İçeriğe Yönlendir

Htc One Kullanım Deneyimleri

Akan Belen

Recommended Posts

Yılmaz Ertek

İşte bir cihaz neden rootlanmali, neden custom rom tercih edilmeli, bir sebebi de bu. Ne lazımsa ekliyorlar. Buyrun, ViperX romlu OneX 'in son uygulamalar ekranı. Sağ üstte X tüm uygulamaları sonlandiriyor ve anlık RAM kullanımını gösteriyor.

şu root olayına girmeyi çok istiyorum ama acemisiyim. htc one da yeni bir model. forumdan biri yapsa peşine ikinci olurum :)

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Garanti konusundaki risk haricinde başka sıkıntısı yok. Aslında işlemi yapmak da kolay. Artık eskisi gibi tek tek uğraşmak gerekmiyor, toolkitler var, programı açıp telefonu bağladıktan sonra sırasıyla işlemleri tamamlayarak root erişimini, custom rom yükleme işini kolayca yapabilirsiniz.

Öncelikle bir kaç terim var, bu terimlerin ne demek olduğunu, ne işe yaradığını öğrendikten sonra gerisi çocuk oyuncağı.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2364445
Yorum bağlantısı
Yılmaz Ertek

Garanti konusundaki risk haricinde başka sıkıntısı yok. Aslında işlemi yapmak da kolay. Artık eskisi gibi tek tek uğraşmak gerekmiyor, toolkitler var, programı açıp telefonu bağladıktan sonra sırasıyla işlemleri tamamlayarak root erişimini, custom rom yükleme işini kolayca yapabilirsiniz.

Öncelikle bir kaç terim var, bu terimlerin ne demek olduğunu, ne işe yaradığını öğrendikten sonra gerisi çocuk oyuncağı.

garanti dışı mı kalıyor cihaz ?

jailbreak garanti bozmuyordu ?

hmmm, sakat iş o zaman. ilk defa garantili telefon aldım, elimizde kalmasın :)

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Net olarak garantiyi bozar diyebilen yok. Bozmaz diyen de olmadığı gibi. Root işlemi, cihazın yazılımsal sınırlandırmalarının kaldırılması ve normalde erişilmesine ihtiyaç duyulmayan klasörlere erişim hakkı veriyor. Bu şekildeki -yani rootlu bir cihazın- örneğin, kasasında görülebilecek bir hasar için garanti dışı sayılması çok saçma olur. Cihazın rootlu olup olmadığını anlamak için özel olarak bakılması gerekiyor. Yani cihaz açılırken veya açıldıktan sonra her hangi bir yerde bu cihaz root erişimi sağlamıştır gibi bir şey yazmıyor. Bootloader ekranına girip bakılması veya uygulamalar içerisinde superuser uygulamasının bulunup bulunmadığının araştırılması lazım. Tabii ki teknik servis öncelikle, cihaz rootlu olduğu için garanti dışıdır diye iade edebilir ancak yukarıda izah ettiğim gibi donanımsal bir sorun nedeniyle servise gönderilen cihazı, sadece rootlu olduğu gerekçesiyle garanti dışı sayarlarsa yasal yollarla bu konunun tüketici lehine çözülebileceğini düşünüyorum.

hTC için konuşuyorum;

"bootloader unlock" (root işlemi için gerekli olan ilk adım) işlemi hTC'nin resmi geliştirme departmanı htcdev.com üzerinden yapılıyor. Yani hTC kendi eliyle cihazın kilidini açmanızı sağlıyor. Bu sitedeki uyarılarda dahi "root işlemi veya bootloader unlock işlemi garantinizi ortadan kaldırır" şeklinde kesin bir uyarı yok. htcdev.com 'daki tek uyarı, "bu işlem cihazınızın garantisinin tamamını veya bir bölümünü geçersiz kılabilir, telefonunuz hTC'nin size vaadettiği şekilde çalışmayabilir" uyarısı. Bu da yine ucu açık bir uyarı.

Hatta bu uyarının bence esas manası, "eğer bu işlerden anlamıyorsan kurcalama, telefon açılmaz olur falan ondan sonra servis sen bozmuşsun diyerek garanti dışı sayabilir, "Bootloader unlock" işlemi geliştiriciler içindir, ona göre" dir. E zaten bu işlerden anlamayan, bu işe de girişmez. Root ettikten sonra -donanımsal bir sorun haricinde- telefonun açılmama gibi bir ihtimal olmaz. Yanlış işlem yapılır, uyumsuz rom flashlanır veya kernel yanlış yüklenir, telefon açılmaz, o zaman da kontrol edip, doğrusunu denediğinizde telefon açılır. Yani servise, telefonum açılmıyor diye gitmezsiniz.

hTC için durum bundan ibaret, bu zamana kadar kullandığım tüm hTC'leri root'ladım, farklı romlar yükledim, brick diye tabir edilen hiç açılmama durumlarını da yaşadım ancak araştırıp bulup doğru işlemi yapınca sorunumu çözdüm. Hiç bir telefonumda da servise ihtiyaç duymadım.

Yazdıklarım diğer markalar için geçerli değildir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Zafer, htcdev deki uyarı bencede bilmeyenler için uyarı niteliğinde, düzgün rom yüklersen sıkıntı olmaz, ben çok kurcaladım (wildfire S) banamısın demedi, başka markalarda da çok denemelerim oldu, hiçbirinde sorun yaşamadım, iyice araştırıp uygun rom yüklenirse sorun olmaz.

Bu arada 4.3 ün abd de dağıtımına bu hafta başlanıyormuş hatta Tayvan güncellemeyi almış bile...

NnLBSDa.jpg

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yılmaz Ertek

Zafer, htcdev deki uyarı bencede bilmeyenler için uyarı niteliğinde, düzgün rom yüklersen sıkıntı olmaz, ben çok kurcaladım (wildfire S) banamısın demedi, başka markalarda da çok denemelerim oldu, hiçbirinde sorun yaşamadım, iyice araştırıp uygun rom yüklenirse sorun olmaz.

Bu arada 4.3 ün abd de dağıtımına bu hafta başlanıyormuş hatta Tayvan güncellemeyi almış bile...

NnLBSDa.jpg

ne kadar güncelleme gelirse gelsin tam olarak istediğim gibi olmayacağı kesin.

o yüzden iphone için mutlaka jailbreak yapardım. uygun tweak yüklerdim sonra.

telefonla ilgili bir sıkıntım olmadı, yaklaşık 3 aydır bende 1 kez takılmadı.

ama açık uygulamaları tek tuşla kapatamamak. SMSleri silmek için basılı tutup gelen menüden sil demek gibi basit şeyler kasıyor beni...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Güncelleme ile uygulama menüsü değişecekmiş, sms leri silmek için yukardaki 3 noktadan ileti dizilerini sile bas o kadar, yardım menüsünde detayları var, ister tek ister sadece bir kişiden gelen tüm sms leri yada alayını yada seçerek silebilirsin, basılı tutmana gerek yok...geri kalan sıkıntılarınsa güncelleme ile hallolucak sanırım, gelsede görsek artık.

Bende öyle zorladımki kasılsın diye, banamısın demedi, şuan andro cihazlarda tek geçerim bu aleti.

İşin iyi yanı, bunda jb ye gerek yok, ya hepsini kendisi yapar, ya marketten bulursun yada güncelleme gelir, gayet güzel.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Aynen.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

BU8DFgrCAAA887A.jpg

1-2 hafta içinde iş tamam, sonra gelsin 4.4 kitkat :)

Bu arada pil durumunuz nasıl arkadaşlar, 2 gündür pek kullanmıyorum, masada duruyor, 3-4 foto 1 video çektim, 3-4 kısa konuşma yaptım ve biraz kurcaladım, 2 gün 13 saattir açık, pil %63 de, nasıl iyimi? eco mod aktif ve ekran ışığı oto modda :)

Yorum bağlantısı
Akan Belen

İlginçmiş bu :)

Ben dün gece saat 23:00 de şarjdan aldım.Sabah telefon görüşmesi çok az karıştırma ile.Ve şu anda wifi + mobil veri paylaşımı açık şekilde.Eco mod aktif ve ekran ışığı oto modda.Şu an itibariyle % 84 

10 saat 45 dakika :D

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Intellicover 2.0 tavsiye olunur, benzer şekilde çalışıyor ve çok pratik ;)

HTC Desire X cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Hemen i

Intellicover 2.0 tavsiye olunur, benzer şekilde çalışıyor ve çok pratik ;)

Hemen irdeleyeyim.

İnceledim, proximity nin yanında çok basit, proximity pro süper, el hareketlerinin şekli bile seçilebiliyor mesela...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Hemen i

Hemen irdeleyeyim.

İnceledim, proximity nin yanında çok basit, proximity pro süper, el hareketlerinin şekli bile seçilebiliyor mesela...

Ben de kurdum ve kullanıyorum. Daha stabil gibi, kullandıkça göreceğim. ;)

Yorum bağlantısı
Yılmaz Ertek

Hemen i

Hemen irdeleyeyim.

hocam telefon başka bir dünya oldu :)

en sinir olduğum şeydi sadece tuş üzerinden açılması. süper oldu :)

böyle faydalı paylaşımlara devam lütfen...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

:D   Eeee hem hTC One hemde Android, daha ne olsun, bazıları gibi bu işler için ne jb lazım ne tweak nede birşey, bizde herşey standart, root sadece ana yazılımla oynayacaksan lazım  :p

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

Çıktı abi. Mediamarktlarda var.

hadi ya hemen bakayım :D teşekkürler ... 

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

Aman haaa, tonla sorunu varmış sakın alma  :D  :D

o ne biçim fiyat yahu ... iPhone parası ... hani android ucuzdu :D mini olsun ucuz olsun dedik 1400 çıktı .. 

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Birde türkçe olsaydı :) Çok iyi fotolar çekilebileceği bir gerçek ama iyi anlamak lazım geliyor bence.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Mert'in paylaştığı habere istinaden sırf beats var diye hTC alana şaşmak lazım diyorum :)

Forumda herkes bir şeyleri övüyor, memnuniyetlerini bildiriliyor ancak bunu Ali Cihangiroglu yapınca tepki görüyor. Bu da işin garip tarafı. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...