İçeriğe Yönlendir

Focus II - Gizli Özellik Açma

Ali Eren

Recommended Posts

Serkan Toker

Diyelim ki şu soğuk günlerde cama su sıktınız ama su donmuş...Silecekler kuru camı üç kez silecek sonra birde akan suyu silme adına son bir kez çalışacak...Bu durumun önüne geçmek için su sıkma düğmesine bastınız ve su gelmediyse silecek kolunu tek silme yani aşağı çekerseniz orada duruyor...Sonraki 2+1 silme işi gerçekleşmiyor...Bilmem işe yarar mı, ayrıca gizli özellik falan değil bildiğin kandırmaca işi... :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

Diyelim ki şu soğuk günlerde cama su sıktınız ama su donmuş...Silecekler kuru camı üç kez silecek sonra birde akan suyu silme adına son bir kez çalışacak...Bu durumun önüne geçmek için su sıkma düğmesine bastınız ve su gelmediyse silecek kolunu tek silme yani aşağı çekerseniz orada duruyor...Sonraki 2+1 silme işi gerçekleşmiyor...Bilmem işe yarar mı, ayrıca gizli özellik falan değil bildiğin kandırmaca işi... :)

:D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kadir Türkeli

Bizim 2004 fiestalarda yokmu bu gibi gizli sakli ozellik :wub:

Yorum bağlantısı

Bizim 2004 fiestalarda yokmu bu gibi gizli sakli ozellik :wub:

Bildiğim kadarıyla yok. Daha önce 2005 Fiestam vardı. 

Yorum bağlantısı
Kadir Türkeli

Bildiğim kadarıyla yok. Daha önce 2005 Fiestam vardı.

Focusunda bilmediginiz ozellikleri.varmis Ali bey :) bizim atom karincaninda vardir bir kac stili -_-

Yorum bağlantısı

Focusunda bilmediginiz ozellikleri.varmis Ali bey :) bizim atom karincaninda vardir bir kac stili -_-

Araştırmak lazım .  :)

Yorum bağlantısı
Ali Tatlısu

eski fiestalarda kontağı kapattıktan sonra farları far anahtarından açıp kapatınca farlar belli bir süre açık kalıp sonra kendini kapatıyordu. follow home özelliği  vardı

aracım 2006 modeldi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Nihat Kaçire

Güncelleme nasıl yapılıyor benim rom 0303 dtc 01 A19A dtc2 D900. ecomod calışmıyor saygılar

Yorum bağlantısı
Ümit Mutlu BAĞIRAN

Çok faydalı bir başlık olmuş. Burak Koca ve Mustafa Yenigün'e çalışmalarından dolayı kocaman alkış  :bravo:

:nazar:  Nice Hack'lere :)

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Özgür İncigülcan

Konuyu yeni fark etmekle birlikte acaba bu arkadaşlarımızın yanına gitsek bizede (focus 2) anlık tüketim ve otomatik kilitlenmeyi yapabilirlermi? İzmir'de bunu yapacak malesef yok

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Bu cihazı modifiye etmedeki amaç nedir?

Ben modifiyesiz kablo ile denediğimde, Elm327config+FF veya Fds programları maalesef No Data yazıyor ve verileri okuyamıyor. Sadece torque ile değerleri görüyorum ki zaten gauge menüsünde olan şeyler. Kısacası ben ozelliklerini kullanamadım... Belki s-max için ayrı bir program olabilir.

Arkadaşlar ELM 327 yi blr türlü modifiye edemedim. OnOff switch aldım , kabloları şemaya göre bağlamaya çalışıyorum ama tam olarak anlamadım ,pin 6 ve pin 14 te birbirine bağlanacak mı?orda hatlar karışıyor???

Standart OBD portunda 6 ve 14 nolu pinler CAN hattıdır. Standart obd haberleşmeleri bu hat üstünden yapılır. bakınız http://en.wikipedia.org/wiki/OBD-II_PIDs

Bahsedilen modifiye ile elm cihazındaki 6-14 can hattını, 3-11 pinlerine bağıyor.  3-11 hattı üreticilerin kendileri için kullandıkları, obd standartının dışındaki işler için kullanılıyor. Bu bağlantıyı yapmadan elm config programını kullanamazsınız..

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Ben sonunda modifiye etmiştim. Bendeki Bluetooth olduğundan olmuyormuş. 1 tane daha kablolu aldım.ancak smax için değişiklik yapabileceğim yerler çok azdı.FF2 s max da çalışmıyor.sadece elmconfig çalışıyordu,

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Özgür İncigülcan
(düzenlendi)

Haftasonu Elm modülüne anahtar takarak düzgün hale getirdim. İlk modifiye ettiğimde, anahtar olmadığı ama heyecan olduğu için kabloları dışarı çekip birbirine bağlayarak kullanmıştım. 2006 model için aktif hale getirilebilecek pek birşey olmasa da, "yıkama suyu seviyesi" konusunu tekrar denemek istedim. Neredeyse tüm suyu boşalttım, OBD ile "yıkama suyu seviyesi" ayarını aktif hale getirdim. Arabayı çalıştırınca hemen uyarı verdi, ardından suyu tamamen doldurdum ve uyarı gitmedi :) Artık su seviyesini algılayan sensör mü arızalı yoksa başka birşey mi bilemiyorum. Konuyu çözemeyince uyarıyı kapattım.

Ardından emniyet kemer ikazları ile ilgili ekranda bazı ayarlar dikkatimi çekti. Benim aracımda sağ koltukta kemer uyarısı mevcut değil ama belki o da aktif hale getirilebilir diye ikazları denedim, aradığım özellik yoktu ama farklı ikazlar buldum. Bir ikaz var ki, akıllara zarar :) Emniyet kemerinizi takmadan arabayı çalıştırırsanız, hareket etmeseniz bile araba çalıştığı anda sesli ve görsel olarak emniyet kemeri uyarısı veriyor.

Sonuç olarak 2006 modelin göstergesi, özellikler konusunda çok esnek değil. "Otomatik kapı kilitleme" ve "anlık yakıt tüketimi" haricinde aktif hale getirilebilecek pek birşey yok.

Bu arada Elm Config programının yeni versiyonu (0.2.8c) çıkmış, ben çok fark göremedim ama belki yenilikler detaylarda gizlidir. Fordownersclub'da verilen linki aşağıda bulabilirsiniz.

http://civil.iffc.ru...g/ELMConfig.zip

Sizin göstergeniz nasıl acaba ? benimki sadece km yazıyorda ondan soruyorum

tarihinde Özgür İncigülcan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Özgür İncigülcan

Evet sevgili abiler herkese merhaba öncelikle bu konuya gerçekten bayıldım ve takip ediyordum ve sağolsun Burak'ğın başlattığı akın sayesinde bende bu işe merak sardım ve sağolsun pazar pazar izin gününde sabahın köründe beni kırmaya  Oktay Demirağ 'a çok ama çoook teşekür ediyorum.Dediğim gibi bugun saat 9.00da buluştuk ve gerçekten kendi arabası gibi uğraştı ve otomatik kapı kitlenmeyi 2dakika içinde yaptı.Home light ışığınıda benim isteğimle 30 saniyede 20 saniyeye aldı.Ayrıca geri vitese taktığınızda kemer ikazında olduğu gibi seside aktif etti ama biz bu özelliğe açıkcası çok güldük araç bildiğiniz kamyon gibi oluyor bunu hemen iptal ettik. :D :D Tekrar tekrar Oktay abiye teşekkür ediyorum çok sıcak bir insan forum sayesinde süper biriyle daha tanıştım teşekürrler abi ayrıca kendisine borçlandım koltuklarını temizleyeceğim havalar düzelsin abi daha bitmedi yapacaklarımız :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Özgür İncigülcan

Evet beyler sorularıma başlıyorum.Benim araç 2006 benzinli trend modeli ve gösterge ekranında sadece bu bilgi var.

U3XlyUc.jpg?1

Bu gösterge ekranını değiştirmeden anlık,ortalama tüketim eco mod falan olamaz değilmi?

Ayrıca benim gösterge ışıklarım bunlardan ibaret.

dePUZzZ.jpg?1

Şimdi aracımda Cc var aktif daha önceden yaptırmıştım fakat servisin söylediği gösterge ışıklarında Cc ışıgı olmadığı için ışıgı yakamıyoruz demişti,acaba diyorumki göstergeyi değiştirsem sizce:

1.Cc ışığı

2.Anlık tüketim ve ortalama tüketim vs

3.Oktay abi ile 117 km hızı geçtiğinde ikaz verecek yazan şeyi aktif ettik ama sanırım göstergede yanacak bir lamba yok acaba sizden rica focus 2.5 u olan biri test ekranına girip bütün ledleri fotograflaya bilirmi? Şimdiden teşekkürler.

Ayrıca gösterge ekranını değiştirsem bile benim sinyal kolumda ilerleme tuşları yok km sayacının yanından ilerleyebilirmiyim? Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Evet sevgili abiler herkese merhaba öncelikle bu konuya gerçekten bayıldım ve takip ediyordum ve sağolsun Burak'ğın başlattığı akın sayesinde bende bu işe merak sardım ve sağolsun pazar pazar izin gününde sabahın köründe beni kırmaya  Oktay Demirağ 'a çok ama çoook teşekür ediyorum.Dediğim gibi bugun saat 9.00da buluştuk ve gerçekten kendi arabası gibi uğraştı ve otomatik kapı kitlenmeyi 2dakika içinde yaptı.Home light ışığınıda benim isteğimle 30 saniyede 20 saniyeye aldı.Ayrıca geri vitese taktığınızda kemer ikazında olduğu gibi seside aktif etti ama biz bu özelliğe açıkcası çok güldük araç bildiğiniz kamyon gibi oluyor bunu hemen iptal ettik. :D :D Tekrar tekrar Oktay abiye teşekkür ediyorum çok sıcak bir insan forum sayesinde süper biriyle daha tanıştım teşekürrler abi ayrıca kendisine borçlandım koltuklarını temizleyeceğim havalar düzelsin abi daha bitmedi yapacaklarımız :D

Evet, forum vesilesi ile bir değerli insan ile daha tanışmak nasip oldu. Ayrıca Özgür deki bu heves ile gaza gelip 3 aydır S-max ta yapamadığım otomatik kilitlenmeyide yapabildim. Bundan dolayıda ayrıca ben teşekkür ederim.

Geri vites olayı benim hoşuma gitmişti aslında. Ben de olsaydı bu özellik aktif ederdim diye düşünüyorum. Bir yararı olmaz ama gün gelir yanlışlıkla geri viteste unutulan aracı hareket etmede uyarması faydalı olabilir. Hem kamyonların nesi varmış ki ? :)

Elmconfig + FF2 de gördüğümüz ve az çok anladığımız bir çok şeyi aktif ettik. Yol bilgisayarı olayı ise tam bir muamma. Bu ekrana nasıl sığacaktı onu bile bilmiyorum. Belki yeni göstergede olabilir.

Şimdi aracımda Cc var aktif daha önceden yaptırmıştım fakat servisin söylediği gösterge ışıklarında Cc ışıgı olmadığı için ışıgı yakamıyoruz demişti,acaba diyorumki göstergeyi değiştirsem sizce:

1.Cc ışığı

2.Anlık tüketim ve ortalama tüketim vs

3.Oktay abi ile 117 km hızı geçtiğinde ikaz verecek yazan şeyi aktif ettik ama sanırım göstergede yanacak bir lamba yok acaba sizden rica focus 2.5 u olan biri test ekranına girip bütün ledleri fotograflaya bilirmi? Şimdiden teşekkürler.

Ayrıca gösterge ekranını değiştirsem bile benim sinyal kolumda ilerleme tuşları yok km sayacının yanından ilerleyebilirmiyim? Teşekkürler

1. Madde bence kesin yanar diye düşünüyorum.

3. Madde de ben bir lamba beklemiyordum yanmasını ama o komyoncu geri vites sesini:) uyarı olarak bir kere öter diye düşünmüştüm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgür İncigülcan

Bu arada dün uzun yol yaptım 120 km hızı geçince araç birkere sesli uyarı veriyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Bu arada dün uzun yol yaptım 120 km hızı geçince araç birkere sesli uyarı veriyor :)

O zaman 117 Km yazan hız gerçek hız. Yani gösterge hızı değil. Biz bunu aktif etmemizle birlikte 6 da gerçek hız payı koyarsak 123 km gösterge hızı ile birlikte sesli uyarıyı veriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Konu sayesinde bugun biraz inceleme yaptim daha dogru aracin kanina girmeyi basardim. Cam suyu sensorunu, rds ekranini ve eco mod shift'i aktif hale getirdim ayrica emniyet kemeri ikaz sesini kapattim. Hec modulunde herhangi bir problemim yok. Yalniz gem modulune baglanmis olmama ragmen GEM modulune ait software tarzindaki seriallara ulasamadigim icin yalnizca gemde aktif olan ozellikleri gorebiliyorum. Elm modifikasyonunu basarili bir sekilde yaptim anahtari cevirdigim zaman medium seklinde baglaniyor ama degisiklikleri uygula dedigimde zaman gem protokolune ulasamadigim icin uygulamiyor. Bu sorunu nasil cozebiliim bilgisi olan var mi?

Hangi programı kullanıyorsunuz ? Elmconfig harici programlarda ben de bu tip problemler yaşıyordum. Ama doğru modifiye edilmiş bir ELM cihazı ve güncel bir Elmconfig programı ile sorun yaşanmıyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Tufan Günaydın

konuyu inceledim iştahım kabardı gittigidiyordan 34 tl ye sipariş verdim bugun elime ulaşdı hemen modifiye ettim kutudan kablo çıkarmadan temizce hallettim arabam 2005 c-max bakalım neleri aktif edebileceğiz benim için önemli olan anlık yakıt tüketimi fakat benim araçta aktif olurmu? insallah...

DpB5NTZ.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Fatih Dursun

otomatik kapı kitlenmeyi 2 dakika içinde yaptı.

Otomatik kapı kilitlenmesi aktif olunca kapılar dıştan mı kilitleniyor, içten mi? Yani araç hareket halindeyken arkada çocuk varsa kapıları açabiliyor mu yine de?

Yorum bağlantısı
Tufan Günaydın

Yalniz benim aldigim elm327 cihazının içindeki entegre üzerinde ftdi chip yazıyordu ama sürücü olarak windowsta prolocig sürücüsü yüklüyordu.bende internetten ftdi chip entegresi aldım 10 tl filandi onu lehimlettim onu kullanıyorum. Sizde slfihiniz elm cihazlarının içine dikkat etsinler.

hocam ftdi chip i nerden temin ettiniz ve montajını nasıl yaptınız biraz açıklarsanız sevinirim

Yorum bağlantısı
Özgür İncigülcan

Otomatik kapı kilitlenmesi aktif olunca kapılar dıştan mı kilitleniyor, içten mi? Yani araç hareket halindeyken arkada çocuk varsa kapıları açabiliyor mu yine de?

Otomatik kapı kitlenmesi sadece dıştan kitliyor,aracın içerisinden kapıları malesef cocuklar rahatlıkla acabilir..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...