İçeriğe Yönlendir

Trafik Sigortası Ve Araç Kaskosu İçin Firmaların Teklifleri (Taze)

Emre Köksal

Recommended Posts

Mahmut Şahin

Allah belanızı versin, tutturmuşlar zorunlu sigorta diye, milleti sövüşleyen sövüşleyene.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Evet hocam tam sövüş. Benim geçen yıl 280 tl olan sigorta tutarım 450 tl olmuş. Hasar yok 7.seviye ve yüzde 20 hasarsızlık. Kasko ise 760 tl değişmemiş. Sigorta neden niçin yükselsin. 22 Kasım geçen yıl yapılan sigorta tarihi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Evet hocam tam sövüş. Benim geçen yıl 280 tl olan sigorta tutarım 450 tl olmuş. Hasar yok 7.seviye ve yüzde 20 hasarsızlık. Kasko ise 760 tl değişmemiş. Sigorta neden niçin yükselsin. 22 Kasım geçen yıl yapılan sigorta tarihi

değiştirilen sigorta mevzuatı vs. vb. vs. güzel bir tiyatronun içindeuiz izliyoruz...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Alışacağız arkadaşlar. Rakamlar böyle artık. Daha aşağı düşmez.

Baskılar devam edecek ama hala çok yüksek olanlar var. Baskılar onlar için.

Yorum bağlantısı
Misafir

BUgün Hürriyet'te çıkan yazı. Eğer gerçekten trafikte fırsatçılık yapılması sözkonusu olsa kaskoda durum bu mu olurdu? Bunu güzelce anlatan bir yazı. Kasko şirketin cebinde olan poliçedir ve teknik anlamda cebine daha fazla koymak isteyenin başvuracağı adrestir.

Saygılarımla.

Trafik sigortasında fiyat tartışması tüm hızıyla devam ederken sürücüler, son yılların en ucuz kasko fiyatı ile karşı karşıya. Bugün için kaskoda prim artışı enflasyonun çok altında kalırken, otomobiller için ortalama fiyat bin lira seviyesinde.

TRAFİK sigortasında prim artışlarına paralel yüksek fiyat tartışması tüm hızıyla sürürken, kaskoda fiyat artışı yerinde saydı ve özellikle otomobillerde ortalama kasko fiyatı, bin lira seviyelerinde kaldı. Bu senenin Eylül ayında tüm araçlarda toplam fiyat artışı, geçen senenin aynı dönemine göre sadece yüzde 2 oldu ki, bu da enflasyonla mukayese edildiğinde reel olarak fiyatlarda yüzde 5’lik bir gerileme anlamına geliyor. Uzmanlar, otomobiller için günlük kasko priminin 2,73 lira olduğunu belirterek, fiyatın sudan ucuz olduğunu savunuyor. Türkiye’deki 20 milyon 729 bin araçtan 4 milyon 401’i kasko sigortası yaptırıyor. Yani, tüm araçların sadece yüzde 21’i kaskolu. Sigorta Bilgi Merkezi’nin (SBM) verilerine göre, bugün için araç bazında ortalama kasko fiyatlarına bakıldığında; taksilerde bin 500, minibüslerde bin 100, otobüslerde 7 bin, kamyonetlerde 830, kamyonlarda 2 bin 300, motosikletlerde bin 200 ve traktörlerde 400 liralar seviyelerinde. Kasko sigortasında en yüksek primi ödeyen kesim ise otobüs, kamyon, taksi ve motosikletler. 

KÂRLILIK AZALIYOR

Öte yandan, bu yılın ilk yarısında sigorta şirketleri sattıkları kasko sigortasından 3 milyar TL prim toplarken, 2.9 milyar liralık da tazminat ile karşı karşıya kaldılar. Sigortacılar, özellikle otomobillerde 1.9 milyar liralık prime karşılık 1.8 milyar liralık hasar ödediler. Yani, kaskoda, aldıkları her 100 liralık prime karşılık 70’liraya yakın hasar ödemesi yaptılar. Yılın ilk yarısında ise sigorta şirketleri kasko sigortasında 276 milyar lira kar elde etti. 

FİYAT ARTABİLİR

Sigortacılar ise kasko fiyatındaki düşüklüğü, şirketler arasında yaşanan ve fiyat odaklı olan rekabete bağlıyor. Trafik sigortasında yaşananların yakın zamanda kaskoda da yaşanacağından endişe eden sigortacılar, “Sigortalı araç sayısı zaten düşük. Rekabet arttıkça fiyatlar geriliyor ama hasarlar da artıyor. Şimdilik az da olsa kar ediyoruz. Bugün için verilen fiyatlar doğru fiyatlar değil, rekabetten kaynaklı düşük fiyat. Eğer ibre zarara doğru dönmeye başlarsa ki, başlaması yakın, kaskonun fiyatı da artar” diyor.

TRAFİK FİYATI KASKOYU DA VURDU

2016’nın eylül ayı itibariyle araçların yüzde 21’isinin kaskosu bulunuyor. 2015’in sonunda ise araçların yüzde 28’e yakını kaskoluydu. Bu da şunu gösteriyor ki, trafik sigortasındaki fiyat artışı, kasko sigortasını vurdu ve sigortalı araç sayısında yüzde 7’lik bir azalışa sebep oldu. İşin ilginci ise son bir yıl içinde kasko sigorta yaptıran otomobillerin sayısında yüzde 4’e yakın artış olurken; taksi, minibüs, otobüslerde sigortalılık oranı yüzde 10’lar seviyesinde azaldı. Daha açık bir anlatımla trafik sigortasındaki fiyat artışından en çok şikayet eden kesim olan ticari araçlar, kasko sigortasını yaptırmamaya başladı.

Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Merhabalar herkese, konu biraz uzun kusura bakmayınız arz etmem lazım, çünkü çok zor durumdayız.

Malumunuz Transit Custom aracımız var. Engelli aracı olarak tescil ettirdik. 4 yıldır kullanıyoruz, sigortası kamyonet üzerinden kesiliyordu. Geçen yıl 485 lira öderken bu yıl 805 lira prim çıktı. Sorun nerede diyebilirsiniz sorun şu 24.10.2016 tarihinde sigortam bitti, yenilemek için bayiye gittim. Ruhsatta özel amaçlı engeli taşıma aracı yazıyor, kamyonet olarak prim kesilemez denilerek zeyil yapıldı, yapılmaz olsun sigorta primim axa 4740 lira, allianz 7000 lira civarında teklif verdi. Ayrıca 7. basamaktan otomatik olarak 4. basamağa düştüm. Çözüm aramak için yollara düştük, bize söylenen şu ruhsatta özel amaçlı engelli aracı yazıyor, kamyonet olarak prim kesilemez. Emniyete gidiyorum, bu özel amaçlı engelli aracıdır, kamyonet yazamam.

En iyi teklifi veren Neova 2040 lira civarında teklif verdi. Tamam dedim yaptıralım mecburuz. Bu sefer de şirket onaylamıyor. Çaresiz kaldık... Çözüm arıyoruz.

Yorum bağlantısı
Misafir

Trafik teklifinizi kullanım tarzı özel amaçlı olarak mı yazıyor?

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Önceden Kamyonet olarak kesilirken, acente özel amaçlı olarak değiştirdi. Değiştirince de yukarıda bahsettiğim durum gerçekleşti.

Yorum bağlantısı
Misafir

Şimdi özel amaçlı taşıt tanımı aşağıdaki gibi:

Özel amaçla insan veya eşya taşımak için imal edilmiş olan ve itfaiye, Cankurtaran, cenaze, radyo, sinema, televizyon, kütüphane, araştırma araçları ile bozuk veya hasara uğramış taşıt ve araçları çekmek veya taşımak, kaldırmak gibi özel işlerde kullanılan motorlu araçtır.

Bu tarz araçları trafik sigortası yüksektir. Çünkü ticari veya risk altında çalışırlar.

Aklıma takilanlar: zeyil poliçe bitmeden mi yapıldı?

Hasarsilzik indirimini sistemin kullanım tarzına bakmadan cekmesi lazim sizinki niye sıfırlandı?

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Zeyil işlemi, poliçe'nin bittiği gün gerçekleştirildi. İkinci sorunuz hakkında bir bilgim yok ancak. Bomer zannediyorum adını doğru telaffuz etti isem. Acente mail attı, telefon ile görüştüler ama sonuç olumsuz işleme alsak bile tramer yüzde yüz geri çevirir dediler. Ruhsatta özel amaçlı engelli taşıma aracı yazması sıkıntı çıkarıyor dediler.

Ruhsat mail atıldı, şimdi de hiç bir şekilde zeyil edilemiyor. EGM'nin sistemi ile çakıştığı için.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Zeyil işlemi, poliçe'nin bittiği gün gerçekleştirildi. İkinci sorunuz hakkında bir bilgim yok ancak. Bomer zannediyorum adını doğru telaffuz etti isem. Acente mail attı, telefon ile görüştüler ama sonuç olumsuz işleme alsak bile tramer yüzde yüz geri çevirir dediler. Ruhsatta özel amaçlı engelli taşıma aracı yazması sıkıntı çıkarıyor dediler.

Ruhsat mail atıldı, şimdi de hiç bir şekilde zeyil edilemiyor. EGM'nin sistemi ile çakıştığı için.

Burada yorum farkı olabilir mi? Aklıma şu geldi. Ruhsatta yazan ifadeye göre, sanki ambulans tarzı özel bir araç muamelesi mi görüyor aracınız. Engelli tarafından kullanılan değil de engelli taşıyan özel bir araç gibi yorumlanmış olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Misafir

Yarın (yarim gun oldugu icin yetismeyebilir) veya pazartesi günü işleyişi soracağım. Bilgi veririm buradan.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Yarın (yarim gun oldugu icin yetismeyebilir) veya pazartesi günü işleyişi soracağım. Bilgi veririm buradan.

Saygılarımla.

Size de zahmet vereceğim ama bu mesele malumunuz benim için çok önemli.

Burada yorum farkı olabilir mi? Aklıma şu geldi. Ruhsatta yazan ifadeye göre, sanki ambulans tarzı özel bir araç muamelesi mi görüyor aracınız. Engelli tarafından kullanılan değil de engelli taşıyan özel bir araç gibi yorumlanmış olabilir mi?

Aynen Recep Bey, bize de iletilen bu. Seçenekler arasında kamyonet, otomobil ve özel amaçlı bölümleri var. Özel amaçlı seçilince bahsettiğiniz bölüme bizde sokulduk.

Yorum bağlantısı
Misafir

Sizin islem ile ilgili teknik servis ile gorustum. Bitmis policeye zeyil duzenlenmesi hatali ama bundan sonra yapilacak bir islem yok diyorlar. Hasarsizlik indiriminiz kullanim tarzi degistigi icin sifirlaniyor, buna da ekmolarak yapilacak bir sey yok. Ruhsata ozel kullanim islendigi icin kanundaki ozel yapili(cekici, itfaiye) gibi araclardan farki kalmiyor, ruhsata gore islem yapilmak zorunda denildi. Yani su anda mevcut durumdan farklilik olmayacak.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Misafir

Kuryenin trafiğini 950 liraya axadan, kaskoyu da sompodan 1022 liraya (IMM 200.000) yaptırdım. Kurye yordu beni yordu..

Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Sizin islem ile ilgili teknik servis ile gorustum. Bitmis policeye zeyil duzenlenmesi hatali ama bundan sonra yapilacak bir islem yok diyorlar. Hasarsizlik indiriminiz kullanim tarzi degistigi icin sifirlaniyor, buna da ekmolarak yapilacak bir sey yok. Ruhsata ozel kullanim islendigi icin kanundaki ozel yapili(cekici, itfaiye) gibi araclardan farki kalmiyor, ruhsata gore islem yapilmak zorunda denildi. Yani su anda mevcut durumdan farklilik olmayacak.

Saygilarimla.

Teşekkür ederim. Şuan Neova'dan teklif bekliyorum, eğer bir kaç gün içinde teklif verilmez ise, ya satış yapacağım yada tekrar proje çizdirip 8+1 e çevirmeyi deneyeceğim.

Başka çaremiz kalmadı.

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
(düzenlendi)

sbm.org sitesindeki teklifler ne kadar gerçeği yansıtıyor ? Geçen sene 460tl ye yaptırdığım sigorta 700 800 tl lere fırlamış firma olarak bilindik birtek ziraat var 630 demiş hani ucuzlayacaktı... hasar yok seviye 7 bunlar daha ne istiyor anlamıyorum.

tarihinde Vasfi Gişten tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

sbm.org sitesindeki teklifler ne kadar gerçeği yansıtıyor ? Geçen sene 460tl ye yaptırdığım sigorta 700 800 tl lere fırlamış firma olarak bilindik birtek ziraat var 630 demiş hani ucuzlayacaktı... hasar yok seviye 7 bunlar daha ne istiyor anlamıyorum.

% 90 seviyesinde doğru... 

Ancak kişiye özel indirimleri görmüyor o sistem... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

kişiye özel indirim istedik adaş :) maile bakalım.

Baktım Hocam :)

Sana çıkar kişiye özel indirim :) 

Yarın hallederiz.. 

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Mehmet abi banada bakalım gerçi daha 1 ay var bitmesine ne kadar süre kala tekrar yapılabilir bilmiyorum. Geçen seneden bilgiler olması lazım sende yardımcı olursan sevinirim.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Sitede çıktığı gibi 354 liradan generaliden yaptırdık sigortayi. Kasko aralıkta bakalım o ne çıkacak.

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Bende istirem :D kara kaşıma kara gözüme indirim var mı? Bu ay sonunda bitiyor sigorta ve kaskom..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...