İçeriğe Yönlendir

Kış Bakımı ve Antifriz

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Emre Olgum

bizim araçların radyatörü tam 10 litre sıvı alıyor ve kaputu açtığınızda radyatörün hemen önünde %50 su %50 antifiriz koyun yazıyor

yani buna göre aracınıza 5 litre su 5 litre antifiriz koymanız gerekiyor

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Serkan Ünsalan

bence 5/30 koydur.ben 10/40 koydum ve arabanın sesi arttı diye düşünüyorum.bakımına az kaldı.ve 5/30 koydurcam.

Yorum bağlantısı
Tuncay Ak

Kardeşim bende yozgatta -25 leri görmüş biri olarak nacizane bilgilerimi beyan edeceğim.Yağ konusunda bende 5-30 kullanıyorum ve sıkıntım yok.Antifriz konusunda kırmızının daha uzun ömürlü(ustaların dediğine göre 5 yıl) olduğunu,tabi buna bağlı olarakta biraz daha pahalı.Buji konusunda da eğer araç lpg li ise tartışmasız motocraft tercih edilmesi gerektiğini öğrendim ve ben bu şekilde tercih ettim.Ek olarak cam suyunu antifrizli tercih etmenide tavsiye edebilirim malum soğuklarda donunca motora zarar verebiliyor.Saygılar.

Yorum bağlantısı
Hadi Küçükoğlu

Yağ konusunda sabri usta 0-30'a geçilmesi gerektiğinden bahsediyordu. Ona da sormak lazım.

Yorum bağlantısı
Tuncay Ak

Daha ince olduğu için bende 5-30 düşünüyordum ama her kafadan bir ses çıkınca kafam karıştı biraz.

Bir kere yeşil antifreez koymuş bulundum bu kış kullanayım bakalım değiştiririz olmadı..Aracımda lpg var fakat sıkıntı şu ki küçük bir şehirde yaşıyorum istediğin marka bir ürünü istediğin zaman bulamayabiliyorsun..Motocraft marka buji parçacılarda yoktu, ve 30 liraya aldığım fomoco marka bujiye bir parçacıda 60 lira fiyat çekti..Varın hesabı siz yapın yani..Cam suyu konusunda sıkıntı yok inşallah 5 litrelik bidon almayı düşünüyorum bittikçe eklerim..çok teşekkür ederim

bu yedek parça konusunda ısrarla fordburada.com u tavsiye ederim motocraft buji 4 adet 23 tl.Eğer incelersen çoğu malzeme mevcut.Buda link

http://www.fordburada.com/default.asp?git=9&urun=36267#.

saygılar..

Yorum bağlantısı
Guest Levent Akg&#246z

Silecekleri unutmayalım,hatta buz çözücü spreylerden edinirsen iyi olur..

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...

Arkadaşlar 2003 fiesta için antifriz değişimi yapacağız, organik kırmızı olanı koyacağımızı anladım. Ancak kaç lt antifriz almalıyız ? 50/50 oran ile birlikte saf su karışımı yapacağız. Forumda aradım bulamadım, kaç lt'lik antifriz işimizi görür ?

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Litreyi bilmiyorum ama -25 dereceye ayarlaman lazım Burak. 50/50 biraz yüksek kalır gibi geliyor.Ustalar çok daha net yorum yapacaklardır.Bir de sistemin havasının tam alındığına dikkat et.

Yorum bağlantısı

Ayhan abi: Zaten ölçüm yapılacak nedir ne değildir, ancak üzerindeki antifriz araç alındığından beri bir kez değişmiş ya da değişmemiş gibi gözüküyor. KM 108bin civarlarında olduğundan kış girmeden değiştirelim dedik.

Tahir:

Sistemin havası kısmını valla usta bilir, benim yapacağım iş değil gideceğiz ustaya bırakacağız baştan tembih ederim havası nasıl neyle alınıyorsa hallettsin.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Mustafa'nın da selamını söyle para pul verme..Çay-kahve içmeyi de unutma :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

Mustafa'nın da selamını söyle para pul verme..Çay-kahve içmeyi de unutma :D

benim selamımı söylerse 2 katı alırlar abi :D ama çay beleş :D

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Ben hepsini kırmızı antifriz koymuştum Çağlar abi çok gülmüştü.... :D :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Değişmeden evvel ölçün. -25 ise zaten değişmeye gerek kalmaz.

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

2003 model araç için riske girmeyin :i-ih: bence 1 Lt.al üstüne ilave et,fazlası zarar sonra radyatör su kaçırıyor diye yeni konu açarsın :good1:

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Tüfekçi

Kış gelmeden Ford yetkili servislerine gelenler, ister binek, ister hafif ya da orta ticari tüm Fordlar'ın kış kontrolünü ücretsiz yaptırıyor!

Üstelik kampanyamıza katılan herkes, ön fren balatalarında %20 indirim, KDV dahil 395 TL ve üzeri harcamalarda ön cam silecekleri hediyesi, Michelin veya Pirelli marka 4 lastik alımında 80 TL değerinde Migros hediye çeki ve World Bonus ve Axess kredi kartlarına da çok özel taksit fırsatlarından yararlanabilecek.

detaylar için:

http://www.ford.com....-kis-kampanyasi

bedava iş emri açtırıp servise km kaydı yaptımak için bile olsa gidilir. büyük bir kontrol beklememekte fayda var.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Benim ön fren balataların 45 tl. 395 tl. ye ne bu, motor mu indiriyormuş bu servisler :) Her zamanki numara, kontrolmuş, aç kaputu kendin kontrol et.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Kış öncesi ne kontrol edlir? Eski araç olsa tamam belki antifiriz/akü diyeceğim.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ergin Keçeci

Götüreceğiz bırakacağız arabayı geldiğimizde uzuuunca bir liste atacaklar önümüze :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

servis bakımlı araba olacak bedavadan daha napsınlar. Detaylı kontrol etse fazla kalem çıktı diyorsunuz sadece kaputu açıp kapatsa bende yaparım diyorsunuz. Premium kaprisliği bu oluyor demek :p

Benim ön fren balataların 45 tl. 395 tl. ye ne bu, motor mu indiriyormuş bu servisler :) Her zamanki numara, kontrolmuş, aç kaputu kendin kontrol et.

Orjinal disk + balata+ hidrolik değişimi+ işcilik+ kdv (parçalar otosan olmayacak) sanayide olsa o para olur bu arada

zaten balata değişimi o para diye yazan olmamış ki

Geçen gün Ankara'dan gelen bir üye Mustafa Tüfekçi Otosan'da mı çalışıyor diye sordu...

teklif bekledik gelmedi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bahadır Akdemir

395

sanırım bu balata fiyatı değil,395 tl alışverişe hediye veriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...