İçeriğe Yönlendir

Fiesta Vl - Yakıt Tüketimi

Engin Oynak

Recommended Posts

Cengiz Maraz

100 tl lk yakıt ıle (3.82) yakıt fiyatıydı 410 km yol yaptım yuzde 80 şehir içinde kullandım nasıl değerler sizçe .

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

100 tl lk yakıt ıle (3.82) yakıt fiyatıydı 410 km yol yaptım yuzde 80 şehir içinde kullandım nasıl değerler sizçe .

biz ona 2011 dizel fiesta 6.4 litre / 100 km diyelim ona göre yorumlansın. :)

bence biraz fazla.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Yılmaz Tibukoğlu

herkese merhaba. 2013 1.25 benzinli aracımı yaklaşık 1,5 senedir kullanıyorum. ne yaptıysam da bir türlü yakıt tüketimini düşüremedim. ş.içi yazın 7,5-8.00 lt; kışın 8,00-8,5 lt( hatta ara ara 9 civarı) tükettim. ikaz yanar yanmaz benzin alırım genelde, iki sarı ışık arası 480-500 km civarı gidiyorum. kullandığım şehirde çok abartı bir trafik de yok. bakım yaptırdıktan sonra 0,5 lt oynarsa oynuyor bu rakamlar. bujiler 15.000 km önce değişti. benzin filtresi hakkında hiç bir fikrim yok. hiç değişmedi sanırım. önceleri hep dizel kullandığım için benzin filtresi de değişmelidir diye düşünüyorum ama ustalar yakıt filtresini ağzına bile almıyor :) internette de parça satan sitelerde 2013 1.25 için benzin filtresine rastlamadım. acemeliğimi mazur görün. bizim bu araçlarda benzin filtresi nasıl oluyor? ne sıklıkla değişmeli? ya da değişmemeli mi? :)

Yorum bağlantısı
Gökhan Sarrafgil
(düzenlendi)

Geçen hafta çarşamba günü aracım bakımdan çıktı.

Gaziantep-Tarsus ve tekrar Tarsus-Gaziantep arası toplam 550 KM yol yaptım.

Arabada 4 kişiydik. Hızı 100 km sabitledim. Ortalama 4.3 lt / 100km gittim. Şuana kadar ki aracımda gördüğüm en iyi değerdi.

tarihinde Gökhan Sarrafgil tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Osman Serdar Hançer

2013 Sonu Trafiğe çıkışlı 1.5 TDCİ araç aldım. Bursa dan alıp ikamet ili Kütahya ya kadar 206 km yol yaptım. Tekrar Opetten doldurdum tıka basa 38 tl. lik yakıt aldı. 4.28 TL. litre fiyatı. 38(Alınan Yakıt)/206(Yapılan yol)=0,184 KRŞ (Km. Başına tüketim verisi.) elde ettim. 

4.28/(Litre Fiyatı)/ 0,184 (Km. deki yakıt Tüketimi)=23,26 km. (1 Litre Yakıt ile Şehirler arası gidilen mesafe)

100(Alınan Yol)/23,26(1 litre Yakıt ile alınan yol)= 4,29 (Aracın 100 km. de Tükettiği yakıt değeri.

Bence çok başarılı. 

Yorum bağlantısı
Sercan Eskin

Yazın Muğla'dan Ankara'ya gittim. Gece yolculuğu olduğu için 95'e sabitledim bütün yol boyunca. 3,7 ortalamayla yaklaşık 95 liraya varmıştım..  Ama dönüşte bas bas bitmedi o yollar arada limitleri zorlasamda 5,2 ortalamayla geri döndüm..

Şu an Antalya şehir içi ortalamam 4,7lt araba haftalardır 90km/h'ı görmedi.. DPF tıkandı tıkanacak  :unsure2:  :unsure2:

Yorum bağlantısı
Osman Serdar Hançer

dusuk hizlarda arac cok ekonomik (80-90) daha sonrasi devir cok yukseldigi icin artmaya basliyor, ben genelde 110-150 arasi kullaniyorum, ortalamam 6.8lere kadar cikiyor, ankara-bursa sabit 90km hiz ile, bursa-ankara 85ile yapmistim, ppada 3.5litre cikmisti :)

Hızı belirtmeyi unutmuşum metin bey sabit 100 km ile mesafe kat edildi.

Yorum bağlantısı
Şafak Özer

1.5 dizel fiesta aldım ,ama beklediğimden çok fazla yakıt tüketiyor,araç yeni olduğu için ilerde düşer diyorlar bu doğrumu? yoğun trafikte 6.3 lt yakıyor ,75 beygir araç bu normalmi?? 206 peugeot dizel aracımla şehir içinde 5.1 lt lerdeydim...:( ayrıca süspansiyonu berbat,neyseki titanium xpaket konfor yaratmışta pişman etmedi

Yorum bağlantısı
Şafak Özer

Bende 2 km yi 2 saatte gidiyorum malesef ama 206'ımlada öyleydi ,tasarruflu diye pazarlamasınlar öyleyse...iyi huylarıda var tabi ,dizel bir araca göre seri ve rahat kullanılıyor

Yorum bağlantısı
Osman Serdar Hançer

Benim Fiesta 1.5 75 beygir şehir içi 4,8 gösteriyor. Fakat il Kütahya. Aracı sıfır aldıysanız ve Sıkı trafikte sıfır olmasına rağmen 6,3 yakıyor ise bu değerin neresi fazladır.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yorum bağlantısı
Şafak Özer

Benim Fiesta 1.5 75 beygir şehir içi 4,8 gösteriyor. Fakat il Kütahya. Aracı sıfır aldıysanız ve Sıkı trafikte sıfır olmasına rağmen 6,3 yakıyor ise bu değerin neresi fazladır.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Beyler ben aracı yeni aldım ve bu tüketim bana eski arabamla kıyasla fazla geldi ve normalmidir diye diğer fiesta sahiplerine sormak istedim...birde eğimli yerlerde frenden ayağımı çekince garç gurç sesler geliyor,peki bu normalmi??

Yorum bağlantısı
Osman Serdar Hançer
(düzenlendi)

Beyler ben aracı yeni aldım ve bu tüketim bana eski arabamla kıyasla fazla geldi ve normalmidir diye diğer fiesta sahiplerine sormak istedim...birde eğimli yerlerde frenden ayağımı çekince garç gurç sesler geliyor,peki bu normalmi??

Parçaların alışma sürecinden sonra sesler büyük ihtimalle azalakcaktır. Bendeki 2 yılını devirmiş ikinci el aldığım olmasına rağmen gayet sessiz. Çok küçük 1-2 trim sesi dışında nerdeyse yok.

Yakıt konusuna gelince e-HDİ C4 Exc. yarı otomatik bir aracım vardı. 2012 de sıfır almıştım. İlk aldığımda bu aracın 7,5 litre tüketimi vardı. Taki araç 5000 km civarı sonra ciddi yakıt düştü. İklim şartlarının ve trafiğin etkisi büyüktür. İlk bakımdan sonra 5-6 litrelerde seyir ederdi.

Sizinde zamanla yakıt değeriniz düşecektir. Ama şunu belirtmek isterim katolog verisine inmek hiç bir araçta mümkün olmuyor şehir içinde özellikle.

Zamanla 5-5.5 litrelere sabitleyecektir araç kendini şehir içinde. Şehirler arasıda çok rahatlıkla 4-4,5 litrelere sabitleyecektir kendini.

Kazasız belasız sürüşler dilerim.

tarihinde Osman Serdar HANÇER tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...

S.a. Arkadaşlar bu konu hakkındaki yorumları okudum. Ben de 2 ay önce 2011 model fiesta titanium 1.4 dizel 61 binde araç aldım. Bu aracı almamdaki en büyük etken yakıttı fakat. Aracım 100 km de 8.2 ve 8.4 lt yakıt tüketmekte hatta yanlış ölçüm yaptığımı düşündüğümden 2 -3 kez depoyu fulleyip denedim ama sonuç değişmedi. Şunuda belirteyim evim işyerime 10 km uzaklıkta fazla dur kalk yapmadan gidiyorum. akşam geliyorum yani trafiğede girmiyorum. Sizce yakıtım normal mi.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Gereksiz fazla devirli kullanım olabilir.

Gereksiz fazla devirli kullanım olabilir.

aracı devirli kullanmıyprum gayette sakin kullanırım aslında tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

2500 devirden sonra vites değiştirin.
Sabit hız ile gitmeye çalışın. Hangi hızla sabit gidiyorsanız o hızda devir 2000 civarına denk gelen vitesi secin.
Yokuş aşağı inerken, kırmızı ışığa yaklaşırken veya yavaşlamanız gerektiği zaman  boşa atmadan ayağınızı gazdan cekin, yavaşlama yetmiyorsa fren kullanın.
Lastik basınclarını 2 ayda bir kontrol edin. Özellikle kışa girerken havalar ani soğuduğunda kesin kontrol edin.
Hava filtresini her 6000km'de bir yenileyin.
Tam gaz yapmayın, gaz pedalına yavaş yavaş basarak hızlanın. Arac hızlanmıyorsa tam gaz yapmak yerine vites düşürün.
100km/sa hızdan sonra yakıt tüketimi katlanarak artar.
Atıyorum, 100km/sa sabit hızda tüketim 5 litre ise 110'da 5.2 olur, 120'de 5.4 olmaz,  5.8'e litreye çıkar. 130da 6.5, 140'da 7.5, 150 de 9 olur. Hız %50 arttı ama tüketim %80 arttı.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Doruk Selçuk

Kasım sonunda selde kaybettiğim 2012 Fiesta 1.4 Titanium X Otomatik aracımın yerine aldığım 2013 1.6 Powershift'imin tüketim değerleri; aracı satın aldığım Bursa'dan ikamet ettiğim Balıkesir Ayvalık'a 90-100 km/s sakin kullanım ile 5.2 lt/100 km, Ayvalık çevresinde 30 km/s hız ortalamasıyla şehir içi kullanımda 7.4 lt/100 km. 

Yeni araç bakarken 1.6 atmosferik motorun tüketiminden çok korkuyordum fakat Fiesta sevgim ağır bastığından yine de korka korka aldım. Önceki 1.4 otomatiğe göre hem şehir içi hem şehir dışı 1-1.5 lt/100 km civarında az yakıyor, Powershift farkı olsa gerek. Lastikler yakıt tüketimi konusunda bir şey sunmayan fabrika çıkış lastikleri Hankook S1 Evo ve 1-2 aya değiştireceğim. Eco bir lastik seçimi ile tüketim daha da düşer diye tahmin ediyorum.

Yeni nesil Ford Ecoboost, VW EcoTSI gibi benzinli motorlara göre belirgin şekilde daha fazla yakıyor elbette ama ne yapalım, bütçem buna yetti. İdare edeceğiz artık. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

1.6 duratec zetec yıllardır kullanılan bilindik makina, sağlam .

Yorum bağlantısı
Misafir

Benim 1.6 powershift'te kavrama değiştikten sonra yol bilgisayarında ki yakıt tüketimi 7.5'in altına düşmedi şehir içinde.. Zamanında 6.4'ü gördüğümü bilirim..

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Erol Yavuz

2013 1.5 dizel

ortalama hız 80-90

petlas kışlık lastikler

hava sıcaklığı 7-8 derece

4.0 lt / 100km

Araç 2000 devirin üstüne çıkmadıkça fazla yakmıyor.

Sağ ayağınıza hakim olup 2000 devir civarında vites değiştirir ve 100km hızı geçmezseniz oldukça ekonomik bir sürüş elde ediliyor.

Bu hususlara dikkat ederek yazlık lastikler ile 3,5 lt. civarına ineceğini düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...