadar gider bilemem ama henüz diğerinin aksine sonunu göremiyorum.

Benim bu ayfonlara ve onu kullananların bu erişilemez alettir tutumlarında sinir olmam bu sebebledir, bunu göremediklerinden ısrarla savunmalarıda bu sebebtendir diye düşünüyorum, tamam ayfon güzel ama senelerden beri özü değişmeyen ve değişmeyecek ve sonunda takılıp kalacak bir sistem bu, bunu görseler tamam diyeceğim....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Ali abi kısgançlığını dışa vurma, bırak sende kalsın onunla birlikte yaşa :p:D

Şaka bir yana kimse marka fanatiği değil. Tercih meselesi sen androidden memnun kalırsın ben kalmam. Mevzu bu. 2 tane andro kullandım yakın arkadaşım s3 kullanıyor, evet güzel hoş aletler ama ne bilim hep bir şey eksik bu androda. Hep bir basitlik var. Çakma duruyor biraz ne bilim. Hele markalara göre değişen kasalar. SE güzel kasalar yapmaya başladı onu ayrı tutayım ama s3 note2 filan hep kopya ve rezil sıradan duruyor bence.

Bahsettiğim arkadaşın s3'üne 4 defa factory reset attık, kiminde batarya %80den yukarı göstermiyordu, kiminde şebeke hatası veriyor ulaşılamıyor, birinde de donum kalmıştı.

Ayfonun stabilitesini daha yakalayan yok. 3gs'ye ios6 yüklesen bile bir şey değişmiyor. Elimde ki SEx10i ye 2.3.3 den yukarı hiç bir şey yüklenmiyor. Bu çok saçma işte.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Şaka bir yana kimse marka fanatiği değil. Tercih meselesi sen androidden memnun kalırsın ben kalmam. Mevzu bu. 2 tane andro kullandım yakın arkadaşım s3 kullanıyor, evet güzel hoş aletler ama ne bilim hep bir şey eksik bu androda. Hep bir basitlik var. Çakma duruyor biraz ne bilim. Hele markalara göre değişen kasalar. SE güzel kasalar yapmaya başladı onu ayrı tutayım ama s3 note2 filan hep kopya ve rezil sıradan duruyor bence.

Bahsettiğim arkadaşın s3'üne 4 defa factory reset attık, kiminde batarya %80den yukarı göstermiyordu, kiminde şebeke hatası veriyor ulaşılamıyor, birinde de donum kalmıştı.

Ayfonun stabilitesini daha yakalayan yok. 3gs'ye ios6 yüklesen bile bir şey değişmiyor. Elimde ki SEx10i ye 2.3.3 den yukarı hiç bir şey yüklenmiyor. Bu çok saçma işte.

Elbette öyle olucak, sen benim anlatmak istediğimi anladın değilmi? ios iyi güzel, bir yol tutturmuş gidiyor, şimdilik her marka onu tam olarak geçemedi, ama ios düz bir yolda, yol doğru ama yolun sonu çıkmaz, diğeri ise yan yollarla çevrili virajlı bir yol, sonuda yok, bu durumda tökezlemesi normaldir ama sonunda diğerini geçip gidecektir, o zamana kadar (fazla beklemeyede gerek kalmadı artık) haklısın diyelim.

Şimdi buna göre ios bana heyecan vermediği gibi yeni bir şeylerde göremeyeceğimi biliyorum, diğerinde ise tökezlesemde hep farklı şeyler olması hoşuma gidiyor, bu tercih sebebi, bana uğraşacak ve geliştiğini göreceğim şeyler lazım, ios düzgün evet, ama heyecan yok kardeşim, gelişmeyeceğinide biliyorum, bu yüzden yukarda yazdıklarımıda ilave edersen ayfon beni hiç cezbetmiyor, alan alır sözüm yok, ama şuda iyidir dediğimizde hemen önümüze bu ayfon gelmesin, bazen bizde yükleniyoruz, elmaya tokat atar vs. diye takılıyoruz ama bunları takmayalım, her iyişeyin, her imparatorluğun birde sonu vardır, değim bu son yakındır, şimdi isteyen istediğini alır diyim, ne diyim.

Ayfon düzgün çalışan ama hep aynı olan bir alet, o yüzden ı-ıhh dediğin gibi, 3gs e iso6 yüklersen birşey değişmiyor, aslında değişir, alet bir süre sonra kasılıp kalır, mecburen bir üst model alma ihtiyacı duyarsın, ios un tek gelişen ve rakipsiz özelliğide bu olsa gerek :)

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Daha sonra aldın mı donunu? :seytan:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Çok fenasın, nasılda yakaldın ios çunun bug ını :D

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

Elbette öyle olucak, sen benim anlatmak istediğimi anladın değilmi? ios iyi güzel, bir yol tutturmuş gidiyor, şimdilik her marka onu tam olarak geçemedi, ama ios düz bir yolda, yol doğru ama yolun sonu çıkmaz, diğeri ise yan yollarla çevrili virajlı bir yol, sonuda yok, bu durumda tökezlemesi normaldir ama sonunda diğerini geçiğ gidecektir, o zamana kadar (fazla beklemeyede gerek kalmadı artık) haklısın diyelim.

Şimdi buna göre ios bana heyecan vermediği gibi yeni bir şeylerde görmeyceğimi biliyorum, diğerinde ise tökezlesemde hep farklı şeyler olması hoşuma gidiyor, bu tercih sebebi, bana uğraşacak ve geliştiğini göreceğim şeyler lazım, ios düzgün evet, ama heyecan yok kardeşim, gelişmeyeceğinide biliyorum, bu yüzden yukarda yazdıklarımıda ilave edersen ayfon beni hiç cezbetmiyor, alan alır sözüm yok, ama şuda iyidir dediğimizde hemen önümüze bu ayfon gelmesin, bazen bizde yükleniyoruz, elmaya tokat atar vs. diye takılıyoruz ama bunları takmayalım, her iyişeyin, her imparatorluğun birde sonu vardır, değim bu son yakındır, şimdi isteyen istediğini alır diyim, ne diyim.

Abi sen olaya gelişme vs olarak bakıyorsun ama ben gelişme istemiyorum ki. Kullandığım Andolarda sıkıntı yaşadığım şeyler hep benzer konulardı, daha iyi üst yazılımla daha iyi donanımsal özellikler ile gideriliyor ama hala pişmiş bir aş değil.

Şuan hali hazırdaki ios gayet yeterli.. Aslında bu olay Mercedes ve Mercedes olmaya çalışanlar gibi. En tepe de Apple var şuan yani Mercedes, neden en tepe daha stabili yok, ürününe onlar kadar destek veren yok (3gs-ios6). Benim gözümde ios'un gelişmeye ihtiyacı kozmetik anlamda yok olursa batarya kullanımı için olsun derim. Bunların dışındakileri zaten apps yazarları hallediyor. Dün arkadaşın 5ine jb yaptım bir dünya uygulama indirdik, telefonun her şeyini değiştirdik. Şimdi arkadaşım yahu bu jb niye fabrikadan direk gelmiyor diyor :D ioslarda dediğim gibi pil kullanımı dışında bir sıkıntı yok. Bu geliştirilirse geliştirilir. Onun dışındakiler hep uygulama. Bunu da Apple'ın yapması gerekmiyor, milyon tane geliştirici var zaten.

Kemanımın telleri ben severim kelleri :p

tarihinde Mert Yeldan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Abi sen olaya gelişme vs olarak bakıyorsun ama ben gelişme istemiyorum ki. Kullandığım Andolarda sıkıntı yaşadığım şeyler hep benzer konulardı, daha iyi üst yazılımla daha iyi donanımsal özellikler ile gideriliyor ama hala pişmiş bir aş değil.

Şuan hali hazırdaki ios gayet yeterli.. Aslında bu olay Mercedes ve Mercedes olmaya çalışanlar gibi. En tepe de Apple var şuan yani Mercedes, neden en tepe daha stabili yok, ürününe onlar kadar destek veren yok (3gs-ios6). Benim gözümde ios'un gelişmeye ihtiyacı kozmetik anlamda yok olursa batarya kullanımı için olsun derim. Bunların dışındakileri zaten apps yazarları hallediyor. Dün arkadaşın 5ine jb yaptım bir dünya uygulama indirdik, telefonun her şeyini değiştirdik. Şimdi arkadaşım yahu bu jb niye fabrikadan direk gelmiyor diyor :D ioslarda dediğim gibi pil kullanımı dışında bir sıkıntı yok. Bu geliştirilirse geliştirilir. Onun dışındakiler hep uygulama. Bunu da Apple'ın yapması gerekmiyor, milyon tane geliştirici var zaten.

Kemanımın telleri ben severim kelleri :p

Hadi öyle olsun, yalnız şunuda unutma, appe ın yüzlerce geliştiricisi varsa adronun artık daha çok var, ve daha çoğun içinde, apple a yazılım yapanlardan da büyük kayma var, dediğim şeyi unutma, ios bir yere kadar, bunda sonrası süsleme, ayrıca abartama, apple merso idi, şimdi bmw oldu, tepede falan değil ve hergün kan kaybediyor, ayrıca stabilliğide fazla takma, zaten kala kala bir bunu diyorsunuz, diğer her konuda dediğim gibi geçildi elma, artık andro da çok iyi, gelişim hızına bakarsan zaten geri kalması imkansız.

3gs ios 6 de deme, iso6 nın kırpılmışını kullanan 3gs i ne yapayım, tuzağa düşme, hem tam çalışmıyor hemde zamanla alet pert oluyor, yerim ben böyle tuzaklı ve eskik desteği :)

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım
(düzenlendi)

bug detected :sandalye:

tarihinde Hakan Tarım tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Biz de bunu diyoruz zaten. Aferin yavaş yavaş yola geliyorsun. :D

:) algıda eksik oldu sanrım, her marka geçemedi, arada geçenler var ama hepsi değil demek istedim, yola gelmem zaten yoldayım, yol biraz virajlı ve kestirmeli ama ana yol sağlam :D

Samimi görüşümü söyliyeyim, ip5 alırdım, eline aldığındaki hissi seviyorum sadece ama son olaylar bir anda fikrimi değiştirdi, tonla para vereceğim ama deli gibi korumak zorunda kalacağım, yok eğilmesin, yok arkası çizilmesin..... hiç gelemem, şimdilik Xperia Z düşünüyorum, gelsin, beklediğim gibiyse sorun yok, zaten elime aldığımda vereceği his bakımından şüphem hiç yok, Sony sağlam alet yapar ve apple bu konuda yanında zayıf kalır :)

bug detected :sandalye:

bug değil kasıtlı virüs detected :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...