İçeriğe Yönlendir

Devirde Dalgalanmalar Ve Stop Etme

Yasin Çelik

Recommended Posts

Yasin Çelik
merhaba,

40km/h altinda olmamasi nedeniyle yazilim sorunu bana daha mantikli geliyor.

ben cekmekoy otokoc'a gidebilirim tabiki ama isten izin almamzor olabilir.

benim isyerime yakin istinye otokoc var. soyle de yapabiliriz. ayni gun siz cekmekoy otokoc'ta ben de istinye otokoc'ta birer kayit daha actiririz. servis sefine de ayni sorun icin su servislere de baska arkadaslar basvurdu seklinde bilgi geceriz. bir servis bu sorunu cozuyormus(cetas) onlarla da gorusun mutlaka diye de diretebiliriz. belki servis muduru ile de gorusmek faydali olabilir diye dusunuyorum. ben onumuzdeki hafta istinye otokoc'a 27 mayis icin randevu aliyorum. irtibati koparmayalim.

Çetaş daki servis şefi bunu kendi insiyatifini kullanarak yaptığını yapacağını belirtti Servis şefi biraz bu konuda mimli bir isim miş öyle söylediler ben bu yüzden doğru olanın bu serviste bi talep toplanmasından tarafım ama neticesi %100 çözülürmü bir şey diyemem. ama en azından tek serviste yoğunlaşan ve direkt yurtdışına geçilen sorun kanaatimce daha etkili gibi duruyor.

Yorum bağlantısı
Semih Akdeniz

5 ay önce dile getirdiğimde kimse beni anlamamıştı keşke kimse de olmasaydı da yine kimse anlamasaydı :/

Donanımhaber de paylaşmıştım gittiğim 3 ford yetkili servisi de sorun yok normal dedi. İnsan kendini mal gibi hissediyo 500 km lik arabanda sorun var ve derdini anlayan kimse yok. Şuan 7000 km ve hala sorun devam ediyor takmamaya çalışıyorum. Neyse;

Mahmutbey e gelmem zor Anadolu yakasındayım malesef. Umarım bi sonuca ulaşabilirsiniz. Her türlü destek olurum.

Keyifli sürüşler.

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Herhangi bir sonuca ulaşan var ise yada ulaştıktan sonra buradan paylaşmalarını rica ediyorum.

Yorum bağlantısı
Volkan Han
merhaba,

40km/h altinda olmamasi nedeniyle yazilim sorunu bana daha mantikli geliyor.

Ben cekmekoy otokoc'a gidebilirim tabiki ama isten izin almamzor olabilir.

Benim isyerime yakin istinye otokoc var. Soyle de yapabiliriz. Ayni gun siz cekmekoy otokoc'ta ben de istinye otokoc'ta birer kayit daha actiririz. Servis sefine de ayni sorun icin su servislere de baska arkadaslar basvurdu seklinde bilgi geceriz. Bir servis bu sorunu cozuyormus(cetas) onlarla da gorusun mutlaka diye de diretebiliriz. Belki servis muduru ile de gorusmek faydali olabilir diye dusunuyorum. Ben onumuzdeki hafta istinye otokoc'a 27 mayis icin randevu aliyorum. İrtibati koparmayalim.

Tamam ahmet bey bende cekmekoye gıttıgımde servıs mudurune soyleyecegım durumu.

Arkadaşımın 2009 model focusunun tam 3 kere benzin pompası değişti. İlk önce ilk marşta çalışmama sorunu ile başladı. Sonra çalışmama sorunu devir dalgalanmalarına kadar ilerledi. 3. De düzeldi. Bence sorun benzin pompasında. Ne yapıp edip garantiden 1 kere pompayı değiştirin derim ben...

Zaten bana ıletılenlerde bu yonde bızım araclar dıesel.bızdede yakıt pompası arızalı olabılır.bana soylenenler tekrarlıyoırum yakıt pompası,maf sensoru,eger valfı....

Ahmey bey yazılım sorunu olamaz dedıgım gıbı bendekı arıza 13000 km de basladı.ve bu sure zarfında yazılım degısmedı....

Yorum bağlantısı
Volkan Han

Lutfen acılen okuyun

Yasın,ahmey ve semıh bey 27 mayısı bekleyemeyecegım.saat 08:45 yarın randevu aldım.dırekt servıs muduruyle konustum.sızlerın sıkıntılarını madde madde soyledım.ben 12 kısıyı temsılen gelecegım dedım.yaklasık 45 dakıka telefonla gorustum.butun arkadaslarım madur dedım.ford otosandan gelen laubalı yazıyıda soyledım.

servıs muduru hıc bu sorunla gelen araba olmadı ama uzuldum dedı..bende 14. Tdcı kullanıyorum 20000 km de hıc sorun olmadı dedı....valla tam bır sıyasetcı gıbı konustum 12 arkadası temsıl edıyorum cozulemezse mahkemeye gıdecegız dedım ne dıyeyım:((

yarın 08:45 de cekmekoy otokoctayım.sızlerden gelen olursa cok mutlu olurum

Cevabınızı bekleyecegım

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
(düzenlendi)
Lutfen acılen okuyun

Yasın,ahmey ve semıh bey 27 mayısı bekleyemeyecegım.saat 08:45 yarın randevu aldım.dırekt servıs muduruyle konustum.sızlerın sıkıntılarını madde madde soyledım.ben 12 kısıyı temsılen gelecegım dedım.yaklasık 45 dakıka telefonla gorustum.butun arkadaslarım madur dedım.ford otosandan gelen laubalı yazıyıda soyledım.

servıs muduru hıc bu sorunla gelen araba olmadı ama uzuldum dedı..bende 14. Tdcı kullanıyorum 20000 km de hıc sorun olmadı dedı....valla tam bır sıyasetcı gıbı konustum 12 arkadası temsıl edıyorum cozulemezse mahkemeye gıdecegız dedım ne dıyeyım:((

Cevabınızı bekleyecegım

Ben gelirdim fakat şöyle bir durum var Forumdan takip etti iseniz aracımı otoparkta direğe çarptığımdan dolayıı bir hasar mevcut idi bende 17/05/2010 p.tesi tarihinde aracımı servise bıraktım (onarım için) yani şu an aracım yok ama dilerler ise sistemsen sorgulatıp şikayetimi ve problemi görebiliyorlar (34DD1091) hali hazırda bir tespit işlemi yapılmış durumda yani hatta aracın halen daha serviste onarımda olduğunuda görebilirler sanırım.

tarihinde Ayhan Onaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Volkan Han
Ben gelirdim fakat şöyle bir durum var Forumdan takip etti iseniz aracımı otoparkta direğe çarptığımdan dolayıı bir hasar mevcut idi bende 17/05/2010 p.tesi tarihinde aracımı servise bıraktım (onarım için) yani şu an aracım yok ama dilerler ise sistemsen sorgulatıp şikayetimi ve problemi görebiliyorlar (34DD1091) hali hazırda bir tespit işlemi yapılmış durumda yani hatta aracın halen daha serviste onarımda olduğunuda görebilirler sanırım.

cok geçmiş olsun bılmıyordum tamam.Yasın bey o sıze gelen faksıda prınt edıp goturebılırmıyım yanımda eger bır mahsuru yoksa???

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
cok geçmiş olsun bılmıyordum tamam.Yasın bey o sıze gelen faksıda prınt edıp goturebılırmıyım yanımda eger bır mahsuru yoksa???

Tabiki sorun yok benim adımada konuşun servisiniz ile gerekeni yaparım

Yorum bağlantısı
Volkan Han
Hiç noktalı harf kullanmamış :)

BURASI Dershanemı forummu???? Buraya ınsanlar dertlerine çözüm bulmak için giriyorlar diye düşünüyorum??Ama bakıyorum sürekli benim noktalama işaretlerimle uğraşılmaya başlandı her nedense sorunumla ılgılı cevap yazmak yardımcı olmak yerine sürekli noktalama işaretlerimle uğraşılıyor?????

Ekranımda o kadar uzun süreli kalamıyorum.İş yeri gereği bunu yapamıyorum ve o anda çok hızlı yazıyorum.Çok hızlı da yazmak zorundayım.

Bu forumda böyle bir zorunluluk varsa bende bir daha burda yazmam.Gerekde yok o kadar uğraş bi takım bilgiler bulmaya çalış sonrada türkçe işaretlerine takılalım..

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Bizlerde buraya bilmediğimiz konuları öğrenmek, bildiğimiz konular hakkında arkadaşlara yardım etmek, birşeyler paylaşmak, sosyal keyifli bir ortam için giriyoruz.

Size bu kadar sinirlenecek birşey söylenmedi.

Bu sitenin kuralları kalitesi ve seviyesi var. Bizlerde bunlara dikkat ediyoruz.

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Öztürk
Bizlerde buraya bilmediğimiz konuları öğrenmek, bildiğimiz konular hakkında arkadaşlara yardım etmek, birşeyler paylaşmak, sosyal keyifli bir ortam için giriyoruz.

Size bu kadar sinirlenecek birşey söylenmedi.

Bu sitenin kuralları kalitesi ve seviyesi var. Bizlerde bunlara dikkat ediyoruz.

Ayhan Bey merhaba,

"Bizlerde" derken "-de" ayri yazilmali :)

Yazima dikkat edilmesi gerektiginde haklisiniz. ancak Volkan Bey'in de hakli oldugu yerler yok degil. Cunku bu baslik altinda sadece Volkan, Yasin, Engin ve ben yazisiyoruz. Sakın yanlis anlamayin ama kimsenin bir fikri olmamasi cok ilginc. Ortada kaldik :) ..

Selamlar

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Ayhan Bey merhaba,

Yazima dikkat edilmesi gerektiginde haklisiniz. ancak Volkan Bey'in de hakli oldugu yerler yok degil. Cunku bu baslik altinda sadece Volkan, Yasin, Engin ve ben yazisiyoruz. Sakın yanlis anlamayin ama kimsenin bir fikri olmamasi cok ilginc. Ortada kaldik :) ..

Selamlar

Çözümü bildiğimizi ve yardımcı olmadığımızımı düşünüyorsunuz? :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Öztürk
Çözümü bildiğimizi ve yardımcı olmadığımızımı düşünüyorsunuz? :)

O nasil soz, kesinlikle hayir, ama fikri olan cok az.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
O nasil soz, kesinlikle hayir, ama fikri olan cok az.

Böyle problemlerde biraz sabretmek gerekiyor ; mesela ben klima problemim için 2.5 yıldır yazılım gelmesini bekliyorum :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Ayhan Bey merhaba,

Selamlar

Sizede merhaba:)

Ufak tefek nadir yanlışlar olur, ona zaten kimse birşey demez. Arandığında çoğu kişinin yazımında yanlış bulunabilir.

Zaten kimse kimseye kötü, sert birşe demedi, sadece yazınız hatalı dendi. Buna karşılık tatlı bir şekilde durum açıklanabiirdi ve hoş karşılanırdı.

Aynı trafikteki olaylara benzedi. Hatalı olan birini yolda korna ile tatlı bir şekilde uyarırsın adam alır levyeyi üzerine koşar:)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Lutfen acılen okuyun

Cevabınızı bekleyecegım

Bu tarz, umursamazca yazılmış mesajları genelde okumuyoruz..

Çünkü, anlaşılmıyor, ya da yoruyor...

BURASI Dershanemı forummu???? Buraya ınsanlar dertlerine çözüm bulmak için giriyorlar diye düşünüyorum??Ama bakıyorum sürekli benim noktalama işaretlerimle uğraşılmaya başlandı her nedense sorunumla ılgılı cevap yazmak yardımcı olmak yerine sürekli noktalama işaretlerimle uğraşılıyor?????

Ekranımda o kadar uzun süreli kalamıyorum.İş yeri gereği bunu yapamıyorum ve o anda çok hızlı yazıyorum.Çok hızlı da yazmak zorundayım.

Bu forumda böyle bir zorunluluk varsa bende bir daha burda yazmam.Gerekde yok o kadar uğraş bi takım bilgiler bulmaya çalış sonrada türkçe işaretlerine takılalım..

Burası bir dersane değil tabiki, amacımızda size Türkçe öğretmek değil. Sadece Türkçe kurallarına uymanızı bekliyoruz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ayhan Bey merhaba,

Selamlar

Ahmet Bey, yazarken hata yapmak farklı şeydir. Hatalara sözümüz yok, hatta çoğu zaman düzeltiyoruz..

Yorum bağlantısı
Ahmet Öztürk
Sizede merhaba:)

Ufak tefek nadir yanlışlar olur, ona zaten kimse birşey demez. Arandığında çoğu kişinin yazımında yanlış bulunabilir.

Zaten kimse kimseye kötü, sert birşe demedi, sadece yazınız hatalı dendi. Buna karşılık tatlı bir şekilde durum açıklanabiirdi ve hoş karşılanırdı.

Aynı trafikteki olaylara benzedi. Hatalı olan birini yolda korna ile tatlı bir şekilde uyarırsın adam alır levyeyi üzerine koşar:)

Yazi dili genelde boyledir, insan karsisindaki insanin mimiklerini gormedigi icin savunma halinde olabiliyor. Bir de havalardan galiba, 2 gundur bizim isyerinde de hava cok gergin :) .

Neyse, konumuza donersek, o kadar para verip aldiginiz makineden karsilik alamamak sinir bozucu. Bir ilave daha, Peugeot kullanicilarinin genel agresifliginin sebebi de bu olabilir.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Her arabada sorun çıkabilir, kime denk geleceği belli olmaz. Can sıkmaya gerek yok, çözülür.

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Arkadaşlar gerginliğe hiç gerek yok sonuçta bu benim açmış olduğum ve kendi bulgularımı ortaya koyduğum bir konudur.

Çözümleri takib edenler için aslında açık ve net gibi.Ben servis ile görüştüm (servis şefi Çetin bey)bu dertden muzdarip araçları burada toplayabilirsem yurtdışına direkt mail atarım ve sorunu söylerim onlarında dönüşü Otosana olur ,Otosan da buraya gerekli talimatı verir diye bana iletti.

Şimdi dileyen arkadaşlar servise gidip sorun hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirler yada telefon ile.

Benim burada yazdıklarım çözüme giderken yaşanan olaylar evrak oldukçada paylaşıyorum.

Bi şekilde herkes bir metot izler sizde izlediğiniz metodu ve sonuçlarını paylaşır iseniz daha çok yardımcı olacaktır .

Ama kesinlikler agresifleşerek bu sorun hallolmaz.

Zaten herşey bahane maksat ilişkilerimiz gelişsin bilgilerimizi paylaşalım

Bu arada bu site gerçekten kaliteli ve seviyeli bir site buna uygun davranmaz isek bunca emeğe saygısızlık etmiş oluruz düşüncesindeyim.

Herkese sevgiler.

Yorum bağlantısı
Volkan Han

Yasın bey servisten şimdi geldim.Sabah 08:30 da beni kalabalık bir heyet karşıladı.Direkt servis müdürü ilgilendi.Size çekilen faksı gösterdim.Çetaşta 4 aracın daha aynı sorunla kayıt açtırdığından bahsettim.Aracı Önce servis şefi sonrada yardımcısı test etti.Devirdeki düşme ve yükselmeleri gördüler.Bilgisayara bağladılar.Öncelikle aracımdaki yazılımın en son versiyon olduğunu söylediler.Acaba yeni yazılım çıktımı diye avrupaya bağlandılar çıkmamış.Bılgısayar verılerı herhangİ bır hata göstermedi.Onlara üstüne basa basa dedımkı ılk 13000 km de bu hata aracımda yoktu.Onlarda dedılerki volkan bey kesın vardır sız farketmemıssınızdır.Şimdi farketmişsinizdir.

Peki ya maf sensöru yakıt pompası dedim onlar normal dedıler.

Özetle

1)ister 14. ister 1.6 tdci olsun tum fiestalarda bu var ve normalmiş.

2)otosana daha once bunu bıldırmısler(başka şikayete gelenler olmuş) otosan da demişki almanyadan bıze bıldırdıler Araba 10 km hıza dusmedıkce boşa alınmayacak.Yoksa devir yukselır veya alçalır bu normal bunlar yenı nesıl dızel motorlar.Hepsı boyle calısırmıs.avrupada bıle böyle calısıyormus???21 yıllık usta bır surucuyum dedım hadı yola cıkalım ve hayal kuralım onumde trafık var anlat nasıl kullanacagım dedım?Eğer boşa atıyorsan debrıyaja basıp frene basıcaksın dedı....

3)Keşke satın alırken bu araclarda boşa atıp frene basmayacaksınız dıye ibare koysaydınızda bende bu aracı satın almasaydım dedım.

4)Tatmın olmadım madem her arac boyle dıyorsunuz hadı sızdekı test aracını alalım dıye satıs bölümünden anahtarı aldım ve dıreksıyona gectım yanımdada usta.Bırde ne goreyım.Aynı şeyler bu araçtada oluyor.Apıştım kaldım.Sevıneyımmı uzuleyımmı karar veremedım.Bu aractada 40 km hızda gıderken frene basınca(boş vites) ya 1200 devıre cıkıyor yada 500 devıre düşüyor.

5)Önemli bir bilgi..ıstersen yazılımda bır ayar var sen sureklı debrıyaja basıyormussun gıbı kandırabılırım beynı dedı.o zaman devır düşmez ama yakıtın %10 artar dedi.Şimdilik ellemeyelım dedım.

6)Diğer servis şef yardımcısı otosandan mühendis getirteceğim sizi hafta içi teste tekrar çağırabiliriz dediler.(Madem bu araçlarda bu normal bişey niye mühendis gelip bakıcak)

Bı yanım tatmın oldu bı yanım olmadı.Şimdi soru şu.Bu forumda dıezel fiesta sahıbı olupta bu sorunu yasamayan varmı?????Varsa iş yine değişiyor.Yoksa yapacak bısey yok ya aracımı satıcam yada katlanacagım.

Almanyadan bu forumu okuyan arkadaşlar varsa onlarada soruyorum.Dıesel fiestanızda bu sorun varmı???

BU ARADA ARACIM ILK ALINDIGINDAN BERI DIREKSIYONU CEVIRINCE AMORTİSÖRLERDEN GELEN GACIRT SESINI KULE BILYALARINI GARANTIDEN DE

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Benim aracımda hiç öyle bir dalgalanmaya rastlamadım ama yapabilir.

20000 km'dir devirin hiç dalgalandığını görmedim, devamlıda bakarım.

Motor devrini dijital olarak açtığımda 750 devirde çalışıyor. Aşağı yukarı +-5 devir dalgalanarak 745-755 devir arasında geziyor. Bugüne kadar ne 700 de alıştı nede 800 devirde. Sadece arac yeni çalıştığında 1000 devirde çalışıp 2 dakka içinde 750 devirde sabitleniyor.

Bu 750 devir sadece araba park halinde rolantide çalışırken böyle. Araba kıpırdadığı an boşta bile olsa otomatik 1000 devire çıkıyor.

Giderken boşa attığımda yine tam 1000 devirde sabitliyor. Mesela lambalara yaklaşırken boşa aldığımda 1000 devire sabitliyor, araba durduğunda tam 750 devire düşürüyor. Eğimde isem fireni bıraktığımda boştayken araba kıpırdadığı an 5 km hıza çıksa bile hemen devir yine 1000 devirde sabitleniyor. Kapının önünde dururken arabayı biraz kendim ittim ve araba kıpırdayınca yine 1000 devire çıktı. Durduğunda hemen devir yine düştü.

Bu hareket halindeyken 1000 devir sabitlemesini, motor rolantideyken güçsüz çalışır ve boşta giderken fren yada direksiyonu kullandığımızda motorun stop etme ihtimalini ortadan kaldırmak için yazılımın öyle olduğuna bağlıyorum.

Belki problem olan motorların problemi yazılım ile çözülebilir.

Rolanti sensöründen olabilir. Gazsız kalkışlarda devir düşerse motor deviri rolantide tutmak için güç verir. Eğer problem varsa devir kafasına göre rolanti devrinin %10-20 civarında artabilir yada azalabilir.

500 devire düşmesi iyi birşey değil. Çok düşük ve rolantide titreşim vuruntu yapar. Çünkü o hızda atalet düşüktür.

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...