İçeriğe Yönlendir

Fiesta Vl - Yakıt Tüketimi

Engin Oynak

Recommended Posts

Ömer Zahit Kara

asgari ücret yok demenizden sonra okumayı bıraktım, iyi günler.

Okumayı erken bırakma alışkanlığınızdan dolayı bilgilerinizde eksiklik var sanırım. Daha fazla kaynak bulurdum size ama okumayı bırakmışsınız. Ben de yormayayım daha fazla kendimi.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_minimum_wages_by_country

norway.PNG

----------------------------------------------------

norway2.PNG

----

norway3.PNG

Yorum bağlantısı
Ömer Zahit Kara

Askeri ucrerin direkt tanimina gerek yok,en dusuk ucret +7000 dolar oldu mu? :)

Zenginin parasi zugurdun cenesini yorarmis,biz kendi halimize bakalim

kiyaslamak yanlis olur ama: 1300lira ve 20.000lira.

Malesef yine olmadı. Görece olarak uzun süre avrupada yaşadım (yaklaşık 6 sene). Uzaktan çok hoş gelir oraların sesi lakin işin aslı öyle değildir. Forumda yurtdışında yaşayan ya da yaşamış olup benden daha tecrübeli abilerimiz vardır, daha iyi anlatırlar. Burada sabaha kadar size işin gerçek yüzünü anlatırdım ama konu amacından sapmış olur. Kısaca şöyle özetleyeyim ama size, işini doğru ve hakkıyla yapan herkes her yerde, öyle ya da böyle karşılığını alır. Yapmayan da yine karşılığını alır.

norway4.PNG

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

En gelişmiş ülkeler bunlar, bizimle karşılaştırılamaz.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Misafir

Aracı aldığım günden beri ilk şehir içi depoyu fulledim.. 172 liraya dolmuştu 41 litre kadar. Az önce bitti ve tam 605 km yaptım sadece şehir içi kullanımda.. Sizce nasıl tüketim? Bu arada 2500 km yaptık 17 şubattan bugüne kadar maşallah :)

Yorum bağlantısı
Guest Misafir

Norvec, Finlandiya, İsvec vs zaten yasam standartlari son dereve yuksek, kisi basina dusen gelirler bakimindan yuksek olan ulkeler, Turkiye ile oooooo :)

Yorum bağlantısı
Yasir Baş

O degilde burasi çok bilimsellesmis acilen yemek muhabbetine dondermek lazim..Forumun ruhuna aykırı;)

Yorum bağlantısı
Gökhan Öz

Gerçi fiesta değil benim araç ancak motor ve tipi aynı sayılır :)

Full depo geri geldiğinde tavanda 6 mt 6 adet boru ve malzemelerle courier ile bu aralar 7 ye yükseldi nedense..

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Sabah 5 km soğuk motor, akşam 5km soğuk motor, ortalama hız 30km, sıkışık trafikte en az 2 kırmızı ışık.  Tüketim ortalama 6.1 litre. Yakaladığım en yüksek yakıt değeri bu :)

Yorum bağlantısı
Yasir Baş

Ben de dün depoyu fulledim. Genelde kısa mesafe 2 km rampa in 2 km rampa çık şekilde 22 krş yaktı..Bana yeter daha ne olsun noktasındayım.. Eğer rampası olmayan güzergahta fiestayı sakin kullanın ortalama alacağınız değer 4.5l/100 km'dir.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mevlut Pala
(düzenlendi)

myfiesta kullanıcısı olarak, ön park ampulunu nasıl değiştireceğim hususunda yardımlarınızı beklıyorum...

tarihinde Mevlut Pala tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Kaymak

2010 model 1.4 Benzinli titanium fiesta kullanıyorum, yakıt tüketimi 7.6/100 gösteriyor karma kullanımda, bir depo benzinle 510km gittikten sonra ışık yandı.

Yorum bağlantısı
Halil Soyer

1.4tdci (ozellikle euro5) fiesta uzun yolda sabit 90km/s hizla ne kadar yakiyor?

Euro5 i bilmiyorum ama 2007 dizel fiestam varken Kırıkkale-Alanya gidiş geliş 1 depo mazot harcamıştım. depoyu 160TL ye fulledim. bu geçen yıl yıl temmuz ayında idi.

şimdi 2012 tdci ile 130-160km hızla kullanıyorum ortalama yakıt 5.7

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

mesajınız için teşekkürler, benim araç chipli (dynoda 86bg 220tork sonuc vermişti) 90km hızla sabit gidilse dahi ortalama 4.2lt  pompada 4.5lt/100km oluyor. şehiriçi 600km menzilim var.

neden deponuz 27 litre mi?

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy
(düzenlendi)

hayir

ben de o yüzden sordum zaten 4,2-4,5 litre yakıyorsa menziliniz yaklaşık 900 km olmalı

tarihinde Serhat ipeksoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Caner Yavuz

Şehiriçi normal kullanımda 32lt/450km*100=7.1lt yakıyor. Km başına 0,265tl çok mu az mı bilemedim :/

Yorum bağlantısı
Mert Arıca

Burada ki rakamları görünce şaşırıyorum :) en sert kullanımımda bile istanbul için 5.0lt/100km 'yi gördüğümde çok yaktı diyorum :) 2 aydır hiç uzun yol yapmadım 4.7 şu an ki ortalamam, haftasonu hakan usta'dan arabayı alırsam bi izmir yapıcam onu'da paylaşırım burada :)

Yorum bağlantısı
Yasir Baş
(düzenlendi)

Daha önce yazmıştım..Bu daha çok özellikle de dizel araçlar için kullanılan güzergahla ilgili..Ben işe arabayla gitmediysem sabah 2 km rampa inip akşam 2 km rampa çıkıyorum burada tüketimim 6.8 lt/100 km tüketim görüyorum ama ben burada bu yakıtı kaç gün kullandığıma bakıyorum..Her gün işe gidip gelsem birde evim rampada olmasa maksimum göreceğim değee 4.5-4.7 lt/100 km olur.

tarihinde Yasir Baş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Halil Ertan

Merhabalar

öncelikle aranıza kabul ettiğiniz için teşekkür ederim,

benim 16L powershifit ile 8,4lt/100km yakıt tüketimim var, bu rakama 7 lt den çıktım açıkcası, nasıl  oldu derseniz daha yumuşak ve sürtünmesi fazla olan pirelli lastikler ile oldu.

herşeyde olduğu gibi biryerden kazanırken diğer yerden kaybediyoruz. yol tutuş hankook lardan iyi ama yakıt arttı :)

Yorum bağlantısı
Hakan Çulcu

Herkese merhaba.

Ortalama hız 20 km. Günlük 10 km anca kullanılıyor. Şehrin yolları berbat. Sürekli dur kalk yavaşla. Havalar soğuk ve araçta hala kış lastiği takılı. Ve çoğunlukla eşim kullanıyor  :biggrin:

Aracım 2010 model 1.4 Otomatik Fiesta (Benzinli).

Aracı aldığımdan beri yakıt ortalaması 12 litre / 100 km den aşağıya hiç düşmedi.

İlk aracım olduğu için yakıt tüketimi pek endişelendirmiyor ama tüketim çok.

Sizce yukarıda saydığım şartlar altında tüketim miktarı normal mi? Ya da yol bilgisayarında mı bir sorun var?

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Emre yağmur

Dün test ettim. 50 tl ile (14.2 litre) tam 310 km şehir içi şehir dışı karısık. Genelde şehir içi araba 4 kişi dur kalklı mersin trafiği. Bi de bakımdan geçen hafta çıktı. Bakım farketti gerçekten.

100 Km de 4.6

Yorum bağlantısı
Yasir Baş
(düzenlendi)

Dün Aytemiz petrolden indirimli doldurdum.. 102 TL yakıt aldı 530 km yol yapmışım 19,2 kuruş ortalaması ama litre fiyatı 3,33 tl.

a38Y1d.jpg

tarihinde Yasir Baş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Kaymak

Herkese merhaba.

Ortalama hız 20 km. Günlük 10 km anca kullanılıyor. Şehrin yolları berbat. Sürekli dur kalk yavaşla. Havalar soğuk ve araçta hala kış lastiği takılı. Ve çoğunlukla eşim kullanıyor  :biggrin:

Aracı aldığımdan beri yakıt ortalaması 12 litre / 100 km den aşağıya hiç düşmedi.

Sizce yukarıda saydığım şartlar altında tüketim miktarı normal mi? Ya da yol bilgisayarında mı bir sorun var?

Teşekkürler.

Kış lastiklerinizi çıkartıp deneyin derim, büyük fark görürsünüz bence. Bahsettiğiniz araç zaten bildiğim kadarıyla 4 ileri otomatik şanzıman. O yüzden trafikte 8.5 9 ortalamanın altına düşeceğini hiç bi şekilde sanmam. Yazlıklara geçtiğinizde tam olarak bu ortalama değerleri alırsınız diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Yasir Baş

Herkese merhaba.

Teşekkürler.

Bu güzergahta bence çok normal..Yazlık lastikte biraz rahatlama da olacaktır tabi ki ama ortalama hız 20 km dur kalk ve 5 km git 5 km gel ile ortalama çok değişmeyecektir. 

Yorum bağlantısı
Hakan Çulcu

Kış lastiklerinizi çıkartıp deneyin derim, büyük fark görürsünüz bence. Bahsettiğiniz araç zaten bildiğim kadarıyla 4 ileri otomatik şanzıman. O yüzden trafikte 8.5 9 ortalamanın altına düşeceğini hiç bi şekilde sanmam. Yazlıklara geçtiğinizde tam olarak bu ortalama değerleri alırsınız diye düşünüyorum.

Bu güzergahta bence çok normal..Yazlık lastikte biraz rahatlama da olacaktır tabi ki ama ortalama hız 20 km dur kalk ve 5 km git 5 km gel ile ortalama çok değişmeyecektir. 

Teşekkür ediyorum. Yazlıkları taktırınca tekrar yazacam ortalamayı. Bir de tam 20 litre benzin aldım ve km yi sıfırladım. Bakalım kaç km yol yapabileceğim 20 lt ile. 200 km den fazla yol yaparsa dediğiniz ortalamaları yakalamış oluyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...