İçeriğe Yönlendir

Iphone 5 Sorular, İncelemeler Ve Uygulamalar

Harun Aydın

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu

Wildfire S ve Zamzung Nexus, kardeşimde tf4 var demiyorum, yok kullanmadın yok 5 dakka kullanmayla ne anladın diye konu uzaar gider :)

Ya nexus4 yada Xperia z alacağım, bakalım z yi görelim, tf5 hem fiyatı hemde 4s ten çok daha tırt kasası yüzünden liste dışı, diğer sebeblere girmeyeyim en güzeli :)

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Wildfire S ve Zamzung Nexus, kardeşimde tf4 var demiyorum, yok kullanmadın yok 5 dakka kullanmayla ne anladın diye konu uzaar gider :)

Ya nexus4 yada Xperia z alacağım, bakalım z yi görelim, tf5 hem fiyatı hemde 4s ten çok daha tırt kasası yüzünden liste dışı, diğer sebeblere girmeyeyim en güzeli :)

Ali abi bir sayfa önce en son yazdığım bir mesaj var :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Ali abi bir sayfa önce en son yazdığım bir mesaj var :D

E yazmışımya, ya nexus4 ya xperia Z alacağım, bunlarla kıyaslanacak alet yok şuan :D

Bunlardan geriye bakarsak, s3 ve onex+ da malum aletten daha iyidir.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Çok iyi olur irkut beaaa :biggrin:

Bizim burda 4s değil yanlzı Hakan abi 4ez diyolar... :D

Yorum bağlantısı

Bizim burda 4s değil yanlzı Hakan abi 4ez diyolar... :D

Vayyy :biggrin: koskoca ios trakya versiyonu çıkarmış haberimiz yok beaaa :D

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

İşletim sisteminin kararlılığı ile ilgili yorumlarda atlanan bazı hususlar var.

• Android açık bir sistem olup, google play marketten indirilen programların kontrolü IOS'a göre son derece zayıftır.
  • Bu sebepten dolayı; bazı programlar kötü niyetli olarak ya da programcının kabiliyet(sizliği) doğrultusunda ram veya işlemciyi yorar.
  • Android cihazları multi task'ı destekler. Telefonun özelliğine göre aynı anda 40 uygulama bile açılabilir, Sonrasında geriye dönük olarak sistem her açılan programda ilk açılan işlemi dondurur. Sonuçta arka planda açık programların fazlalığı işlemci ve rami yorar.
  • Jellybean sürümü ile S3'ün ram kullanımı arasında bazı aksaklıklar mevcuttur. Yaklaşık 760mb'lık kullanılabilir ram'in %85'i kullanımda olduğundan S3 işlemcisi ne kadar iyi işler çıkarsa da arasıra aşırı yüklenmelerde sıkıntı yaşayabilir.
  • Samsung Galaxy serisi için Iphone'daki jealbreak ugulamasının karşılığı custom rom'lardır. Bu romların bir kısmı stabiliteye, bir kısmı ise performansa yöneliktir. Kullanıcı birçok ileri düzey programcının arayüzlerini deneme imkanına sahiptir. Genel anlamda stock rom'daki bazı özellikler custom romda çalışmadığından heves olarak farklı romlar kullanılır. Ancak bazı kullanıcılar, beğendikleri romları, telefon modeli değişince bile yeni modele uygun olanı ile değiştirme ihtiyacı duyarlar.
  • Android telefonda rom'ların yanı sıra sadece kernel ile de oynanabilir. Kerneller telefonun sistemine müdahale için yazılırlar. Kolay birkaç işlemle telefonun kök dosyalarına inilip, işlemcinin hız ayarından, modem çekimine kadar tüm fonksiyonlarına müdahale edilebilir. Bilinçsiz hareketlerde cihazların brick(kapanma) riski vardır ama birçok cihaz bric'ten döndürülebilir. Yine kerneli değiştirilen bir telefon yeni versiyon yazılımı ile kolayca stock rom'a geri döner.

Android IOS gibi kapalı bir sistm olmadığı için, kararlılığı, stabilitesi ve hızı, telefon modeli ve kullanıcı alışkanlıklarına göre değişir. Bu nedenle S3 çok yavaş, Nexus çok hızlı, HTC çok pil tüketiyor gibi yorumlar her telefon için geçerli olmayabilir.

S3 şekil itibari ile şık bir telefon değil ancak işlemci gücü itibari ile birçok tabletten üstün, laptop ile de yarışır durumdadır. Bende rehber sorunu yapıyordu ancak cihazı sattığım kişi de herhangi bir problem olmadı. Aramızdaki tek fark onun sim kartı yeni. Belki bu bir etkendi. 10 yıllık simkartımın bu problemi yaşatacağına ihtimal vermedim. İşte bu dahi benim cihaz hakkında yanlış karar vermemi sağlamış olabileceği gibi, IOS kullanan bazı arkadaşların da yanlış kararlar almasını sağlayacak farklı durumlar gördükleri hatalı telefonlarda mevcut olabilir.

Iphone 4s'lerdeki sarı ekran sorununu yazmıştım mesela. Yine örneğin Iphone ile mail atarken ben ne exchange ne de gmail gruplarıma ulaşamadım. Oysa ki, iş hayatında bana en lazım olan konuların başında geliyor. Ekibime mesaj atacağım ama oluşturduğum grup çıkmıyor. Bazı büyük yapıştırılmış tabloları mailde görmek mümkün olamıyor. Aynı tablo ise Android'de gözüküyor. Mail kullanmayan için, özellikle şiket epostası ile işi olmayanlar için önemsiz bir konu ama bir cihazı çok beğenmek ile rakipsiz olmasını iddia etmek ayrı şeylerdir. Bu konuda mesela Android benim için çok daha üstün. İlk başlarda hatalar vardı ama her sürümde geliştirdiler ve ben de her değiştirdiğim modelle beraber yeniliklere şahit oldum. Android'in hataları, açtığımız cihazlara ait genel konularda fazlasıyla mevcut ama Iphone ile ilgili aynı şekilde eleştiriler çok fazla yok. Zorla bir markayı kullanıcısına eleştirtmek doğru değil ama eleştiri yoksa iki ihtimal vardır. YA cihaz mükemmeldir, ya da kullanıcısı fanatizm derecesinde cihaza bağlıdır. Cihaz mükemmelse, Apple mühendisleri ar-ge peşinde koşmasınlar, eğer onlar da daha iyisini arıyorlarsa demek ki, bazı eksiklikleri de kabul etmek gerekir.

Yine konu kıyaslamaya döndü. Burak'ın eleştiri noktasından uzaklaştık. Telefonun camının kırılması bir kullanıcı hatasıdır, durduğu yerde kırılmıyorsa. Telefonun kasasının form değiştirmesi ise tam zıttı olarak üretim hatasıdır, üzerinden araç geçmediği müddetçe. Bu nedenle kullanan nasıl kullanmış da yamultmuş eleştirisi bence doğru değil. Sanmıyorum ki kimse, değil Iphone 5'in, cebindeki anahtarın bile üzerine oturduğunda yamulacağını düşünmez. Burada eleştiri okları kullanıcıya değil, Apple mühendislerine döndürülmelidir.

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Evren bey süper bir açıklama + ları ve - leri ile çok güzel bir açıklama olmuş.

Ben s2 Aldığımda sim kartımı değiştirmek zorunda kalmıştım. Yani 128 kb sim kart var üzerinde. Belki benimki bundan dolayı hiç bir versiyonda dediğiniz gibi kitlenme yapmadı. (Tabi dediğiniz gibi bir ihtimal)

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Cebimde metal anahtar yamulmuştu, anahtarcıya gidip bu anahtarın üretim hatası var değişin mi demem gerekiyordu bu konuyu anlamadım.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Bu şekilde kolayca yamuluyorsa tasarım hatası vardır, abd de dava açsan kazanırsın, bizde ultimate alet olduğundan sadece gülerler, bu kadar da tırt olduğunu sanmıyorum ama hata olabilir, aliminyum kasa ve çok ince, sonuç olası...

Ayrıca paran çok galiba, bu durumda sana vertu öneririm, 7000 dolar hemde androidli, daha ne istiyorsun, alsana prestij ve teknoloji :D

7000-dolara-akilli-telefon-geliyor-4327835_o.jpg

http://www.haberler....4327835-haberi/

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Bu şekilde kolayca yamuluyorsa tasarım hatası vardır, abd de dava açsan kazanırsın, bizde ultimate alet olduğundan sadece gülerler, bu kadar da tırt olduğunu sanmıyorum ama hata olabilir, aliminyum kasa ve çok ince, sonuç olası...

Ayrıca paran çok galiba, bu durumda sana vertu öneririm, 7000 dolar hemde androidli, daha ne istiyorsun, alsana prestij ve teknoloji :D

7000-dolara-akilli-telefon-geliyor-4327835_o.jpg

http://www.haberler....4327835-haberi/

İş yerinde kullanmam için vermişlerdi bunu geçen sene bana rengi böyle değildi tabiki :) en büyük teknoloji eski nokia menüsünün birebir aynısı olması :)

tarihinde Çağlar Aymelek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Artık nokia lıktan kurtulmuş, andro olmuş, ee devir değişti, prestijin nasıl olacağını biliyor adamlar :D

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Cebimde metal anahtar yamulmuştu, anahtarcıya gidip bu anahtarın üretim hatası var değişin mi demem gerekiyordu bu konuyu anlamadım.

Cihazı kullanım amacı ne ise bu amacı yerine getirirken sorun çıkartıyorsa elbette üretim hatası vardır, ama bu konuda bahsedildiği gibi (muhtemelen) arka cepte tutup üzerine fütursuzca oturursak kullanıcı hatası var demektir. Bu konudan anladığım ise iphone 5 almak isteyen yada alan arkadaşlar var ise daha önce kullandıkları cihazlara davrandıklarından daha nazik olsunlar yoksa sonuçları hayret verici olabilir, hiç görülmemiş hasarlar meydana gelebilir konuyu açan arkadaşın verdiği örnekteki gibi. S

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Cihazı kullanım amacı ne ise bu amacı yerine getirirken sorun çıkartıyorsa elbette üretim hatası vardır, ama bu konuda bahsedildiği gibi (muhtemelen) arka cepte tutup üzerine fütursuzca oturursak kullanıcı hatası var demektir. Bu konudan anladığım ise iphone 5 almak isteyen yada alan arkadaşlar var ise daha önce kullandıkları cihazlara davrandıklarından daha nazik olsunlar yoksa sonuçları hayret verici olabilir, hiç görülmemiş hasarlar meydana gelebilir konuyu açan arkadaşın verdiği örnekteki gibi. S

Peki bana şunun cevabını verebilirmisiniz, cebinizde yamulan ya da kırılan anahtarlar da üretim hatalı mı?

Yorum bağlantısı
Önder Kuru
Peki bana şunun cevabını verebilirmisiniz, cebinizde yamulan ya da kırılan anahtarlar da üretim hatalı mı?

Anahtarı cepte taşıyınca yada herhangi bir şeyi cepte taşıyınca bir zarar gelmişse üretim hatası olacağını düşünmüyorum, yani şikayet ederken "cebimde taşırken yamuldu demek" bi garip geldi ama o anahtar kilidi açayım derken kilidi açamadığı(tabi burda kilidin sağlam ve sağlıklı çalıştığını varsayıyorum) için biraz zorlanınca yamulsaydı o vakit üretim hatası olduğunu kabul ederdim. Örneğin dört ağızlı bijon anahtarını levye niyetine kullanırken yamultursanız geri almayabilirler, aynı ürünü bijon sökerken yamultsanız muhakkak yenisi alırsınız.(ki eniştemin başına gelmişti, migrostan aldık, dışarıda park yerinde sökelim derken yamuldu iade ettik...).

Konumuz içeriğinden bahsedersek, telefonu zarar görebileceği herhangi bir yerde bile bile taşır ondan sonra zarar gördü diye şikayet edersek bu bence doğru bir yaklaşım olmaz...

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Katalogta pantolonun arka cebinde taşımayın yazıyorsa müşteri hatasıdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Katalogta pantolonun arka cebinde taşımayın yazıyorsa müşteri hatasıdır.

Yazmıyorsa abd de dava açar ve kazanırsınız :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ben kale marka anahtarın cebimde hiç yamultuğunu görmedim. Ama çok ucuza aldığım dandik anahtarlar yamuldu ne diyeceksin buna janim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Ben kale marka anahtarın cebimde hiç yamultuğunu görmedim. Ama çok ucuza aldığım dandik anahtarlar yamuldu ne diyeceksin buna janim :)

Valla benim ki İto idi :D

Yorum bağlantısı

Ayfon dörtes gitti, şeytan dürtekliyor, al ayfon beş beaa diyor. :)

Al ayfon beş, al ayfon beş. Ayfonsuz yapılır mı hiç, sen ayfondan başkasını kullanamazsın :D:seytan:

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Al ayfon beş, al ayfon beş. Ayfonsuz yapılır mı hiç, sen ayfondan başkasını kullanamazsın :D:seytan:

Aynı böyle diyor işte. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...