İçeriğe Yönlendir

Fiesta Vl - Yakıt Tüketimi

Engin Oynak

Recommended Posts

Ali Herdem

Öncelikle herkese selamar:

2011 model 1.4 tdci my fiesta alacam.satıcı ile anlaştık.

benım bu araba ile hıc deneyım yok,satıcı ile konustuktan sonra forum sıtelerıne bı bakayım dedım aman ALLAHım ne goreyım bınlerce sorun.

İnanın daha almadan sogudum arabadan. 37bın lıra kadar bı para verecem benım ıcın buyuk bı rakam. bu kadar para verıp bınlerce sorunla ugrasacak gucum de yok açıkçası (maddi olarak).

almalımıyım almamalımıyım,lutfen acıl olarak tavsıyelerınızı ıletebılırmısınız.

My fiesta için çok yüksek bir rakam
Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy
(düzenlendi)

yurt dışındaki yakıtların oktan ve kükürt oranları, ülkemizdeki oranlara göre çok daha iyi seviyelerde olduğunu biliyorum. sizin depo hesabı o yüzden yüksek km.ler veriyordur. mesela benim otomatik fiestayla iki senedir yaptığım depo ortalaması 470 km. hadi bakalım ben ne yapayım :)

bu arada adınız-soyadınız gerçek isminiz mi? eğer gerçekse çok enteresanmış.  :unsure2:

tarihinde Serhat ipeksoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Atakan Ulusoy

sanirim cok buyuk bir kalite farki var ortada. cunku burdaki 150. 000 km araba bizim icin temiz sayilir. hele 100.000-110.000 nerdeyse sifir gibi alicisi vardir. bazen okuyorum bazilari soruyor araba 200.000 km gidermi diye. saka gibi geliyor.

çok merak ettim hangi ülkeden bahsediyorsunuz.
Yorum bağlantısı
Yılmaz Tibukoğlu

merhabalar. 2013 1.25 fiesta kullanıcısıyım. 22000 km'de 4 ay önce aldım şu anda da 27000'e yaklaştı. yakıt tüketimi böyle bir arabaya göre aşırı yüksek geliyor. ilk başlarda arabaya alışma süreci vs 9lt/100 civari yakıyordum. alırken ustam uzun yolda biraz bas araba açılsın demişti. hakikaten de 700 km bir uzun yol sonrası doldurduğum depoda ve devamında daha çok km yapmaya başladım. 7.6/100 ortalama yaktım. ancak son 1 aydır, aracımda 8.5'in altına hiç inemedim. hatta şu an 8.8 civarı. 30000 bakımı yaklaştığından mıdır nedir bilemedim. antalyada yaşıyorum havalar burda iyi sayılır. lastik basınçlarını da 2 haftada bir kontrol ediyorum. bir tek arabanın bujileri konusunda fikrim yok hiç bakılmadı. çekiş problemi vs yaşamadığım için ihtiyaç hissetmedim açıkçası. hava filtresini daha 1 ay önce değiştirdim. sadece 10000 bakımı yaklaşıyor ve bujiler aklıma geliyor. sizce bu değerler normal mi? değilse sorun neyden kaynaklanıyor olabilir?

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

yüksek tempo kullanım ve sürekli kısa mesafe kullanım etki eder. durum malesef bende de öyle.

Yorum bağlantısı
Cengizhan Bulut

2013 model 1.5 dizel fiestam.aracı bodrumda şehir içinde kullanıyorum.yakıt tüketimimi aldığım yakıt tutarı ve yaptığım yoldan hesapladığımda 5,5lt/100km çıkıyor.ekranda da 5,5 yazıyor :) iyidir sanırsam:)

Yorum bağlantısı
Berkan Arık

2013 1.5 dizel fiesta ,istanbul şehiriçi yol bilgisayarı 4.7 gösteriyor, 100 lira ile yaklaşık 450 km gidiyorum gayet memnunum yakittan

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Şanlı

Merhaba arkadaşlar 2014 model 1.5 tdcı fiestam var ekranda ortalama yakıt 5,5 yazıyor ancak depoyu fulleyip hesapladığımda 6,1 çıkıyor. Sıkıntı nereden kaynaklanıyor olabilir acaba ?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Kış lastikleri tüketimi arttırdı ,5.5 litre civarıyken 6.5a kadar çıktı. 

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

sadece kış lastikleri değil kışın soğuğunda motor ısınana kadarki gecen sürede aracın soğuk motorla hareket etmesi de tüketimin artmasında rol oynar diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Şanlı

Benim söylemek istediğim yakıtın düşmesi veya yükselmesi değil ekrandaki ortalama değerin doğru olmaması.

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

Benim söylemek istediğim yakıtın düşmesi veya yükselmesi değil ekrandaki ortalama değerin doğru olmaması.

o değerleri kim tutturmuş ki siz tutturasınız  :) kısaca tutmaz her araç markasında durum aynıdır (sadece japon araçlarında fark daha az diye biliyorum)

Yorum bağlantısı
Burak Beykurt

Ben sabah 6 da binip 10 dakika yol alıyorum.Motor 2 dk ısınıyor.Motoru ilk çalıştırınca anlık tüketim 1.1litre olarak başlıyor.2 dk sonra 0.7 civarı oluyor.Yazın bu rakamın daha düşük olduğunu hatırlıyorum.Akşam da aynı yolu geri geliyorum.Normalde 4.7 ortalama ile gezerken kışın 6.0'a sabitlendim :D bitsin şu kış artık :D

Yorum bağlantısı
Ömer Zahit Kara

Araçlarınız rolantideyken ve motor yeterli sıcaklığa ulaşmışken. Saatlik yakıt tüketiminiz ne gösteriyor. Benim araç 0.2 lt/saat gösteriyor. Bu normal midir? aynı motor olan araçtan araca farklılık gösterir mi?

Yorum bağlantısı
Sefacan Kamit

Yakıtta 15" jant ile 16 çok fark eder mi ? 2013 fiestamda 4.4 civarındayken şuan 5.5i göremiyorum

Yorum bağlantısı
Ömer Zahit Kara

Yakıtta 15" jant ile 16 çok fark eder mi ? 2013 fiestamda 4.4 civarındayken şuan 5.5i göremiyorum

Benim suan ortalama 4.4 - 4.6 . Sizdekiyle ayni jant var. 

Yorum bağlantısı
Sefacan Kamit

Benim suan ortalama 4.4 - 4.6 . Sizdekiyle ayni jant var.

aracı ilk aldığınızda kaçtı acaba ? Zamanla düşer diye bekliyorum bir umut.
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hasan Seyyitoğlu

2014 model Fiesta 1.5 tdci

Tamamen şehir içi , ortalama hız :31 km/h

Yol bilgisayar verisi:3,3 lt/100 km

Sürüş şekli : sakin ve öngörülü kullanım

Yorum bağlantısı
Burak Güler2

çok inandırıcı gelmedi, sabit 80km hızla deseniz olurduda.

Depo hesabi yapildiginda cok daha farkli cikacaktir bence zaten. Yol bilgisayarı sapmasi cok olmustur.

Yorum bağlantısı
Hasan Seyyitoğlu

Yol bilgisayarının yalancısıyım

Ama benim 30 yıllık sürüş hayatımda bütün araçlarımda rahatlıkla katalog verilerini tutturuyorum.

Ekonomik araç kullanma kriterlerine uyulduğu anda herkesin elde edeceği değerlerdir

Sabit 80 ile gitme bir alışkanlığım yok maalesef

Tam tersi uzun yolda yasal limitleri sonuna kadar kullanırım genelde

Uzun yolda ortalama 5,5 - 6 lt/100 km tüketimim var.

Sabit 80 ile gitme bir alışkanlığım yok maalesef

Tam tersi uzun yolda yasal limitleri sonuna kadar kullanırım genelde

Uzun yolda ortalama 5,5 - 6 lt/100 km tüketimim var.

Yorum bağlantısı

Çarşamba günü Ankara Keçiören'den arabamı aldığımda yakıt ışığı yanıyordu ve 40 km gideri vardı.. Gölbaşı'na kadar gelip oradan 100 TL yakıt alarak Mersin'e kadar gittim (500 km küsür) ve ışığı o sırada yandı.. Sonrasında diğer gün 160 TL yakıt daha koydum ve biraz mersinde gezmek üzere geri kalanını da Diyarbakır'a varıncaya kadar kullanmak sureti ile toplam yol bilgisayarındaki veri hesabına istinaden 1250 km'yi 260 TL'ye yaptım.. Kullanımımın yarısını cruise control ile yaptım ve otoyolda sabit olarak 110-120 km hız ile seyrettim.. 

Açıkçası aracımın yakıt tüketiminden oldukça memnun kaldım.. Lakin bir durum kafamı karıştırdı.. Arabamı çalıştırıp motor henüz tam ısınmamışken kullanım yaptığımda yol bilgisayarında ki kalan mesafe misal km'de değil de 250-300 metrede falan düşüyordu.. Bu durum normal mi bilemiyorum.. 

Araba 2015 Fiesta 1.6 Titanium PowerShift. 5550 m'de idi şimdi ise 7000 oldu.. 

Yorum bağlantısı
Murat Babur

2011 fiesta titanium sahibiyim,performans ile işim yok 4 ay önce aldığım ilk aracım olan bu araba ile ne zaman vites değiştirme ışığı yansa vitesi değiştiriyorum zorlamadan kullanıyorum beni yeterince tatmin ediyor 100 km de 4,8 gösteriyor 3,44 TL olan mazot ile kendi hesabımla 0,17 TL yakıyor.arabalar çok yakmıyor aslında kullandığımız benzin dünyanın en pahalı benzini........

Yorum bağlantısı
Ömer Zahit Kara
(düzenlendi)

2011 fiesta titanium sahibiyim,performans ile işim yok 4 ay önce aldığım ilk aracım olan bu araba ile ne zaman vites değiştirme ışığı yansa vitesi değiştiriyorum zorlamadan kullanıyorum beni yeterince tatmin ediyor 100 km de 4,8 gösteriyor 3,44 TL olan mazot ile kendi hesabımla 0,17 TL yakıyor.arabalar çok yakmıyor aslında kullandığımız benzin dünyanın en pahalı benzini........

Bu saçma vergilere rağmen dünyanın en pahalı yakıtını kullanmıyoruz. Bir ara öyleydi fakat şuan öyle değil. Aşağıda sadece avrupadaki ülkelere göre dizel fiyat sıralamalı liste var. Türkiye 17. sırada.

dizeltablo.png

tarihinde Ömer Zahit Kara tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ömer Zahit Kara
(düzenlendi)

o zaman norvecte yasayanlara en yüksek fiyatlı benzini kullandıkları için üzülelim hocam, adamların milli gelir 90bin dolar,askeri ücretinde +7bin dolar civarında olması lazım

ayrıca bidigim kadarıyla ülkemize petrol borularla gelirken,norvece gemi ile gidiyor,buda baslı basına masraf.

Doğrudur fakat norveçte askeri ücret diye birşey yok. Norveçli bir vatandaşın geliri ne kadardır bilmem ama yakıt fiyatlarının pahalılığından dolayı elektrikli araçlara çok yüksek bir yönelme var.

Elektrikli araçların Benzinli/Mazotlu araçlara oranı tablosu:

ZY_chart1_EVmarketshare_900px.png

tarihinde Ömer Zahit Kara tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...