İçeriğe Yönlendir

Yerli Otomobil TOGG' un Tasarım Aşaması

Sinan Akgöl

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Konsept tamamen değişecek.. Benzin istasyonu şarj istasyonuna dönecek diye düşünme..Kebapçısından oto yıkamaya bu işler değişecek.

Araç ile fiş konuşuyor yeni sistemlerde. Birbirini tanıyorlar.. Yok öyle yağma.

sıkıntı yok, fişi çekersin soketlere uzatma kablolarının uçlarını tek tek sokar sonra araca takarsın, araç fişi tanır şarja başlar sende paralelden araklarsın olur biter, fişle araç muhabbet ederken bizde kulak msafiri oluruz, işe yaramaz bize o sistemler.... :)

Bu işler elbet bizdede olacak ama zaman alacak, baya zaman...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Uzun yoldan Bu kadar korkmayın yav. Çözümü basit. Çeki demiri taktık mı iş biter :) 

images?q=tbn:ANd9GcQuRUkVRy7IycSpujcqf_K

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Uzun yoldan Bu kadar korkmayın yav. Çözümü basit. Çeki demiri taktık mı iş biter :) 

üstünede panel şarj olsun :)

bu araba ucuz olsa şuan aldıydım hanımdaydı...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
üstünede panel şarj olsun [emoji4]

bu araba ucuz olsa şuan aldıydım hanımdaydı...
Ali abi bi treyler üstüne v8 jeneratör dünya turu
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

ya ya..:)   256 bitlik kripto

https://autocrypt.io/solutions/ev-charging/

kripto hack modul :)

image-1.jpeg

uzun yolda istasyonda hem mola vereyim hemde şarj edeyim derken durum, bekle Allah bekle.... fişler boş ama bizde olmaz boş, ya bozuktur ya dolu...

Elektrikli-Araclar-Sarj-Istasyonlari-Tek

yada basıp gidiyoruz ve halimiz

M-sarj-Marm-assitance-otogundem-1.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Cihangiroğlu yazdı:

o dediğin makamdakilere 1 er adet verilecek ve sadece iş için kullanacaklar ama, vekillere yok mesela, 

Audi markalısını yaparsak vekillerimiz de alır. 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Mehmet hocanın bir yazısı vardı. Şarjı bir hafta giden telefonlardan 8 saatte bitenlere geçtik. Powerbankla iş çözüldü buna da alışılacak diye.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Audi markalısını yaparsak vekillerimiz de alır. 

Merso verelim, aha hazır :D

172904396-ed44ezel6ecluyknfy30ow.jpg

İlkay BAŞARAN yazdı:

Mehmet hocanın bir yazısı vardı. Şarjı bir hafta giden telefonlardan 8 saatte bitenlere geçtik. Powerbankla iş çözüldü buna da alışılacak diye.

BP-Elektrikli-Ara%C3%A7-%C5%9Earj-%C4%B0

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Eğer bütçem elverirse almak isterim.

Köy yerindeyim, kendi bahçem, garajım var. Sarj sorun olmaz.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

bugün kwh başına batarya maliyeti 150 dolar civarı. 2030’da 75 dolara düşmesi bekleniyor. 2035’te pil yenilemek için 4-5 bin dolar ödeyeceğiz. 50-60kwh bataryaya göre. 

yani servis ücretiyle vs falan 50bin tl edecek. 15 sene diyorum değişim sürecine. Olası erken pil hatasını gözardı ediyorum. 

Ama 15 sene boyunca motor bakımı ve arızası da olmayacak. Hangisi kârlı? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İlkay BAŞARAN yazdı:

evet demiştim. doğru demişim. şimdiden havasına girdik bak. köy möy..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
evet demiştim. doğru demişim. şimdiden havasına girdik bak. köy möy..
Ben arkamda jeneratör çekmeyi düşündüm bende oturmamış hala mantığı : )
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

55 lbs modeli bu motor. Elektrikli kıçtan takma deniz motoru. Bunu 4 metre fibere bağlayıp jeneratör de aldık yanımıza ama akü bitmedi gerek kalmadı baya da gezdik araba aküsü ile6e7f7136493b01bbe0daa876f3b984b6.jpg

Acayip keyifli alet. Sadece suyun şıkırtısı duyuluyor. Benzinli motorun gürültüsü yok. Yelkenli keyfinde.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
55 lbs modeli bu motor. Elektrikli kıçtan takma deniz motoru. Bunu 4 metre fibere bağlayıp jeneratör de aldık yanımıza ama akü bitmedi gerek kalmadı baya da gezdik araba aküsü ile6e7f7136493b01bbe0daa876f3b984b6.jpg
Acayip keyifli alet. Sadece suyun şıkırtısı duyuluyor. Benzinli motorun gürültüsü yok. Yelkenli keyfinde.

Bana gönder modifiye yapayım [emoji378]
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Hamza Bayram yazdı:

Keşke birleştirmeseydiniz.  O konu üzerinden son dakika hebrlerini verecektim. Konumu eski haline getirmenizi talep ediyorum.

iki konu da aynı temele sahip. Ulasilabilirlik ve Forum kolaylıgı acısından tek konudan devam edelim.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bana gönder modifiye yapayım [emoji378]
Benzinliyi yollayayım abi sana. 20 hp 4 zamanlı. Blueprint falan yaparız.
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Benzinliyi yollayayım abi sana. 20 hp 4 zamanlı. Blueprint falan yaparız.

Aşırı beslemeye uygun 4 zamanlı oluşu. 30bg yapalım
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamza Bayram
(düzenlendi)

Arkadaşlar benim konum bu konu ile birleştirildiği için elimden geldiğince son gelişmeleri bu konuda paylaşacağım.

Elektrikli araç şarj istasyonu altyapısında son durum:

2021 itibari ile Türkiye de 81 ilde 2000 e yakın şarj istasyonu hizmet veriyor.

Kaynak: https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Elektrikli_araç_şarj_istasyonu?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

Bakan Dönmez yaptığı açıklamada 2030 yılına kadar 250 bin kamuya açık şarj noktası oluşturacağız dedi. şarj altyapısının araç piyasaya çıkmadan önce hazırlanması için çalışmalara başladıklarını ifade ederek, konuyla ilgili bir çalışma grubunun oluşturulduğunu. ''Bilgisini paylaştı.

Kaynak: 

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/yerli-elektrikli-otomobilin-sarj-altyapisi-icin-calismalar-basladi-/1928130?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

tarihinde Hamza Bayram tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Alt yapıyı nasıl yapacaklar? Çoğu yakıt istasyonu 380v ile besleniyor. Orta gerilim hattı olmalı ki sistem taşısın. Ya da powerbank sistemi olacak. Süper kondansatör grupları şebeke ile dolacak ve istasyona gelen araç 5 10 dakika içinde dolup gidecek. İlaveten solar destek şart. Şebekeye yüklenmek alt yapıyı ciddi yorar.

Düşünsenize 5 tane pilli bebek hızlı şarj oluyor aynı anda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Solar ile bu işi birleştirecekler ama gecesi var kışı var illa ki şebeke güncellenecek. Yeni müteahhitlik işleri.. iyidir..

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

şahsi düşüncem, bu ülkede tam elektrikli araç henüz kullanılamaz, ne altyapın ne kültürün uygun buna, herşeyi bırak altyapının oturmasını kendim için konuşayım anca torun severken görürüm oda belki, zaten yapsalar bile yurtdışına satış olmak zorunda, bakınız siha iha meselesine, ürettiğini satamazsan yabancıya batarsın, düşünün sihayı ve sadece bizim orduya sattığımızı, kısa sürede üretim durur fabrikayı kapatırız, kaldıramayız bu masrafı, dışarı satış şart.

Bu çerçevede bakalım, iç piyasayı düşünmeyelim, elbet alacak kodamanlar olacaktır ama değeri sıfır, hepimiz alabilsekte zor, önemli olan yurt dışında kimlere satacağız bu aracı, bu açıdan üretimden ayrı yapılan anlaşmalar varmı, sipariş vs ön görüşme varmı, alacağım diyenler varmı, merak ettiğim diğer konuda bu, dışarıya satışla ilgili gelişmeler nelerdir? Evet bilgisi olan arkadaşlar...

Bu bir tohum bence, gelecek nesile örnek olma, çevreye verilen mesaj olarak görüyorum. Üretelim satalım ihraç edelim para kazanalım, vatandaş ucuza alsın değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bu bir tohum bence, gelecek nesile örnek olma, çevreye verilen mesaj olarak görüyorum. Üretelim satalım ihraç edelim para kazanalım, vatandaş ucuza alsın değil.

Aslolan o zaten. Millet kendisi için değil gelecek için yapıyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Alt yapıyı nasıl yapacaklar? Çoğu yakıt istasyonu 380v ile besleniyor. Orta gerilim hattı olmalı ki sistem taşısın. Ya da powerbank sistemi olacak. Süper kondansatör grupları şebeke ile dolacak ve istasyona gelen araç 5 10 dakika içinde dolup gidecek. İlaveten solar destek şart. Şebekeye yüklenmek alt yapıyı ciddi yorar.

Düşünsenize 5 tane pilli bebek hızlı şarj oluyor aynı anda.

Fosil yakıt kullanmadık eyvallah  birde bu araçların ihtiyacı olan enerjiyi üretme işi var. Zaten bu konuda büyük tartışmalar var Barajların kapasiteleri adetleri yada üretim yöntemleri ciddi zorlanacaktır.Solar yada farklı bir yöntem desteği sizinde dediğiniz gibi şart.

Ben ayrıca bu istasyonların  Reaktif yükler olarakta ek zorluklar getireceğini düşünüyorum.

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...