İçeriğe Yönlendir

Yeni Arabam; T5 Multivan

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Sürüş sırasında bişi olmaz da araç dururken kapalı yerde illaki olacak egsoz gazi

Muayene bu ayın değil 9. Ayın 26 sında bitiyormuş yani bir ay daha var. Downpipe kaç lira isterler acaba :)

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Emrah Altun yazdı:

Galerici deyince ayağım çekmiyor benim. Tabiki her meslekte çürük elmalar var ama bi halerici bir de emlakçı bir türlü sevemedim yalan yok.

Ebrar her şeyi tas tamam yaptırıp satarsın artık. Senden araba alınır valla kmye felan bakmadan.

Abi herşeyini çalışır hale getirip sorunsuz sıkıntısız bi şekilde bi süre binip satarım. Daha içeriye tavandan katlanan televizyon ve hifi müzik sistemi takacağım. 19 jant lastik. Orta direklere pod kabinleri hazır. Satarsam da forum içine satarım, değerini bilecek birine. Dışarıya vermem, arabanın mekanik bakımı hariç herşeyini kendi el emeğimle yaptım çünkü. Yarın yıkama+iron out+ polisajla sırayla menzerna super heavy cut, 3 in 1, 3800 finish en son kat olarak menzerna sealing wax uygulayacağım. Kışa girmeden korumaya almak iyi olur. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
Ebrar Tüfek yazdı:

Abi herşeyini çalışır hale getirip sorunsuz sıkıntısız bi şekilde bi süre binip satarım. Daha içeriye tavandan katlanan televizyon ve hifi müzik sistemi takacağım. 19 jant lastik. Orta direklere pod kabinleri hazır. Satarsam da forum içine satarım, değerini bilecek birine. Dışarıya vermem, arabanın mekanik bakımı hariç herşeyini kendi el emeğimle yaptım çünkü. Yarın yıkama+iron out+ polisajla sırayla menzerna super heavy cut, 3 in 1, 3800 finish en son kat olarak menzerna sealing wax uygulayacağım. Kışa girmeden korumaya almak iyi olur. 

3 in 1 i çıkar listeden fazlalık olmuş, ya idarelik 3 in 1 yap, iyi olsun dersen cut+3800 yap ;)

3 güne yay uygulamayı 1 günde bitirecem derken yorgunluktan pestilin çıkar sonuca da olumsuz yansır.

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Köksal Yılmaz yazdı:

3 in 1 i çıkar listeden fazlalık olmuş, ya idarelik 3 in 1 yap, iyi olsun dersen cut+3800 yap ;)

3 güne yay uygulamayı 1 günde bitirecem derken yorgunluktan pestilin çıkar sonuca da olumsuz yansır.

300 super heavy cut var ilk onla yapıp sonra 3800 mü yapayım :) 3 güne yayarsam ilk gün hard cut yapsam diğer gün gelene kadar araba kirlenmezmi abi :)

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Koyun postu yün ped ile sünger ped arasındaki fark nedir köksal abi ikisinden de var çizik için sünger parlatma için yün mü kullanayım sünger daha kalın olduğu için çiziği daha iyi alıyor dimi 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Ebrar Tüfek yazdı:

300 super heavy cut var ilk onla yapıp sonra 3800 mü yapayım :) 3 güne yayarsam ilk gün hard cut yapsam diğer gün gelene kadar araba kirlenmezmi abi :)

Tozunu su ile akıtıp silerek devam edebilirsin, illa yol yapacaksan da dikkatli kullanıp kirlenen alt kısımları yıkarsın.

Ebrar Tüfek yazdı:

Koyun postu yün ped ile sünger ped arasındaki fark nedir köksal abi ikisinden de var çizik için sünger parlatma için yün mü kullanayım sünger daha kalın olduğu için çiziği daha iyi alıyor dimi 

Koyun postu daha serttir, daha iyi çizik alır, sünger sert ise çizik alır orta/yumuşak ise hare alır parlatır. Kalınlığın çizik almayla ilgisi bulunmuyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke

Ebrar, emiş hortumunu kontrol ettin mi? Oranın tırnakları çok zayıf, atıyor arada. Benim araçtaki iyice zayıflamış, değiştireceğim. Pahalı bir parça değilmiş. 

Benim orijinal elektrikli kayar kapı tel kopardı dün. 

Kapıyı hemen otopark moduna aldım, kapı yarıya kadar açılıyor sadece. Kendini kilitledi sistem. Otomatik modda bile çalıştırmıyor kapıyı. Tamir takımı alacağım internetten.

İzmir sanayilerinde kimse yanaşmadı bunu yapmaya. Çok farklı bir sistem bu abi, hiç yapmadım, Vosmer dışarıya parça vermiyor dediler hep. 1 yer buldum, o da 400 lira dedi direkt. 

Vazgeçtim topladım tası tarağı, dönüyorum İstanbul'a. Moralim bozuldu bu olaylar yüzünden. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Yusuf Berke yazdı:

Ebrar, emiş hortumunu kontrol ettin mi? Oranın tırnakları çok zayıf, atıyor arada. Benim araçtaki iyice zayıflamış, değiştireceğim. Pahalı bir parça değilmiş. 

Benim orijinal elektrikli kayar kapı tel kopardı dün. 

Kapıyı hemen otopark moduna aldım, kapı yarıya kadar açılıyor sadece. Kendini kilitledi sistem. Otomatik modda bile çalıştırmıyor kapıyı. Tamir takımı alacağım internetten.

İzmir sanayilerinde kimse yanaşmadı bunu yapmaya. Çok farklı bir sistem bu abi, hiç yapmadım, Vosmer dışarıya parça vermiyor dediler hep. 1 yer buldum, o da 400 lira dedi direkt. 

Vazgeçtim topladım tası tarağı, dönüyorum İstanbul'a. Moralim bozuldu bu olaylar yüzünden. 

Abi hiç bakmadım, bakayım ben bi ona. Benim kapı elektrikli değil manuel elle açılıp kapanıyor. Orta kapının kilidi, anahtarla kapatınca bazen kiliylenmiyordu kapının kilit takımını komple değiştirdim. Otopark modu nedir, benimki yaşlı kurt bende otopark modu yok :) ben 200 liraya manuel kilit takımını komple değiştirdim kapı switchi falan. 400 elektrikli otomatik kapının teli için çok fazla 

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
Ebrar Tüfek yazdı:

Abi hiç bakmadım, bakayım ben bi ona. Benim kapı elektrikli değil manuel elle açılıp kapanıyor. Orta kapının kilidi, anahtarla kapatınca bazen kiliylenmiyordu kapının kilit takımını komple değiştirdim. Otopark modu nedir, benimki yaşlı kurt bende otopark modu yok :) ben 200 liraya manuel kilit takımını komple değiştirdim kapı switchi falan. 400 elektrikli otomatik kapının teli için çok fazla 

Otopark modu şu; elektrikli kapı sonuna kadar tam hızla açılır, açılmada engel hissederse durur. Ama kapının o hızla duvara çarpması kötü olacağı için otopark modunda kapının sadece vakumu çalışır. Kapı elle itilebilir hale gelir, aynı manuel kapı gibi. 

Multivanlarda olması gerekliydi elektrikli kapının, benim araçtan daha donanımlı o. 

400 lira isteyen biliyordu kesin kimsenin el sürmediğini, o yüzden yekten öyle fiyat çekti hemen. Yedek anahtar yapmaya 300₺ dedi. 

Benim de sürücü kapısının kilit bölümünde bir sıkıntı var, anahtarla açılıp kapanmıyor. WD-40 çözemedi :)

Senin yaşlı kurdun önüne T5GP makyajı yapılsa genç kurda hızlı giriş yapar aslında :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
(düzenlendi)
Yusuf Berke yazdı:

Otopark modu şu; elektrikli kapı sonuna kadar tam hızla açılır, açılmada engel hissederse durur. Ama kapının o hızla duvara çarpması kötü olacağı için otopark modunda kapının sadece vakumu çalışır. Kapı elle itilebilir hale gelir, aynı manuel kapı gibi. 

Multivanlarda olması gerekliydi elektrikli kapının, benim araçtan daha donanımlı o. 

400 lira isteyen biliyordu kesin kimsenin el sürmediğini, o yüzden yekten öyle fiyat çekti hemen. Yedek anahtar yapmaya 300₺ dedi. 

Benim de sürücü kapısının kilit bölümünde bir sıkıntı var, anahtarla açılıp kapanmıyor. WD-40 çözemedi :)

Senin yaşlı kurdun önüne T5GP makyajı yapılsa genç kurda hızlı giriş yapar aslında :)

T5GP Ahh ahh, bide rs mavi olacak közcü bmw mavisi :) sade far 3200 :) tampon, ek, far, panjur vs 5 bini bulur. Biraz zor olur ama ilk önce hedef aracın çalışmayan donanımlarını halletmek :)

Sizin caravelle kaç modeldi, benim araba comfortline, bende otomatik kapı ve webasto yok, webasto yerine bagajda elektrikli ısıtıcı var. Highline olaydı iyiydi ama bu nasip oldu. Benimkinde de otopark modu varmış, hiç kapanmıyor o mod ama olsun :D :D

tarihinde Ebrar Tüfek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
Ebrar Tüfek yazdı:

T5GP Ahh ahh, bide rs mavi olacak közcü bmw mavisi :) sade far 3200 :) tampon, ek, far, panjur vs 5 bini bulur. Biraz zor olur ama ilk önce hedef aracın çalışmayan donanımlarını halletmek :)

Sizin caravelle kaç modeldi, benim araba comfortline, bende otomatik kapı ve webasto yok, webasto yerine bagajda elektrikli ısıtıcı var. Highline olaydı iyiydi ama bu nasip oldu. Benimkinde de otopark modu varmış, hiç kapanmıyor o mod ama olsun :D :D

Közcü mavisi ve otopark moduna çok güldüm vallahi 🤣

Benim araç 2008 model, GP görünümlü. Webasto yok ama PTC var bende de. Otomatik kapı Highline Multivan'da varmış, çok büyük bir eksiklik değil aslında. Yeni çift kanat T5'e 2000₺ e yaptırdı tanıdığım tek kapıya. Benimkinim aynısı, OEM. 

Oyuncaklar aşırı eksiklik değil sonuçta VW bu, neredeyse tüm donanımlar retrofit oluyor. Motorun yürüyenin sağlamsa takma kafana hiç :)

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Benim transporterın orta kapı kilit bazı tutukluk yapıyor dısardan içerden acılmıyordu , acınca kapınmıyor panzotu acdım orasını burasını kurcaladım motoru sökdüm ıcını acdım kapadım olmadı panzot acık beklıyordu kportacıya bugun yarın gıderım dıye  yagdanlık yagı koydum motor yagı evde o vardı orta kapı ana kılıt ve kapınınucundakı ıkıncı kılıde verdım yagı öyle üçbeş gun gezdım kaportacıya gıdecekdım sözde bır bakdım kumanda dan kapanmya acılmaya ıcden dısdan hersey normal calısmaya basladı panzotu kapadım 2 aydır problem yok 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Közcü mavisi ve otopark moduna çok güldüm vallahi [emoji1787]
Benim araç 2008 model, GP görünümlü. Webasto yok ama PTC var bende de. Otomatik kapı Highline Multivan'da varmış, çok büyük bir eksiklik değil aslında. Yeni çift kanat T5'e 2000₺ e yaptırdı tanıdığım tek kapıya. Benimkinim aynısı, OEM. 
Oyuncaklar aşırı eksiklik değil sonuçta VW bu, neredeyse tüm donanımlar retrofit oluyor. Motorun yürüyenin sağlamsa takma kafana hiç [emoji4]

Hahahah [emoji23] eğer ki gp ye çevirecek olsam gp farların uzunlarına kare çerçeveli mercek koyardım. Aklıma geldi bayaa iyi durur. Allaha şükür motorda birşey yok ufak tefek keyfi şeyleri var onları da hastalıktan ötürü yapıcam :) hepsi bittiğinde inşallah gp ye çevirebilirim ozamanki imkanlar dahilinde :) benim için asıl önemli olan yay jant ve lastik. Başaran amortisör ile irtibata geçtim arkalara coilover olmuyormuş sadece önlere 10 cm indirip kaldırmalı 1100 tl iki tane coil fiyatı verdi. 10 cm çok az benim arabam çok yüksek dedim, 15 cm olanı da var ama muayeneden geçmez dedi. Bende her yıl onu söküp takmayla uğraşamam diye şuanlık rafa kaldırdım. Araba yerde o kadar yüksek ki bu arabanı bana çarpacağını bilsem hemen yere yatardım üstümden geçer gider değmez çünkü öyle geniş. Leylek stayla geziyorum. Eski bmw X5 jantlarından bitane replika bulup gunmetale boyayıp takıcam kışlık lastik alırken yada bentley jantı, bu ikisini çok yakıştırıyorum kısa olduğu için çok tatlı duruyor bide yere oturtsam mis gibi. Amortisör işine de bakacağız artık :) be004cb6e065b664ac709e843253951a.jpg
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Şöför kapısının altı pas tutmuş, sanayiden arabanın boya koduna göre sprey boya şişesine boya bastırdım, ilk önce 60 lık sonrasında 120 lik zımpara yaptım, 2 kat astar attım, daha sonra 2 kat boyadım. Evin kapısında sprey boyayla anca bu kadar oldu, güzel de oldu :)80daba30e892417cfcfeb770f0d92c6a.jpgc82cf680dbbb77ce6e9482d7f1e7b84a.jpgd04178bfcaf3c1d43c5c1e16ad999553.jpg3643259ca06f72bd409cdead3ee1d2a7.jpg

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Ön konsol çizik içerisindeydi silikonlu gibi olan kaplamalardan alıp yapıştırdım fildişi renkli. Koltuk ısıtma düğmelerine takılan kaplama yanlış geldi onları takmadım. Klima düğmeleri soft kaplamaya gidecek.8764363cdcd04a67783f0440da103c54.jpgb681e7b921191ce266d4dc97a5f55be9.jpg

Şimdilik böyle kalsın ilerde komple konsolu da kaplatırım diye düşündüm649b852dec90f0f4d4b931698740a483.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ebrar Tüfek

Ön tampondaki krom parçaları sökünce yapışkan izi kaldı bi türlü gitmedi, gitmediği de iyi oldu :) benzinliğin yıkama alanında, maskeleyip bastım zımparayı üstüne astar, piano siyah ve vernik. 

OrzmQ3.jpg

3OlQmj.jpg

VQzmkR.jpg

Xb3mVo.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Ozyurek

Çok güzel olmuş.. Temiz çalışmışsın. Beğendim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mehmet Ozyurek yazdı:

Çok güzel olmuş.. Temiz çalışmışsın. Beğendim. 

Teşekkürler mehmet abi.

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat
(düzenlendi)

Hayırlı uğurlu olsun Allah kaza bela vermesin T5'in duruşu başka maşallah :nazar:   bu araç dpf yok mu sadece katalizör mü var? nacizane tavsiyem yazılım yapılacaksa egr yazılımdan kapanıp orta derecede dumansız yaptırırsanız çok rahat edersiniz, muayene her sene değil mi bunlarda? bir de dizel hafif bir back pressure istiyor bence bir adet susturucu kalsın derim egzos sistemi üzerinde. orta susturucu varsa misal onun gibi

düzeltme: katalizör yada dpf ne varsa iptal tabi :) downpipe denilen yani o banko cepte 

tarihinde Bahadır Taşpolat tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Bahadır Taşpolat yazdı:

Hayırlı uğurlu olsun Allah kaza bela vermesin T5'in duruşu başka maşallah :nazar:   bu araç dpf yok mu sadece katalizör mü var? nacizane tavsiyem yazılım yapılacaksa egr yazılımdan kapanıp orta derecede dumansız yaptırırsanız çok rahat edersiniz, muayene her sene değil mi bunlarda? bir de dizel hafif bir back pressure istiyor bence bir adet susturucu kalsın derim egzos sistemi üzerinde. orta susturucu varsa misal onun gibi

düzeltme: katalizör yada dpf ne varsa iptal tabi :) downpipe denilen yani o banko cepte 

Çok teşekkür ederim dpf yok katalizör var, yazılımı şuanlık yaptırmadım bir hafta kaldı muayeneye, şuan dip gaz verince hafif bi duman atıyor yazılımla muayeneden geçemem. Muayene her sene malesef, egzozla alakalı düz boru için gittim egzozcuya, bizim çok eski komşumuz. Polislerde ters kumanda varmış. Yani egzozu biz kumandadan kapatsak bile polisin elindeki kumanda aynı frekansın tersini verip egzozu siz yok desenizde açabiliyormuş. Cezası 5000 tl+ trafikten men. Adam bunları anlatmayıp egzozu yapsaydı en az 1200 lira para alacaktı ama beni kapıdan geri gönderdi. Zaten o riski bende alamam her ay samsun-ankara-samsun 890 km sabah çıkıp gece geliyorum her gidişe 2 3 çevirmeye giriyorum. Şuanda yazılım bekliyor, egzoz kesinlikle yok, kat iptali muayeneden sonra bakacağız :) yazılımla 180 beygir civarı oluyorlar çok imansız gidiyor o zaman ama tabi araba 250 bin km de bu yüzden biraz kafamda soru işaretleri var :)

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

O zaman katalizörün yerine düz boru üstüne içi boşaltılmış hurda bir kat kaynatıp sök tak derdinden kurtulursunuz benim gibi, zaten o çok farkediyor susturucular kalsa daha iyi yakıt dengede durur, soft dumansız yazılımla mis gibi. Kilometre korkutmasın zincir yada triger ne varsa değiştiyse, su pompası yağ pompası devirdaim vs bakımlıysa zaten arabadan anlayan insanlarız az çok 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Bahadır Taşpolat yazdı:

O zaman katalizörün yerine düz boru üstüne içi boşaltılmış hurda bir kat kaynatıp sök tak derdinden kurtulursunuz benim gibi, zaten o çok farkediyor susturucular kalsa daha iyi yakıt dengede durur, soft dumansız yazılımla mis gibi. Kilometre korkutmasın zincir yada triger ne varsa değiştiyse, su pompası yağ pompası devirdaim vs bakımlıysa zaten arabadan anlayan insanlarız az çok 

Arabada zincir ve triger yok. Kayış zincir bakımı yok. Bitane minik kaplin kayışı var oda sadece alternatörü ve klima kompresörünün bilyasını döndürüyor. Özel dişli sistemi var triger olarak. Değişmiyor, bozulursa sandık motor geliyor. O yüzden yazılımdan çekiniyorum zaten. Yoksa aldığım her arabamı yazılımla biniyorum. Katalizörü iptal edince motora geri basınç yapmadığı için duman süratli şekilde çıkıyor ve oksijen sensörünün bilgi vermesini zorlaştırıyor. Yarın muayene öncesi bakıma gireceğiz bakalım neler değişecek.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Mustafa abi araba 130 hp 340 nm, yazılımla 174 hp 420 nm oluyor. Ecutech samsun bayiisi çok yakın abim, büyük ihtimal bir ay içerisinde yazılım atacağız,  130 beygir gitmiyor, dpf yok kat var, katalizör iptal edince oksijen sensörü bozuluyormuş, malesef hu çekmesini duyamayacam :) 1.3 turbo daihatsu yrv vardı bende, açık filtre yapmıştım gazı bırakınca stututu yapıyordu, madem katalizör sökemiyorum açık filtreyle olurmu öyle bir ses? Hava filtresi hortumunu ısı yalıtımlı bant ile sarsam nasıl olur, polisden ceza yemeyeceğim bir şekilde egzozun sesini değiştirmek istiyorum napabilirim ? :) 5 Silindir muazzam ses çıkarıyor polisten korkmasam egzoz manifoldundan düz boruyu gömeceğim. Polisi başıma bela etmeden nasıl bi ses değişikliği yapabilirim. Transit susturucu takıyorlar diye duydum. Bayaa soru sordum :D  @Mustafa Tüfekçi  

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

:) kat sonrasi sensör mu var  bozuluyor derken kafasımi bozuluyor ne alaka 😛 hava filitresi dizelde nasıl olur bilemem yapmadım. 

Dizelde düşük devirde egsoz sesi çok çıkmaz.yardir yardır polis önünden geçersen o ne yapacak bişi yok 😛

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mustafa Tüfekçi yazdı:

:) kat sonrasi sensör mu var  bozuluyor derken kafasımi bozuluyor ne alaka 😛 hava filitresi dizelde nasıl olur bilemem yapmadım. 

Dizelde düşük devirde egsoz sesi çok çıkmaz.yardir yardır polis önünden geçersen o ne yapacak bişi yok 😛

Ustanın anlattığına göre katalizörün olduğu yerdeki nox sensörü katalizörü sökünce egzoz dumanı çok daha hızlı hareket ettiği için düzgün veri okuyamıyormuş aynen söyledikleri şekilde yazdım bu işin aslı nedir :)

Abi kumandalı yapsam polisde ters kumanda var sen egzoz kapalı yanından geçerken bi basıyor düğmeye, egzoz açılıyor sonra polislerin şefkatli(!) kollarına düşüveriyorsun :D freeflow yada başka bir susturucu taksak uzun yolda baş ağrıtır. Bana başka bir çözüm lazım

@Servet Aydın abi kumandayla açılmayan egzoz olurmu ? Yani şöyle anlatayım egzozun kelebeği açıp kapatan motoru kumandanın frekansıyla tetikleniyor ya. Kumanda ile değilde o motora verilen gücü aracın içine koyacağım düğme ile açıp kapatmak mümkünmü ? Ters kumanda ile yada frekans alınca açılmayacak şekilde. Sadece aracın içerisine koyulacak düğme ile açılıp kapanacak ? Oluyormu öyle.

Arkadaşta airli honda vardı başka bi vw bora kapıları açmak için anahtardaki kilit tuşuna basınca hondanın süspansiyonları pst yapardı anlık.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...