İçeriğe Yönlendir

Focus II - Gizli Özellik Açma

Ali Eren

Recommended Posts

Kerim Yurdgulu

Ben de bu özellikleri aktif etmek istiyorum. İnternetten Elm 327 kablosu siparişi vereceğim ancak modifiye işini yapabilirmiyim emin değilim. Elinde kullanıldıktan sonra boşa çıkan modifiyeli kablo olan varsa alabilirim...

Yorum bağlantısı
Alper Celik

Ben de bu özellikleri aktif etmek istiyorum. İnternetten Elm 327 kablosu siparişi vereceğim ancak modifiye işini yapabilirmiyim emin değilim. Elinde kullanıldıktan sonra boşa çıkan modifiyeli kablo olan varsa alabilirim...

elm 327 sipariş ver kabloyu modifiye etmek cok basit switch anahtar bul 6 bacaklı resimdeki gibi lehimle ben ona bakarak yaptım 

Yorum bağlantısı
Alper Celik

MRB Arkadaşlar 2008 focus trendim var, arabalarda var olup ta kullanılmayan özellikleri açmak için kolları sıvadım ELM 327 kablolu aparatı sipariş verdim yurt dışından geldi  burda ve rus sitelerinde gördüğüm gibi onu modifiye ettim, arabanın neyi var neyi yok avcuma geldi tablette. Açtım kapattım denedim gördüm hala deniyorum bitmek bilmedi hız sabitleyici düğmelerini sipariş ettim gem modülünü aktif ettim siparişim bu hafta gelir takıcam. lastik basınç sensörleri aktif ama tesisatı yok görmüyor ayarsız diyor tmps sensör lazım, cam suyu sensörü yok yetersiz diyor sensör lazım, araştırıyorum uygun bulursam tcd çaların ekranı yol bilgisayarındada yazmaya başladı.Kemrlerın sesnı ne zaman çalması gerektıgını ayarlayabılıyorsunuz. araç hızlanıonca 35 km gelınce kapıları kılıtlemeye ayarladım çalışıyor.

!şlem tamam cruise control çalıştı

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
  • 1 ay sonra...
Barış Yalçınkaya
(düzenlendi)

Arkadaşlar vites değiştirme uyarı ışığı tüm fonksiyonları ile çalışıyor mu ?  ELM 327 kablosunu buldum ancak modifiye edebilecek kadar donanımlı değilim :) Bu işlemi başarıyla yapan arkadaşlar. Elinizdeki modifiye edilmiş elm 327 bağlantı kablosunu ödünç veya ücreti karşılığı bana gönderebilir mi ? Çok memnun olurum. 

tarihinde Barış Yalçınkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Arkadaşlar vites değiştirme uyarı ışığı tüm fonksiyonları ile çalışıyor mu ? ELM 327 kablosunu buldum ancak modifiye edebilecek kadar donanımlı değilim :) Bu işlemi başarıyla yapan arkadaşlar. Elinizdeki modifiye edilmiş elm 327 bağlantı kablosunu ödünç veya ücreti karşılığı bana gönderebilir mi ? Çok memnun olurum.

Olm buldun madem getir yapalım. Hayret bi şi ya! ;)

Yorum bağlantısı
Barış Yalçınkaya

Olm buldun madem getir yapalım. Hayret bi şi ya! ;)

Sahibinden.com'da buldum abi. Henüz satın almadım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış Yalçınkaya

Arkadaslar modifiye edilmis Elm327 kablosunu ödünç verebilecek bir yardımsever yok mu ?.Kablo ücretinin yarısını hemen hesabina yatirabilirim.

Yorum bağlantısı
Barış Yalçınkaya

Gösterge paneli ROM güncellemesi sonunda nihayet oldu. Kablosunu bana kargolayan Volkan Doğrular'a teşekkürler. 

Aktifleştirdiğim  özellikler

- Eco Mode

- 120 km üzeri hız uyarısı

- Sürüş anında otomatik kilitlenen kapılar.

- Otomatik ısınan cam

- Transmisyon seçenekleri ( Ekonomi-Adaptif-Spor)

- Radyo/CD bilgi ekranı (pek de gerekli değilmiş)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Gösterge paneli ROM güncellemesi sonunda nihayet oldu. Kablosunu bana kargolayan Volkan Doğrular'a teşekkürler. 

- Eco Mode

- Otomatik ısınan cam

Bak, olmuş işte. Bi de "olmuyooo" diye ağlayıp, böğürüyodun ben sana "olur olm, merak etme" dedikçe... :seytan:

Yorum bağlantısı
Barış Yalçınkaya

Bak, olmuş işte. Bi de "olmuyooo" diye ağlayıp, böğürüyodun ben sana "olur olm, merak etme" dedikçe... :seytan:

Güncellemeden sonra 48 plakalı focus ghia'ların tekerlerinin nasıl indirileceğini de öğrendim bak haberin olsun  :crazy:

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Güncellemeden sonra 48 plakalı focus ghia'ların tekerlerinin nasıl indirileceğini de öğrendim bak haberin olsun  :crazy:

Evi taşıdım ben, artık orda oturmuyom. :p

Yorum bağlantısı
Volkan Doğrular

- Eco Mode

- Otomatik ısınan cam

Hadi hayırlı uğurlu olsun gözün aydın. Nasıl yaptığını aşamaları burada paylaş o zaman herkes yararlansın  :bravo:  :)

Yorum bağlantısı
Barış Yalçınkaya

2010 mondeo da yapılabilecek bir şeyler var mıdır ?

Mondeo hakkında birşey söyleyemiyorum. Ancak focusla birçok modülü ortak kullandığından eminim. Elm config programıyla kontrol ve konfigüre edilebileceğini düşünüyorum.    

Yorum bağlantısı
Barış Yalçınkaya

Hadi hayırlı uğurlu olsun gözün aydın. Nasıl yaptığını aşamaları burada paylaş o zaman herkes yararlansın  :bravo:  :)

Volkan kontrol edilebilen birçok yeni fonksiyon var.  Sadece şunu söyleyebilirim ki Elm config praogramı tek başına yeterli ve en kapsamlı program. Örneğin bir aracın kaza yapıp yapmadığını görebiliyorsun (crash data counter) , tüm hava yastıklarını kontrol edebiliyor. Örneğin yolcu hava yastıklarını açıp kapatmana izin verebiliyor. Aracın sürüş dinamiklerine müdahale edebiliyor.  Detaylı olarak yazacağım.  Detaylı yazmak için araç başında elm327 bağlantısı yapıp araç konfigürasyonunu kaydetmek gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Volkan Doğrular

Volkan kontrol edilebilen birçok yeni fonksiyon var.  Sadece şunu söyleyebilirim ki Elm config praogramı tek başına yeterli ve en kapsamlı program. Örneğin bir aracın kaza yapıp yapmadığını görebiliyorsun (crash data counter) , tüm hava yastıklarını kontrol edebiliyor. Örneğin yolcu hava yastıklarını açıp kapatmana izin verebiliyor. Aracın sürüş dinamiklerine müdahale edebiliyor.  Detaylı olarak yazacağım.  Detaylı yazmak için araç başında elm327 bağlantısı yapıp araç konfigürasyonunu kaydetmek gerekiyor.

Rom güncelleme sonucu mu değişti Eco mod ayarı ? Servis aracılığı ile mi yaptın ?

Yorum bağlantısı
Barış Yalçınkaya
(düzenlendi)

Rom güncelleme sonucu mu değişti Eco mod ayarı ? Servis aracılığı ile mi yaptın ?

Evet rom güncellemesi sonrası ekrana geldi. Hybrid Electronic Cluster (HEC) bölümünden Sadece gösterge panelinin romunu güncelledim. Servise gerek kalmadı kendim yaptım. Elmconfig>HEC>Procedures>Page 2 bölümünden yapılıyor. Çok dikkat isteyen bir işlem.  

http://www.fordownersclub.com/forums/topic/31287-guide-for-focus-mk2mk25-c-maxkuga-elm-327-cable-and-ff2-program/?p=208240

Yorum bağlantısı

Mondeo MK4 de bu cihazı deneyen yada kullanan var mı? Ne gibi artı özellik açıyor?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış Yalçınkaya
(düzenlendi)

ELM CONFIG ile Aktifleştirilen Özellikler

- Eco Mode

- Otomatik ısınan cam

- Radyo/CD bilgi ekranı 

A) HEC (Hybrid Electronic Cluster) Modülü ve Aktifleştirilebilen Özellikler

Aracın elm327 bağlantısının sağlıklı bir şekilde sağlanması gerekiyor. İlk başlıkta bu detaylı şekilde anlatılmış. http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/239397-elm-327-kablosu-ile-focusta-ekstra-özellikleri-aktif-edilmesi/?p=1798346

1)  Eco-Mod: Elm-config programını başlatıyoruz. Port ve bağlantı tipini seçtikten sonra programın arayüzünden HEC(Hybrid Electronic Cluster)> Configuration>Page 1 kısmına giriyoruz. Aracın VIN (Şasi numarasını) Read butonuyla okuttuktan sonra, Read From Hec butonuna basıp aracın mevcut HEC konfigürasyonunu okuyoruz. Eco-Mod'un yanına tik koyuyoruz. VIN numarasının okunduğundan ve ekranda yazıldığından emin olduktan sonra Write to HEC butonuyla işlemimizi tamamlıyoruz. Eğer Eco-Mod ekrana gelmiyorsa ki bende ilk başta aktif  hale gelmemişti,  ya araç desteklemiyordur ( 2010 ve 2011 ECU ) veya gösterge paneli romunun güncellenmesi gerekecek. Ben HEC ROM'u güncelleyerek açtım. Bunun için C) ROM GÜNCELLEMESİ kısmına geçin.

14926378936_61230298d1_z_d.jpg

2)  Hız Uyarısı (120km/h) | Overspeed Warning (120km/h):  HEC(Hybrid Electronic Cluster)> Configuration>Page 1, Overspeed Warning (120km/h)Bu özelliğin yanına tik koyduğumuzda 120km'yi aştığımızda araç sesli uyarı verecek. 

Aracın VIN (Şasi numarasını) Read butonuyla okuttuktan sonra, Read From Hec butonuna basıp aracın mevcut HEC konfigürasyonunu okuyoruz. Overspeed Warning (120km/h) yanına tik koyuyoruz. VIN numarasının okunduğundan ve ekranda yazıldığından emin olduktan sonra Write to HEC butonuyla işlemimizi tamamlıyoruz.

3) Emniyet Kemer Sesli Uyarı İkazı | "Seatbelt not fastened" chime

Bu modülde yer alan "Seatbelt not fastened" chime enabled tikine açıp kapatarak emniyet kemerinin sesli ikazını açıp kapatabilirsiniz. 

14926377366_7f5e77fc1e_b_d.jpg

4) Radyo/CD bilgilerinin Göst.Panelinde Görülmesi | Radio Echo

Bu modülde yer alan Radio Echo tikine açarak Radyo/RDS, Ses ve CD bilgilerini gösterge ekranında görebilirsiniz. Bana göre gereksiz bir fonksiyon. Zaten aracın müzik sisteminin ekranında her şey görünüyor.

5) Araç Sürüş Karakteristik Özellikleri | AutoTransmission

HEC(Hybrid Electronic Cluster)> Configuration>Page 2, Customer Adjustments >AutoTransmission . Bu pulldown menüdeki seçenekleri işaretleyerek, aracın sürüş dinamiklerini Economy-Adaptive-Sport olarak değiştirebiliyoruz. Ancak buradaki seçim gerçekten ECU'ye müdahale ediyor mu bilmiyorum.

Aracın VIN (Şasi numarasını) Read butonuyla okuttuktan sonra, Read From Hec butonuna basıp aracın mevcut HEC konfigürasyonunu okuyoruz. Autotransmission menüsünden seçim yapıp . VIN numarasının okunduğundan ve ekranda yazıldığından emin olduktan sonra Write to HEC butonuyla işlemimizi tamamlıyoruz.

14949363625_0d32844aff_o_d.jpg

B) GEM (General Elektronic Module) Modülü ve Aktifleştirilebilen Özellikler

1)  Sürüş Anında Kilitlenen Kapılar| Autolock If Vehicle Speed Greater Than This Value....:  GEM (General Elektronic Module)> Configuration>Page 1> Bildiğiniz üzere buraya yazdığımız km değeri, aracın o km'ye ulaştığında kapıları otomatik kilitleyeceği hızı gösteriyor.  Aracın VIN (Şasi numarasını) Read butonuyla okuttuktan sonra, Read From GEM butonuna basıp aracın mevcut GEM konfigürasyonunu okuyoruz. İstediğimiz km değerini yazıp. VIN numarasının okunduğundan ve ekranda yazıldığından emin olduktan sonra Write to GEM butonuyla GEM'e yazdıktan sonra Page2'de Autolock'a tik koyup tekrar GEM'e yazıyoruz.

14926375226_9017dc8b9e_o_d.jpg

C) ROM GÜNCELLEMESİ

1. Gösterge Panelinin ROM versiyonunun öğrenilmesi : Aracın test ekranına girip gösterge panelinin ROM versiyonunu öğrenmek gerekiyor. Eğer rom sürümünüz 0403 ve aşağısı ise Eco-Mod'u aktifleştirseniz dahi ekranda görünmeyecek. 

2. Göster Panelinin ROM Güncellemesi : ( DİKKAT !!!! )

Bu modül aracın gösterge paneline ait ROM'u güncelliyor ve bu adım büyük dikkat istiyor. ROM güncellemesi yaklaşık 20 dk sürüyor. Bilgisayardaki en ufak bir diyalog kutusu dahi güncelleme işlemini yarıda bırakıyor. Bunun için bilgisayardaki tüm programları( antivirus,tarayıcı vs) kapatmak gerekiyor. Ben güncellerken 1 kez yarım kaldı ve rom güncelleme işlemini tekrar yapmak zorunda kaldım. Onun için bu adıma dikkat. Güncelleme öncesi VIN > Read tuşuna basarak araç şase numarasını (Vehicle Identification Number) okutuyoruz

a) Aracın elm327 bağlantısının sağlıklı bir şekilde sağlanması gerekiyor. İlk başlıkta bu detaylı şekilde anlatılmış. http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/239397-elm-327-kablosu-ile-focusta-ekstra-özellikleri-aktif-edilmesi/?p=1798346

b) elm config programını başlatıyoruz. Port ve bağlantı tipini seçtikten sonra programın arayüzünden HEC(Hybrid Electronic Cluster) > Procedures > Page 2 kısmına giriyoruz. 

14952998871_43787f0bea_b_d.jpg

Reproramming (Rom Level 0509) > Start tuşuna bastığımızda yaklaşık 20 dk sonra rom güncelleme işlemi bitmiş olacak. Kontağı kapatıp açtığımızda aracın test ekranında aşağıdaki ROM versiyonunu kontrol ediyoruz. Herşey düzgün gittiyse artık ROM sürümünüz 0509. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mustafa Tıraşçı

Barış Bey anlatım için teşekkürler. Transmisyon seçeneklerinin bir işlevi var mı? Hız uyarısı sadece sesli mi uyarı vermekte? Ve dijital hızı gösterme gibi bir imkan var mı?

Yorum bağlantısı
Barış Yalçınkaya
(düzenlendi)

Transmisyon seçeneklerinin sürüş dinamiklerine bir etkisi var mı ben denemedim. Ancak gaz pedalı direkt HEC modülüne bağlı.Bu nedenle çalışacağını ve etkili olacağını düşünüyordum ki İngiltere'deki kullanıcılar denemiş ve konfigürasyon değişiminin transmisyonu hatırı sayılır derecede etkilediğini söylemişler. Yorumlar aşağıda.

• "My car by manual shifting, but when i change the parameter to sport mode i feel more power. "
  • "the "Adaptive" setting should be selected as standard. With this setting the throttle response is being adjusted to driving conditions, driving style, etcetera. If you want to make the car feel a little bit quicker you can select the "Sport" setting. Selecting the "Economic" setting will make the car feel a little bit slower.
  • There may be a little difference in fuel economy between these settings but in my opinion this is hardly noticeable. I selected the "Sport" setting about 2 years ago and in my opinion this is the best setting."

http://www.fordownersclub.com/forums/lofiversion/index.php?t31287-1950.html

Hız uyarısı sadece sesli. Dijital hız göstergesi konusuna henüz bakmadım. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tıraşçı

Kablo modifiyesi yapip islem yapan arkadaslara bir kac sorum olacak. Kabloyu modifiye ettigim halde hala GEM modulune ulaşamıyorum.

Kablomu yeni modifiye ettim. Modifiyede sorun oldugunu zannetmiyorum. Çünkü anlatilanin aynisini yaptim. Defalarca kontrol ettim. Hem ELMconfig programiyla hem de FDS programiyla denedim yine de baglanamadim.

Fakat soyle bir fark yakaladim. Aslinda kablo baglaniyor yalniz veri alamiyor. Bunu da soyle anladim. FDS programiyla modifiyeli sekilde baglaninca Medium Speed Bus isareti yaniyor. Modiyesiz baglaninca bu isaret yanmiyor. Yani modifiye duzgun. Fakat bir türlü veri alamiyorum. Ayni durum ELMconfig programi icin de gecerli. Modifiyeli tarafa alip baglaninca GEM modulunu okuyor ama NO DATA uyarisi veriyor. Modifiyesiz baglaninca CAN ERROR diye uyari veriyor.

İlgili resimler asagida:

ELMconfig ile modifiyesiz baglanmada ve okumada sıkıntı yok.

6eab452d6f0133bba8e7e4d5359ed37f.jpg

ELMconfig ile modifiyeli baglanmada tamam fakat okumuyor ve bu hata cikiyor.

fe336660ce3af558338c6ed274f970ce.jpg

ELMconfig ile modifiyesiz bir sekilde GEM'e baglanirsam da bu hata çıkıyor. Yani yukaridaki hatadan farkli. Yani kabloda sıkıntı yok.

edb27dcfa8cc9f2b2896126905b970d2.jpg

FDS ile modifiyeli baglandigimda sol tarafta Medium Speed Bus isareti okey veriyor. Bu da gösteriyor ki yine kablo modifiyesi duzgun. Cunku modifiyesiz okunca High Speed Bus isaretinde okey oluyor.

788cac9c5a875e99447f75851c5bf4e2.jpg

FDS ile modifiyeli baglanip oku dedigimde ise bu uyari cikiyor.

da6ba0db34aa349c198a048c95c1c47a.jpg

Kisaca baglantimda ve modifiyede sıkıntı yok fakat verilere ulaşamıyorum. Bunun ayri bir ayarı veya püf noktasi mi var? Yardimci olursanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Volkan Doğrular

Farklı bir program ile deneyein , yada elm yi bağladıktan sonra bilgisayarınızın com ayarlarında problem olabilir mi ?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tıraşçı

Com ayarlarinda sikinti olsa modofiyesiz olarak işlem yapamamam lazim. Fakat modifiyesiz olarak islem yapılıyor.

2 farkli programla denedim sonuç ayni.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...