İçeriğe Yönlendir

Fiesta Vl - Yakıt Tüketimi

Engin Oynak

Recommended Posts

Ceyhun Özer
(düzenlendi)

selamlar arkadaşlar 2010 1.6 tdci fiesta ile 350 km de 47-50 lira gibi yakıt tüketimim oldu ortalama hız 112 felan şehir içi balıkesir 2km işe git gel dahil 5.4 l/100km nasıl yakıt tüketimim sizce km:68.000

tarihinde Ceyhun Özer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tuna YURDAKUL

Depoyu fulledikten sonra 100km yol gittim şehir içi(İstanbul). Sonrasında pompa atana kadar tekrar doldurdum benzini. 35tl'ye doldu. Aracım 2013 Fiesta Trend 1.6 Benzinli. Ortalama 7.2 gösteriyor. Uzun yol yaptı araç 2 defa. 25bin km'de. Yakıt Tüketimi nasıl sizce?

Yorum bağlantısı
Burak Beykurt

Bayramda Silivri-Ataşehir 160km git gel 3 kişi ile => 3.3km/100litre :D varsa daha sabırlısı çıksın ortaya  :crazy:

Yorum bağlantısı
Yasir Baş

Bayramda Silivri-Ataşehir 160km git gel 3 kişi ile => 3.3km/100litre :D varsa daha sabırlısı çıksın ortaya  :crazy:

3.3 litre/100 km demek istediniz herhalde :flowers:

Depoyu fulledikten sonra 100km yol gittim şehir içi(İstanbul). Sonrasında pompa atana kadar tekrar doldurdum benzini. 35tl'ye doldu. Aracım 2013 Fiesta Trend 1.6 Benzinli. Ortalama 7.2 gösteriyor. Uzun yol yaptı araç 2 defa. 25bin km'de. Yakıt Tüketimi nasıl sizce?

Benzinin litre fiyatı göz önüne alındığında 35 kuruş kilometrede benzinli bir araç için kötü değil bence..

Yorum bağlantısı
Burak Beykurt

çok iyi. Hız maks 90 galiba.

80-90 arası.Yokuş olan yerler var oralar biraz zorladı gaza basmam gerekti :) tek başıma olsam o yokuşları daha az yakıtla çıkardım.

3.3 litre/100 km demek istediniz herhalde :flowers:

Benzinin litre fiyatı göz önüne alındığında 35 kuruş kilometrede benzinli bir araç için kötü değil bence..

Ahahha öyle bir ortalama yapmışım ki yazarken bile şaşırmışım :p Evet 3.3litre/100km olacaktı teşekkürler :)

Yorum bağlantısı
Burak Beykurt

Ahh o cruize control bende olsa :D onsuz zor oluyor gaz pedalını dengelemek :D

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

1,4 otomatik jazz ile full klima ve 5 kişi + full bagaj. Hız 110-125 arası mudurnu-bursa-izmir arası 6,0 litre civarı yaktım. 28 kuruş yaklaşık.

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
(düzenlendi)

8lt bence çok değil arkadaşımda 1.4 polo var 7 ileri dsg oda 8 yakıyor izmirde.

Ahh o cruize control bende olsa :D onsuz zor oluyor gaz pedalını dengelemek :D

1.5 tdci ler daha ekonomik herhalde bende bayramda izmir ankara yaptım 4.3lt yaktı gerçi 4kişi ve bagaj fulldu yolun %30 undada klima açıktı. Hız 90-100 4.3lt altını hiç görmedim :)

tarihinde Vasfi Gişten tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Bende Adana - Ankara arası nedense 6.0 nın altını görmedim :D ford eco mode de hız değeri 5-0 kadar  inmiş ama şu varki hem klima hemde 120-150 arası kullanıldı 

Yorum bağlantısı
Burak Beykurt
(düzenlendi)

8lt bence çok değil arkadaşımda 1.4 polo var 7 ileri dsg oda 8 yakıyor izmirde.

1.5 tdci ler daha ekonomik herhalde bende bayramda izmir ankara yaptım 4.3lt yaktı gerçi 4kişi ve bagaj fulldu yolun %30 undada klima açıktı. Hız 90-100 4.3lt altını hiç görmedim :)

Tek kişi - 3 kişi bile ben farkı hissediyorum.Her haftasonu belirtiğim yolu tek gidiyorum.Arasıra annem ve kardeşim de oluyor arabada ve ortalama 0.2-0.5 arası farkediyor bende :) hele yokuşlarda aman aman :p Benim belirttiğim 3.3 ortalama gaz pedalına neredeyse yolun %75inde 2 parmak basarak yapılmış bir ortalama.Sadece vakit sıkıntım yokken acaba ne kadar az yakabilirim diye çabaladığım bir değer bu :)

tarihinde Burak Beykurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ömer Zahit Kara

Sadece istanbul içi. Olabildiğince trafikten kaçınıyorum tabii ki de :biggrin: aracı aldığımdan beri ortalamayı sıfırlamadım. 2400 kmde. Daha da düşer mi bilmiyorum. 

05.jpg

Yorum bağlantısı
Burak Beykurt

Ben depoyu fullemeden fullemeye sfırlayıp aldığım litreyi kilometreye falan bölüp hesapladığımda ekranda geelde 4.5L/100Km yazsa da hesapladığım miktar 5.3L/100km civarı cıkıyor.Bir ara sıfırlayıp depoyu fullden fulle yaptıgınızda hesaplayın derim :) Şehir içinde ara sokaklarda yaktığı yakıt fazla olmasına rağmen bunu tam olarak ortalamaya yansıtamıyor düşüncesindeyim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre yağmur

Kesinlikle öyle. Göstergedeki ortalama değer ile gerçek yakılan tutmuyo, benimde en son ort 4.7 idi. Ancak aldığım yakıt yaptığım yola göre ortalamam 5.6

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Beykurt

Heh sonunda benim dışımda bu olayı test etmiş birine rastladım :) acaba benim araçta mı sıkıntı var diyordum rahatladım şimdi :D

Yorum bağlantısı
Ersin Çırakoğlu
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhaba bende 14 mod dizel fiesta sahibiyim daha önce yol bilg. bi aracim olmadi hep yakiti bol çarp ile hesapladim. Yapilan km ortalama hiz ve ört. yakiti daima sifirlarim ve full depo mazot alirim.Kilometrelerim genelde sehir dişi şehir içi karisik hizda 100-110 dur son hesabim 140 TL mazot ile 790km yol yaptim 18 kuruş gbi birşey yani.

Ortalama yakitim şuan 4.1 . Ekran ile hesaplar tutmuyor bendede

tarihinde Ersin Çırakoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yasir Baş

Arkadaşlar merhaba bende 14 mod dizel fiesta sahibiyim daha önce yol bilg. bi aracim olmadi hep yakiti bol çarp ile hesapladim. Yapilan km ortalama hiz ve ört. yakiti daima sifirlarim ve full depo mazot alirim.Kilometrelerim genelde sehir dişi şehir içi karisik hizda 100-110 dur son hesabim 140 TL mazot ile 790km yol yaptim 18 kuruş gbi birşey yani.

Ortalama yakitim şuan 4.1 . Ekran ile hesaplar tutmuyor bendede

Bu konu da herkes aynı şeyleri söylüyor. Yol bilgisayarı ile depo hesabı genelde tam tutmuyor..

Yorum bağlantısı
Burak Beykurt
(düzenlendi)

Ben bunun sebebini şu şekilde yorumluyorum:

Tespitlerim:

-Uzun yol git gel yaparken çok ani gaz yüklenmeleri olmadığından ortalamam tutuyor

-Haftaiçi işe git gel yaparken yokuş tırmanmalar, sokak araları, trafik ışıkları derken anlık göstergemde gaza yüklenirken 20.00 a kadar çıkıyor 1-2 saniye yakıt.

Bu iki tespitimden de şunu çıkardım.Şehir içinde gaza farklı tonlarda saniyelik basmalarımız yakıtı o anlık kat ve kat fazla harcıyor ve bu değil kilometre metre cinsinden bile düşük mesafeler olduğundan 100km'lik ortalamaya bunu yansıtamıyor araç.Bundan dolayı şehir içi kullanım ortalaması her seferinde 0.5-0.75 arası sapmayla gösteriyor.

tarihinde Burak Beykurt tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fatih Karaman

En fazla yakit tuketimi olabilecek fiestalardan birini kullaniyorum.Genelde yuz liralik yakit alir kac km gidecegim diye km ayarlar takip ederim.Anlik tuketimide izlerim.Birbirine cok zit degiller.Tabi kullandigimiz yol ve trafik durumuna gore degisebilir durum

Yorum bağlantısı
Fatih Karaman

Yol bilgisayari 6.5 gosteriyor.100 tl yi yapilan km ye bolunce ise 36kurus cikiyor.bu araci 23 kuruş ta da kullandim.suan suc kumandalı egsozda

Yorum bağlantısı
Sercan AKAN59

km/tl yapınca şu bir gerçek ortalama 20 krş yakıyor. bazısı 18 krş der (uzun yolda olabilir) bazısı 24 krş der normaldir benim aracım karma kullanımda 20-22 krş arası yakıyor. 

örnek; 1.800 km lik bir yolda (400 km şehir içi) 380 tl yakıt tükettim. 5 kişi + bagaj full dağa taşada çıktık toprak yoldada gezdik. ortalama 21 krş gibi rakama denk geliyor. bana sorarsanız bundan iyisi şamda kayısı. bedava.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak İşci

Bugün 10.000 bakımında yağ değişimi ile beraber usta BOR da koyalım, az yakar faydası çok filan dedi, bende koydurdum bakalım nasıl sonuç verecek. Araştırdığım kadarıyla 5%-20% arasında yakıt tasarrufu sağlıyormuş, diğer yandan da çekişte artış meydana geldi :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Bugün 10.000 bakımında yağ değişimi ile beraber usta BOR da koyalım, az yakar faydası çok filan dedi, bende koydurdum bakalım nasıl sonuç verecek. Araştırdığım kadarıyla 5%-20% arasında yakıt tasarrufu sağlıyormuş, diğer yandan da çekişte artış meydana geldi :)

Bence o düşünceniz psikolojiktir . Bir kez bende bor katkı maddesi koydum yağa hiç bir artısını görmemiştim

Yorum bağlantısı
Sadi Karakaş

Selamlar 2011 tdci fiesta aldım şehiröer arası 100 km/saat sabit hızla 4 4.5 litre şehir içi 6.2 6.5 litre yakıyor 2 depo bitirdim yazıyorum bunları.2008 1.6 lpg mondeom da var ve onun yakıt tüketimi lpg fiyat avantajından dolayı daha düşük.hem daha güçlü hem de çok daha rahat bi araba.açıkçası az yakıyor diyemiyorum ben fiestaya. Kullanımı da kolay olmasa artısı yok. Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...